Великденски яйца и козунаци

  • 64 225
  • 526
  •   1
Отговори
# 465
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
А, още нещо. Суха мая има в пакетчета по 7 грма - на Йокект и по 11 гр., някаква JUVO.....
А тази суха мая за какво доза брашно е?За да знам с какво количество прясна да я заменя?

# 466
  • Мнения: 3 927
На Йоткер е за 500 гр брашно;
JUVA се казва другата - турска, за 1 кг. брашно - тази не съм я тествала още, нямам мнение.....

Писала ли си по-назад с коя рецепта ще действаш?

# 467
  • София
  • Мнения: 2 162
Прави ми впечатление от снимките, че всеки различно точи.
СПоделете с олио ли точите или с брашно? ЧУдя се тази година дали да не опитам с брашно, но с епритеснявам да не стане твърда кората  newsm78

Аз не съм сигурна какво точно имаш предвид, но аз набрашнявам само точилката и така разточвам- кората не ми стана твърда, но малко трудно ги разточих- може би е било заради тестото; не беше много еластично. Ти как го правиш с олиото? Намазваш тестото ли?

# 468
  • Мнения: 208
Уау, Taneto,

Големи красоти, че и апетитно изглеждат!

щерка ми като ги видя и вика - искам и аз.
Аз не обичам да си играя с дребни формички и сладки, ама може да ми се наложи Wink

Я кажи, колко време ти отне тая работа?

# 469
  • Мнения: 3 927
Замесване на тестото 5-10 мин.
Пекох ги на два пъти, че трябваше да излизам - два пъти по 1 час заедно със загряването на фурната......общо взето бързо става  Simple Smile, една тава се пече за 8-10 мин.
И са вкусни при това  Wink

# 470
  • Мнения: 7 106
Тането, разкошни са сладките. Виждала съм го този вариант по чуждите сайтове, но хич не съм се сетила да го приложа, затова огромно благодаря за демонстрацията. Така са много по-хубави от цапотенето с глазура пък и по-чисто и бързо се работи, браво на теб  Hug!

# 471
  • Мнения: 3 927
Ами нали имам още 1 кило и 1/2 - трябва да се оползотвори  Simple Smile Joy
а и на моменти ме прихваща някакъв алтруизъм, та реших да споделя   chef

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 22:31 от Taneto

# 472
  • Мнения: 208
Замесване на тестото 5-10 мин.
Пекох ги на два пъти, че трябваше да излизам - два пъти по 1 час заедно със загряването на фурната......общо взето бързо става  Simple Smile, една тава се пече за 8-10 мин.
И са вкусни при това  Wink
Може и да се навия, значи  Wink
Сега остава и за рецептата да те тормозя Simple Smile  chef

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 23:20 от rozov_pinko

# 473
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Писала ли си по-назад с коя рецепта ще действаш?
Не съм писала, рецептата е на моя приятелка.Пише, че се слага 1п. прясна мая+ 1п.суха.Никакви пояснения няма повече.
 Благодаря за отговора, Тане newsm51

# 474
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз приключих с рисуваните яйца. Станаха много хубави, макар че не съм такъв художник като Наталина Grinning- явно бях случила на пастели. Съжалявам, че нямам фотоапарат да ви ги покажа.
Козунакът обаче пак не ми стана Cry Първият път сигурно е било късметът на новака Mr. Green. Тестото изобщо не е еластично и не изглежда бяло като вашите. Този път беше меко, но пак се късаше при оформянето на фитилите. В събота ще пробвам по рецептата за Традиционния козунак да видим какъв ще е резултатът. Имам само един въпрос: в колко вода трябва да се разтвори захарта, за да стане захарен сироп?

# 475
  • Мнения: 7 091
Прави ми впечатление от снимките, че всеки различно точи.
СПоделете с олио ли точите или с брашно? ЧУдя се тази година дали да не опитам с брашно, но с епритеснявам да не стане твърда кората  newsm78

Аз не съм сигурна какво точно имаш предвид, но аз набрашнявам само точилката и така разточвам- кората не ми стана твърда, но малко трудно ги разточих- може би е било заради тестото; не беше много еластично. Ти как го правиш с олиото? Намазваш тестото ли?

Ами не съвсем. Аз намазнявам плота си, на който ще точа, тестото си е мазно от месенето, защото добавям масло+олио докато се замесва, точилката лекичко намазнявам също.
ПО принцип като точа кори за баница или пица- винаги точа с брашно, но питки и козунаци само с мазнина. Струва ми се, че ще се втвърди горния слой от брашното.  newsm78

Ето ми и първата доза ( аз в момента ги правя) Simple Smile Добре, че успях да ги снимам, защото баткото набързо успя да си отчупи едно парченце от козунака.  Rolling Eyes  Laughing Добре поне, че е взел от малкия, че големия щеше да ми е за гости, голяма излагация  Mr. Green Sunglasses
http://good-times.webshots.com/album/558527583KPdaGP

# 476
  • Мнения: 3 550
Благодаря! С готовия комплект на ПЕТ ги правих. Точно по инструкциите и станаха. Восъкът нанасях върху сварени изстинали яйца. После ги наредих в тенджера и залях със студена вода. Отделно разтворих червена боя на таблекти в 200 мл вода + 3 суп.л. оцет и я долях в тенджерата. Първо включих котлона на 1, по-късно - на 3. Трябва да се затоплят постепенно, бавно и внимателно. Щом по повърхноста започнаха да плуват първите тъмни петна восък, започнах да вадя яйцата и да избърсвам восъка с парцал. За последните 3-4 яйца явно доста се качи температурата, защото част от рисунките се заличиха. Боята беше влязла под восъка и боядисала белите участъци там.
Техниката се различава от добре познатото ни рисуване със свещ върху черупките. Там яйцето се потапя в доста хладка вода с боя и восъкът остава върху черупката. Случвало ми се е, ако е много гореща водата в кофичките, да разтопи восъкът и да не се получи нищо. При писалката е подобно положението. Ако ние не отстраним восъкът навреме, той ще се разтопи във водата и няма да остане нищо от рисунката.
Успех!

# 477
  • София
  • Мнения: 2 162
Леле Тандори, страхотни са.  newsm10Направо лигите ми потекоха. Ама как успя толкова много козунаци да омесиш, бе жена? Аз едвам с един се справих днес. И то май не стана в крайна сметка (още не съм го разрязала).
 smile3515
Между другото, днешния го разточих с мазнина и действително горния слой е по- мекичък, отколкото с брашно. С брашно стана по- хрупкава коричката вчера.

# 478
  • Мнения: 7 091
Леле Тандори, страхотни са.  newsm10Направо лигите ми потекоха. Ама как успя толкова много козунаци да омесиш, бе жена? Аз едвам с един се справих днес. И то май не стана в крайна сметка (още не съм го разрязала).
 smile3515
Между другото, днешния го разточих с мазнина и действително горния слой е по- мекичък, отколкото с брашно. С брашно стана по- хрупкава коричката вчера.

Да ти кажа ли, че имам още 4 , които втасват  Laughing Като втасат и тях ще снимам Simple Smile

# 479

Общи условия

Активация на акаунт