От каква възраст сами в къщи?

  • 2 818
  • 36
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Дъщеря ми от миналото лято излиза навън да си играе сама, само й казвам да не пресича по- натоварената улица. Също от миналата година я оставям за няколко часа сама вкъщи, но без да заключва вратата. Представете си нещо се случи и тя не успее да си отключи и да излезе? А долу входът се заключва дори и през деня и на пейката почти винаги има баби- те са по- добри и от СОТ!

# 31
  • Мнения: 1 734
Мисла, че много си зависи от детето. Аз все още не знам от кога мога да го оставям сам, но за сега е малък и му е много рано. Мисля си, че около 7-8 годишна възраст е подходящо да остават сами, но пак повтарям - всичко е много индивидуално!

# 32
  • Мнения: 15 253
Единственото ми притеснение да ги оставям сами вкъщи е, че са двама и може междувременно да се скарат и сериозно да се наранят. По отделно съм ги оставяла от 4-5 годишни без притеснение, но за не повече от час - час и половина. А най-много ме е страх от това, че децата са си деца - винаги може да им хрумне да осъществят някой самоубийствен план /скоро ще се местим в нов апартамент, който е на 4ти етаж и не мога да съм спокойна, че няма да им щукне да излязат на балкона и да се надвесват/. Ако имах само едно дете, може би щях да съм по-спокойна и да го оставям само по-често, но двамата са взривоопасна комбинация /веднъж ги спипах сутринта, преди да сме се събудили с баща им, че са палили клечки кибрит - не знам откъде го бяха докопали, но .../. Затова сами - след абитуриентския бал!

baibibi и у нас е същотото. По един може, оставяла съм по 2-3 часа, но двамата ..... Може би, когато единия е по голям поне с 3-4 години е по различно.

# 33
  • Мнения: 222
Вкъщи не съм я оставяла сама за повече от 15-20 минути, макар че тя се чувства готова и даже настоява понякога.
Пускам я да играе сама пред входа, но задължително да ми е в обхвата на полезрението /а пък аз съм кажи-речи все на прозореца  ooooh!/ и непрекъснато дудна, та дано запомни - да не тръгва с непознати, да не говори с непознати, да не взима нищо от непознати, да внимава как пресича малката уличка до близката площадка, да поглежда често към балкона ако се наложи да й махна да се прибере, да не ползва асансьора никога - било то сама или с някой.
Кажете какви указания давате и вие и изпълняват ли ги?

# 34
  • Мнения: 24 467
Имах колежка, която беше принудена да остави за първи път дъщеря си сама на 8 години. Беше притеснена много в началото, но се окопитиха и двете и когато детето тръгна във втори клас изобщо не се замисляше, нямаше вече притеснения.
Моят син сега е на седем и още не смея да го оставя за дълго сам в къщи /да речем за повече от 1 час/. Чели сме статии от вестници /имаше една много добра от 168 часа/ за това, как чичковците подлъгват хлапетата на улицата, по телефона и в къщи. Статията беше доста натуралистична, но хлапето беше страшно впечатлено, остави му следа за месеци напред. Веднъж някакъв чичко ги поканил, него и още две негови приятелчета, да гледат у тях ТВ, той бил категоричен, отказал, статията беше още прясна в съзнанието му. Въпреки това още не се осмелявам през първата му лятна ваканция да го оставям сам, но и имам избор, в къщи сме с гледачката на бебето. Ако не беше това сигурно и аз щях да се престраша и да му гласувам повече доверие. Не знам, темата ми е важна.

# 35
  • България
  • Мнения: 430
В Закона за защита на детето се третира този въпрос. До 14 години дете не може да бъде оставяно само. В България, както по-много други въпроси хората имат различно мнение. Мисля, че 14 години е добра възраст и в много държави е така. В училището на дъщеря ми са говорили по тези въпроси. Тя е на 9 години и няма желание да остава сама.
По-темата ще е интересно да се включат и майки от други държави.

# 36
  • Мнения: 24 467
Доколкото съм запозната със ЗЗДетето, въпросът за правната регламентация на допустим минимален възрастов праг за оставяне на едно дете само в къщи не бе разрешен. Просто имаше предложения, но същите бяха отхвърлени, тъй като по времето на приемането на закона доста родители наскачаха, че не могат да организират престой на възрастен човек за децата си за цяло денонощие поради необходимостта им да ходят на работа и ниските си доходи, които не позволяват заплащане възнаграждение на трето лице. Бабите и дядовците не са задължително в наличност, нито пък са длъжни да оказват съдействие в тази насока. Законодателството не се е погрижило за организиране на деня на децата до 10 години, да речем, след училище. Единственото, което бе прието, има връзка с посещаването от страна на децата на обществени места:

Права и задължения на родителите
Чл. 8. (1) Всеки родител може да иска и да получава съдействие от органите по този закон.
(2) Родителят има право да бъде информиран и консултиран за всички мерки и действия, предприемани по този закон, с изключение на случаите по чл. 13 . Той може да поиска промяна на мерките при изменение на обстоятелствата.
(3) (Нова - ДВ, бр. 36 от 2003 г., изм., бр. 38 от 2006 г.) Родителите са длъжни да придружават децата си или да осигурят пълнолетно дееспособно лице за придружител на децата си до 16-годишна възраст на обществени места след 22,00 ч.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Родителят е длъжен да изпълнява предприетите по този закон мерки и да съдейства при осъществяването на дейностите по закрила на детето.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Разпоредбите по предходните алинеи се прилагат и по отношение на лицата, които полагат грижи по отглеждането и възпитанието на деца.

Разбира се ако греша относно нормативната постановка приемам корекции. Не работя с този закон, не ми се е налагало до сега, само съм го чела.

Общи условия

Активация на акаунт