Водното раждане на Данаил. Прекрасно почти;).

  • 8 193
  • 72
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 249
В началото на бременността започнахме да се срещаме с 2 бременни приятелки и да говорим за различните аспекти на подготовката за раждането. Прегледахме книгите на Сиърс “The pregnancy book” & “The birth book”, разменяхме си и линкове към сайтове за активно раждане. Бяха много полезни срещи. Скоро след това едната приятелка роди, а аз вече се чувствах готова да раждам (а имаше още мнооого време). Но не бързах –исках да се насладя на цялата бременност максимално  Sunglasses По същото време започнах да чета за пренаталното общуване с бебето – с музика, говор, светлина и допир. Всяка сутрин преди работа отделях време за това и беше прекрасно. Междувременно някъде в 6-я месец започнах да чета по-задълбочено за оптималното фетално предлежание и да обръщам по-голямо внимание на позите, в които стоя, седя, спя. Тогава забелязах, че бебето не е в най-добрата такава (беше главично, с гръбчето отдясно, а не отляво, както е най-добре) и въпреки мноогото време пред мен, започнах да правя конкретни упражнения, които да му помогнат да се завърти, . Страшно полезен в това отношение ми беше сайта spinningbabies.com, както и тези акушерски архиви: Suboptimal Fetal Positions (всъщност всички теми там си заслужават задълбочено изчитане, заедно с линковете). Бебето започна да се върти и застава и отляво, но до края на бременността си сменяше позите. Пропуск ми беше, че не направих всичко възможно за дълбоката релаксация на лигавиците и сухожилията около матката. В сайта на spinningbabies се споменава, че възможна причина за неоптималното предлежание (седалищно, напречно, постериор и отдясно) е и усукване на сухожилията, което се получава понякога и от начина на носене на по-голямо дете (а аз допреди да забременея непрекъснато носех Ради на хълбок), та се чудя дали и това не е причина и как влияе слингоносенето на хълбок, но както и да е.
Бях си изградила представа за това какво точно искам от раждането, а именно:
-   минимална лекарска намеса
-   без упойка
-   без окситоци
-   възможност да се движа по време на разкритието и да сменям позите,  в зависимост от нуждата
-   да приемам течности по време на раждането
-   спонтанно изтичане на водите без изкуствено пукване на мехура
-   при пълно разкритие, да напъвам при изразени напъни спонтанно
-   без епизиотомия при нормално протичане на изгонването
-   изчакване спиране пулсирането на пъпната връв преди да я прережат
-   без матергин за израждане на плацентата
-   локална упойка за евентуални шевове
-   бебето при мен веднага след раждането

