За и против интеграцията

  • 6 877
  • 200
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 7 112
Millla, не съм правила опити за заяждане.  Peace
Ти си ми отговорила на въпросите по начина, по който очаквах. В чуждата държава са те приели, защото им носиш качество. Няма защо да дискриминират полезни етноси. Не си отишла като паразит за обществото им и те ценят заради ползите, които им носиш или ще им носиш.
Не си се настанила в нечий имот, защото собственика не ти е в категорията и можеш да го претрепеш до смърт. Последното е от личен опит и не ми се ще да ползвам в подкрепа на емоциите си стрелящото човече. 

Sillveto, а твоето меценатство ще ти излезе много скъпо удоволствие. Бях споменала за отмъщението на държавата срещу услужливи фирми. Толерантните държави към паразитни етноси ни върнаха ромското братство, а фирмите бяха погнати от следствие и бирници.

# 166
  • Мнения: 4 585
Искам само да попитам защо има проблем с интеграция само на ромското малцинство?
Ами да кажем нещо и за арменското или еврейското малцинство в България. Те не са толкова многобройни като ромското, но не са и малко. Но те са се интегрирали или ние сме ги интегрирали както искате го приемайте  Peace
Аз също съм работила с роми /или цигани/ - могат да работят, но когато искат!
Но е по-лесно да искат и да им се дава наготово, друг да им плаща сметките и да им издържа децата в домовете. Такава е реалността - тези, които искат да се интегрират имат голям шанс за успех.

Арменците стана три пъти възстановяват откраднатият паметник на П К Яворов.
Бронзов или месингов е. Някой го краде, арменците събират пари и го възстановяват.

# 167
  • Мнения: 766
Искам само да попитам защо има проблем с интеграция само на ромското малцинство?
Ами да кажем нещо и за арменското или еврейското малцинство в България. Те не са толкова многобройни като ромското, но не са и малко. Но те са се интегрирали или ние сме ги интегрирали както искате го приемайте  Peace
Аз също съм работила с роми /или цигани/ - могат да работят, но когато искат!
Но е по-лесно да искат и да им се дава наготово, друг да им плаща сметките и да им издържа децата в домовете. Такава е реалността - тези, които искат да се интегрират имат голям шанс за успех.

Арменците стана три пъти възстановяват откраднатият паметник на П К Яворов.
Бронзов или месингов е. Някой го краде, арменците събират пари и го възстановяват.
Именно това имах предвид  Peace
И арменците са малцинство със самобитна култура и индивидуалност.
Но не пищят за интеграция и "държавата не иска да ни помогне" или "аз искам да работим ама нема къде" и много други такива цитати от "онеправданото" ромско малцинство мога да изредя  Tired

# 168
  • Мнения: 2 759
                  Как така намалената консумация ощетява държавата - не разбрах  newsm78?
Така: когато населението купува по-малко, не е необходимо да се произвежда или внася толкова много и оттук следва по-голяма безработица и въобще спирала надолу.
                  Пак не ми става много ясно как държавата бива ощетена. Може би следпразнично не разбирам. Намалила съм консумацията вкъщи до възможния минимум. Трябва ли да се чувствам виновна за нещо, и трябва ли да ме интегрира някой? За протокола: работя.

# 169
  • Мнения: 1 942
[Sillveto, а твоето меценатство ще ти излезе много скъпо удоволствие. Бях споменала за отмъщението на държавата срещу услужливи фирми. Толерантните държави към паразитни етноси ни върнаха ромското братство, а фирмите бяха погнати от следствие и бирници.


Е ми да  Rolling Eyes "толерантните" държави само ни натискат да ги интегрираме, ама те немогат да се справят с тях. Всяка държава си има някой които намира за паразити и все му се вижда, че в другите държави търтеите са по-полезни.  Laughing

# 170
  • Мнения: 275
[Sillveto, а твоето меценатство ще ти излезе много скъпо удоволствие. Бях споменала за отмъщението на държавата срещу услужливи фирми. Толерантните държави към паразитни етноси ни върнаха ромското братство, а фирмите бяха погнати от следствие и бирници.


Е ми да  Rolling Eyes "толерантните" държави само ни натискат да ги интегрираме, ама те немогат да се справят с тях. Всяка държава си има някой които намира за паразити и все му се вижда, че в другите държави търтеите са по-полезни.  Laughing

Е затова ще има десетилетие да ги включим.Демек вижте какво си е хубаво във вашата държава-стойте си там.Сега ще се потрепат пари да дават от всякъде само и само да им хареса на циганорята тук и тук да си стоят и да не паразитят другите държави.
Ако има фонд  който да дава пари за изнасянето им от България аз с удоволствие ще внасям в него пари само и само да ги праждосат от тук. Ама не-на нас ще ни дават пари да ги глезим всячески само и само тук да си стоят и да не поциганьосват света.
Дали няма да се окаже, че мястото на което ще ги заточат и ще ги заградят с бодлива тел се казва България???

# 171
Няма да се учудя ако имаш предвид, че България не е дом на всички, които живеят в нея.
Никой не иска и не може да иска от теб да харесваш, обичаш или приемаш някого в къщата си. Просто избягвай да правиш обобщения на етническа основа, и не се примирявай с дискриминацията Peace.

Добре звучи това за домът и живеенето. Аз бих написал и нещо за връзката раждане, дишане, права и т.н., ама айде някой друг път.
Това за обобщенията е валидно, когато става дума за всяка от групите.

# 172
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
... Но съм свидетел и на много случки на дискриминация само защото някой е циганин или турчин. Една от тях описах по-горе. Дискриминацията не е само действие на държавата и даване или отнемане на някакви права. Говорех за отношението към хората, които обединяваме под думата "цигани". А те са доста различни. Както и българите.

 Киселяк, тази идея, която сега развиваш и която съм подчертала в тъмен шрифт, не е идеята от предишния ти пост, на която реагирах. Според мен никой не трябва да моли за никакво човешко право. Човешките права са такива, защото са присъщи на хората по рождение. В цивилизованите страни, всъщност... в другите – трябва да се бориш да си ги извоюваш или да коленичиш за тях....  А ти, ако имаш нужда да отидеш в ъгъла и да се срамуваш, не мога да ти преча..

Дали това, което си видяла е било случка на дискриминация по етнически признак, или не, е повече от субективно и няма как да бъде разбрано със сигурност. Ако имаш факти (подчертавам факти, а не лични мнения на "жертвите") може да ги представиш, но сама казваш, че боклуци има навсякъде и от всякакви малцинства и болшинства.

И напротив идеята е една и съща. Ако не си съгласен с нещо, или го променяш, или го приемаш, или отиваш надалеч от него. Очевидно на малцинствата вариант едно им е неудобен - все пак трябва и те нещо да свършат по въпроса пък и "тяхната култура е различна". Вариант две също не ги кефи - и те били хора. Остава вариант три.
Сама казваш, че човешките права на никого не трябва и не са отнети. В такъв случай, както вече писах и аз по-горе, моля никой да не ме натиска да харесвам, обичам и приемам в къщата си някого по принуда, само защото по документи се води човек!
Факти имам, Киселяк. Нищо от случката, което разказах, не е субективно, защото и потърпевшият, и извършителите я описаха еднакво. С различни чувства, разбира се, но не е имало отричане или несъгласие.

Все пак се радвам, че успяхме да постигнем съгласие поне по част от темата...

Рони, като ти благодаря за хубавите думи, само да кажа, че не са ме приели в чуждата държава заради полезността ми. Хората не знаеха дали ще пожелая да работя и ще допринасям нещо за ползата на държавата. Аз все още не работя на заплата. Приемат те според това, как те виждат, т.е. според личния си манталитет. Тези, които ще дискриминират българите, щото идват от бедна държава, го правят, защото имат нужда да се чувстват по-велики от някого - за поддържане на личното си самочувствие. Същото се отнася по принцип до всички, които имат нужда да дискриминират някого, независимо по каква причина.  Ако нямаме тази потребност да изкарваме други по-нисши, преценяваме хората по това, какво показват те в ежедневното общуване. Тогава не правим често обобщения от рода "циганите са.... (крадци, например)" или "българите са... (бедняци, защото не са пожелали да възстановят страната си след войната, а са избрали комунизма - например)" Въобще - нямаме нужда да слагаме етикети и после да живеем, като се отнасяме към хората в съответствие  с тези етикети.

Радвам се, че и с теб намерихме общи гледни точки, обаче  Peace

# 173
  • Мнения: 25 641

Добре звучи това за домът и живеенето. Аз бих написал и нещо за връзката раждане, дишане, права и т.н., ама айде някой друг път.
Това за обобщенията е валидно, когато става дума за всяка от групите.

