Захранване с пюрета на Ганчев?

  • 1 811
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 903
Естествено, че домашните пюрета са за предпочитане, а колкото до купешките има и други марки които не съдържат всичките тези неща Simple Smile

# 31
  • Мнения: 24 467
Въпросът не е издържа ли се човек сам, а с какво се издържа. Ако майката си взима 180.00 лв., а бащата- средната работна заплата за страната и като си плати човек наема или ипотеката /ако си е купил жилището/ и си плати консумативите за зимата и си купи и храна за в къщи- е, реално няма как да си купи ХИПП, Нестле, Гербер и т.н. Не на всеки мама и тати са купили малка спретната къщурка. Не на всяка мама съпругът й взема от 1000.00 лв. нагоре. Аз като си извадя елката, че и без нея, до такъв извод стигам. Очевидно е, че много майки- също.
Ето елементарен пример: наем: 100.00- 200.00 лв., консумативи- 100.00 минимум за оплото през зимата, още толкова за вода, телефон, транспорт /това са минимални цени, статистически/, 200.00 лв. за храна на мама и тати /хич не слагам в сметката по- голямо дете/, 100.00 лв. за други домакински разходи /хората купуват и прахове за пране, и сапуни и т.н./ Та до тук общо около 700.00 лв. Да речем, че това са парите в домакинството /често дори не достигат до тази сума/ и то като чист доход, обложен вече с данъци. Това е дори малко над средното домакинство у нас по доходи, отново изчислено според чистата статистика. Не слагам помощи от баба и дядо, не всеки има, както знаем. Колко ли може едно такова домакинство да отдели за дрехи и памперси за бебето, за пресни плодове и зеленчуци, от които да му приготвя специална храна, за каша и скъпи пюрета? Ами то има и количка, и креваче, и столче за колата и т.н.
Издържането у нас самостоятелно хич не е толкова често срещан феномен. Не съставлява такова напр. купено или предоставено за ползване от родители и близки жилище. Същот така не е абсолютно самостоятелна издръжка гледане на бебе или дете от баба и дядо, докато родителите работят, даване от време на време или по- начесто на парични суми. Не такова твърде и намирането на работа с така познатите ни връзки на единия поне родител. Това е все помощица, която много хора не намират за такав, но си е напракика. Всеки сам си знае и не смятайте, че казвам, че този, който я ползва нещо е в грешка. Не, добре е, когато я има, но не при всеки такава помощ е налице.
Сравнение с ходене пеша и болести от това /какво ли общо имат тез две неща се чудя?/ и хранене с пюрета, които все пак са минали през някакъв специализиран контрол е безсмислено и неправилно. Аз като ходя пеша, по други съображения, напр., не се разболявам, а се чувствам по-добре, ама това е друга тема. Аналогията просто не се получава.
Аз отново се опитвам да се поставя на мястото на другата страна, на тази, която пък не може да си позволи всичко. На всяка майка й се иска да направи възможно най- доброто за детето си. Не виждам защо пък да обвинявам майките, който ползват Ганчев и "Ам-ам", напр., че не гладуват, за да си купят нещо друго. Не намирам пюретата за вредни. Не съм чувала на някое бебе нещо лошо да му се е случило от тях. Не съм качествен и здравен контрол. Има си хора и други институции за това, не се каня да им изземвам функциите. 
За пореден път темата се поизражда в безсмислен спор.
За 10 години работа в моята област съм имала предостатъчната възможност да работя с хора, за които е от значение от кой магазин ще си купят млякото, понеже е с 10. стотинки по- евтино и хора, чийто проблем е дали да почиват на Малдивите или в Малта. Всеки - според възможностите си, в края на краищата.
Нарочно пиша това, за да успокоя именно тези майки, които клонят към вариант № 1, защото хич не са малко. Само че се притесняват или нямат изобщо възможността да пишат в Интернета и да споделят за своите проблеми. Защото финансовите затруднения в нашата държава, понеже е бедна и поради това изтъкана от множество комплекси в тази насока, карат хората да се срамуват и да не говорят за това.
Съвсем наясно съм, че мнозинството от пишещите тук или не са от тази категория или просто няма да го кажат поради така изложената причина. Аз не търся нито съмишленици, нито подкрепа, не ми е никак нужна, оправила съм личното си положение някак. Самата аз се опитвам да подкрепя тези млади родители, които, дано да е временно, са начинаещи в професията си или са още студенти, а на такива е нормално високи заплати да не се дават /да не говорим за стипендии/, освен ако не са извадили по някой връзка за намиране почти без стаж на високо платена работа, не са имали време и възможност да се сдобият със жилище на 20-25 години /това е нормално за широкия свят/, живеят на квартира с наем от минимум 100.00 лв., ако имат късмет да намерят такова жилище, да речем и т.н.
Е, до тези майки адресирам посланието си. И, мили мами, не се чувствайте като прокажени, горепосочените наши марки пюрета няма да увредят децата ви. Ако не ми вярвайте попитайте педиатрите си. Знам, че и вие сте наясно, че почивка на Хаваите е по- добре от отпуска, прекарана на село, но си има и такива периоди и човек трябва да се справи, въпреки всичко. Желая ви успех и здрави дечица.