Ваната в Св.София даваше възможност най-безконфликтно да получа това, което искам – смяната на позите + лисата на епизиотомия, упойка и окситоцин. Така че се спрях на този вариант +заради по-плавния преход за бебето, по-малкия процент разкъсвания и т.н. За другото трябваше да се договарям с лекарката, което се оказа лесно по-късно.
В 9-я месец прегледах всичко, което бях чела като техники при раждането и  – как да помогнем на бебето да си прибере главичката към тялото, упражнения, ако се завърти постериорно (с гърба към гърба на майката, вместо обратно), ако разкритието върви бавно, как да помогнем бебето да слезе в малкия таз и главичката да се ангажира; какво се прави, ако главичката е ангажирана, а бебето не е завъртяно правилно и т.н. (ако някой се интересува, ще постна обобщенията с линкове). 2 седмици преди термина говорих с д-р Григорова за раждането във ваната (оказа се, че само тя и д-р Семерджиева водят водните раждания). Тя ме прегледа, каза, че шийката е омекнала, бебето е около 3кг Wink и имам всички шансове да родя във ваната спокойно. Даде ми телефоните си. Чаках. Представях си раждането, говорех на малкото човече, слушах любима музика, разхождах се с любими хора, правех релаксационни упражнения и упражнения за релаксация на матката (кръгове върху медицинска топка, belly dance, инверсия, rebozo sifting) и т.н.
Някъде на 9-ти (седмица преди термина) усетих, че бебето е слязло и вечерта с/у 10-ти (рождения ден на Ради) се завъртя отляво и започнаха леки болки, които продължиха през нощта. Поспах някъде до 5 сутринта, когато видях, че контракциите, макар и несилни, са на 5 мин. Станах и си направих електролитен разтвор (вода, лимон, мед, шипка сол, сода и калций) . Закусвах. Но някъде към 7ч контракциите ми се разредиха и към 9 спряха съвсем. Една приятелка  Hug ме посъветва да ме прегледат, че може да имам голямо разкритие (което не ми се вярваше с тия леки контракции), но все пак звъннах на Григорова и се уговорихме да мина на следващата сутрин. Е, оказа се, че имам 5 см разкритиеJ, шийката е изгладена и главичката е ангажирана. Григорова ми предложи да ми пукнат околоплодния мехур веднага и така до няколко часа да родя. Отказах й, а тя ми каза да се подготвя за бързо реагиране при възстановяване на контракциите. Денят ми мина главно в разходки. Вечерта ми падна тапата, но нямах контракции или болки. На следващата сутрин (12-ти) съвсем изведнъж започнаха контракции на 4-5 мин. Обадих се веднага на Григорова и минахме да я вземем на път за болницата. Междувременно тя се беше обадила да приготвят ваната.
За съжаление през нощта бебето се беше обърнало пак отдясно. Лошото на този вариант е, че често при стартиране на родилния процес, бебето минава през чист постериор отзад до отляво, което прави нещата дълги и болезнени. За да предотвратя това с надежда да мине отпред, стоях на ръце и колена в колата.
В болницата при прегледа имах вече 7-8 разкритие, така че се отказаха от клизмата. Уговорих с Григорова, че искам пъпната връв да спре да пулсира преди да я прережат и че предпочитам, ако не се налага, да не ми слагат матергин за израждането на плацентата.
Влязох във ваната. Както една друга пациентка на д-р Григорова казала: “Животът е хубав”  Sunglasses. Водата беше приятно топла и се подменяше непрекъснато. Можех да се движа както ми е удобно. Съпругът ми беше с мен. Говорехме си и се шегувахме. Но бебето си стоеше отдясно независимо от смяната на позите. Част от проблема беше, че условие да влезеш във ваната е пукнат околоплоден мехур, така че ми го пукнаха, а при това положение движението на плода става много по-трудно (еле пък при тези размери, както се оказа). Transition фазата беше лека и бърза. Но дотук с лекото и бързо Wink. Напъните ми започнаха, но продължителността на контракциите не беше достатъчна, съответно аз не напъвах достатъчно според “критериите”. Ето тук имаше значение позата на бебето – когато тя не е оптимална, натиска върху шийката не е оптимален и съответно контракциите също не са. Имаше 2 варианта – или да “избутам” бебето “на мускули” или да изчакаме и аз да напъвам следвайки естествените напъни, макар и по-бавно. Но приетото схващане при нашите лекари е, че в тази фаза, когато разширението е пълно и
 бебето е ниско долу, за него е опасно да стои в това положение и трябва да се “изгони” максимално бързо. Е, изследванията сочат друго и има добри статии по въпроса, но така или иначе тук вече не можех да много да се намеся – акушерката и д-р Григорова стояха около ваната и ме чакаха. Трябва да спомена все пак, че Григорова прояви голямо търпение. След като опитах няколко напъна и нямаше прогрес, ме оставиха около половин час да напъвам сама. Смених си позата на колене и ми беше доста по-удобно. Така бебето слезе още надолу. Тоновете бяха перфектни. Боби ми ми подаваше вода между контракциите. Беше освежаващо. Присъствието му ми вдъхваше спокойствие. Не бях сама  Heart Eyes.
Е, стигнах момента, когато се шегувахме между контракциите: “Спрете влака. Искам да сляза.” Облегнах се отново на ваната по гръб, за да ми помагат в стандартната поза.  Това беше гадната част. След дъълго напъване, главичката започна да прорязва. Усещах как се връща малко назад между контракциите, после: “Не напъвай, дишай”. Дишах, после още една контракция и -раменете, ааааа, ето го – тежкото хлъзгаво телце върху корема ми, цялото покрито с верникс. Гледа. Толкова кротко.
Здравей!
Взеха бебето, за да го аспирират, премерят, облекат. Помогнаха ми да изляза от ваната и легна на стола за ревизия и раждането на плацентата. Тя се отдели бързо и цяла. Почти нямах разкъсвания (Тук е мястото да спомена името на акушерката – Соня Станчева – свърши си страхотно работата тази жена!). Докато д-р Григорова ме шиеше, ми донесоха Данаил – как това същество беше живяло в мен?! Щастлива бях!
Не бих казала, че в онзи момент ми се раждаше отново, но сега 10-ина дни по-късно изпитвам носталгия по времето непосредствено преди раждането и самото раждане. Лисва ми очакването, чувствата, усещанията, тежестта, онази “комуникация”. Иска ми се да изживея отново цялото раждане с всичката му интензивност до самия край на срещата. Прекрасно беше почти.
Да кажа в заключение – д-р Григорова беше точният лекар за раждането, каквото го исках в условията БГ болница. Беше толерантна към желанията ми, уважаваше ги, имаше нужното търпение и кураж. Водата пък ми даде шанс за възможно най-естествено, без намеса, медикаменти и травми раждане – максимално близко до това, което исках.

