Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!

  • 17 205
  • 214
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 161
Възпоминания от Батак

(разказ от едно дете)




Просълзих се  newsm45. Бях го позабравила малко.
Мерси ,че ми го припомни bg

# 76
  • Мнения: 7 837
Така е. И е нормално. И ние не сме наясно, вероятно, с нашите военни "подвизи". Сигурно и нашите войски са грабили, изнасилвали и всичко останало, което се прави по време на война. Не го сравнявам с турското робство, разбира се, просто давам пример за различните гледни точки на победителя и победения.

Мда. В момента чета "Български хроники". В онези времена, военните подвизи са се изчислявали в хилядността на пленените и хилядността на изкланите (понякога  стига и до 100 000)... И не е било варварско, било е война...

Но никой не го е омаловажавал и скривал като факт.
Не е правилно от съвремието си, да пренаписваме отново историята. Или, най-вече, да ни я пренаписват.

# 77
  • Мнения: 656
Опа Тонколона Басова, не се оптивам да те манипулирам и определено не искам да те изкарам с турски произход.
Дразня се еднакво от "турското присъствие" и от "прабългарските корени"

# 78
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
"Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!" #Shocked
Тези, които се опитват да втълпят нещо подобно са пълни хаховци и ми се повръща от тях. От тези дето им вярват, също Sick

# 79
  • Linz
  • Мнения: 11 619
"Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!"... А Левски, Ботев... сигурно са художествени персонажи?! Shocked

Работя с турци, шефа ми е турчин. Всички са много готини хора. За Коледа и Великден раздадоха премии.

# 80
  • Мнения: 1 517
Като се има предвид, че цялата история, която съм учила е една голяма лъжа, няма да се учудя.

Наскоро говорих с рускиня, която ми сподели дълбокия си потрес от това, че Кирил и Методи са  създатели на славянската писменост.

Да не знае човек на какво да вярва  #Cussing out Баща ми живее в Русия (българин си е ) и разправя как до преди 10-ина години масово руснаците са мислели, че Ленин им е написал буквите. ЛЕНИН?!?! Ега си промиването на мозъци.

Колкото до "робството"...аз не съм расист, но съм патриот. Но пък тук ще подкрепя Кифлата. Защото наистина никъде в световната история не се говори за английско робство напр.
Ако държим на точността, а не на емоцията, думата "робство" не е подходяща в случая. НИКАК не омаловажавам това 500 годишно съжителство, но просто термина трябва да се смени. Ако искаме да сме точни.
За роби в световната история се споменава за: траките през римско време и  за негрите в Америка. Те са били роби.
Българите са били...окупирани...ми идва в момента. Но не и роби. "Роб" като речниково значение просто не отговаря на стстута, който са имали българите през този период.
Пак казвам: НЕ ПОДЦЕНЯВАМ събитията и зверствата от онова време. Искам само да кажа, че едно време някой чичко е сбъркал термина като си е писал учебника по история.
Все едно да кажем, че сме имали "фашистко робство"...

А господин немеца...да си гледа немската история и да не си пъха швабската гага дето не му е работа  #Cussing out Стига разни там...са ни поучавали!!! Аман вече!!!

# 81
  • Мнения: 656
 Thinking
В книгите съм чела за роби, които имат право на собственост и при определен натрупан капитал можело да се откупят от господарите си. Просто са били длъжни да правят това, което им се каже.

Иначе наистина историята се тълкува от гледната точка на победителя...

Колкото до руснаците и кирилицата... нте казват, че братята били руснаци, македонците твърдят, че били македонци, ние българите твърдим, че били българи...
От почетеното по въпроса (на македонски, на руски и на английски в различни източници) останах с впечатление, че са били византийци, като майка им е била българка. Изглежда ми най-логично. Главното е, че техния труд е намерил продължение във Велика България и там е оцелял. Просто гърците не ползват кирилица  Wink
Но мен ме вълнуват основно траките, които са живели по тези земи преди славяните и преди праблългарите. Всички останали са завоеватели.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 075
съществувал[/b][/color] ooooh!

Какво е вашето мнение по гореспоменатия цитат?
Thinking


Това е риторичен въпрос.

# 83
  • Мнения: 8 769
Все едно да кажем, че сме имали "фашистко робство"...
Ама как, навремето имахме една учителка, която ползваше този термин... Rolling Eyes

# 84
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Самата ми същност се бунтива срещу такива инсинуации #Cussing out
Не мисля, че самият израз робство, присъствие, владичество, колонизация е най-важното нещо - това е само обвивкта на нещата. Османската империя не е била на гости по нашите земи, а най-малкото е прилагала доста фрапантни принудителни мерки срещу населението. В нашия край половината от околните села са т.нар. "помаци", които са се самонарекли "турци" по неизвестни за мен причини и преди години заминаха да доказват "турското си самосъзнание" в нашата съседка ...
Жалкото е, че историята винаги е прислужница на политиката.  А в случая излишно разбунва духовете и провокира.

# 85
  • Мнения: 7 837
От почетеното по въпроса (на македонски, на руски и на английски в различни източници) останах с впечатление, че са били византийци, като майка им е била българка.

Славянка, да сме най-точни  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 656
Приемам корекцията  Grinning

# 87
  • Мнения: 2 792
Thinking
В книгите съм чела за роби, които имат право на собственост и при определен натрупан капитал можело да се откупят от господарите си. Просто са били длъжни да правят това, което им се каже.

  Няма такова нещо, робът няма собственост, точно обратното той е нечия собственост и е третиран като собственост ? Можел е да бъде освободен по волята на собственика си, може би това имаш предвид.

# 88
  • Мнения: 3 447
Все едно да кажем, че сме имали "фашистко робство"...
Ама как, навремето имахме една учителка, която ползваше този термин... Rolling Eyes
Какво ти една учителка, то така си беше официално прието - руснаците са ни освободили от турско И от фашистко робство  Rolling Eyes

Що се отнася до другото... Не е било "присъствие", разбира се, не и в моя край, а всеки кабинетен учен може да си пише каквото си иска. Не става въпрос изобщо да го пренаписваме, омекотяваме и забравяме. Само че... какво ще постигнем с яростното размахване на юмруци и пушки? Ще тръгнем на мъст ли, какво? Или ще станем по-добри, по-съвестни, по-работливи? Не ми допада начинът, по който се ровят костите на загиналите. Ясно е, че няма да бъдат забравени. Просто нека ги оставим да почиват в мир.

# 89
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Просълзи ме стихотворението. Била съм в Батак като ученичка, сега ми изплуваха образи в главата... покъртително.

Не съм за пренаписване на историята, но ми кажете, каква е ползата да учим децата си на омраза? Една майка по-горе беше казала, че синовете й са готови и сега да тръгнат да се бият.. с кого? за какво? 

Общи условия

Активация на акаунт