Консултация с логопед - 2 тема

  • 90 341
  • 308
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 866
Много съм благодарна за изчерпателния отговор. Всъщност ние с мъжа ми доста смесваме езиците. Напоследък избягваме да го правим пред децата поне, защото установихме, че явно това създава проблем, но през всичките тези 3 години говорихме абсолютно безразборно и сега се чувстваме виновни. Особено аз, защото мъжът ми повече говореше на родния си език, а аз както ми падне. Но пък той задължително трябва да научи българския, а явно и на него не му се отдават много езиците (той като малък е посещавал логопед). Така че в момента се опитваме всички да говорим български, но от 4-ма души вкъщи аз съм единствената, която всъщност говори нормално. Напоследък обаче се чудя дали и аз няма да имам скоро нужда от специалист, най-вече за нервите. Просто вкъщи вече никой нищо не разбира и понякога настъпва пълен хаос. Задължително ще последвам съвета ви и ще се консултирам със специалисти с надеждата да ми помогнат да сложа малко ред, защото обърквацията е тотална.

# 61
  • Мнения: 3 479
Здравейте,
момченцето ми е на 1г и 9м (почти). Единствената дума, която казва е `дай` и то, когато е много раздразнен и отчаяно иска нещо, най-често биберонът си.
Когато беше на 1г, се опитваше да повтаря след нас `мама` и `тати`, пляскаше с ръчички за `браво`, махаше за `чао`, имитираше пате, комуникираше с нас нормално за възрастта си (според мен, поне).
Сега не казва нищо, не имитира животни, когато му викам по име не реагира, но реагира на други звуци, които са необичайни за ежедневието ни (например, като свирна с уста). Когато иска нещо се вкопчва в мен и започва да ме стиска, докато не удовлетворя нуждата му чрез налучкване: предлагам вода, храна, водя го да играем, сменям памперса и въобще правя всичко за което се сетя, че би имал нужда. По-често имам чувството, че не ме разбира, но като му махна с ръка да дойде идва.
Това е, което най-кратко мога да кажа за детето. Какво бихте ме посъветвали да направя? Освен консултация с логопед, има ли нужда и от консултация с детски психолог или някакъв друг специалист?
Благодаря за вниманието

# 62
  • Мнения: 212
И мога ли аз сама в къщи с него да му помогна да преодолее това нещо? Поправям го непрекъснато... , но всяко "Л" си е "Р".  ooooh!
Логопедите се занимават с такива случаи - гаранция!
 Grinning Grinning
Можеш много да му помогнеш, но е добре да бъде под насоките на колега.
Само ще допълня Катосън по повод защо не може човек да си помогне сам или относно очакването и съвети от типа, че замяната ще се оправи от само себе си: Да има и такива случаи. Някои деца след като кажат Р известен период от време го слагат в думите неподходящо. Обикновено заменят безразборно. Но конкретно по повод замяната на Р-Л и други близки звуци е малко по-различно. Консултирането с логопед се прави понеже, за да казваме звуците трябват няколко неща - добра подвижност на органите,  които ни служат за изговаряне, правилното място на поставяне на звука в говорния апарат и добро слушане. Нарочно казвам тази дума, защото има разлика между това да чуваме говорните звуци и да ги разбираме/слушаме/. Някои деца имат трудност да внимават върху това което слушат, въпреки, че чуват ок. Прилича на периода, в който учим чужд език и ни се причуват думите. За близките по звучене звуци в речта това е много характерна и основна грешка. Тя може да означава доста неща и затова е необходимо специалист да ви обясни какво да правите. Има система и специален ред по който се коригира това и не става с налучкване и просто каране детето да повтаря.
Успех!

# 63
  • на пряката в пряката
  • Мнения: 84
Здравейте,
момченцето ми е на 1г и 9м (почти). Единствената дума, която казва е `дай` и то, когато е много раздразнен и отчаяно иска нещо, най-често биберонът си.
Когато беше на 1г, се опитваше да повтаря след нас `мама` и `тати`, пляскаше с ръчички за `браво`, махаше за `чао`, имитираше пате, комуникираше с нас нормално за възрастта си (според мен, поне).
Сега не казва нищо, не имитира животни, когато му викам по име не реагира, но реагира на други звуци, които са необичайни за ежедневието ни (например, като свирна с уста). Когато иска нещо се вкопчва в мен и започва да ме стиска, докато не удовлетворя нуждата му чрез налучкване: предлагам вода, храна, водя го да играем, сменям памперса и въобще правя всичко за което се сетя, че би имал нужда. По-често имам чувството, че не ме разбира, но като му махна с ръка да дойде идва.