Последна редакция: пт, 25 май 2007, 13:17 от Iva_D

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Иве, прекрасно е наистина Heart Eyes Още веднъж да ти е жив и здрав юнака Hug
И - препращам веднага за вдъхновение и успокоение на другите желаещи Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 1 842
Браво, Иве! И аз исках да раждам втория път във вода и възможно най-естествено, но чакам две бебчета и няма да стане. Дано поне всичко да е наред и да родя нормално.
Всичко най-хубаво желая на теб и бебчо!

# 3
  • Мнения: 1 432
Страхотно.Браво! smile3501

# 4
  • Русе
  • Мнения: 2 354
 newsm10 smile3501  smile3501 Да е жив и ждрав малкия сладур

# 5
  • София
  • Мнения: 663
ЧЕСТИТО БЕБЧЕ, ДА ТИ Е ЖИВО И ЗДРАВО!  bouquet

# 6
  • Мнения: 2 818
Чуден и много полезен разказ, Ива!!! Още веднъж Честит да е сина ти!   bouquet Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 372
Страхотен разказ!!!   bouquet  Честит син -жив и здрав да ти е и много да ви радва.!!
 Направо ми се ражда пак  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 2 493
Иве, искрено ти завиждам за толкова положителните емоции от раждането Simple Smile ! Пожелавам ви още много много много прекрасни моменти с Данаил и батко му Simple Smile

Съжалявам, че аз не се подготвих така и при мен нещата се развиха другояче... Sad  Всички ми казваха - "рано е, не се притенявай, ще се обърне"... Ми не се обърна, а аз се разтърсих за материали в последния момент... И грешката си е моя...

# 9
  • Мнения: 1 896
Честито! Все така красиви емоции заедно ви желая!
Ива, много вдъхновяващ разказ, за мен е много важно да чета такива.
Ще разуча всичките ти линкове, отсега знам, че ще са ми супер полезни. Ако имам въпроси, ще ти пиша на ЛС, надявам се, че е ок.

# 10
  • Мнения: 244
Честито Иве да   bouquet ти е живо и здраво момченцето и да ти носи много радост.Много ми хареса разказа ти  Grinning

# 11
  • Мнения: 1 006
Прекрасно!

Да е жив и здрав, малкия, че и големия, и таткото и най-вече ти!

Успяла си страхотно да го пресъздадеш, може и да ми дойде кураж за второ  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 875
Страхотно, наистина!  Hug

# 13
  • Мнения: 1 555
ЧЕСТИТО !!! Мойте поздравления, наистина !!! Бравооо !! smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 14
  • Мнения: 772
Честито бебче  bouquet

# 15
  • Мнения: 3 506
Ивеее, много хубав разказ   bouquet  Ражда ми се Simple Smile Макар че бях с леки предубеждения за водното раждане, взех да се размислям за третото. Само не знам как ще се съчетае с идеята ми за домашно раждане, че си нямам вана... Може в морето, ако е през лятото - много си харесах една снимка от една друга тема, само не знам дали ще е същото с хладна вода.

