Надявам се да не го приемеш лично и като нападка:peace:
Казвам ти го като информация, която да имаш предвид:
Няма нехранителна кърма! Има предно и задно мляко- предното е по-богато на лактоза и е по- бедно на мазнини (ако твоята приятелка е изцедила от предното, това което слиза първо, нищо чудно да е изглеждало като вода, но то пак е хранително в някаква степен); от него бебето задоволява жаждата си. Затова и не е необходимо да се дава допълнително вода на изключително кърменото бебе. Задното пък е по-богато на мазнини. Когато не се осигурява балансиран прием от двете е възможно да има някакви проблеми- силни колики, повръщане, запичане, недобро наддаване. За да се получи този балансиран прием се препоръчва бебето да суче колкото и когато иска; компресията на гърдата също помага. Тук някъде имаше статия, в която се казваше, че колкото "по- празни" са ти гърдите, толкова по- калорично е млякото.
Такова изследване за хранителните качества на кърмата не съществува! Може да се направи микробиологично изследване (като на урината или на кръвта), за да се види дали няма някакви бактерии или микрооранизми, но не и за да се оценят хранителна ли е кърмата ти или не. В Банките за кърма наистина изследват донорската кърма дали не е разреждана с вода допълнително, но не и за хранителните качества на самата кърма.
И накрая за тегленето- правила съм си експерименти понеже имам теглилка в къщи. Дъщеря ми на 40 дни е изяждала по 30мл сутрин (когато млякото е най- много, както казваш ти), на следващото хранене 180мл, на по- следващото 80мл и т.н. Когато отидох на редовната консултация и направихме пробното кърмене по настояване на педито тя изсука за 30мин. 70мл и естествено бях посъветвана да дохранвам в този период от деня. Мисля си, ако бяха улучили момент, в който изяжда над 150мл сигурно щяха да я сложат на диета. Laughing

Ако имаш желание може да прочетеш статиите за митовете и предрасъдаците около кърменето в Библиотеката- ще видиш колко много неща не са така, както са ни учели да вярваме. Peace