Равен шанс или...

  • 2 101
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 920
Определено съм за равния шанс.Което не го разбирам - щом едното ходи на балет, то и другото. На всяко да се даде възможност да развива това, което му е интересно.
Много мразя изрази Ти си по-голяма, трябва да отстъпиш. Или Ти си момиче, ти трябва да почистиш стаята.
И много се дразня на родители, които делят децата си. Имам такива познати - цялото внимание е съсредоточено върху 1то, а другото расте между другото.  

# 16
  • Мнения: 11 607
[desi] колко добре си го казала........ Peace Hug  bouquet

# 17
  • Мнения: 4 451
Шани, темата ти е много интересна.  bouquet
Вини, момичетата много хубаво са ти казали за осъзнаването на родителските грешки. Аз също се стремя да не повтарям грешките на моите родители. Ние сме две сестри и аз винаги съм била по-лошата, по-палавата от сестра ми в техните очи, но слава Богу, не са ме карали да се чувствам по-малко обичана. Та в този ред на мисли, е много важно, дори най-важно, децата да получат равен старт в любовта на мама и тати. Всичко друго е след това.
Колкото за материалните неща и глезотийки, осигорявам общо взето еднакво и на двете си момиченца. Обичам да ги обличам красиво и често им купувам дрешки, но това не е толкова важно. Важно е ежеминутно да чувстват любовта ми. Към това се стремя.

# 18
  • Мнения: 2 556
Аз съм донякъде случай на такъв "равен шанс". Сестра ми влезе в английската гимназия, където навремето беше супер престижно да се влезе и затова и дума не ставаше аз да кандидатствам някъде другаде. А на мен не ми се влизаше в никаква английска, исках да се занимавам с приложни изкуства. Смея да кажа, че много добре рисувам и сигурно щеше да бъде страхотно да се занимавам с това. Но нашите категорично забраниха и то защо? Защото там се изискваше успех 5 за кандидатстването, а аз съм пълна отличничка, как ще ходя някъде, където другите ще са с петици. И така волю-неволю научих английския, макар и не в английската, а в 7-мо. После с Университета се повтори историята. Исках да кандидатствам в Художествената, но не - там се влизало само с връзки, а и уроците били страшно скъпи, пък и нямало да ме приемат, защото нямам родители художници. И отново кандидатствах това, което поне ми вървеше и беше ясно, че ще ме приемат - но не ме влечеше особено.

Сега съм се зарекла никакви такива с моите деца. Затова се и надявам да успея да им осигуря нещо в материално отношение, за да могат да се равиват в каквато те искат насока, а не да си мечтая да поемат един ден семейния бизнес или да ги правя насила архитекти или адвокати или не знам си какво. Каквото искат - това. Синът ми обича да рисува - ходи в най-хубавата школа по рисуване в града. И ще ходи, докато иска. Ако реши, че един ден ще става художник, ще има пълна подкрепа, колкото и рисково да ми се струва това. Ходи на карате, защото сам поиска. Не очаквам да стане нито Пикасо, нито Брус Лий, но искам да е свободен да прави каквото го влече. Малката отсега виждам, че и тя май ще си пада по рисуването, което ме кефи, но ако не беше така, никога няма да я пратя в школата само защото и батко й е бил там. Въобще искам само да са здрави и да се развиват в каквато насока те искат - поне засега други амбиции нямам.



# 19
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Две деца имам - две вселени. Приличат си само по зелените очи. Не мога да им дам равен шанс, защото нямат равни възможности. Едната е силно артистична и има памет колкото сървърите на разузнаването. Другата е леко разсеяна, но пък силно музикална. Едната ще е спортен тип, другата е кипра. Как да им дам равн шанс? Това, което разисквате е уравниловка. За мен поне.
Доколкото зависи от мен, аз ще им дам равен шанс да развиват това, което им се отдава. Не мога да запиша Дени на вокална група - ми тя няма слух. Но няма да го откажа на Васи, която пък запява от една нота.

# 20
  • Мнения: 3 367
давам равен шанс за "брой" занимания,не за тип;
ако тя плува,а той не иска-тенис и пр; това което е еднакво беше питката,ще е прощъпулника, принципното празнуване на рожд.дни, у1енето на езици(и хи1 не ми е интересно дали се справят или не,ще им се наложи да го правят) и ските(ако не единия не му хареса ще седи с баща си в хотела)

# 21
  • Мнения: 920
Това с езиците изобщо не го броя за шанс, а за необходимост. Нали съм от тоталитарните майки - ако не искаха, щях да им сритам задниците. Както и да си учат уроците - хич не ме интересува дали им харесва.

И за спорта - има право да избира какъв спорт. Но дали Да или не? - няма това право.

За ските - също нямаха шанс. Баща им е отявлен скиор. Аз не съм, но не си представям да отида на ски и да си седя в хотела.

Последна редакция: пн, 09 апр 2007, 14:46 от Великденският Заек

# 22
  • Мнения: 1 547
Мисля си, че да прилагаш еднакви схеми спрямо децата си не е въпрос на равен шанс, а на равен мързел. Най-лесно е да подкараш с първото по някаква пътека и второто, третото или колкото са там, да се влачат подир, понеже е удобно, изпитано. Родителите са най-изкусните измислячи на оправдания /след децата, разбира се/ и могат от девет кладенеца вода да докарат, за да замаскират истинската причина за нещата. Равен шанс, справедливост, "не-делене", блаблабла. Изисква се много внимание и мозъчна дейност, за да сполучиш в равния шанс - всяко дете трябва да бъде изслушвано, наблюдавано, интелектуално и емоционално обгрижвано и т.н - така я разбирам аз еднаквостта. Но това коства време и усилия, и някои родители просто си ги спестяват. Лично аз, макар и много малки да са още децата ми, се старая да им давам равно количество внимание, контрол и чувства, пък останалото разпределям според нуждата на всеки. Просто няма как да е иначе - все едно да им сипвам поравно в чиниите, макар единия да яде двойно повече от другия...



Тя общо взето каза, че ще кърми и третото си дете до 1,2 години, защото първите две по толкова ги е кърмила... Прозвуча ми малко странно....

И аз тъй казвах /и тъй направих/  Laughing Недопустимо ми се струваше да кърмя второто по-малко от първото. Вероятно защото този процес няма много общо с желанията на бебето, има общо с желанията на майката. Щеше да ми е съвестно, ако не бях повторила дългомесечните усилия, ограничения и безсънни нощи, при условие, че съм имала възможност и съм знаела какво ще получи детето ми насреща.

Последна редакция: пн, 09 апр 2007, 16:18 от crazy chick

# 23
равен шанс означава еднаква възможнист за развитие - не в едно и също нещо, а по принцип.

Едно от нещата, които ми се натрапийа напоследък беше, че половината българи са се изпокарали със своите роднини заради имотни истории.

Вие говорите днес за равен шанс при развитието, но запитали ли сте се какво би се случило на детето ви в бъдеще и ще бъдете ли в състояние да дадете равен шанс за финансово благоденствие, така щото да не се стига братя и сестри да не си говорят.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Едно от нещата, които ми се натрапийа напоследък беше, че половината българи са се изпокарали със своите роднини заради имотни истории.

Вие говорите днес за равен шанс при развитието, но запитали ли сте се какво би се случило на детето ви в бъдеще и ще бъдете ли в състояние да дадете равен шанс за финансово благоденствие, така щото да не се стига братя и сестри да не си говорят.

