Потребителска такса за деца

  • 9 360
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 821

Ами не знам дали имат договор с касата... Нашите доктори си наемат други доктори да обслужват нощните смени и съботно-неделните. Възможно е те да нямат договори, защото човека ни обясни, че тия 2 лева са си един вид тяхната заплата... Може просто да не са на договор с касата. Нали джипитата са длъжни 24 часа да ни обслужат. Ама то не е възможно това. Та затова си наемат други фирми и лекари. Наистина не вярвам човека да ни е излъгал...
В такъв случай твърде вероятно е да нямат договор с касата, тъй като съботите и неделите, както и нощните смени не са предмет на такъв договор, ако се не лъжа newsm78. Но тогава приемът на пациенти би трябвало да е на частен принцип, а такава такса незнам да има. Може би децата са с разбичен статут в случая. Объркано ми стана. Накратко, потребителската такса е обвързана с договор с касата.


# 16
  • Мнения: 822
А плащате ли, когато правят изследвания на децата? На мен ми взеха 2 лв. за антибиограма, която се заплаща от здравната каса по направление.

# 17
  • София
  • Мнения: 790
До сега не съм плащала нито за преглед, нито за изследвания. Освен когато не е било нещо по мое настояване. И дежурен лекар сме викали за Рали през нощта и не са ни взимали пари, но личната ни лекарка има договор с мед. център и нощем и през почивните дни поемат нейното дежурство.

# 18
  • Мнения: 3 146
Всеки път, когато взимаме кръв и урина, плащаме по 2лв. Това е такса, която се плаща, независимо от здравната каса. В противен случай кръвната картина е към 12 лв, а в частните клиники и по 25.

# 19
  • Мнения: 1 230
Нещо не вдявам - тя с тия два лева ще забогатява ли, ако си ги прибере  newsm78 пък ако я подгреят от Здравна каса, ще й се види тясно  Crazy. Нещо ми убягва ... Thinking

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 537
На мен ми се искаше направо да задам въпроса на някой от това "толкова прословуто Министерство на здравеопазването", но понеже в нета има само "реклами" от рода: "За децата всичко е безплатно и вижте ни каква чудесна детска здравна политика имаме!",  #Cussing out а никъде намерих, къде да си задам въпросите /тел. има, но това не ме устройва особено/, та реших тук да спомена, а пък току-виж някой следи форумите и обърне внимание на абсурдите описани в тях, като напр.: На дете, което дори няма три години, се налага да се правят три пъти в седмицата смяна на превръзките на след-оперативна рана, която за съжаление е силно възпалена Cry. Както си му е реда вземам направление от личната, понеже съм предупредена за определени липси на основни консумативи, минавам предварително да се консултирам с хирурга има ли всички необходими неща, вкюч. да речем бинт - анти-алергичен /или нещо от този род беше/, Бивацин-спрей и т.н., или да си ги закупя - закупих си ги! Thinking, понеже видиш ли тези съвсем просто неща били скъпи и не се поемали от ЗК и то в поликлиника, която обслужва цял един доста голям жк! Започваме превръзките и се оказва, че с направлението имам право само на три превръзки, на ново направление нямам право, докато не изтече този 45-дневен период на настоящото и трябва да си плащам /все още става дума за дете/ по 10 лв на превръзка, правна със закупените от мен консумативи! Значи не е въпроса за тези 150-200 лв, които ще дадем - имали сме, дали сме ги, но считам че никак не е редно да се твърди, че детското здравеопазване е безплатно или поне за някои извънболнични дейности в областта на здравеопазването би следвало да се фиксират по-широки граници, нали!?! Възмущението ми идва и от това, че фактически манипулацията не е никак сложна и ако се отнасяше за мен или съпруга ми - сама в къщи щях да си ги правя превръзките, и без това всичко си нося аз, но става дума за детето ми и искаме най-доброто, разбира се! Crossing Arms Ами ако някой не може да си позволи всеки път да плаща по 10 лв, какво ще прави - ще само-лекува детето си с Риванол и йод ли? Извинявам се дългия постинг и лекото отклоняване от темата, но много ме хвана яд на сестрата днес и реших поне да ви се оплача! Embarassed

# 21
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Закон за здравното осигуряне, Чл. 37, ал. 3 .) От заплащане на сумите по ал. 1 (потребителска такса) се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; военнослужещи на наборна военна служба; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти. 
 Naughty Какво неясно има...тия лекари вече наистина се самозабравиха!!!
Искайте касова бележка за платената сума тогава и подайте жалба в РЗОК. Нямаха спирка #2gunfire #2gunfire

