Отговори
# 90
  • Мнения: 14 133
Не, не бих. Ще ми липсват контактите с колегите и развитието в професията. А и мястото на детето е при връстниците му в детската градина, а не у нас. Аз не мога у нас да му подсигуря толкова разнообразни занимания. След работа и в почивните дни му отделям достатъчно от свободното си време.

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не, не бих. Даже точно преди месец-два коментирахме с брат ми, че ми се чуди на акъла защо не напусна работа, след като имам тази прекрасна възможност. И то по повод на това, че работата ми стана изключително напрегната, много съм натоварена, а в същото време отговорностите и ангажиментите с децата ми растат. Вече чувствам умората, ритъмът ми става убийствен и това ми дотежава.

Знам, че не мога без работата си. Не бих могла да стоя в къщи. Сега имам и друго предложение, което също приех, та става още по-тежко, но просто не мога да съм само с децата. И изобщо не смятам, че това се отразява на връзката ми с тях или пък на възпиатнието им. Смогвам да съм с тях винаги, когато имат нужда, смогвам за всичките им допълнителни занимания, смогвам да помагам в училището /и го правя основно аз/ на дъщеря ми... Изобщо, не ги ощетявам по никакъв начин. Е, идва ми малко в повече, но успявам да се организирам. И това, че денят ми е разграфен по секунди и те знаят, че аз имам своите ангажименти и отговорности, смея да твърдя, прави и тях по-отговорни и организирани. Та никак не им се отразява зле си мисля аз.

И тук, както и винаги, когато се зачекне подобна тема, в тезата на майките, които не работят започват да се прокрадват аргументи от типа на "ама работещите не могат като тези, които са с децата по цял ден; губят връзка; възпитанието не може да е същото; децата старадат от липса на внимание...". Хайде моля ви се! Вниманието, възпитанието и връзката с децата не е въпрос на време. Примери за това колкото искаш. Поне аз имам един мнооого ярък такъв пред очите си. И питане от сорта на това "по колко часа на ден трябва да отделяме на детето си, за да получи то добро възпитание" ми се струва безумно. Оставането или неоставането вкъщи за мен е въпрос преди всичко на лична потребност и желание. Аргумента за това съседката да си остане вкъщи едва ли може да е това, че пред погледа са й моите необгрижени деца. Тя определено ще има своите доводи, но моите деца едва ли ще са сред тях. А ако са, жалко за нейните.

# 92
  • Мнения: 512
Да, бих. Останах 4 години вкъщи да си гледам детето и това са най-щастливите ми години досега! Да даде Господ да си имаме още едно детенце - пак ще го направя, да е жив и здрав таткото да ни гледа!

# 93
  • Мнения: 48 053
ако мъжа ми можеше да ни издържа финансово без да имаме проблеми, не бих се и замисляла!искам да съм с децата всяка минута, особено докато са мнго малки
синът ми в момента е много ощетен от това, че почнах работа
почнах работа единствено от липса на пари Sad

# 94
  • Мнения: 494
Мисля,че е много хубаво да си погледаш детенцето как расте поне до 2-3 години-така го опознаваш най-добре и тази близост не може да се компенсира.След това,не мисля че е лошо детето да тръгне на ясла или градина-винаги съм била убедена,че и за родителите,и за децата,е полезно.
С едно изречение:Не бих се посветила изцяло на възпитанието на децата си,най-малкото,защото така ще се вманиача в това,че по-скоро ще им вредя,а не помагам.

# 95
  • Мнения: 4 621
Не, не бих. Имам тази възможност, но никога не бих го направила. Обичам си работата, контактите и независимостта, която ми дава. Искам да се развивам, да работя, да съм удоблетворена, от това което правя, не ми е достатъчно  да бъда"просто майка и домакиня".

# 96
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Не, не бих си останала вкъщи. Харесвам работата си и не мисля, че тя ми пречи да се грижа качествено за детето си или то е нещастно. Ако не работя ще се чувствам неудовлетворена и нереализирана. Работата ми дава самочувствие и не на последно място разнообразие и предизвикателства. Реално погледнато и финансовата част на въпроса е важна - семейството ни не може да си позволи да се лишиот моята заплата, но дори да не беше така за мен е напълно естествено да работя. Не мисля, че това е егоизъм, но дори и да е - не се чувствам зле от избора си.