Галче в този период от 9 месеца, синът ти боледувал ли е някакъв вид отит или друго УНГ заболяване,което може да доведе до намаляване на слуха? Може би освен тези специалисти,които си изброила е добре да се косултираш с УНГ специалист и да направите аудиограма,за да се установи има ли проблеми със слуха.

# 64
  • Мнения: 3 479
Здравейте,
момченцето ми е на 1г и 9м (почти). Единствената дума, която казва е `дай` и то, когато е много раздразнен и отчаяно иска нещо, най-често биберонът си.
Когато беше на 1г, се опитваше да повтаря след нас `мама` и `тати`, пляскаше с ръчички за `браво`, махаше за `чао`, имитираше пате, комуникираше с нас нормално за възрастта си (според мен, поне).
Сега не казва нищо, не имитира животни, когато му викам по име не реагира, но реагира на други звуци, които са необичайни за ежедневието ни (например, като свирна с уста). Когато иска нещо се вкопчва в мен и започва да ме стиска, докато не удовлетворя нуждата му чрез налучкване: предлагам вода, храна, водя го да играем, сменям памперса и въобще правя всичко за което се сетя, че би имал нужда. По-често имам чувството, че не ме разбира, но като му махна с ръка да дойде идва.

Галче в този период от 9 месеца, синът ти боледувал ли е някакъв вид отит или друго УНГ заболяване,което може да доведе до намаляване на слуха? Може би освен тези специалисти,които си изброила е добре да се косултираш с УНГ специалист и да направите аудиограма,за да се установи има ли проблеми със слуха.

Не, не е боледувал. По принцип досега е имал само червено гърло и хреми, но никога проблеми с ушите, не е пил и никакви антибиотици. Лекували сме го само със сиропчета и капки за нос.  Дори най-продължителните му хреми бяха в периода 10м-1г, но все пак без антибиотици.
Аз също смятам, че моята преценка, че чува не е съвсем обективна, затова ще послушам съвета ти за УНГ специалист.
Сега се сещам, че като беше вече почти на годинка му правихме изследвания на секрета в носа и се установиха някакви коки, обаче хремата мина само с лечение с капки с адреналин и личната лекарка се отказа от антибиотик.

# 65
  • Мнения: 542
Здравей Галче,
определено бих те посъветвала да се консултираш и с психолог. За пореден път ще кажа, че говоренето не е всичко - първо трябва да те разбира, да слуша това, което чува и да може да намира (в началото по подражание) социално-адекватен отговор. Сама казавш, че синът ти намира алтернативни начини, за да покаже какво иска, но често въобще не отговаря на твоите послания и стимули.
За да не изсипвам тук терминология, накратко само ще кажа, че има нужда да се променят вашите механизми на общуване и игра с детето, но това ще може да се конкретизира само след обстойна диагностика.
Често майките описват конкретна ситуация и получават съвети за доста сериозни терапевтични програми, но понякога се оказва, че това е просто период, който детето преминава с по-особено поведение. Затова е важно, дори и при малък проблем да се прави диагностика - на живо - така ще се избягва хипердиагностициране по интернет или пренебрегване на проблеми, които могат да се видят само от специалист.
Винаги съм била на мнение, че е по-добре навреме и основна диагностика, отколкото "да почакаме и ще видим" - по-щадящо е и за родителите и за детето.
Потърсете консултация - ще ви олекне Flutter

# 66
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Благодаря на катосън и оля!  bouquet

Интересно е, че има все пак думи, които той изговаря правилно, напр. "слънчице". Малко на брой са, но има такива.
Което идва да подскаже, че го може, само трябва малко да внимава.
Непременно ще го консултирам с логопед, обаче.

