Великденски яйца и козунаци

  • 64 224
  • 526
  •   1
Отговори
# 480
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ето ги и нашите яйца ! Боядисани от детенце Цвети - много се постара и приема овации Joy Hug Снимките също са от нея - гледайте и поздравлявайте newsm44 smile3521 newsm10javascript: ClipBoard('http://www.snimka.bg/album.php?album_id=121347');

# 481
  • Мнения: 294
Страхотни са! Браво на детенце  bouquet

# 482
  • София
  • Мнения: 903
А някой правил ли е козунаци в пералнята? ( за тези които нямат машина за хляб).

Едно време една колежка на майка ми ги правеше така. Вместо да ги бие 100 пъти в масата ги слагаше в няколко найлонови плика ( по-здрави) и ги пускаше в пералнята на центрофугата.  Ставаха вълшебни. По-хубави козунаци не съм яла.  

# 483
  • Мнения: 11 747
В темата за машина за хляб имаше някой с опит с пералня!Аз,слава богу,имам машина,не мисля да стигам до пералня!Но за огромно количество тесто,вероятно ще е удобно Thinking

# 484
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
А някой правил ли е козунаци в пералнята? ( за тези които нямат машина за хляб).

Едно време една колежка на майка ми ги правеше така. Вместо да ги бие 100 пъти в масата ги слагаше в няколко найлонови плика ( по-здрави) и ги пускаше в пералнята на центрофугата.  Ставаха вълшебни. По-хубави козунаци не съм яла.  

А каква е ролята на центрофугата ? Toрбичката с тестото се ще намести наедно място и там ще си стои, на стената на барабана- няма местене и биене ? Съдя по дрехите- те се залепят на едно място и така, какво общо има центрофугата- Целта е тестото да се бие от всички страни, да се омеси хубаво?

# 485
  • Мнения: 2 550
Ето ги и двата козунака ,които направих снощи.  chef



Изгелждат страхотно!
Дояде ми се ужасно  Joy

# 486
  • Мнения: 22 867
 geleva, geleva, голяма си майсторица! smile3501 Страхотни козунаци си направила! Поздравления!  bouquet  bouquet  bouquet

# 487
  • София
  • Мнения: 903
А някой правил ли е козунаци в пералнята? ( за тези които нямат машина за хляб).

Едно време една колежка на майка ми ги правеше така. Вместо да ги бие 100 пъти в масата ги слагаше в няколко найлонови плика ( по-здрави) и ги пускаше в пералнята на центрофугата.  Ставаха вълшебни. По-хубави козунаци не съм яла.  



А каква е ролята на центрофугата ? Toрбичката с тестото се ще намести наедно място и там ще си стои, на стената на барабана- няма местене и биене ? Съдя по дрехите- те се залепят на едно място и така, какво общо има центрофугата- Целта е тестото да се бие от всички страни, да се омеси хубаво?

Ами честно казано незнам. Знам, че въпросната жена ги слагаше там, защото не беше много силна с ръцете и нямаше как да ги бие от масата. Никога не съм го пробвала тоя метод и сега като се зачетох в тая тема ми стана интересно дали изобщо някой е чувал или правил подобно нещо. Може би не се залепват за  барабана, защото са в найлонова торбичка, незнам.. newsm78

# 488
  • Русе
  • Мнения: 410
Tandori страхотни козунацци   bouquet
А как ще ги съхраняваш до неделя? И аз мисля дали може да направя от по-рано, но дали няма да изсъхнат? newsm78

# 489
  • София
  • Мнения: 3 713
Привет и от мен- ето ги и моите яйчица:
http://images14.snimka.bg/002579575-big.jpg
http://images14.snimka.bg/002579576-big.jpg
Справих се с ваденките-отначало няколко дадоха фира,ама се бях запасила с повечко Laughing
Довечера ще замеся и Кулич-а на Зори и утре ще пусна снимки- дано стане за пред хора Laughing
Лек и усмихнат ден  Hug

# 490
  • София
  • Мнения: 897
Ето ги и нашите  яйца и козунаци, малко поизядени... http://www.snimka.bg/album.php?album_id=121415
Правих по рецептата на Мимито с 6 яйца, но захарта и брашното са малко. Иначе стана супер вкусен! Използвах около килограм и половина брашно, добре втаса, но според моя вкус трябва да се добави още захар. Прастраших се и се получи.  Laughing

# 491
  • Мнения: 1 811
gabi666 , надупеният козунаке много сладък  Laughing

Много са ти хубави. По коя рецепта са?

# 492
  • Мнения: 2 142
Момичета, направо сте страхотни всичките! Шапка ви свалям!
Чета ви от началото на темета.
Тази година, нямах време за генерална репетиция и затова утре, ще меся козунаците. Миналата година правих "чешкия козунак" на Наталина. Стана много хубав, само дето не си бях избрала подходящ съд и имаше опасност да го събирам из фурната и то при положение, че ми втаса доста бавно и май не го оставих да довтаса. Тази година съм се спряла на рецептата на Мимито, понеже, доста я хвалите, а от снимките, направо ми потекоха лигите. Много се надявам да станат, а ако имам апарат, ще снимам за да ви се похваля, както и с яйцата, сладките и тортите  Wink
Само един въпрос се сетих накрая да попитам. Вече няколко пъти чувам, че козунаците се замесват днес  newsm78 аз мислех, че не се върши никаква домакинска работа на Разпети Петък...

# 493
  • Мнения: 7 106
Ето ги и нашите  яйца и козунаци, малко поизядени... http://www.snimka.bg/album.php?album_id=121415
Правих по рецептата на Мимито с 6 яйца, но захарта и брашното са малко. Иначе стана супер вкусен! Използвах около килограм и половина брашно, добре втаса, но според моя вкус трябва да се добави още захар. Прастраших се и се получи.  Laughing

Габи, това първото козуначе дето се е надупило така е най-сладкото  Heart Eyes!

Момичета, поздравявам ви всички с майсторлъка. Нагледаха ми се очите и ми потекоха лигите от красоти !!!
На мен утре ми е денят за козунаците, така че тогава очаквайте включване от мен. до тогава ще се облизвам и ще се дивя на това, което вие показвате   bouquet!

# 494
  • Мнения: 3 927
И аз знам, че на разпети петък не се върши домакинска работа, макар в днешно време това да не е съвсем възможно.....
Ето какво имам в едно списание. Не казвам, че е 100% истина, защото и аз не спазвам църковните ритуали, но поне е ориентир някакъв  Simple Smile
Аз в четвъртък боядисвам яйца, в събота ще правя козунаците......


Страстната седмица

Понеделник и вторник
почиства се къщата, изхвърлят се боклуците.

Велика сряда
наберете великденчета и цветя, украсете къщата за здраве.

Велики четвъртък
боядисайте яйцата. Първите трябва да са червени. Изнесете ги навън, за да ги "види" слънчето.Те крият силна жизнена енергия.

Разпети петък
говорете тихо, не спорете. Премислете живота и постъпките си. Вечерта идете на църква и участвайте в обреда "изнасяне на плащеницата".

Велика събота
месете пити и козунаци. Напраете го до 13 ч., а после запалете свещ за тези, които вече не са сред живите.

В полунощ в събота
идете на празнична литургия, носете червени яйца и козунак и ги осветете. След тържествения камбанен звън в 24ч поздравявайте с Христос Воскресе - Воистина Воскресе. Отнесете запалена свещ вкъщи, но я пазете да не изгасне по пътя.

Великден - първи ден
Сутринта идете на църква, после разчупете козунаците. Отивате ли на гости, носете червено вино, яйца, козунаци.

Великден - втори ден
Това е разтурни, лош понеделник. Почивайте си.

Великден - трети ден
дайте козунаци и червени яйца на съседи-друговерци.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт