Давате ли на децатаси пресни зеленчуци?

  • 2 262
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 089
Давате ли  от пресните зеленчуци като домат, краставица, зелена салата и пр. ? Имам предвид сега, когато не са сезонни и нивото на нитратите в тях със сигурност е завишено, но все пак... Аз когато сложа салата на масата, каквато и да било, трудно мога да я удържа...

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 15:53 от tan

# 1
  • Мнения: 2 891
Давам, амо той не ги яде  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 4 473
 Cry Давам, ама няма кой да се докосне до тях. Мръвкояд е моята дъщеря. Tired

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Давам и ядат като невидели. Всичко ядат, без изключение. Репи купувам по две връзки, защото едната я изяждат докато ги мият. Пък и за салата трябва да останат Laughing
Никога не съм имала проблем със зеленчуците. И с мръвките Mr. Green

# 4
  • Мнения: 2 040
Да, давам .. пък и не мисля, че ще стане кой знае какво от няколко парченца домат или краставичка, вместо да я оставя да ни гледа, преглъща и като каже: "Искам доматче" примерно,  аз да кажа: "неможе, не им е сезона и са пълни с нитрати" ..  това просто ми е абсурдно да го кажа ..  Grinning

# 5
  • Мнения: 2 716
Всичко давам. И те всичко ядат. На мама кюфтетата  Laughing

# 6
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
 Joy
То не е смешно, ама и мама така им вика на моите "На баба кюфтаците". Да кажа, че изобщо не са кюфтета на вид, просто са все- и многоядни Mr. Green

# 7
  • София
  • Мнения: 7 043
Давам всичко, но той не иска нищо.

# 8
  • Мнения: 1 089
"неможе, не им е сезона и са пълни с нитрати" ..  това просто ми е абсурдно да го кажа ..  Grinning

напълно съм съгласна, аз самата никога не съм я ограничвала... Въпросът ми бе по-скоро провокиран от това, че преди няколко дни искарахме варицела, и сега организма й е абсолютно изтощен и за доброто възстановяване е особено важно начина на хранене, та по тая причина се позамислих..

# 9
  • Мнения: 1 655
Аз ги обезнитрявам първо. Накисват се в студена вода за около 20 мин, били водноразтворими. В някои зеленчуци нитратите се концентрират на определени места, например на моркова - в частта от към листата, за това се изрязва поне 1 см от моркова там, краставиците натрупват най-много в кората и от към дръжката, съответно се бели и отрязва 1-2 см от към дръжката. Зелето натрупва най-много от към сърцевината (пък аз най-много я обичам Sad )
Доматите натрупвали най-малко нитрати.
И много важно - нарязаните зеленчуци да се ядат веднага, защото нитратите се превръщат в нитрити (всъщност те са опасните) под действието на кислорода. Престояли повече от 30 мин нарязани, не трябва да се употребяват.

# 10
  • Мнения: 3 537
Ааа, не .... Crossing Arms то ние почти не ядем пресни зеленчуци, а какво остава и на детето да давам, а и без това той не иска да яде, дала съм му два пъти малко краставичка и това е.Като излезнат още малко истинските слънчеви зеленчуци тогава ще яде колкото ще.Конкретно имам в предвид за краставиците, доматите,тиквичките и салатите.   Wink

# 11
  • Мнения: 14 133
Да, давам .. пък и не мисля, че ще стане кой знае какво от няколко парченца домат или краставичка, вместо да я оставя да ни гледа, преглъща и като каже: "Искам доматче" примерно,  аз да кажа: "неможе, не им е сезона и са пълни с нитрати" ..  това просто ми е абсурдно да го кажа ..  Grinning
И аз. Сашо е на мама зеленчука. Мръвките много не го влекат.

# 12
  • София
  • Мнения: 750
Давам, но колкото да опитат. Малкия обожава домати и краставици, но в момента - само парченце - две.
Каката също хапва, но съвсем малко. Зелена салата въобще не разрешвам.

# 13
  • Мнения: X
Давам, да.
Освен това салатите не са чак толкова "изкуствени", имайки предвид топлата зима. Ния си умира за краставички, салата също обича, като направя една голяма купа и ядем всички, до като шаваме  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 4 668
Давам домати , краставици , моркови ... Само зелената салата е забранена за него !

# 15
  • София
  • Мнения: 3 421
По принцип не консумираме много-много зеленчуци извън сезона им.
Сега ядем зелена салата със зелен лук (от свеки). Краставици и домати още не купувам.
На някой може и да му се струва пресилено, но е факт, че щерката няколко пъти повръща след шопски салати през зимата. То бива бива съвпадение, но чак пък толкова иначе друго й няма. Не е от преяждане, че тя е злояда.

# 16
  • София
  • Мнения: 750
На някой може и да му се струва пресилено, но е факт, че щерката няколко пъти повръща след шопски салати през зимата.
не е съвпадение, аз задължително имам стомашни проблеми след зелената салата - какво остава за детския стомах.

# 17
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Много обичат салата,а като видят таратор са направо неудържими.Давам им.Зелена салата преди великден не купуваме,рано е още.

# 18
  • Мнения: 101
Ние сме още малки, но много обича да смуче краставицата , а домата му го режа на ситно, а за месцето - и него не отказва. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 8 505
Краставица-да,домат не мога да я накарам да лизне,понякога хрипа моркови.
Салата-НЕ!Повръщах зверски преди месец-два точно от салата Sick

# 20
  • Мнения: 5 468
Гери примира за краставици. Яде ги много Blush. Дано не са пълни с нитрати. Уж избирам най-келавите и смотани, че да не са пълни с нитрати, ама кой знае, къде какво има.
А какво, освен вода има в краставиците? newsm78 Все се надявам, че й пробутвам някой витамин с тях.

# 21
  • Мнения: 46 526
Да.
Краставици, домати, зеле, зелена салата ...

# 22
  • София
  • Мнения: 903
Давам домати и краставици, салата - не. Доматите натрупват най-малко нитрати,  а салатите са с най-много. На мен лично ми е ставало лошо от подобни салатки и оттогава избягвам да ям салата,купена от пазара.
А пък краставиците са й любими - но и при тях нивото на нитратите не е кой знае колко високо.

Понякога давам и салата от зеле и моркови, като избягвам да режа сърцевината на зелето и от моркова изхвърлям около 2 см отгоре и два отдолу.

# 23
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Давам, той плодове почти не ми яде, но зеленчуци хапва, особено на салати, като по-малък го ограничавах, вече не... Тази зима беше извънредно топла и въобще не ме изненедва, че по-рано излязоха салати, тиквички и прочие... Пък нитрати ... няма гаранция, че не се торят и през сезона... Най-добре си е домашно, ако имаш градина, ама ние нямаме...

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Сега купувам домати, краставици, чушки. Марули по принцип много-много не купувам. Яде всички зеленчуци с голям кеф.

# 25
  • Мнения: 1 564
Давам,давам.Моите най-много обичат моркови и краставици.

# 26
  • Мнения: 4 629
И аз давам. По-добре е според мен несезонни зеленчуци, отколкото понички и шоколади  Peace

# 27
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
давам;
и без това не са много храните, които може да яде.
а и той ги обича.

# 28
  • Мнения: 1 069
Много обичат салати. Също и плодове.

# 29
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Да, давам. Алекс на вечеря хапна доматчета и краставички от нашата салата. Като седнем ние да хапнем и тя иска, няма как да й откажа.

# 30
  • Мнения: 1 470
   По принцип предпочитам да купувам зеленчуци и плодове според сезона,хем да не ти омръзват,хем са по вкусни,хем не са толкова изкуствени,хем са и по евтини,но когато се случи да вземем нещо нит ратно,първо спазваме всички правила за обработка,а после ядем кой колкото може да носи,но никога ние бих оставила децата да ни гледат...

# 31
  • Мнения: 1 640
Не купувам оранжерийни домати и краставици,зелена салата и репички.Засега има кой да ми праща домашно производство-без нитрати,та чакам да излезе първата реколта.Вече ядохме пресен лук и салатки,друго- все още не.Вечеряме без салата,за да не се изкушава детето при вида на несезонни зеленчуци.
  Зелена салата и репички по това време-рисковано е ,според мен!Предпочитам да почакам.

# 32
  • Мнения: 2 959
Да, давам. Харесва краставиците, чушките, зеле, карфиола, целинка може да заръфа понякога, морков ако е в настроение, броколите/ засега само готвени/, а също и авокадо обича да яде.

# 33
  • Мнения: 5 362
Само краставичка съм давала до сега.От салата и домати се въздържам все още.

# 34
  • Мнения: 983
Давам, но по-малко, аз сега и за нас не купувам много от тези зеленчуци, заради нитратите най-вече, и вкуса им сякаш не е истински Confused

# 35
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Давам, най-много обича краставици.

# 36
  • Мнения: 1 446
Да , давам. Обича зеле , моркови и краставици.

# 37
  • Мнения: 8 999
Давам, ако има в къщи. Но по принцип избягвам да купувам не сезонни зеленчуци, защото не са ми вкусни - все едно дъвча пластмаса. Същото важи и за плодовете. Децата ми обичат много, но когато миришат и имат вкус на истинско.

# 38
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Давам всичко. Избягвам вафли и снаксове, според мен те са по-вредни от нитратни зеленчуци.

# 39
  • Мнения: 2 700
Ако съм купила, давам. Но по принцип избягвам да купувам несезонни зеленчуци или гледам да са възможно най-малки по размер.

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
Още сме на зеле, моркови, чер. цвекло - краставици, домати по малко но съм купувала няколко пъти.

# 41
  • Мнения: 70
мой-то зверче яде предимно краставици,другите зеленчуци нещо не ги иска

# 42
  • БГ
  • Мнения: 352
Цяла зима ядем зелени салати от градината  на свеки, от време на време купуваме краставици и зеле за салата.
Доматите не ги харесват тези който сега се продават, ще чакаме домашните.

# 43
  • Мнения: 70
най добре доматите сега за като гумени

# 44
  • Мнения: 2 040
най добре доматите сега за като гумени

Не всички .. тук при нас незнам от къде  докарват, но хем знам че е абсурдно да са от градина, хем са вкусни като тях ...  Simple Smile

# 45
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Давам, яде предимно таратор или краставичка, ако има и домати, но сега не са много хубави и не купуваме, но като отидем на заведение ако сме поръчали яде.

# 46
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
най добре доматите сега за като гумени

Не всички .. тук при нас незнам от къде  докарват, но хем знам че е абсурдно да са от градина, хем са вкусни като тях ...  Simple Smile

От Турция, от Македония...
В Македония видях оранжерии с подово отопление - топлят пръстта, а въздухът се загрява само от слънцето. Ако щете вярвайте, на тези домати не им слагаха никакви торове и бяха невероятно вкусни - като от градината.

# 47
  • Мнения: 70
е да но това са редки случай да случиш на хубави домати

# 48
  • Мнения: 4 520
Моят рупа краставици Mr. Green ама колко е то неговото ядене - гризне 2-3 резенчета и толкова. Морков суров някак му е трудно да дъвче (малко са ни зъбките още Laughing), затова само на супичка, веднъж му дадох суров домат, но излезе странно на акото Sick и оттогва не съм му давала. Не съм и купувала повече де, щото нещо не ми харесват още.

# 49
  • Мнения: 8 917
Давате ли  от пресните зеленчуци като домат, краставица, зелена салата и пр. ? Имам предвид сега, когато не са сезонни и нивото на нитратите в тях със сигурност е завишено, но все пак... Аз когато сложа салата на масата, каквато и да било, трудно мога да я удържа...
Когато не са сезонни - избягвам, но по принцип си ги обича много - и плодовете, и зеленчуците Peace

# 50
  • Мнения: 11 315
Давам,щото си искат.
Сурови, на пара, на супи, гарнитури
Мрат за салати, сандвичите им трябва да са я с краставица, домат, чушка. Колкото повече, толкова по-добре.

# 51
  • Мнения: 4 406
само краставици и домати поема, а да - и царевица, но тя е от консерва. домашна лютеница брои ли се?
яде зеленчуците сготвени

# 52
  • Мнения: 3 211
яде основно краставици, рядко домати със сирене, зелена салата (зеля както я нарича) не кусва, прясно зеле също, моркови въобще. така, че може би само си регулира нивото на нитратите Laughing

# 53
  • София
  • Мнения: 676
На големите давам, на бебето още не.
Не мисля, че има гаранция, че когато им е сезона, зеленчуците нямат нитрати, просто са по-вкусни, но това няма нищо общо.

# 54
  • Мнения: 186
Давам обелени краставици, най-вече на таратор. Много ги ядем.

# 55
  • Мнения: 702
Краставици,домати,зеле понякога.Давам а и тя ги обожава особенно доматите

# 56
  • Мнения: 40
Да ,давам.По принцип извън сезона избягвам да купувам и заради нитрати,а и нямат вкус ,се едно ядеш плява.Случвало се е обаче да вземем нещо и тогава му давам,но той хапва малко и го оставя.Лятото ядеше много домати,но сега явно и на него не му харесват особено.От скоро почнахме да взимаме салати,яде и му харесват.Опитвал е от всичко, щом ние ядем и на него даваме,нали и той е човече.

# 57
  • Мнения: 1 883
Давам, но малкия яде само краставици.Големия и аз всякакви зеленчуци и ако може в неограничени количества.

Общи условия

Активация на акаунт