# 22
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
loopy!!! просто да откачиш!
 
Национален рамков договор 2006 (действащ!) Чл. 121. (3) Медицинското направление за консултация или провеждане на съвместно лечение е валидно до 30 календарни дни от издаването му. Срокът за извършване на вторични прегледи от изпълнител на специализирана медицинска помощ (СИМП) е до 45 календарни дни от датата на извършване на първичния преглед.
Чл. 124. (1) Изпълнителят на СИМП извършва дейности от пакетите при първични и вторични посещения на здравноосигурените лица.
(2) Специалистът преценява броя на необходимите вторични прегледи за всеки пациент съобразно неговото състояние. - т.е няма никакво ограничение в техния брой, ако прецени той може да вика пациента ВСЕКИ ДЕН!!! каквато е необходимостта във вашия случай!!!
Брейииии...опасни хора!

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 537
Благодаря ви за отговорите и съпричастността към проблемите ми, но за съжаление, така да се каже, нямам доказателства за нарушение, тъй като, когато ми издаваха касовите бонове е трябвало долната част от всеки да се дава на мен, нещо като форма на "разписка за платена сума", а лекарят си прибираше цялата бележка. А още по-тъпо ми стана вчера, когато самия лекар казва на сестрата на регистратурата да ми маркира само 5 лв /явно му е станало поне малко неудобно, понеже  и раната почти е заздравяла, дори и самите превръзки са по-малки  Hug/, а тя му казва: "Ма не може така! По ценоразпис си е 10 лв!" #2gunfire Тъпо е някак си!!! Close

# 24
  • Мнения: 524
Намам думи за нашето здравеопазване, поне за децата трябва да се трогват, но не...  все се интересуват за кое им се плаща. На сина ни (на 6 год) му правиха операция в   София ,когато ни изписаха казаха да направим превръзка в събота, отиваме в дежурна ортопедия за превръзка и там дежурния ни казва, че това не е спешен случай и трябва да отидем при ортопед. При кой в събота да отида? Направо ще ни побъркат вече......

# 25
  • Мнения: 5 362
Не се заплаща потребителска такса за деца до 18 год.

А плащате ли, когато правят изследвания на децата?
Никога не съм плащала за изследвания.

# 26
  • Мнения: 50
Нещо не вдявам - тя с тия два лева ще забогатява ли, ако си ги прибере  newsm78 пък ако я подгреят от Здравна каса, ще й се види тясно  Crazy. Нещо ми убягва ... Thinking
       От мен поне вече няма да забогатява.Вчера в последният момент успях да я сменя.Днес се срещнах с новата педиатърка,тя се учуди и на диагнозата,която старата  последно  беше поставила на сина ми/за която платих/.Изводът-стане ли един лекар меркантилен, вече не е ефективен и може повече да разболее пациента.Няма смисъл  и да се разправям с нея,като разбере,че не сме вече при нея-това ме удовлетворява...

# 27
  • Мнения: 524
Титана, браво на теб, и ние сменихме нашата(по друга причина), въобразяват си , че като взимат над 1000лв заплата ние сме някаква измет, която само им досажда.

# 28
  • Мнения: 3 157
тия 2лв,които се вземат в лабораторията за изследванията са за самата манипулация доколкото знам.Досега съм си пускала 2пъти изследвания по НЗОК в различни лаборатории,но и на 2-те места платих

# 29
  • Мнения: 24 467
ЗЗО:
Чл. 37. (1) Лицата по чл. 33 заплащат на лекаря, лекаря по дентална медицина или на здравното заведение суми, както следва:
1. за всяко посещение при лекаря или лекаря по дентална медицина - по 1 на сто от минималната работна заплата, установена за страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) за всеки ден болнично лечение - по 2 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не повече от 10 дни годишно.
(2) (Нова - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Сумите по ал. 1 са за оказаната медицинска помощ.
(3) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., изм., бр. 120 от 2002 г., доп., бр. 17 от 2006 г., изм., бр. 46 от 2007 г.) От заплащане на сумите по ал. 1 се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража лица, задържани на основание чл. 63 от Закона за Министерството на вътрешните работи или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане ; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Лекарят, лекарят по дентална медицина или здравното заведение издават на лицата по ал. 1 документ за заплатените суми."

Аз бих я сменила, като преди това бих платила таксата, бих си взела бележка за това и след това бих сигнализирала в РЗОК. Знам, че съм гадняр, няма нужда някой да ми го казва.

Общи условия

Активация на акаунт