Ти трай там, нищо не разбираш!  Naughty Тъни си в невежество и расизъм и мълчи!  Sick
Не виждаш ли, че първата работа на всеки, избягал от България и установил се задълго в друга държава е да се обърне и да набие назидателно канчетата на местните аборигени, дето си дискриминират ромите? В най-мекия вариант, да размаха назидателно  Naughty...  Joy
Направо да се чуди човек що така в техните държави го няма този проблем, м?  Wink Mr. Green

# 174
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855

Добре звучи това за домът и живеенето. Аз бих написал и нещо за връзката раждане, дишане, права и т.н., ама айде някой друг път.
Това за обобщенията е валидно, когато става дума за всяка от групите.

Ти трай там, нищо не разбираш!  Naughty Тъни си в невежество и расизъм и мълчи!  Sick
Не виждаш ли, че първата работа на всеки, избягал от България и установил се задълго в друга държава е да се обърне и да набие назидателно канчетата на местните аборигени, дето си дискриминират ромите? В най-мекия вариант, да размаха назидателно  Naughty...  Joy
Направо да се чуди човек що така в техните държави го няма този проблем, м?  Wink Mr. Green
Дано не визираш мен, ама понеже си ме хванала  - как беше - в словесна логорея (сякаш има и друга), да си кажа. Първата работа на всеки, отишъл да живее извън България, е да се устрои там. Което отнема доста време, да ти кажа. И понеже е малцинство в тая държава, много бързо усеща нещата от другата страна на бариерата... Все едно ти да се родиш в мургавичката и миризлива кожа на едно мангалче. Айшукария!? Hug  Wink Затова вероятно, живеещите в чужбина съчувстват с една степен повече на малцинствата.

А що се отнася до мен, достатъчно години съм работила с малцинство в България, та имам претенции да познавам добре проблема.

Защо в другите държави го няма тоя проблем и има ли го - нямам отговор. Днес разпитвах къде са им циганите в Шотландия, щото както обясних вчера, не съм видяла нито един. Днес за първи път видях тринки, които ми наприличаха на цигани - та скочих, сякаш видях най-близките си роднини, викам си - ей ги къде били. Оказаха се пакистанци, май... 

Тук имат един евфемизъм за цигани, наричат ги "пътуващи хора". Непроверени източници казват, че не ги насърчавали да пътуват и те лека-полека уседнали и се смесили с другите, т.е. се интегрирали. Не знам колко е вярно, смятам да проуча проблема по-издълбоко. Освен това сериозните ми съмнения са, че "пътуващи хора" са били или още са не само циганите, а и доста бели хора, нямащи нищо общо с циганския етнос. Иначе в музея на транспорта има коли и каравани, изрисувани както нашите цигански каручки. Водят ги превозни средства на тези хора.

# 175
  • Мнения: 25 641

Защо в другите държави го няма тоя проблем и има ли го - нямам отговор. Днес разпитвах къде са им циганите в Шотландия, щото както обясних вчера, не съм видяла нито един.

Ами да ти подскажа малко, в каква насока да тръгнеш да дириш - средни векове, вещици, клади, Инквизиция...  Wink "Парижката Света Богородица"...  Laughing
А другаде - концлагери, в които не са си хвърляли интелигенцията, ами са действали по расов признак...
В днешно време - арест, после ги товарят на първия самолет и... кой откъдето. Така действат хората. И не си поплюват. В гетата ходят въоръжени до зъби, с щитове и сълзотворен газ, а не с жалко пищовче, което да не смеят да извадят, че после що кофи с мастило ще се изпишат, па уволнение, па Страсбург... Мани, мани... По-добре да си изядат боя, че срамът е ден до пладне, ама хлебецът е запазен...
Още нещо - по-горе попитаха за арменци, евреи и други малцинства, аз да допълня - а някой да е чул да се жалва арабин, кюрд или негър? Имаме си ги достатъчно такива и тук. Аз лично - не съм чула. По улицата щъкат все повече мулатчета - как пък няма нито едно, на което да се подграват в училища, ами напротив, много са "вървежни" и екзотично-привлекателни за останалите. Те що не реват, като сме такива расисти, питам аз? Що не си правят гета, не висят на социални помощи, ами си живеят живота, кой както си го е уредил и не разчитат на никакви привилегии?
Едно от хубавите неща на социализЪма беше, че накара циганите да работят. Пак гледаха на работата лекото и на хляба мекото, имаха проблеми с работно време и пак си крадваха по малко, но поне си изкарваха хляба. А сега ги научихме да чакат наготово. Естествено, че вината не е изцяло тяхна. Виновни са тези, които допуснаха това. И когато управляващите се опитват да поправят поне малко от малко нещата, веднага се вдига вой до небесата за скъпоценните им права.
Какви права има кърлежът, който се е впил в теб и смуче от кръвта ти, заразявайки те същевременно с какви ли не болести? Що не скочат природозащитниците и да ревнат "Сакън, не го пипай, ти си длъжен да го търпиш!"? Всяка търпимост има граници. Особено, когато се мери с различен аршин ТАМ и ТУК.