Пропуснала си да споменеш мааааалката подробност, че Данаил се роди не 3 кг., а над 4 кг.  Simple Smile

Още веднъж поздравления, да ви е жив и здрав и все така добричък  Hug

# 16
Страхотно!Да ти е живо и здраво бебчето!  bouquet

# 17
  • Мнения: 498
Браво!Поздравления и да ти е живо и здраво момчето!  bouquet

# 18
  • Мнения: 2 757
И аз като разбрах че съм бременна за 2ри път и бях решила да раждам във вода. Но както при една от колежките се оказа, че бебета са 2 и в този случай не се практикува водно раждане. Та май тази емоция ще ми се изплъзне в настоящия живот  Sad

# 19
  • Мнения: 259
Честито!

Честно да ти кажа - разказа ти ми звучи някак... нетипичен...може би го сравнявам с моето /ужасно/ раждане и с възприетите раждания...

И все пак - браво, че си имала подобно изживяване.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 423
Честито! Да ти е живо и здраво бебчето!   bouquet
Много ми хареса разказа ти  Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 169
Браво!Поздравления и да ти е живо и здраво момчето!  bouquet
Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 7 242
Иве, честито  newsm51 Да сте здрави и много, много щастливи. Радвам се, че така красиво и пълноценно си изживяла раждането си. Благодаря за линковете!

# 23
  • София
  • Мнения: 632
Честито бебче!Да ви е жив и здрав и много да ви радва.  bouquet  bouquet  bouquet
Страхотно си описала своето раждане. smile3501

# 24
  • Мнения: 3 161
Иве, чудесен разказ. Понеже заедно се готвихме за раждането (поне в началната фаза), искам да кажа, че се възхищавам на търпението и усърдието ти да изчетеш всички тези линкове. Това е страшно много работа, и добре че си я свършила, защото иначе щеше да видиш голям зор с това огромно бебе (и сигурно щеше да се стигне до нежелан финал). Прекрасно си се справила. Знам, че раждането ти беше трудно (говорихме малко след него), и въпреки това, явно е било хубаво, защото е оставило у теб хубав спомен и желание да се върнеш там. А това е най-важното - какво остава в съзнанието ни, след като болката отмине и всичко приключи.

Също така - много добре си обобщила желанията си за своето раждане. Препоръчвам на вскички майки, на които предстои раждане и искат то да е максимално естествено и "активно", да разгледат добре предпочитанията ти. Като гледам, почти всичко си успяла да изпълниш, а се притесняваше как ще се справиш с докторите! Явно когато една жена знае какво иска, то е много по-лесно да го получи. Е, има значение и на кого ще попадне и в това отношение явно изборът ти е бил удачен. И от мен  newsm10 зза д-р Григорова от Св. София, на която дължа своето почти прекрасно раждане.

# 25
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Страхотен разказ- Да ви е живо и здраво бебенцето.
 Hug Hug Hug
Вили

# 26
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Страхотен разказ!Поздравления!  bouquet

# 27
  • Мнения: 7 091
Разкошен разказ! Чудесно е, че има все повече майки, които са активна страна в процеса на раждане и отглеждане на децата, а не чакат да се научат в движение! Надявам се колкото се може повече бъдещи майчета да прочетат разказа ти и да почерпят информация ( и вдъхновение) за това трябва да се подхожда към раждането. И под "трябва" нямам предвид, че всички трябва да раждат във вода, а да отделят време и с желание да се подготвят за идването на бял свят на още едно същество( има хора, които кола си избират по-информирано)! Чудесна работа си свършила!!!  bouquet

# 28
  • Мнения: 1 427
Поздравления!  bouquet Възхищавам ти се на търпението и желанието да събереш толкова много информация по въпроса и да се подготвиш! Crazy

# 29
  • Мнения: 2 051
Ива, още един път честито!
Чак ми се доражда пак...

Постни всички линкове, много бели полета има за запълване. А който търси ще намери, ще чете и ще се подготви.