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 07:35 от Judy

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Judi, добре си представила нещата и разбирам напълно какво искаш да кажеш. Но мисля, че не отчиташ факта, че повечето тукпишещи не са просто за Гербер или Хип, а за по-здравословна храна за бебетата. Разбира се, темата е за пюрета и е нормално всеки да си каже коя марка предпочита и коя използва.
Друг е въпросът, че здравословното хранене за едно бебе не се състои точно в даването на пюрета, пък били те Хип, Семпер и т.н. Дори Ганчев в повечето случаи не може да се конкурира по цена с едно домашно приготвено пюре. Да вземем например пюре от картофи и моркови, за което ставаше дума по-горе. Едно кило картофи и едно кило моркови като цена излизат горе-долу колкото 2 пюрета на Ганчев, а от тях излиза доста повече материал. Сега някой ще каже - морковите са нитратни. Ок, може да се потърси вариант да се купуват от някой познат, който има баба и дядо на село примерно. Изобщо варианти има и когато става дума за храненето на детето не всичко опира само до пари.

# 33
  • Мнения: 24 467
Judi, добре си представила нещата и разбирам напълно какво искаш да кажеш. Но мисля, че не отчиташ факта, че повечето тукпишещи не са просто за Гербер или Хип, а за по-здравословна храна за бебетата. Разбира се, темата е за пюрета и е нормално всеки да си каже коя марка предпочита и коя използва.
Друг е въпросът, че здравословното хранене за едно бебе не се състои точно в даването на пюрета, пък били те Хип, Семпер и т.н. Дори Ганчев в повечето случаи не може да се конкурира по цена с едно домашно приготвено пюре. Да вземем например пюре от картофи и моркови, за което ставаше дума по-горе. Едно кило картофи и едно кило моркови като цена излизат горе-долу колкото 2 пюрета на Ганчев, а от тях излиза доста повече материал. Сега някой ще каже - морковите са нитратни. Ок, може да се потърси вариант да се купуват от някой познат, който има баба и дядо на село примерно. Изобщо варианти има и когато става дума за храненето на детето не всичко опира само до пари.

Благодаря Ви, че се опитахте да ме разбереш. Хората често позачитват туй- онуй и когато нещо не се връзва със собствените им представи /пък често и несобствени, ами поредното модерно течение по даден въпрос/ вземат, че те освиркат и те анатемосат, без да се опитат да прозрат какви са причините да имаш определено становище по въпроса. Пак казвам, на мен лично хич не ми пука какво им е становище спрямо моите виждания, но това не ми пречи да си изразя и защитя последните.
Аз, както съм писала, освен от магазина си и правя пюренца и бебето даже ги предпочита. Има всякакви майки- и такива, които се плашат, че на пазара плодовете и зеленчуците са лоши /може и да имат право, това, че аз не съм се страхувала толкова не означава, че те са в грешка, може и аз да не съм права, като купувам и ги готвя, не знам/. Други нямат време да приготвят храна за петкратно хранене на бебето си /ние на 10 месеца да речем само по веднъж вече сме на мляко, въпрос на избор и на гледна точка/. Има и бебета, които пък не харесват готвена храна. Също така бебето яде не само картофи и моркови. Хубаво е да се разнообразява- и брокули и магданоз и чмушчица и всякакви други благинки да си поема. Моето колкото по- различни неща му даваш, толкова е по- доволно. Пък има и "консервативни" бебета, дето си хапват по няколко избрани продукта, въпрос на вкус. При всички случаи днес по- голямата част от майките по едни или други съображения разчитат на готовата храна- факт! Така е и по широкия бял свят, както съм подочула. Едва ли ще се промени.
Защо повдигнах въпроса именно за цената?
Ами, дами и господа, това е основният фактор, който ни кара да правим избор по отношение на това какви стоки и услуги ще потребяваме. Не съм икономист, но съм учила икономика, че и изпити съм държала, че и на допълнителни курсове съм ходила, тъй като ми е интересно. Та така ми казаха специалистите, онези- с титлите и без титлите, нашите и чуждите /единият курс се водеше от белгийци, немци и французи/. Та именно цената, дами и господа, е онзи определящ фактор и в случая, който кара дадена мама дали да се присегне към рафта с пюретата на "Ганчев", на "Семпер" или на поредната ултра модерна и супер полезна вносна храна.
Знам, че изчисления, като направеното вече от мен не са интересни за възвишените натури, ама какво да се прави, аз чета и проза. Пък и не само аз. Животът, в по- голямата си част е проза, за жалост на мечтателите /Някога, в другия си живот и аз се числях към тях/.
Вчера влязох в новооткрит магазин с име "За Вашето бебе"- първи ден от откриването му. Бяха заредили само "Ганчев"- пюрета и сокове, но продавачката ми обясни, че цяла седмица постепенно ще зареждат всякакви марки, известни на българския пазар, обаче, дами и господа, това се купува най- често, та затуй от него са почнали. Ами жената не отваря за първи път такъв магазин. Тя от това се издържа години наред и най- добре знае какво се купува в най- големи количества у нас. Айде сетете се поради каква причина! Пък трябва да ви споделя, че редица от майките, които познавам и които си пазаруват от тази марка са със не по- здрави нито по- болни бебета от моето, да речем. И те не са от малцинствен произход, и те четат и се интересуват, ама на- купуват и ядят бебетата. Пак желая- живи и здрави да са им- на тях и на всички вас!

# 34
  • Мнения: 1 043
само да кажа че имам познати които поради финансови причини си хранят бебетата още от първия месец с кислео мляко - а майката се пребоядисва всеки месец и клечат по кафетата цял ден - е аз  небих ощетила детето си засметка на моята коса или дреха ... не че са много но и това го има
иначе съм напълно съгласна че всеки според възможностите си може да избира , когато имаш точно пари за нещо по обикновенно и нямаш повече как да си купиш дори да знаеш че е малко или много по добро от някаква гледна точка
иначе ако имаше всичко на пазара щях с удоволствие да си ги правя пюренцата само вкъщи - и  не само от финансова гледна точка  Peace

# 35
  • Мнения: 230
Бих искала да се върна към заглавието на темата Захранване пише там т.е. въвеждане на новите храни, а не изхранване на децата, за да се смятат порциони и икономически стратегии на пазара и магазините.
Доколкото се информирах важно е храните да се въвеждат една по една, за да може да се следи към какво ще реагира организмът на бебето. Затова аз намирам Ганчев за неприемлив за Захранване има много допълнителни съставки. Наме също.

# 36
  • Мнения: 3 092
Judy прекаляваш - хайде моля те спри вече.Мое мнение е че изписа достатъчно. Stop
Сори за оффа и ако искат модераторите да изтрят поста ми .
Mini_ подкрепям казаното от теб. Peace

# 37
  • Мнения: 24 467
Judy прекаляваш - хайде моля те спри вече.Мое мнение е че изписа достатъчно. Stop
Сори за оффа и ако искат модераторите да изтрят поста ми .
Mini_ подкрепям казаното от теб. Peace
Вили 1, на теб какво ти пречи?
Пък твоето мнение не ме касае особено..., също  sorry.
Ами това, че не съм съгласна с теб, например, защо пък трябва да те кара да се впрягаш? Ами ако искаш да си комуникираш само с еднакво мислещи то си има други начини.
Като не искаш- не чети, не съм те задължила,я!
Лично аз никого не съм обидила с нещо. Освен ако не се засегне някой, щото има и други мнения по въпроса.

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Вместо да спорим за глупости предлагам да отидем да сготвим по един ориз с броколи за децата, а?
Хем полезно, хем евтино  Wink

# 39
  • Мнения: 2 159
Вместо да спорим за глупости предлагам да отидем да сготвим по един ориз с броколи за децата, а?
Хем полезно, хем евтино  Wink
хаха  Peace
много се разводни темата, а аз исках да прочета за Ганчев, че и на нас ни предстои захранване, а вече съвсем се обърках с какво Rolling Eyes

# 40
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
много се разводни темата, а аз исках да прочета за Ганчев, че и на нас ни предстои захранване, а вече съвсем се обърках с какво Rolling Eyes
Ами зависи- завършила ли си икономика, мечтател ли си, а допълнителни курсове карала ли си?  Joy Joy Joy

# 41
  • Мнения: 1 992
Целта на темата не е да се защитават или оправдават майките, които захранват или хранят с Ганчев. Целта е да се споделят мнения - от там нататък всяка взема сама решението си и това не означава, че взетото решение е погрешно.

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 15
Мини - точно това е въпроса.
Криста -  Hug Hug Hug
При замразяване на пюрета във фризера - какво се случва с витамините- не изфирясват ли?

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 13:04 от gm67

# 43
  • Мнения: 24 467
Целта на темата не е да се защитават или оправдават майките, които захранват или хранят с Ганчев. Целта е да се споделят мнения - от там нататък всяка взема сама решението си и това не означава, че взетото решение е погрешно.
Абе и аз тъй схаванах първоначално нещата и първият ми постинг беше за второто ми детенце- как го захраних и как похапва, ама като видях, че една мама каза, че сестра й захранвала с Ганчев и как другите скачат, че има само боклуци и сакън, таквоз нещо било абсурд, реших-защо пък да не я подкрепя? Ами не е само тя. Пък и не смятам, че е вредно да се яде такова пюре, но ако кажа само това и не се мотивирам просто няма смисъл нищо да казвам. За това споделих мнението си точно по въпроса, съжалявам, че от това някой се е засегнал.
Пък още в училище са ми казвали да не отговарям само с "да" и "не", а да обяснявам защо го казвам.
Дано са вкусни броколите с ориз.

# 44
  • Мнения: 3 092
Пък още в училище са ми казвали да не отговарям само с "да" и "не", а да обяснявам защо го казвам.
не са си губили времето  Grinning
Пък и понеже моето мнение не те касае особенно не си губи времето да ми отговаряш и този път , цитирайки ме.
gm67   мисля че не изфирясват витамините.

Общи условия

Активация на акаунт