ПП Чудя се, когато циганите станат мнозинство, какво ще стане тогава? Дали ще се пренасочат паричните потоци за интегриране на българското малцинство? newsm78
А този проблем е съвсем реален в близкото бъдеще. Вече сме страната с най-голям брой цигани на глава от населението, повече и от Румъния. Един организъм не се размножава с такива темпове, ако няма благоприятна среда за това. А тази благоприятна среда никак не ми се връзва с "тежки условия на живот" , а напротив... Помислете и върху това.

# 176
  • Мнения: 4 076
За мъжа ми работят и няколко циганина-става,но трябва постоянно да си с тоягата(главно)и моркова до тях неотлъчно.И не само мъжът ми,а цялото общество,защото циганският проблем е огромен и български.Те са като малки деца,които трябва да бъдат водени по пътя;отклонят ли се,веднага обратно,с всички средства!То това важи и за доста българи впрочем.Много пъти са ни крали,като че държавата не ни е крала...Силна ли е държавата,успява да ги направи граждани,слаба ли е-те я изяждат.Жалко,защото и без тях си имаме много проблеми,но такава ни е съдбата-трябва и с тях да се оправяме.Ясно е,че няма как да ги качим на самолети за Индия,така че трябва и с техния проблем да се нагърбим.

# 177
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
ПП Чудя се, когато циганите станат мнозинство, какво ще стане тогава? Дали ще се пренасочат паричните потоци за интегриране на българското малцинство? newsm78
А този проблем е съвсем реален в близкото бъдеще. Вече сме страната с най-голям брой цигани на глава от населението, повече и от Румъния. Един организъм не се размножава с такива темпове, ако няма благоприятна среда за това. А тази благоприятна среда никак не ми се връзва с "тежки условия на живот" , а напротив... Помислете и върху това.

Разполагаш ли с някакви сериозни данни по този въпрос? Доколкото знам, процентът на етносите се установява само по време на преброяванията, но пък не съм чела сравнителни данни за циганския етнос у нас и в другите страни. Ще бъда благодарна за информация.  Peace

# 178
  • Мнения: 3 116
Три дни преди да родя ме вкараха в патологична бременност. На етажа имаше и много циганки. Интересното беше че тези три дни ме оставиха без храна (не можело за толкоз кратко време да ме зачислят). Не че ми е до храната, нямаше да я ям, но първо бях бременна пред раждане и второ все пак си плащам данъците. Дойде на втората сутрин една циганка. Като разбра че ще я оставят без храна вдигна един скандал че е дискриминирана и още на обяд се оказа с порция. Едва ли е дала една стотинка на тази държава. Коментара на работещите в отделението беше че циганките са станали изключително нагли и за всичко вдигат скандали и крещят на персонала. Е, кой е дискриминиран в този случай  ooooh!

# 179
  • Мнения: 25 641
Разполагаш ли с някакви сериозни данни по този въпрос? Доколкото знам, процентът на етносите се установява само по време на преброяванията, но пък не съм чела сравнителни данни за циганския етнос у нас и в другите страни. Ще бъда благодарна за информация.  Peace

Данните са от пресата - наскоро го четох някъде. Докато ровя да открия нужната статия, намерих това:
http://news.ibox.bg/news/id_1429140114 - прочети го, интересно е.  Wink Grinning

Не мога още да намеря точната статия, но в нея се твърдеше, че като общ брой циганите в Румъния са най-много, но пък за сметка на това в България са с най-голям брой на глава от населението. Което е логично - може да се сравни колко милиона е населението на Румъния, и колко сме ние.

Общи условия

Активация на акаунт