Което описваш е още едно доказателство, че добрата подготовка и психическа стабилност правят раждането съвсем съзнателен процес!

За съжаление напълно активното и естествено раждане у нас е все още доста ограничено, но и това е крачка напред.
И аз много съжалявах, че в последната фаза трябваше да легна в традиционната поза, която никак, ама никак не ми беше удобна и намали силата на контракциите според мен, но ....

Живо и здраво кърмаче!




# 30
  • Мнения: 373
След дъълго напъване, главичката започна да прорязва. Усещах как се връща малко назад между контракциите, после: “Не напъвай, дишай”. Дишах, после още една контракция и -раменете, ааааа, ето го – тежкото хлъзгаво телце върху корема ми, цялото покрито с верникс. Гледа. Толкова кротко.
Здравей!
... Докато д-р Григорова ме шиеше, ми донесоха Данаил – как това същество беше живяло в мен?! Щастлива бях!
Не бих казала, че в онзи момент ми се раждаше отново, но сега 10-ина дни по-късно изпитвам носталгия по времето непосредствено преди раждането и самото раждане. Лисва ми очакването, чувствата, усещанията, тежестта, онази “комуникация”. Иска ми се да изживея отново цялото раждане с всичката му интензивност до самия край на срещата. Прекрасно беше почти.


Ива! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Представям си чувството и го споделям! Радост! Simple Smile

# 31
  • Мнения: 521
Честито да ти е живо и здраво бебчето Simple Smile  Hug

# 32
  • Мнения: 742
Честито  bouquet

Много хубаво разказано  newsm10

# 33
  • Мнения: 5 475
Честито да  ти е живо и здраво момченцето и да ви носи много радост.Чудесен разказ!
 bouquet

# 34
  • Мнения: 485
Иве, честито още веднъж и ти благодаря за разказа   bouquet
Не съм се съмнявала, че всичко ще мине по най-добрия възможен начин. Наистина е прекрасно, благородно ти завиждам  Wink
Сигурна съм, че ще е много полезно на всички, на които тепърва им предстои.  Hug

# 35
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Super Laughing
Да ти е живо и здраво бебчето  bouquet

# 36
  • Мнения: 549
Честито! Много хубав разказ, прекрасно преживяване.

# 37
  • Мнения: 326
Браво! Бъди щастлива!   bouquet

# 38
  • Мнения: 3 069
Браво мила!
Да ти е жив и здрав сина  bouquet
Ще имаш време да се порасваш отново на тези усещания, когато се решиш на следваща бременност Peace

# 39
  • Мнения: 705
Още едно честито   bouquet
И още едно голямо благодаря за разказа  Hug

Не разбрах изпълнено ли е условието за пъпната връв. Изчакаха ли я да спре да пулсира?

# 40
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Още едно честито   bouquet
И още едно голямо благодаря за разказа  Hug

Не разбрах изпълнено ли е условието за пъпната връв. Изчакаха ли я да спре да пулсира?
Момичета защо е толкова важно да се изчака пъпната връв  да спре да пулсира.Простете ми невежеството.Благодаря! Hug
Вили

# 41
  • Мнения: 705
Още едно честито   bouquet
И още едно голямо благодаря за разказа  Hug

Не разбрах изпълнено ли е условието за пъпната връв. Изчакаха ли я да спре да пулсира?
Момичета защо е толкова важно да се изчака пъпната връв  да спре да пулсира.Простете ми невежеството.Благодаря! Hug
Вили

Бебето продължава да се снабдява с кислород от пъпната връв. Така не се налага да прави първото болезнено вдишване, което изведнъж отваря дробовете му. Ако някой знае и други причини, да сподели  Hug

# 42
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не мисля, че има отношение конкретно към първото вдишване - в резултат на намаленото снабдяване с кислород и натрупването на въглероден диоксид в кръвта, който над определени нива дразни центъра на дишането в продълговатия мозък, се предизвиква вдишване. Дали ще е малко по-късно или малко по-рано - динамиката на самото вдишване е една и съща. Но пък късното прерязване е свързано с намаляване вероятността от респираторен дистрес при бебето (затруднения с дишането).
Иначе другите причини са да може бебето да получи всичката кръв, която е предвидена от природата за него - докато връвта пулсира, значи се осъществява трансфер на кръв към него. Това помага да има по-високи нива на хемоглобина и е един от начините за профилактика на ранната желязодефицитна анемия (особено важно при недоносени бебета).
Има и различни други предположения защо е добре да се пререже по-късно връвта - и защо в някои случаи може да не е много добре да се отлага прерязването.
Много инфо по въпроса има в един от линковете на Ива:
http://gentlebirth.org/archives/cordIssues.html#Delayed

# 43
  • Мнения: 705
Така и така е зачекната темата за отложеното прерязване на пъпната връв, нека спомена, че когато бебето излезе, не трябва да е нито по-високо, нито по-ниско от нивото на плацентата. В единия случай има риск собствената му кръв да се отлее, а в другия има риск от жълтеница. Но тези неща ги зная от преразкази. Мисля да се запозная подробно с всичката литература, когато му дойде времето Simple Smile

И още един въпрос, Ива, спазено ли беше условието "бебето при мен веднага след раждането"?

# 44
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Благодаря Ви момичета!
 Hug
Вили

# 45
  • Мнения: 254
Честито и от мен! Данаил е щастлив, че си има такава отговорна майка.
Пожелавам само хубави емоции.

# 46
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Не почти. Направо прекрасно раждане. Браво.

# 47
  • Мнения: 4 242
Още веднъж честита рожба! Много прочувствен разказ, благодаря ти Иве!

# 48
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Ива, честито ти синче. Да е здрав и много да ви радва.  bouquet
Разказ ти е много вълнуващ, въпреки че аз не се представям в такава светлина. Накрая пишеш, за шиене. Да разбирам ли че все пак се е получило някакво разкъсване?
Линковете сигурно са много полезни, но не са на български  Sad и почти никой няма да може да се просвети. Дали не се наира нещо и на нашия език?

# 49
  • Мнения: 3 760
Честито, Ива!!!! Да ти е жива и здрав ютакът и много да те радва!!!!
Аз пак не съм доразбрала  Embarassed Въобще не предполагах, че си бременна  Heart Eyes Много ти благодаря за подробния разказ!!! Именно ваната в Св. София ме "нави" за второ дете (ама по-нататък  Wink).
Надявам се все повече мамчета да могат да се похвалят с прекрасно (почти) раждане!

# 50
  • Мнения: 4 242
И аз моля "естествените" ни момичета да дадат насоки къде има бъларско или преведено инфо по въпросите които засегна Ивето (контакт, пози и т.н.) живо ме интерисуват.
Или да посделят опит, моля, моля!  Blush

# 51
  • Мнения: 3 161
Мери, ето тук http://activebirth.multiply.com/ сме започнали да събираме разни статии и материали. Надявам се скоро да има още неща, макар че аз лично сега съм на малко по-различна вълна. Успешно трето ти желая!

# 52
  • Мнения: 4 242
Еми  Hug много благодаря! Ще следя сайта с огромен интерес!

# 53
  • Мнения: 1 586
Много вдъхновяващ разказ, Иве!
Благодаря!    Hug

# 54
  • Мнения: 198
Честито! Да е живо и здраво бебче! lovekiss lovekiss

# 55
# 56
  • Мнения: 2 807
Иве, честито!   bouquet  bouquet  bouquet
Всички твои желания са мои пожелания!  Hug

Разказа ти е страхотен!
Благодаря!

Наистина ще е полезно за мамите, които не са на "ти" с английския да се посочат линкове и/или статии, като тези, посочени от теб, но на български  Peace


# 57
  • Мнения: 7 091
Не е точно за водното раждане, но има много полезни статии, които преведох по повод хипнобъртинг, активно раждане и т.н, ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=98119.0;all

# 58
  • Мнения: 3 595
Честито бебче и от мен   bouquet Прииска ми се да раждам във вода  Rolling Eyes

# 59
  • София
  • Мнения: 2 249
Благодаря ви, момичета, и за пожеланията, и за поздравите Heart Eyes Hug!

tanini  & NikiFin - ваната може да се ползва като обезболяващо, а самото изгонване да е навън.


