Великденски яйца и козунаци

  • 64 213
  • 526
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 5 228
Куркума. Обикновено се продава стрита, представлява жълт прах. Аз я ползвам главно за оцветяване и ароматизиране на ориз.

# 376
  • Мнения: 7 091
Не си спомням дали в тази тема го писах, извинявам се, ако се повтарям,но да кажа- козунаците могат да станат жълти( освен от хубави яйца разбира се) и с добавянето на малко куркума в тестото.  Peace

Т, аз вече взех да настройвам оркестъра за моя прословут козунак, който вероятно ще правя в петък или събота, та понеже и в чужбинския те мернах, че го каза това, да попитам- какво е куркума, моля ( и как е на английски)?  newsm78
 

MrsG, turmeric се казва на английски, би трябвало да го има по магазините  Peace

# 377
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Големи благодарности на всички за хубавите съвети.  bouquet С ваша помощ днес направих козунака мечта по рецепта на Джемма. На външен вид не е нищо особено, защото нямам хубави тавички, но в устата се топи. Лек е като перце, а тестото още преди да го замеся втори път беше само конци. Честно, в началото мислех, че няма да стане с толкова малко брашно на толкова течности, но точно там е трика. Ливнах му и малко водка, докато го месеше машината, а мъжът ми го преби 120 пъти Laughing

# 378
  • Мнения: 382
Поздравления за хубавите козунаци!С тоя форум ще оставим професионалистите без работа! Simple Smile

# 379
  • Мнения: 11 747
Hot mamma,поздравления и от мен и на външен вид си е доста апетитен.... Crazy

# 380
  • у дома
  • Мнения: 1 581
svetlana_78, изпече се супер. Голяма разлика от старата ми фурна. Месих го в хлебопекарната, после втасва близо до сушилнята, понеже тя работеше и от там духаше топъл въздух  Mr. Green Нищо да не става зян, така да се каже. Joy После го сложих на студена фурна на 160 гр, печене с помощта на вентилатора. Пече се точно 1час и 10 мин и за мое учудване и за разлика от старата фурна- изобщо не се наложи да го покривам с фолио, не пригоря никъде. Много съм доволна. Laughing

Джемма, имама въпрос  Laughing реших да направя нещо средно между Традиционния козунак и моята изпитана от мен рецепта за козунак, съставките са горе-долу същите, но начина на добавяне на продукти и различен  Peace въпросите са ми следните:
1. "...студена фурна на 160 гр, печене с помощта на вентилатора..." - само на вентилатор или вентилатор с печене отдолу  newsm78 (май печките са ни еднакви или подобни, нашата е gorenje. аз все още не мога да й хвана съвсем цаката, а я имам от година)
2. на кое ниво, най-долу или второто отдолу нагоре  newsm78 (общо 5 нива има нашата печка)

3. какво брашно използва  newsm78 (аз имам домашно, но ми се струва, че не е много сполучливо и си мисля тази година да си купя брашно)

по принцип използвам домашни яйца, но мисля и да пробвам със суха сметана за допълнителен жълт цвят, да видим как ще стане  Mr. Green

Забравих да ви похваля, страхотни козунаци сте спретнали   bouquet на мен не ми остана време за проба преди великден  Crazy

# 381
  • Мнения: 581
А може ли да споделите какви техники прилагате при варенто на яйда, за да не се напукват?  bouquet

# 382
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
blueeye®, аз го пекох на долен и горен реотан + вентилатор. Сложих го в студена фурна, защото след сплитането не го оставих да втаса до край и така с вентилатора докато загрее фурната той си втаса доста добре.
Ползвам винаги едно и също брашно- Екстра, синя опаковка 2 кг, тип 500. Колкото и в литературата за казват, че 450 е по-добро за козунаци- на мен не ми харесва крайния резултат. От Екстра-та съм супер доволна.
Сложих решетката на второ ниво.
Ползвам домашни яйца, не съм слагала сметана, но беше доста жълт.
И още нещо- не забравяй да пресееш 3 пъти брашното, много е важно да се насити с кислород.

# 383
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
А може ли да споделите какви техники прилагате при варенто на яйда, за да не се напукват?  bouquet



iva78, има отделна тема за това, потърси я , сигурно е на първа страница все още.

# 384
  • Мнения: 11 747
Продават едни яйца - "Яйца от свободни кокошки отглеждани на открито" на ЕТ"Ангелов"гр Пещера,разбрах че ги има във всички градове - огромни са,с бели черупки а жълтъкът им е направо оранжев,та чак заслепява - толкова наситено оразнжево!Ако сложите от тях в козуната,става жълт... "та дрънка" Peace
Само идея давам! Peace

# 385
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Джемма, Благодаря   bouquet

на нашата фурна няма горен и долен р. + вентилатор  Laughing затова ще си го пека само на горен и долен Peace

ще докладвам в събота какво съм сътворила  Laughing

# 386
  • Мнения: 294
А, я аз да ви попитам - къде слагате вече боядисаните яйца? Ама докато са още мокри - да се отцедят и изсахнат.
Че все имам разни капки и кръгчета по дупето на яйчицата Sick

# 387
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Гледахте ли Иван Звездев преди малко. Бабичката добър козунак замеси, ама как така беше толкова жълт само с 4 яйца ?

# 388
  • Мнения: 27 524
Хот Мама, браво, чудесно изглеждат  Peace
Аз си отцеждам яйцата на вестник и да, има петънца, ама нямам друга идея, все до нещо трябва да се допрат  Confused
Аз смагам сол във водата, студена вода и слаб огън и дълго варене, така не се пукат изобщо.

# 389
  • Мнения: 186
Гледахте ли Иван Звездев преди малко. Бабичката добър козунак замеси, ама как така беше толкова жълт само с 4 яйца ?
Джемма и аз това се учудих, но мисля че беше препечен т.е изгорял от горе малко Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт