За значението на името и защо трябва да се кръсти на дядото или бабата?

  • 18 561
  • 147
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 27 524
Все пак не мислите ли, че една жена има най-голямото право да реши как да се казват децата й?
Помогнете ми , ако имате опит в това.

Смятам донякъде, но все пак семейният живот е низ от компромиси, в това число също. Така че е справедливо да изберете среден вариант.
Не можем да ти помогнем, това си остава между теб и него. Аз лично не бих могла да бъда с човек, който ще ми налага по този начин мнението си. Опитай се да бъдеш твърда, да не се карате и да не отсъпваш на 100 процента, намерете компромисно решение  Peace
Против съм кръщаването на децата на когото и да било. Не искам да има сърдити, да носи кармата или името на друг човек. Аз раждам отделналичност и я кеъщавам с независимо име. Така е редно и справеливо според мен. А спазването на семехните ценности като кръщаване на баби и дядовци - това е било преди, сега е въпрос на желание, но не е задължително. Задължаването и сръдните за това за мен са акт на елементарност.

# 136
аз съм против кръщаването на баби и дядовци,защото така детето наследява най-вече лошите качества на бабата или дядото.
по-добре си харесайте някое име което да отива на зодията на детето.

# 137
  • Sf
  • Мнения: 978
Родтелите са двама, съответно трябва да се зачитат и двете мнения. Твърде вероятно е бащата пък да си мисли, че ти се налагаш - той също има право на глас.

Смисълът на традицията да кръстиш първото дете на някой от родата на мъжа, е да го "признаят за свое" един вид - по този начин подключваш към бебето много донори на енергия. Твоята рода се присъединява с енергия още от момента на забременяването ти. Което е и логично - никога никой не се съмнява в това, коя е майката, но родата на бащата дори подсъзнателно иска признание и потвърждение на факта на бащинството. По същата причина трябва особено много да се набляга на приликите на детето с бащата - поне първоначално.

При всички случаи, от спорове никой не печели. Търсете компромис.  Peace

# 138
  • тук-там
  • Мнения: 5 704
При нас - обратно на традицията - мъжът ми настояваше детето да носи свое собствено име, това според него гарантира идентичност, не искаше ни най-малка асоциация с роднински имена. Аз обаче го убедих, че можем да ползваме само първата буква на майка му, с което целях хем тя да се почувства поласкана, хем аз да наложа името, което харесвах. Пробвай само с първата буква, това според мен е разумния компромис във вашия случай.

# 139
  • Мнения: 579
Ние се бяхме разбрали ако е момче да се казва като татко си ако е момиче-аз решавам.На мъжът ми му съобщих как се казва дъщеря ни чак след като я записах...

# 140
  • Бургас
  • Мнения: 337
против кръщаванията съм- мое мнение...

Вси4ки казват,4е няма зна4ение,но когато го кръстиш- всеки си има специално отношение към детето,което носи името му Rolling Eyes

Аз самата съм кръстена на дядо ми и осезаемо се забелязва специалното му отношение....както и другата баба към сестра ми(на която е кръстен)...

Затова не исках да кръщаваме малката на никой...мъжо уважи това мое искане и ч кръстихме Ана- на Света АНа,защото се оженихме на 09.12- празникът на Света АНа Peace

# 141
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Кръстих дъщеря си на свекървата (само първата буква ползвах , въпреки , че името на свеки си е уникално Laughing ), защото заслужаваше жената и това беше моят начин да и благодаря !Когато и казах как ще  се казва първородната и внучка , изненадата и това което видях в очите и си заслужаваше  Wink !
Синът си го кръстих на него си ,защото много щеше да ми дойде още един Георги (мъжо , свекъра и баща ми се казват така Mr. Green )!

# 142
  • Мнения: 107
Аз за първото нямаше спор,защото мъжът ми знаеше,че от дете си мечтая ако имам момиче да се казва Анна! Макар сега всички да ме питат на майка ми ли е кръстена(тя е Анета),аз казвам: Не, кръстена е на нея си! Сега имаме спор за второто! Но като му дойде времето ще му мислим!!!

# 143
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Избора на име ми е на дневен ред. От малка си имам любими имена, мъжки и женски с които мислех че ще кръстя децата си. Исках и името да си подхожда с фамилията, да е благозвучно и да има и хубаво умалително име. Да ама голяма част от имената които си харесвам от дете са вече заети, т.е. приятелската ни компания вече даде такива имена на децата си и ще е кофти когато се събираме да подвикваме на децата по фамилия или да им слагаме номерца. С дъщерята със съпруга ми се бяхме разбрали ако е момиче - той избира името, защото той искаше момиче, а ако е момче - аз, защото аз исках момченце. Естествено и другия трябваше да даде  своето одобрение. Първото име, което избра на мен не ми допадна, защото имах котка която носеше същото име, просто като го чуех и в съзнанието ми се явяваше котката, не можех да го свържа с детето си, та му се наложи да мисли друго име.
Сега за второто сме се разбрали независимо момиче или момче аз да избирам. Мъжкото име му хареса, но не и женското. Прекалено било изкелифирчено, а доктора казва че ще е момиче. Майка ми настоява детето да носи поне нейната буква, а аз съм решила дефакто ако е момче - директно цялото име на баща ми, защото звучи чудесно. Това нейно настояване малко ме дразни, макар че женското име което съм си харесала от дете е варияция на нейното име. Чичо ми навремето й викаше така и на мен много ми харесваше, независимо че е екстравагантно, гръцко и т.н. То ако става на въпрос и дъщеря ни е кръстена на дядовците си, с гръцко име на българска царица  Grinning Та хем не ми се иска да казвам на майка си какви имена съм избрала, хем ме дразни това че периодично ме подпитва и си иска.  Аз съм си го решила преди да прояви претенции, но ми се искаше да е изненада.

# 144
  • Мнения: 10 012
Ruska Vel, какво стана най-накрая? Как се казва детето?

# 145
  • Мнения: 285
Я и аз да разкажа нашата история относно имената! Когато забременях с първото си дете решихме и двамата с мъжа ми,че ще е или Александър,или Александра (баща му се казва Александър)! Е роди се момиче и носи трите имена на дядо си само,че в женски вариант,но...докато бях в род. дом съпруга ми се обади да ми каже,че майка му се сърдела,че детето не е  кръстено на нея! До ден днешен няма коментар от нея по този въпрос пред мен! Сега,вече бременна с второто ни дете...те отново изявяват претенции да бъде на тях...а ние искаме да го кръстим на моя баща,който е починал още когато аз съм била бебе! Кажете ми това не е ли  наглост...и как изобщо ще повдигнеш въпрос за нещо толкова лично,което касае майката и бащата....нима мойте родители не заслужават...а и името ни харесва и на двамата много! Аз нямам намерение да отстъпвам! Смятам,че това си е мое право!Нали....?!

# 146
  • UK
  • Мнения: 3 959
Щом мъжът ти е с теб, прави каквото искаш. Не че ако не беше щях да те посъветвам да го кръстиш с име, което не харесваш, просто така е по лесно.

# 147
  • Мнения: 3 675
Това е най-голямата глупост.Ние за сега нямаме деца, но няма да ги/го/я кръщавам на никого.Моят баща и този на мъжа ми са починали, /чувала съм, че не е хубаво да се подновяват такива имена/, майка ми се казва Вангелина, а неговата майка Цветана.Не бих кръстила детето си, ако е момиче с тези имена, евентуално бих взела само буквата.Моля се само да имаме детенце, пък после изобщо няма да ми пука как ще кръстя. Crossing ArmsМисля, че тези караници и претенции развалят само хубавия момент от появата на едно прекрасно същество, в крайна сметка това си е избор на самите родители.Както казвам аз, те са го правили, те ще го отглеждат, те ще си го кръщават както си искат.

Общи условия

Активация на акаунт