Янче, не се обвинявай. Аз пък имам много травматично първо раждане, въпреки че по онова време посещавах американски форум, където хората говореха за немедикаментозно раждане и т.н. Понякога сякаш разни неща трябва да ги изживеем лично...

basilisk Simple Smile, разбира се. При теб сега е момента да започнеш да се наблюдаваш за оптимално предлежание. В сайта на spinningbabies казват, че много по-лесно се коригира проблем през 2-ия триместър (макар че при второ+ раждане се предполага, че всичко е по-лесно). Знаеш ли как е разположено бебето? Интересно ще ми бъде да споделиш заради носенето на първото дете със слинг на хълбок и дали ти се е отразило.

Мими, а бe ваната - за болницата. У дома може и без;).

Мая, казаха, че са изчакали. Григорова го повтори изрично на акушерките. Аз лично иначе не видях спирането на пулсациите.
А бебето беше веднага при мен в смисъл - сложиха ми го за малко на корема, взеха да го  премерят и облекат и ми го върнаха. Аз бях по това време на стола за израждане на плацентата и преглед. Постоя на корема ми докато ме шият, но очевидно му беше студено и им го дадох да го сложат под лампата да се стопли. Стоя там около час и после вече беше само при мен. Дотолкова, че акушерките от детското бяха помислили, че отказвам прегледите от педиатрите Mr. Green.
Нещо за което съжалявам, понеже пропуснах да им кажа на време, е да не отмиват верникса (който естествено овлажнява кожата и е добре да се остави да попие в нея) и да не го къпят с каквото там ползват.. Ето тук има добри насоки: Care of the Newborn: Proposed new guidelines (на сайта има още добри статии по въпроса). Другото, за което ме е яд е, че не знаех как да успея малкия да постои след раждането максимално време гол върху кожата ми без да рискувам да се охлади (стаята не е достатъчно топла + местенето на 2 пъти). А това е важно не просто заради връзката мама- бебе, но за да може бебето да се “колонизира” с бактерии от майката, срещу които има готови антитела, вместо с чужди и което е по-лошо –болничните. ( Microbial Colonization of Newborn Skin and Gut)
spinki, имам 2 шева, да. Не ги и усетих, а и Дани се роди 4100. . Надяваме се да преведем повечето от статиите на български и да ги сложим на сайта, който емем е дала. Ако има желаещи да превеждат, да се обадят Grinning.

# 60
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дали ще разрешат да се сложи на бебето шапчица и да му метнат едно одеалце отгоре? Предполагам, че не би трябвало да е проблем, ако майката си ги носи - макар че не са свикнали с това и сигурно ще им е странно Laughing

# 61
  • Мнения: 11 607
Леле, колко неща установих,че не знам за раждането....... Embarassed Embarassed Embarassed

# 62
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Направо страхотно ми прозвуча,но съм изпуснала момента Hug

# 63
  • Мнения: 3 161
Леле, колко неща установих,че не знам за раждането....... Embarassed Embarassed Embarassed

За следващите три ще ги научиш!   Grinning

Поздрави!   bouquet

# 64
  • София
  • Мнения: 2 249
Дали ще разрешат да се сложи на бебето шапчица и да му метнат едно одеалце отгоре? Предполагам, че не би трябвало да е проблем, ако майката си ги носи - макар че не са свикнали с това и сигурно ще им е странно Laughing

Бе носех си и шапчица, и одеалце, обаче като не ги подържат тия неща е трудно, понеже пак се нуждаеш от съдействието им. Или трябва да имаш точно изградена представа как да го направиш. Щото си представи - след ваната на самата майка й е студено - трябва и за нея одеало. Тук или пак трябва да си носиш или те трябва да ти го метнат още докато си на стола. Столът пък не е най-прекрасното място за лежане, особено като ти разлеят йод и под дупето Laughing. Трябваше да го обмисля по-добре.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 493
Иве, за следващите ще сме вече много добре подготвени Wink

# 66
  • Мнения: 4 451
Иве, и аз останах много впечатлена от разказа ти. Благодаря, че сподели с нас!  bouquet Да ти е живо и здраво бебчето. Heart Eyes
И аз като Мама Цоцоланка, разбрах, че всъщност нищо не знам за раждането. И двете бяха със секцио, поради седалищно предлежание. Интересно, как и двете (родени през 4г.), така и не се обърнаха? newsm78 Но съм голяма мераклийка за трето детенце, обаче след две секцио, едва ли е възможно да раждам по естествен път. Иначе бих отишла до София да родя във вана.

# 67
  • Мнения: 332
Ива, чудесно раждане си имала. Завиждам ти благородно Simple Smile Честито и от мен и много здраве, любов и щастие на теб и семейството ти!   bouquet
Разказа ти е много описателен и полезен, заедно със сайтовете.
Аз бих искала да помогна, доколкото мога със статий.  Защото тук почти всичко , което си описала, го практикуват в болниците, а ти е трябвало да си го искаш. Та би било полезно да се знае от бъдещи майки. Явно и намен раждането ми е било мътен процес и не знаех какво точно искам, освен, че исках да е във вода поради ред причини, но толкоз. Имам прекрасни спомени от първите мигове с бебето, въпреки, че накрая не го родих във ваната, където бях за изгонването. За второто съм решила, за сега, да пробвам пак във вода, където и да съм, живот и здраве Simple Smile
 
Поздравления и пак честито!

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 21:18 от Aleksi

# 68
  • Мнения: 46
 smile3501браво много ми хареса.Да ти  е жив и здрав мъника!

# 69
  • Мнения: 1 896
basilisk Simple Smile, разбира се. При теб сега е момента да започнеш да се наблюдаваш за оптимално предлежание. В сайта на spinningbabies казват, че много по-лесно се коригира проблем през 2-ия триместър (макар че при второ+ раждане се предполага, че всичко е по-лесно). Знаеш ли как е разположено бебето? Интересно ще ми бъде да споделиш заради носенето на първото дете със слинг на хълбок и дали ти се е отразило.

Ами бебето още не се е установило в определено предлежание според лекаря - все още е доста подвижно. Макар че аз си усещам - до 1 ден преди последния ми ултразвук все още не беше с главата надолу - усещах движение само много ниско долу, каквото никога не съм усещала при предишната бременност. И 1 ден преди да отида при лекаря за пръв път усетих бебо там където трябва - наистина ехографът показа перфектно предлежание - главата надолу и гръбчето отляво, само че след това пак имаме местене май.
Надявам се слингът да не даде голямо отражение - аз горе-долу редовно се виждам с един кинезитерапевт, който ми намества кокалите, защото преди време имах проблем с едната тазобедрена става и оттам с лумбалната част на гръбнака, дори ми се прищипваха някакви нерви и имах проблеми с органи в малкия таз. Оправиха се откакто почнах да се намествам редовно плюс още няколко други процедури на прочистване и т.н.
Като разбрах че съм бременна сега, извиках терапевта пак да ме намести, за да знам, че стартирам правилно от самото начало - и не съм имала проблеми с гърба през бременността. Сега след някой друг месец пак ще се гледаме, но общо взето поддържам форма в това отношение и се надявам да не ми се отрази на предлежанието и на раждането.
Засега толкоз - по-нататък ако има нещо пак ще разказвам и разпитвам. И другата седмица ще си купувам birth ball, макар че и сега ползвам една такава чат-пат, за да люшкам бебката и да си релаксирам таза.
Целувки на Данаил и на теб, ще се четем пак надявам се.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 249
basilisk, супер е това с кинезитерапевта Simple Smile. Изпрати ми, моля те, координати на лични - да ги имам просто така.
За движението на бебето - като ти гледам лентичката сигурно вече ще се установи Simple Smile. Топката е страхотна. Ех, как ме връщаш назад...
Ще чакам да пишеш как се развиват нещата при вас Hug.

# 71
  • Мнения: 4 242
Ива, basilisk,  кажете моля повече за тези топки, както и от къде ги взимате, колко струват, от кога се ползват и т.н.

# 72
  • Мнения: 260
Иве, разказа ти е страхотен.   bouquet  Ще имам предвид материалите, които си дала за второто бебче.  Party

Общи условия

Активация на акаунт