Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 292
  • 322
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 824
В коя банка за 1800 лева доход ти дават този кредит?????? Няма такова положение... Ние ще теглим кредит след няколко месеца и за вноска от 1000 лева на месец за 30 години ни искат около 3000 лева доход за изминалата една година. Смятам, че това с минималните условия започна да отмира.

# 46
  • Мнения: 10 622
Давам примери:
декември 2007: почти 100% от стойността на жилището даде Райфайзен банк -110 000лв кредит за 30г, месечната вноска е 700лв.
Общата сума, която ще върнат на края на 30 година е 250 000лв.
Доходите на семейството /2 души/ са 1600лв.

ноември 2006: Булбанк, 48 000лв кредит за 13г, месечната вноска е 500лв.
Общата сума по погасителен план е 77 000лв.
Доходите са 1200лв. - един човек.

# 47
  • Мнения: 1 172
В коя банка за 1800 лева доход ти дават този кредит?????? Няма такова положение... Ние ще теглим кредит след няколко месеца и за вноска от 1000 лева на месец за 30 години ни искат около 3000 лева доход за изминалата една година. Смятам, че това с минималните условия започна да отмира.

Искрено се надявам, да са затегнали режима. Въпросният кредит е отпуснат с/у ипотека на 2 имота, за да се изплати вторият. Не знам финално от коя банка са теглили, тъй като избираха м/у няколко (явно са имали и избор, което е още по-фрапиращо).
А преди 5-6 месеца ОББ още отпускаха кредити (в евро - не знам дали има огромна разлика) при много по-ниски от изискванията, които си записала - наши познати теглиха оттам. Теглиха в евро заради по-ниската лихва, защото при кредит в лв нямало да им стигне дохода , за да им отпуснат заема.  Плащат ок 500 Е вноска.

# 48
  • Мнения: 99
Ние се справяме нормално - купихме си апартамент в края на 2006 като платихме половината пари кеш и половината - на кредит. Живеем под наем и се очаква да влезем в новата си къща пролетта на 2008. Вноската за заема е 400 лева, наема е 500 лева за двустаен в Борово. Надявам се след време вноската за заема да ни се вижда все по-малка и по-малка, понеже ни предстои да я плащаме в следващите 35 години... Simple Smile Като го изплатим, живот и здраве, ще съм тъкмо на 60!  Shocked А и като теглехме си мислехме, ее като не плащаме наем, 500 лева на месец свободни! А сега чакаме бебе и те ще отиват по него...Май трябва да се мисли за увеличаване на доходите, а не за намаляване на разходите.... Wink
Иначе мисля, че цените са се увеличили безумно...Ние платихме точно преди да сложат покрива - беше 735 евро на квадрат...Една седмица след като подписахме договора, цената стана 800 и нещо...Сега е над 1000 положително. Ужас.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 824
Ние теглим от Пиреос, заради ниските лихви и опцията кредита да се погасява предсрочно без наказателна лихва. Това са условията там за съжаление.
Иначе е вярно, че цените вървят нагоре. Ние декември като дадохме капарото цената беше 980 е, сега е около 1050. Не ми мисли като стане готов блока колко ще е...

# 50
  • Мнения: 274
Давам примери:
декември 2007: почти 100% от стойността на жилището даде Райфайзен банк -110 000лв кредит за 30г, месечната вноска е 700лв.
Общата сума, която ще върнат на края на 30 година е 250 000лв.
Доходите на семейството /2 души/ са 1600лв.


1600 - 700 = 900 кинта им остават. Минимум 300 кинта на месец за ток, вода, отопление, интернет, кабелна и телефон = 600 остатък. още поне 300 за храна на месец, плюс разните му там циф и доместос => остават 300. Ако единия поне е пушач и не пуши качак - 90 кинта, да кажем 100 за по кръгло => остават 200. Предполагам имат поне една кола, т.е. 100 кинта на месец за бенц => остават 100. разделено на 2 = по 50 кинта на месец на човек за други разходи, което е по малко от 2 кинта на ден. И това 30 години....Гадничко а? Ако не си намерят  втора работа или странични доходи,  тези хора стават роднини по принуда на севернокорейският премиер Жив Зян. Ами  то и за презервативи не им остават кинти, от което може да се предположи, че жената скоро ще забременее и тогава просто не ги виждам...
Т.е. още един пример за хора, които са теглили кредит и не са смятали добре с елката. (С уговорката, че дохода им е посочения от Зиги и не заработват нищо странично)

# 51
  • Мнения: 4 965
Селинджър, поне плащат за своето жилище и могат /при нужда, да го продадат и да "избият" част от парите/.
Докато под наем ще дават същата сума на чужд човек и няма да получат нищо насреща - разходите ще са същите /при 300-400 евро наем/...
Пък и всеки си прави сметка какви приходи и доходи има и какво може да си позволи.

# 52
  • Мнения: 547
...Май трябва да се мисли за увеличаване на доходите, а не за намаляване на разходите.... Wink

Това е истината.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 824
Селинджър, това е доходът сега. След една година може да е 2600, след две - 5000. Както написах по-рано - всеки се стреми към развитие...

# 54
  • София
  • Мнения: 4 412
мисля, че банките са предвидили и че ще нарастват доходите, първо това са млади хора и заплатите им растат, защото се развиват, това може би до около 45-50 годишна възраст. И от друга страна доходите ще нарастват, защото няма кой да работи, а икономиката е се развива. Да, май ипотечната криза е под въпрос newsm78

# 55
  • Мнения: 4 965
...Май трябва да се мисли за увеличаване на доходите, а не за намаляване на разходите.... Wink

Това е истината.

 Peace

# 56
  • Мнения: 46 526
... И това 30 години....Гадничко а? ...

Хм, а каква е разликата, ако плащат наем 700 лв.  newsm78 след 30 години пак нищо на тяхно име ... "Гадничко, а?" и този наем няма да е толкова, след година ще е 750, след 2 г. 800 лв. и т.н.

... Минимум 300 кинта на месец за ток, вода, отопление, интернет, кабелна и телефон  ...

Преувеличаваш доста ...
120 лв. - средно на месец, са посочените разходи при нас, 120 лв. е максимума, който сме стигали (без да се ограничаваме).
30 лв. са ми цигарите, 60 щяха да са, ако пушех по кутия на ден.

Не ходим всеки уикенд на ски, но и не и е това целта  Crazy при всички платени месечни разходи, 200-300 лв. джобни са повече от достатъчни за нормално съществуване на тричленно семейство. Толкова харчим ние, другото пръскаме за глезотии, без които спокойно можем да минем  Laughing

# 57
  • Мнения: 4 965
мисля, че банките са предвидили и че ще нарастват доходите, първо това са млади хора и заплатите им растат, защото се развиват, това може би до около 45-50 годишна възраст. ...

Така е - доходите растат с годините, стажа, опита и т.н.
Примерно, за последните 10 г. моите лични доходи са се увеличили в пъти /сега са умножени по 40  Mr. Green/.
Когато теглихме кредита за последния апартамент, семейните ни доходи бяха точно с една 0 по-малки.
Само се ядосвам на това, че определени банки дискриминират хората на по-голяма възраст, но добрата новина е, че има такива, които отчитат какво работят тези хора, какви доходи имат и т.н. /примерно, баща ми е на 55 г., но доходът му расте в пъти всяка следваща година, а има банки, които само заради възрастта му са готови да му откажат кредит, без да го проучат/.

# 58
  • Мнения: 10 622
Доходите са им точно такива, нямат странични, държавни служители са, дете се предвижда в близките година-две. И аз им казах, че са луди, но така са решили.
Аз не бих взела кредит, който надвишава 30% от доходите на семейството.

# 59
  • Мнения: 274
Селинджър, това е доходът сега. След една година може да е 2600, след две - 5000. Както написах по-рано - всеки се стреми към развитие...

Етка, ами да но и 26 000 им станат доходите на хората, да са живи и здрави, но едва ли. ДОходите им могат да скочат, но могат да си останат такива още 5 години, нали? А живота като цял в БГ ще става все по скъп и по скъп. Най вероятния сценарий, е на тези хора доходите им да се увеличават плавно, изпреварвайки с малко ръста на цените на основните стоки и услуги. Т.е. след 4-5 години вместо по 2 лева на ден, ще имат примерно по 4. Същия х.. Simple Smile
С подобен месечен доход на 2ма души, разход от 45% от него за изплащане на имот е безумие. Дано хората имат некоя нивица, че да попродадат и да платят част от заема на куп. Иначе кофти

Предполагам са млади хора и най хубавите им години минават с ПО 2 НА ДЕН!!!! Кога ще живеят? Като станат на 60 ли?

Общи условия

Активация на акаунт