# 67
  • Мнения: 3 479
katosun, благодаря за отговора.
Смятам да действам в следния ред: първо консултация със специалист УНГ, за да съм абсолютно сигурна, че детето чува нормално, а след това и с детски психолог и логопед. Тази последователност е правилна нали?
Би ли ми препоръчала детски психолог, който да работи с малки деца в София? Във форума пишат логопеди, но психолози не съм срещала.
Благодаря предварително Simple Smile

# 68
  • Мнения: 542
Заведи детето, както си решила. Успех. Flutter

Ще пиша на лични за психолога.

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
само да споделя...
Мъж ми по цяла вечер "тренира' малкия да казва "Леле-Мале".
Понякога синчето го казва, но друг път си е Рере Маре..., както и Рутеница (лютеница).

# 70
  • София
  • Мнения: 120
Здравейте, сина ми е на 2г. и 1м. и не говори изобщо. Разбира абсолютно всичко, което му говоря и когато иска да комуникира с нас започва едно ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-кане, докато аз пък разбера какво се опитва да ми каже. От две седмици е в детска ясла и само той и още едно детенце не говорят. Виждам, че започва да връзва някакви срички, но все пак това не са съзнателни думи. Дайте ми съвет да го водя ли на логопед или да изчакам още малко?

# 71
  • Мнения: 542
Здравейте, сина ми е на 2г. и 1м. и не говори изобщо. Разбира абсолютно всичко, което му говоря и когато иска да комуникира с нас започва едно ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-кане,... ... Дайте ми съвет да го водя ли на логопед или да изчакам още малко?
определено бих те посъветвала да се консултираш и с психолог. За пореден път ще кажа, че говоренето не е всичко - първо трябва да те разбира, да слуша това, което чува и да може да намира (в началото по подражание) социално-адекватен отговор. .... ...Често майките описват конкретна ситуация и получават съвети за доста сериозни терапевтични програми, но понякога се оказва, че това е просто период, който детето преминава с по-особено поведение. Затова е важно, дори и при малък проблем да се прави диагностика - на живо - така ще се избягва хипердиагностициране по интернет или пренебрегване на проблеми, които могат да се видят само от специалист.
Винаги съм била на мнение, че е по-добре навреме и основна диагностика, отколкото "да почакаме и ще видим" - по-щадящо е и за родителите и за детето.
Потърсете консултация - ще ви олекне Flutter
Ако сте притеснена - трябва да потърсите специалист, ако някой ви кара - не го правете насила или напук... вие сте майка и много добре усещате нещата - след като мислите с тревога за закъсняващо проговаряне, няма да навреди да се консултирате - дори и само за собствена информация. Доколкото разбирам доста сте преживели с детето и самият той също е изстрадал по лекарски кабинети - понякога това носи психично напрежение и затормозява по-чувствителните деца. Може да се дадат насоки за стимулиращи игри и комуникативно въздействие с детето, яслата също може да помогне за подобряване на общуването и развитие на говора. Консултацията с логопед не е много сложна дилема и не е травмираща за детето.
 Flutter

# 72
  • Мнения: 18
zdraveite mili mai4eta.ima li niakoia ot vas 4ieto dete da ima sindrim na west.ako e taka bihte li mi kazali kak se spravia s govora.imate li 4uvstvo 4e vi razbira ili ne.moeto e dete e na 5godini i sam ia vodila na logoped no nikoi ot tiah ne moga da dostigne do dashteria mi.ve4e neznam kakvo da pravia i pri koi da ia zaveda za da i pomogna.

# 73
  • на пряката в пряката
  • Мнения: 84
vesi 82 тази тема е за консултация с логопед.Тук майките търсят отговори на конкретно зададени въпроси.

ето тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223453.0

майките на деца а с епилепсия обсъждат проблемите си.
Колкото до помощ, логопедите,които консултират винаги ще се отзоват.Питай

# 74
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Веси 82, какво имате пред вод под това, че никой логопед не е могъл да достигне до дъщеря ви?
Децата е West или епилепсия има определена симптоматика на езиковите и речеви нарушения и успешната логотерапия зависи много от това как влияе медикаментозната терапия и колко често са гърчовете през деня. Освен това при една епилепсия е много важно как се натрупва информациятя изобщо и колко от нея отпада след поредица гърчове, следователно колко често се налага връщане назад "в материала".
Ако имате въпроси за речта и езика питайте  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт