съвети за отглеждане на деца

  • 2 761
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 461
Имам няколко другарки - стари моми.  Всеки път като се видим не пропускат да ми дадат акъл как да си гледам и възпитавам децата. В началото ми беше доста смешно, после почна да ме дразни и сега вече ама много ме дразни.. Гледам да не ги режа, защото и на тях не им е лесно, но чудя се не се ли усещат, че няма как да им е ясно как се гледат деца..
Не се дразни.
Предполагам,че не само тези приятелки ти дават акъли Thinking
Просто ако не ти се слуша ...отменяй темата лекинко и на бързичката...
А когато се обръщат към детето ти с думите мама не ти ли е обяснила...и т.н. ,обърни го от веселата страна на въпроса...,....че мама всичко дава и позволява Laughing

# 31
  • Мнения: 3 146
Аайде сега, не е необходимо да ми се репчиш, както казах - не съм груба с тях.
Вас не би ли ви подразнило ако например такава жена прави забележки на детето ви и допълни:  мама не ти ли е обяснила, че трябва така и така, а не така.
Ами, според мен, трябва да престанеш да се срещаш с тях, най-селиозно го казвам. Това не е нещо, което бих нарекла "приятелско държание".

# 32
  • Мнения: 24 467
Аз пък мисля, че май по- те дразни, не че ти дават съвети хора без опит в дадената сфера, а по- скоро начинът, по който са били и се дават. Особено това с примера на "мама не те ли е учила..." или нещо такова беше- това и мен би ме подразнило, даже от страна на човек с опит, ако се обърне така към моите деца. Когато съветниците прекаляват, т.е. прекрачват границата на нормалното и това не ми е никак приятно, честно казано бих помолила просто да се поограничат. Не е необходимо да си късате отношенията, просто им го кажи. Не е нужно да се мотивираш с това, че те нямат опит и затова не ти е приятно да те консултират, а по- скоро с другото- че не приемаш положително консултации, които не си искала.

# 33
  • Мнения: 1 426
Нали знаеш, че характерно за българина е да се меша там, където не е специалист... Та било то отглеждане на деца, отглеждане на краставици, политика, футбол, космически полети...  Mr. Green
Какво да се прави, етническа особеност...

# 34
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ами и аз се дразня понякога, защото повечето съвети са непоискани и крайно неадекватни.
 Много си харесвам подписа на Мама Цоцоланка - "Преди имах поне три теории как се гледат деца! Сега имам три деца и нито една теория!"

 Та и аз много добре си спомням какво си мислех преди да имам деца - как..., аз моите дице така никога..., как може..., как пък не му е казано на това дете...и т.н. Сега вече не си мисля така и не смея да давам много-много съвети, защото всяко дете и среда на гледане са различни.

 Дори моята сестра, хем е гледала често моите деца, все още доста неадекватно ми казва да направя нещо.
  Онзи ден й казах - записвам си темата, по която говорим и ще говорим пак като се роди бебето Wink (чакаме го в началото на октомври). Сестра ми винаги се е разбирала с децата и не се съмнявам, че ще бъде по-добър родител от мен, но все пак някои от изказванията й сега са просто смешни - супер убедена е, че като каже нещо веднъж и децата трябва да го запомнят и изпълнят ooooh!.

# 35
  • Мнения: 2 439
Защо просто не им кажеш:"Говорете си, не ми пречите."?

# 36
  • Мнения: 4 841
Обикновено отговарям с нещо, което прочетох тук в подписа на една мама, беше нещо в духа, че "преди имах три теории за това как се гледат деца, сега имам три деца и нито една теория". Гледам да обръщам нещата на майтап, макар че се е случвало да парирам и по-рязко някои особено досадни "съветници". Като цяло вече всичките ни познати знаят какво ми е отношението към непоисканите съвети, и спазват "политика на ненамеса".

# 37
  • Мнения: 1 615
Опит се трупа преди раждането на дете. Тежко на децата, чиито майки смятат, че самото им раждане ги е направило компетентни. Когато първото дете, което виждаш, е твоето собствено, не схващам от къде идва претенцията за качествен родител? Чувала съм ужасно глупави неща за възпитанието от хора с по 2 отгледани деца и изобщо не смятам, че подходът има общо с раждането. Има хора, които биха били чудесни родители и това, че не са имали щастието да имат дсобствени деца, изобщо не променя факта. А има и такива, които са заченали по невнимание и със същата липса на мислъл гледат и децата си.
Простичък пример: трябва ли да е родила една жена, за да се сети, че не е особено възпитателно да "научиш" детето си на доста разпространената житейска философия "Бий, за да те уважават"? А какво да кажем за родителите, които я практикуват?
Новините са пълни с малтретирани и какви ли не още деца. Вярвам, че и техните родители не приемат съвети от хора, нямащи деца... Отде ще знаят нераждалите какво се случва, ако удариш главата на детето в стената - нали нямат деца, за да пробват...

# 38
  • Мнения: 1 734
Опит се трупа преди раждането на дете. Тежко на децата, чиито майки смятат, че самото им раждане ги е направило компетентни. Когато първото дете, което виждаш, е твоето собствено, не схващам от къде идва претенцията за качествен родител?........................

За себе си мога да заявя, че първото новородено, което държах в ръцете си е моето собствено. Нямам опит с гледане на деца преди раждането и след раждането се научих на много неща - направи ме компетентна. При все това мога да твърдя, че съм добра майка за своето дете!
Преди раждането `теориите` ми за отглеждане на деца са били съвсем различни отколкото сега.
Просто чрез опита човек се учи на много неща

Общи условия

Активация на акаунт