За значението на името и защо трябва да се кръсти на дядото или бабата?

  • 18 607
  • 147
  •   1
Отговори
# 105
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Синът ми е кръстен на свекър ми - Владимир. Винаги съм харесвала това име , а и винаги съм знаела, че имаме ли син той ще се казва така. Във фамилията на съпругът ми това е повече от 100-годишна традиция.

# 106
Благодаря ви за съветите, мисля, че те ще помогнат на много жени в моето положение, и не че сме си жени, но определено има логика в нещата. Сега остава само да отстояваме себе си и да не позволим да ни пренебрегват.  Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 420
Нашето дете решихме още от началото да не го кръщаваме на никого. За аргумент пред родата казвахме, че тъй като малката има 2 баби и 1 дядо не се знае дали ще имаме 3 деца та всички да са ощастливени. Когато попитах съпругът ми дали техните няма да се сърдят (особено свекъра), той заяви, че хич не му пука - това си е нашето детенце  Mr. Green Не обявихме името преди раждането, въпреки че отдавна го бяхме избрали. Но и после се оказа, че нямаше сърдити. Така че не се знае как ще реагират роднините - може и да са позитивно настроени. Така че, момичета, отстоявайте своето! Това са вашите дечица, а името е за цял живот  Peace

# 108
 Да, правилно, и аз мисля да не казваме никому как все пак ще решим да се казва, предпочитам да ги поставя пред свършен факт, отколкото с месеци да се тормозя, докато съм бременна.... Simple Smile пък къкъвто е резултата, такъв.......поне се надявам да стане моето Simple Smile

# 109
  • Сливен
  • Мнения: 197
Оххххх!Помислих че само аз съм имала такива проблеми.Но имам и други.Аз исках синът ми да е Габриел,но дадо ни е Георги("не ме търсете повече" и тем подобни).Но и баща ми е Георги ,племенника ми също(той е 4 месеца по-голям от моа син).Абе като цигани  сме.Само Георги в къщи.

# 110
  • Мнения: 1 081
"Трябва"?! Никой не може да ме накара да кръстя детето си на някого ако аз не искам, ако ще турско да стане... Името на детето го избрахме на третия ден след като се роди, не можех да измисля име на някой, на който не въм видяла очите още. "Заприлича" ми на Боян и така се казва.

# 111
Аз мисля, че едно дете след като има двама родители, то те заедно имат право да изберат взаимно името! Всеки иска да запази своята индивидуалност, но смятам че е редно да си толерантна към съпруга си и да постигнете консенсус! Ще видиш, че както и да решите - то за теб ще бъде най- хубавото име на най- хубавото детенце!  bowuu  bouquet

# 112
  • Мнения: 343
Тази традиция да се кръщават децата на свекъра и свекървата много я мразя.  #Cussing out /Ако майката харесва хората и имената и няма нищо против - добре, но това често не е точно така. / С нея се утвърждава безумната идея, че жената е втора категория човек и нейните родители не заслужават същото уважение като това, което се полага на родителите, дали на света МЪЖ. #2gunfire
Името трябва да харесва и на двамата родители. И според мен е най-добре да е неутрално, за да няма обидени и огорчени, освен ако семейството не планира поне четири деца, Wink.

# 113
  • Мнения: 1 121
Аз не мога да разбера защо бързате да се карате при положение, че даже не знаете пола на бебето? Ами ако е момиче? Всички тези дрязги ще се окажат излишни Hug

# 114
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Аз не мога да разбера защо бързате да се карате при положение, че даже не знаете пола на бебето? Ами ако е момиче? Всички тези дрязги ще се окажат излишни Hug


Ако е момиче ще трябва да се преиначи на свекъра - ако той е Иван, бебето ще е Ивона,Ивана,Ивина... Mr. Green

# 115
  • Мнения: 438
Аз казах на съпруга си- аз нося детето, аз го раждам и се мъча, затова аз имам правото да определя как ще се казва- и точка- ще не ще, съгласи се.

Абсолютно съм съгласна  Peace Peace Peace
С баща му искахме да е на мен и никой не ни е правил проблем. А ако свекър ми и свекърва ми искаха да е на тях щях да им кажа да си гледат работата. Grinning Това е една малка част от вече остарелите и безсмислени традиции от едно време.  Grinning

# 116
  • София
  • Мнения: 5 079
На мен ми харесва тази традиция, да се кръщава на човек, който цениш и обичаш... Поради тази причина кръстих сина си на баща ми, а не на свекъра.  Peace

# 117
  • Мнения: 4 362
За мен едно име трябва да има значение ,а за това детето да е кръстен на родителите-личен избор.
Нищо не ти пречи от уважение поне първата буквичка да използваш  Peace

# 118
  • Мнения: 139
Аз преживях вредния натиск на родителите на таткото и на него самия по време на почти цялата бременност. Толкова им се нервирах за нахалството, че кръстих детето си на него самото - нито една ангажираща буква в името! Сега съм щастлива, че не спазих "традицията", защото сигурно щеше да ми е трудно да се обърна към сина си с  натрапено име. бащата на съпруга ми може и да е готин за себе си и за семейството си, но аз нещо не го харесвам и не искам детето да прилича на него. А това, аз лично вярвам, че се случва, когато детето се кръсти на някого. Изчетох и доста неща за кармата, която се прехвърля и на детето. Иска ми се моето да започне на чисто! Не упреквам тези, които опдкрепят традицията и я следват, но аз лично смятам, че подобно решение трябва да е въпрос на личен избор, а не на "семейния съвет"! Децата са си наши, а не на бабите и дядовците. Те като имат толкова претенции - да си родят!  #2gunfire

# 119
  • Мнения: 1 339
Еее хубаво е да кажеш - Аз раждам, аз кръщавам.
Аз също ще кръстя сина си на свекър ми - .... това е желаниео на съпруга ми. Името е остаряло, не ми харесва сега и .... не харесвам тъпата традиция.... но отстъпих и така ще го кръстя. Просто го приех. Не знам кое е по-правилното в случая /не търся и съвет/. Просто се надявам, че детето мин ще приеме името си, мъжът ми ще е доволен.... и няма да има караници около раждането ми.
В нашия случай вариант с буква няма - или - или. Говорихме много с мъжа ми по темата... всеки мой познат като чуе името ме пита - Ти луда ли си да си кръстиш детето така... ами може би да. Може да се дължи на факта че аз самата не успях да се наложа на мъжа ми... може да е защото все пак аз съм по-склонна на компромиси... не знам. Надявам се че няма да съжалявам един ден.
Иначе и аз смятам че никой няма право да се сърди как ще е кръстен внука му.. това е най-голямата проститя.... Вместо да си щастлив че ти се е родило внуче да се сърдиш че не е кръстено на теб... - старчески егоизъм ли що ли???? Всеки решава кое е най-доброто за детето... в моя случай е отсъпката - поне според мен.
Има всякакви ситуации и семейства - много хора са ми казвали - Допуснеш ли веднжъ да ти се наложат край - постоянно ще го правят.... Ами аз не страдам от комплекст че ми се месят свекърите... а и в случая се наложи мъжа ми....

Общи условия

Активация на акаунт