Изобщо не смятам да давам шанс на детето /дай Боже децата/ си в имотно отношение. Ще постъпя както правят моите родители - от дете съм на ясно да не очаквам нищо от тях под формата на коли, къщи, пари... Баща ми и до сега обича да казва, че всичко, което има ще го похарчи за себе си. Научиха ни сами да се оправяме в живота си и да не смятаме, че някой ни е 'длъжен'. Вярно получавали сме, но за мен и сестрите ми това е било 'подарък'. Така смятам да възпитам и детето си. От мен най-доброто образование, което мога да си позволя... материалности само като подаръци, не като задължение.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Isa - изказваш се не по темата Wink

Та значи и вие сте мислили по тоз въпрос. Браво, радвам се  Laughing

Аз попитах, тъй като снощи пак я чух тази реплика от устата на съседа. И се запитах, тъй ли е... правилно ли е... и дали не правим лоша услуга на децата/детето си?  Thinking

Имало е еднакви неща, които сме правили с брат ми. Но категорично - никога не съм насилвана с нещо, което не ми допада. Затова 2-мата общо сме ходили на всички кръжоци и курсове за които се сещате.
Така мисля да постъпя и с моите деца. За мен е правилно. нека всичко е с времето си и с даденостите на всеки индивид.
Благодаря за отговорите...   bouquet


П.П: Но все пак си остава питанката: с езиковия алианс как се постъпва? Задължително? От кой клас? И на едно и също място ли? А един и същи език ли...? Абе всичко, за което се сетите...  Simple Smile

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
П.П: Но все пак си остава питанката: с езиковия алианс как се постъпва? Задължително? От кой клас? И на едно и също място ли? А един и същи език ли...? Абе всичко, за което се сетите...  Simple Smile
Ъх...аз второ нямам, но си мисля - бих пробвала. Ако му е интересно, ако върви - нека да е от същата възраст, същото място, ако е добро. Ако не става и не му потръгва - майната му на алианса, ще има други заложби. Виж, за какъв език е по-сложно... езици или вървят, или не. Избери един и толкоз.

# 27
  • Мнения: 3 491
Някои неща ми влизат в представата за основни умения, и там съм категорична, че и двамата трябва да го правят, плуването например. Затова дори и да мрънкат понякога - ходят. И аз мрънках, че трябва да карам кола, но това е основно умение тук, и излиза извън категорията "върви ми - не ми върви". И двамата ще ходят на българско училище, ако догодина и след 2-3 години все още в обозрима близост съществува такова, защото това за мене е също извън списъка на "върви ми - не ми върви".
За други неща като музика или художествени занаяти, се съобразявам с тях. Големият ходи веднъж седмично на някакво допълнително занимание към училището, една сесия трае по няколко седмици, аз му казвам списъка с възможности, той си избира. И с малкия ще е така.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... езици или вървят, или не. Избери един и толкоз.

за всичко си права и за това най-вече.  Grinning

# 29
  • Мнения: 7 263
Може би е супер лесно за родителите, чиито деца са сравними. При моите това е невъзможно, освен безумната им енергичност и напористост нямат почти нищо общо. Темперамента им е сходен само на пръв поглед - енергични са, но само до там. Малкия преследва дадена цал докато не му омръзне и докато не намери друга цел. Докато баткото е по-склонен да отстъпва пред трудностите. Баткото е много силен, но никак не е сръчен, докато при малкия сръчността е доста по-явна.
Големия прояви още много рано лингвистични дарби и учи два езика паралелно - засега се справя доста прилично и с двата. Докато малкия не е толкова силен в езиците и затова при него ще стартираме само с единия и ще включим втория език малко по-късно.
Малкия рисува и пее доста добре, но за жалост не знам къде бих могла да поошлайфам тези му дадености и да преценя има ли дарба или просто е малко по-добър от останалите на този етап.
Иначе аз съм на мнение, че на децата наистина трябва да се предостави равен старт и оттам нататък да се прецени с помощта на специалистите дали да продължат с конкретното занимание или да се пренасочет другаде.

Общи условия

Активация на акаунт