Месото при късното захранване

  • 3 951
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Bili
Афродита,а ти откъде научи за късното въвеждане на месото?Честно казано не очаквах,че някой ще знае нещо по въпроса Embarassed


Да ти кажа, тя едва ли е за "късното въвеждане", по скоро за изключането изобщо, защото доколкото знам е вегетарианка.Нали така , Афродита?
Аз вече почти съм решила, че няма да бързам, ще изчакам още.Първо защото 115 не е чак толкова нисък хемоглкобин  и синът ми изобщо няма никакви признаци на анемия/има страхотен апетит, пълен е с енергия, а бузките му са като на Дядо Мраз Stuck Out Tongue / и второ, защото от изнесените данни става ясно, че със или без месо и  жълтъци, разликата в стойностите не е значителна.Тъй че -  Whistling

# 16
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Belinda,ти кога мислиш да го въвеждаш?Аз също ще изчакам,ама не съм решила кога долу-горе да дам мръвката Thinking

# 17
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Bili
Афродита,а ти откъде научи за късното въвеждане на месото?Честно казано не очаквах,че някой ще знае нещо по въпроса Embarassed

От вътрешния си глас Grinning Сериозно бе, не се смейте!!! Не бях сигурна, че на мъничкото бебешко стомахче задължително трябва да се даде месо и започнах да търся информация. Имам няколко книги за разделното хранене, където има глава посветена на детското хранене, новото издание на Д-р Спок /така оплюван, е и аз не съм съгласна с някои неща, но не за тях ми е думата /, част от Лечебния глад на Лидия Ковачева, срещнах се с Д-р Емилова по нейна препоръка поне до 2 г месо - НЕ и така си изградих своя схема. По мое скромно мнение няма нищо полезно в месото има само вкусови качества и сме свикнали и ни е насадена изключителната му полезност и сили, които дава. Та тъй.

# 18
  • Мнения: 5 500
Цитат на: belinda

Да ти кажа, тя едва ли е за "късното въвеждане", по скоро за изключането изобщо, защото доколкото знам е вегетарианка.Нали така , Афродита?

Не, не е така! Сега ще разбия един мит, който не съм наложила аз. Но, понеже до този момент никой не ме попита направо, не съм сметнала за необходимо да го уточнявам. Просто от постингите ми п/в месото сте останали с погрешно впечатление. Ям някои риби, скариди, тук-таме миди и изключително рядко, в повечето случаи на заведение вратна пържола. Обикновено това се случва веднъж на месец-два. Друго месо не, просто не обичам нито пилешко, пуешко, телешко и други подобни. Сирене и мляко също, от време на време кашкавал.
За сметка на това мъж ми е месоядно, но няма претенции, че не готвя често месо. Пък за сметка на него Цецо си е вегетарианче.

# 19
Spored literaturata (hranene na bebeto-prof. Liljana trifonova),mesoto se vuvejda oste v 5 mesec . Dnes poveceto bebeta sa na smeseno hranene 9az kurmeh i dohranvah s NAN
Dokolkoto mi e izvestno toi e mnogo obogaten na Fe i njama risk ot anemii . Moeto bebce e na 6 meseca i polovina i mu davam meso ot 2 dni . Oste ne sme mu izsledvali krufta, no njama vid na anemichno

# 20
  • Мнения: 1 404
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: Bili
Афродита,а ти откъде научи за късното въвеждане на месото?Честно казано не очаквах,че някой ще знае нещо по въпроса Embarassed

От вътрешния си глас Grinning Сериозно бе, не се смейте!!! Не бях сигурна, че на мъничкото бебешко стомахче задължително трябва да се даде месо и започнах да търся информация. Имам няколко книги за разделното хранене, където има глава посветена на детското хранене, новото издание на Д-р Спок /така оплюван, е и аз не съм съгласна с някои неща, но не за тях ми е думата /, част от Лечебния глад на Лидия Ковачева, срещнах се с Д-р Емилова по нейна препоръка поне до 2 г месо - НЕ и така си изградих своя схема. По мое скромно мнение няма нищо полезно в месото има само вкусови качества и сме свикнали и ни е насадена изключителната му полезност и сили, които дава. Та тъй.

Сега може да се изложа с тоя въпрос,ама месото не съдържа ли незаменими аминокиселини,поне така нас ни учеха-че тия незаменимите АК ги има само в продуктите от животински произход.Ако е вярно,значи все пак трябва да се приемат някакви месни храни.Или инфото ми е остаряло и невярно(което е твърде възможно
 Embarassed )

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: belinda

Да ти кажа, тя едва ли е за "късното въвеждане", по скоро за изключането изобщо, защото доколкото знам е вегетарианка.Нали така , Афродита?

Не, не е така! Сега ще разбия един мит, който не съм наложила аз. Но, понеже до този момент никой не ме попита направо, не съм сметнала за необходимо да го уточнявам. Просто от постингите ми п/в месото сте останали с погрешно впечатление. Ям някои риби, скариди, тук-таме миди и изключително рядко, в повечето случаи на заведение вратна пържола. Обикновено това се случва веднъж на месец-два. Друго месо не, просто не обичам нито пилешко, пуешко, телешко и други подобни. Сирене и мляко също, от време на време кашкавал.
За сметка на това мъж ми е месоядно, но няма претенции, че не готвя често месо. Пък за сметка на него Цецо си е вегетарианче.

Ееее, верно ли?Ми де да знам защо с такова впечатление съм останала...сигурно от постингите ти за месото наистина.А, сещам се, и едни готини постни здравословни манджички май беше пускала, та от там Embarassed Сори, че ти вкарах думи в устата, дето не са твои Embarassed

А, на въпроса по-горе: по схемата, която аз следвам досега, месото е след 9-10-ти месец.Сигурно дотогава ще чакам Thinking Макар че сега с тия приказки за 2-те години...май ще поровя из нета за още инфо.Афродита, а с какво набавяш желязо на "вегетарианчето"?

# 22
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Bili

Сега може да се изложа с тоя въпрос,ама месото не съдържа ли незаменими аминокиселини,поне така нас ни учеха-че тия незаменимите АК ги има само в продуктите от животински произход.Ако е вярно,значи все пак трябва да се приемат някакви месни храни.Или инфото ми е остаряло и невярно(което е твърде възможно
 Embarassed )


Аз се включвам като същинска вегетарианка с дежурното ми обяснение за тия аминокиселини Simple Smile Значи, 8 от 23-те аминокиселини са "незаменими" защото човешкият и животинският организъм не могат да си ги синтезират сами, а се налага да си ги набавят чрез храната - т.е. колкото са незаменими за животните, толкова са незаменими и за хората. Животните, както се сещате си ги набавят от растенията. Логично е да се сети човек, че и хората могат да си ги набавят от растенията, без да има нужда от увеличаване на хранителната верига с едно звено Simple Smile Вярно е, обаче, че въпросните аминокиселини са по-лено усвоими от месото, но това не е кой знае какъв проблем.

За въвеждаето на месото - приятно ме изненада инфото за варненското учебно заведение. Между другото Хана Лотроп в "книга за кърменето" също казва, че месото "ако изобщо се въведе", трябва да е след 2 годишна възраст. Една балансирана вегетарианска диета (описана в същата книга) си е съвсем достатъчна за детето. "Ниският" хемоглобин" на едно още незахранено на 6 месеца дете си е съвсем нормален и много бързо се вдига с началото на захранването без никакви допълнителни желязосъдържащи препарати (освен в случаите на анемия, разбира се). За сведение Андреа на 6м. имаше хемоглобин 105, захраних на 6 навършени месеца и на годинка хемоглобинът беше 120 без да е яла месо и жълтък. Нямам никакви притеснения по въпроса за вегетарианството на детето ми.

За Лиляна Трифонова - много съжалявам, но изказвания от рода "ако след 6-тия месец в храненето на детето не включите жълтък и месо, вие сериозно застрашавате здравето му" са под достойнството на един уважаващ себе си специалист по хранене. Елементарна култура и осведоменост по тези въпроси се изисква за да не се напише такова манипулативно изказване в един от най-разпространените наръчници по детско хранене у нас!

Това беше от мен Simple Smile
Поздрави!

# 23
  • Мнения: 1 404
Андреа,благодаря много за изчерпателния отговор!От постинга ти съдя,че не за пръв път обясняваш за АК,благодаря че го повтори и за мен!Ако можеш да кажеш и откъде да събера някакви научно доказани факти Praynig Когато съм водила подобни разговори с колеги,винаги ме нападат доста остро с думи от рода на"глупости приказваш,уж си доктор,не те срам" и други подобни,та ми се ще да съм мъничко поне теоретично подкована по въпроса.

# 24
  • Мнения: 18 542
Аз не съм съгласна, че на малки деца не трябва да се дава месо. Според мен то е много важно за развитие на мозъка. Не бих лишила детето си от него.
Другото е, че нищо прекалено не е полезно както прекалено много месо, така и напълното му изключване.

# 25
  • Мнения: 1 586
Разбира се, чета, всеки има право на мнение. Аз дори и не мислех да се включвам в тази тема, но понеже разговорът направи завой и бяха поставени конкретни въпроси, затова се намесих.
Това е въпрос на личен избор, лична осведоменост и лична убеденост.
Поздрави.

# 26
  • Мнения: 18 542
Е да де и аз за това казвам че не съм съгласна, а не, че всички са длъжни да дават мръвки както правя аз  Simple Smile  Wink

# 27
  • Мнения: 5 500
Към казаното от Андрея, мога само да добавя, че тези 8 АК се наричат и есенциални и плодовете и зеленчуците, които съдържат всичките от тях са: моркови, банани, различните видове зеле, царевица, краставици, патладжани, грах, картифи, тикви, сладки картофи, домати. Също и ядките, слънчогледа, сусама, фъстъци, бобови растения.

# 28
  • Мнения: 1 404
Цитат на: AFRODDITA
Към казаното от Андрея, мога само да добавя, че тези 8 АК се наричат и есенциални и плодовете и зеленчуците, които съдържат всичките от тях са: моркови, банани, различните видове зеле, царевица, краставици, патладжани, грах, картифи, тикви, сладки картофи, домати. Също и ядките, слънчогледа, сусама, фъстъци, бобови растения.

Мерси Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 500
Цитат на: belinda
Афродита, а с какво набавяш желязо на "вегетарианчето"?
Броколи, зелено зеле, тиквички, зелен боб и всички бобови, а калция от суров сусам, сусамено олио, орехово и ленено също, зелени водорасли, всички видове ядки.

Общи условия

Активация на акаунт