Великденски яйца и козунаци

  • 64 221
  • 526
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 287
А има ли "подходящи" - как разбираш кое е подходящо?
Иска ми се ..........

# 511
  • Мнения: 1 793
Момичета, страхотни козунаци и яйца видях тук. Браво! Всички сте се справили чудесно!  Heart Eyes Реших и аз да ви покажа моите творения от снощи:

http://family.webshots.com/album/558535364XPAJAw

Козунаците ги правих по рецептата на Спаска от стр. 5 в тази тема.

# 512
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
А има ли "подходящи" - как разбираш кое е подходящо?
Иска ми се ..........
Не съм кой знае какъв кулинарен спец, но все пак да кажа. За да сложиш в хладилник тесто с мая в него трябва да има хлебна сода.
Ако си правила козунака, който втасва в хладилник от моята рецепта, в него има хлебна сода + кисело мляко.
Ако греша приемам критики!

# 513
  • Мнения: 287
Аз като правя тестото за пица слагам само мая, без сода - може би от нещо друго зависи . Ако пробвам ще кажа.

# 514
  • Балчик
  • Мнения: 9 219

 Може би не се залепват за  барабана, защото са в найлонова торбичка, незнам.. newsm78

Ама то не че тестото ще залепне- от самата центробежна сила ли (не съм силна по физика много), това което е в пералнята се застопорява за дадена част от барабана и там си стои, не си ли забелязала прането ? Заинтригува ме и ще взема да направя един лабораторен опит утре. Laughing

# 515
  • Мнения: 7 091
Tandori страхотни козунацци   bouquet
А как ще ги съхраняваш до неделя? И аз мисля дали може да направя от по-рано, но дали няма да изсъхнат? newsm78

Аз слагам 2 листа от хартиено руло на дъното на чиния, отгоре козунака, като изстине абсолютно ( изчаквам поне 3 часа от излизането от фурната) завивам с прозрачно домакинско фолио. Издържат си без проблем.  Sunglasses

# 516
  • Мнения: 11 747
А има ли "подходящи" - как разбираш кое е подходящо?
Иска ми се ..........
Не съм кой знае какъв кулинарен спец, но все пак да кажа. За да сложиш в хладилник тесто с мая в него трябва да има хлебна сода.

Тесто,в което има мая,сода не му трябва!
Идеята с хладилника е,че в хладилника е студено и процеса на ферментация се забавя значително!

# 517
  • Мнения: 7 091
Тесто,в което има мая,сода не му трябва!
Идеята с хладилника е,че в хладилника е студено и процеса на ферментация се забавя значително!

От опит да споделя, когато тестото е за мекици или пица, при престояване във фризера вкусовите му качества не се губят, същото е и с всяко друго тесто с мая, но проблема при козунаците е, че те трябва да бухнат много, аз лично колкото пъти съм замразявала тесто за пита или козунак, никога не е бухвало и ставало  на конци както ако не е замразено. Има хора, които са доволни, но аз лично не го предпочитам като вариант.

На мен ми е интересно защо повечето хора боядисват яйцата в четвъртък, а козунаците правят в събота? newsm78 Определено бих предпочела да ям престоял козунак, отколкото престояли яйца, а на децата яйца, които са стояли 4 дни със сигурност не бих дала.  newsm78

# 518
  • Мнения: 2 829
искам само да се похваля---приключих успешно с козунаците newsm44 newsm44!!!!!!!!!!!!!!!!
правих ги по рецептата на Зори -с 1кг брашно,,като сложих още малко захар,понеже и тази година съм купила такава,каквато не сладни!!!!!
Послушах съвета на Пина и Кати и ги пекох в дълбок и с малък диаметър съд!!
Благодаря и на Наталина за съветите и плетката(правих тази с 4 фитилчета)
 newsm51 БЛАГОДАРЯ  сърдечно на всички мами за споделените съвети!!!!!!! newsm20

# 519
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
[На мен ми е интересно защо повечето хора боядисват яйцата в четвъртък, а козунаците правят в събота? newsm78 Определено бих предпочела да ям престоял козунак, отколкото престояли яйца, а на децата яйца, които са стояли 4 дни със сигурност не бих дала.  newsm78
Аз пък предпочитам да ям пресен козунак, който е изпечен в събота, а не престоял 4 дни LaughingА за яйцата не ми е проблем, ако са в хладилника ги давам без угризения.

   Страхотни козунаци, Тандури, браво!  bouquet

# 520
  • Мнения: 7 091
Аз пък предпочитам да ям пресен козунак, който е изпечен в събота, а не престоял 4 дни LaughingА за яйцата не ми е проблем, ако са в хладилника ги давам без угризения.

   Страхотни козунаци, Тандури, браво!  bouquet

Ами моя страх от яйцата може да идва от факта, че като бях малка се натрових на един Великден от такова яйце и като си спомня как се чувствах, моментално ми минава мерака да боядисвам яйца в четвъртък. А пък иначе и при нас яйцата стоят в хладилника, честно казано не си представям някой да ги свари и да ги държи първо 4 дни до Великден отвън, после още докато се изядат  Laughing
По принцип аз правя и яйца, и козунаци в събота, но тази година в събота няма как да направя и двете, затова козунаците ги направих в четвъртък  Peace
Благодаря за комплиментите!  bouquet


# 521
  • Мнения: 2 829
е, и аз предпочитам пресни,,обаче как да смогна--събота и неделя е лудница в къщи Wink,а днес започнах в 10 сутринта и прикл.към 17.00 другия вариянт е в неделя да стана към 5 сутринта за да омеся Sad

# 522
  • Мнения: 5 228
Търсих на сто места филирани бадеми за козунака, не намерих. От къде ги купувате? Как може човек сам да си направи?

# 523
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
ДА, филирани бадеми съм виждала само на сладкарската борса, но бяха в промишлени количества. Така, че ако някой каже къде ги има в малки разфасовки, ще съм много благодарна.

# 524
  • Мнения: 7 091
Търсих на сто места филирани бадеми за козунака, не намерих. От къде ги купувате? Как може човек сам да си направи?


Нямам идея как можеш да си направиш сама, но да ти кажа аз защо ползвам филирани. Не съм намерила просто белени! Ако имаш нормални бадеми, накисни ги във малко топла вода и ги обели и после ги наслагай цели отгоре! Страшно са вкусни така, аз лично ги предпочитам пред филираните. Ако пък не ти се занимава, можеш да използваш сусам.  Peace
Аз не слагам бадеми с кожата, защото при печенето потъмняват и просто не си личат, губи се красотата на козунаците някак.  Peace

А относно големите количества, може да се организирате или да си купите няколко човека или просто да ги съхранявате в хладилник Peace Аз така правя и с орехите, и с лешниците.

Общи условия

Активация на акаунт