# 97
  • Мнения: 1 446
Не, не бих си останала вкъщи............
И аз по същите причини.

# 98
  • София
  • Мнения: 7 242
По колко часа трябва да отделяме за детето си на ден,за да получи добро възпитание?
Не е важно по колко, а как. Всеки ден трябва да има поне половин, един час, който да бъде посветен изцяло на детето. То да е в центъра на вниманието и нищо друго да не занимава майката. Това е, за да се чувства детето обичано и ценено. А относно възпитанието, не е нужно да се отделя специално време - просто в хода на ежедневното общуване трябва да се използва всяка ситуация, за да се илюстрира кое е провилно/възпитано, кое не, да се изгражда ценностна система и т.н.
До каква годишна възраст се възпитава едно дете?
Докато си майка, възпитаваш. Когато детето е вече голямо, достатъчен е само личния пример.
  За възпитанието или самовъзпитанието на децата си сте-кое смятате ,че ще им помогне да бъдат по успяващи в живота?
 
Не смятам, че при деца може да се говори за самовъзпитание. Аз съм за възпитание от страна на родителите и предоставяне на максимална самостоятелност, но все пак под контрол /къде явен, къде скрит/
  Доколко зависи от вниманието на майката бъдещето на детето,начина по който се развива,начина ,по който общува с околните,това дали се изгражда оптимист или песимист за живота и въобще за себе си? Има ли връзка с това доколко ще се чувства то удовлетворено,наслаждаващо се на живота и едновременно достатъчно дисциплинирано за да работи за бъдещето си?

Безкрайно много. Основно от това зависи. Но важно е не колко внимание, а какво внимание се отделя. Понякога половин час дава много повече от цял ден.
Децата на кой тип майки  изграждат по-стабилни семейства,имат по-големи ценности?И въобще последните 2 имат ли връзка с това колко време им отделяме?  
Децата на спокойните, уравновесени и щастливи майки. Лично аз, ако ходя на гадна работа за мизерни пари, не мога да съм такава. И няма значение по-колко време отделяш на детето си, а как го правиш т.е. важно е качеството, не количеството отделено време.

 Толкова ли е важно какъв човек ще възпитаме,не са ли и в частност отговорни за възпитанието учителките от детската или началните?
По-важно от това какъв човек ще възпитаме, аз не виждам.. Освен родителите, никой друг не е отговорен за възпитанието на децата им, но за доброто такова много биха могли и да допринесат и добрите учители и средата, в която детето прекарва деня си. Заради това и се спрях на частното образование. Вярвам и че държавното дава добри знания, но пък при него възпитанието и изграждането на ценностна с-ма не са много застъпени. Не искам да изпадам в ситуацията аз да градя, а някой да разрушава.
  Как би трябвало да възпитава бащата?Би ли трябвало  да е различно времето,което отделя бащата в сравнение с това,което отделя майката за възпитанието на детето или от съществуването на феминизма ролите са поравно разпределени?
Бащата трябва да възпитава наред с майката - при всеки удобен случай да обяснява, да напътства и то в хармония с това, което учи майката. Но все пак водеща фигура си остава тя. Относно това колко време ще отделя - както го чувства и колкото може. Насила хубост не става. Нормално е, ако майката работи да поеме и част от по-прозаичните и неприятни задължения покрай детето. .
Моята реализация ли е по-важна,това да избягам от скуката в къщи или това какъв човек ще излезе  от детето ми,ако все пак се окаже ,че трябва да му обръщам повече внимание,отколкото съм мислила?
За да възпитаваш добре, трябва да си щастлив. Ако това включва и професионална реализация, значи така трябва да бъде.
Доколко е вярно,че деца ,на които майките отделят цялото си време за възпитанието им стават глезени деца?
Май е вярно. Дори и да си остане вкъщи, майката трябва да си има собствени интереси и занимания и детето да знае, че тя е отделна личност, а не му "принадлежи" изцяло и безусловно. Противното възпитава егоизъм и "задушава".
Нужно ли е да се контролира  едно дете и в каква степен?За контрола трябва ли да му посветя цялото си време или са достатъчни часовете след като съм се върнала от работа,сготвила,изчистила и привършила с всичките си домакински задължения,а също и наспала се добре-фактически колко реално време ми остава,за да обърна внимание на детето си?Кой контрол е по-ефективен-телефонния или този с личното присъствие?
Смятам, че едно дете трябва да се контролира непрекъснато, но ненатрапчиво. Как точно да става това, зависи от възраста и от конкретното дете. Не е задължително контролът да се упражнява през цялото време от майката - това може да става и от бащата, бабите, дядовците, учителите. Относно кой контрол е по-ефективен - ако си възпитал добре детето си, след опхределена възраст телефонният контрол за определена част от деня би трябвало да е напълно задоволителен. Голяма грешка е да висиш на главата на един пубер и непрекъснато да му се месиш. Именно, за да можеш да му гласуваш доверие в тази деликатна възраст, трябва преди това да си се постарал с възпитанието му.
Ако работя,свекърва ми или майка ми могат ли да му дадат това възпитание,което аз искам?И не напоследно място,за да се чувства детето ми добре,достатъчно ли е да израстне главно в присъствието на бабите?
Не. Или, ако случайно се получи, детето ти най-вероятно ще се отчужди в по-късна възраст от теб.
  Това,че съм го кърмила например 2 години,означава ли че е дошъл краят на периода,когато трябва да си отделям времето само за него?
Ами не смятам, че докато си го кърмила е трябвало да отделяш време само за него. Винаги трябва да имаш време и за себе си и за таткото... В тази връзка не смятам, че краят на кърменето променя нещо. Самото дете показва до колко има нужда да му се отделя време и внимание. Особено след като тръгне на ДГ и разшири кръга си от приятелчета, то само започва баво да се отделя и да се превръща в отделна личност.
И един взривоопасен за форума въпрос:Кърменето или възпитанието са ме накарали да се чувствувам истинска грижовна майка? 
Грижите и времето, които си посветила на детето си.

Последна редакция: ср, 02 май 2007, 10:47 от Лекси

# 99
  • София
  • Мнения: 1 677
И аз си стоя у дома и никак не ми е скучно,нито мисля,че ще затъпея от това.Нямам амбиции да правя кариера,а у дома всеки ден е изпълнен с толкова емоции,че не си заслужава  човек да ги пропуска.Това време заедно с децата ни никога няма да се повтори.Дано повече майки имат желание и възможности да си стоят при децата!   bouquet
Това привилегия на майките ли трябва да е? Татковците обречени ли са да пропускат тези емоции?


Рени, просто съм изказала собствено мнения по зададения въпрос.
За съжаление много от тези емоции,съпътстващи израстването на децата ни,дори и майките ги пропускат.Аз съм избрала този начин за отглеждане и възпитание на децата си,тъй като за мен те са приоритет.
Не мисля,че мнението ми е повод да се заяждаш.

# 100
  • Мнения: 3 268
12 години си бях у дома с децата.Изобщо не съжалявам,че отделих това време на тях.От една година работя и се чувствам прекрасно.Не бих си стояла повече у дома.Достатъчно беше.

# 101
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
да, това ми е мечтата

# 102
  • Мнения: 649
Бих останала в къщи до навършването на 3г. възраст (върнах се на работа, когато синът ми беше на 2 месеца, но не поради финансови причини). Не знам какви са професиите на повечето от майките, които са избрали да останат в къщи, но съм уверена, че едно продължително прекъсване на практиката връща в изходна позиция. Бихме могли да живеем и само от доходите на съпруга ми, но не мога да се представя да искам пари от него за ежедневни разходи....
От друга страна харесвам работата си и смятам, че личният пример, който давам на детето си е важен - всеки има ангажименти извън къщи- работа, градина, както и задължения в къщи и в домакинството.

# 103
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Тук срещам мнения на форумки, които смятат че оставането в къщи е равно на цялостно отдаване на децата. Това практически е невъзможно, след като детето тръгне на училище. Свободното време може да се използва за много неща, не само за домакинстване. Аз съм човек с много хобита, никак няма да скучая.
Но какво по-хубаво за едно дете - да се върне у дома и да го посрещне мама, да му стопли яденето, да вдигне масата, да го пита как е прекарало деня, да го успокои ако е тъжно, да му помогне по математика ....Да отидат заедно до магазина, на разходка, да рисуват заедно, да майсторят нещо, да си говорят или просто да се радват на присъствието на другия. Аз съм гледана и от баба и от работеща майка и разликата в това, което получавах като внимание и любов (количествено) е много голяма.

# 104
  • в Низината
  • Мнения: 705
Не, не бих го направила. Смятам, че отглеждането на едно дете и работата, могат да се съчетаят. А и за детето е по-добре да се научи да бъде по-самостоятелно и че майка му си има и други задължения.

Общи условия

Активация на акаунт