Само аз ли съм възмутена?

  • 8 698
  • 156
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 134
"То вярно, че скоро не съм имала вземане, даване с църковните управи, кръщенето на каката беше преди 10 години, но такова явно печалбарство ме изуми."

Извинявай, колкото и грозно да звучи, но явно към теб е подходено така, както и ти подхождаш към църквата. Щом за 10 години си стъпила веднъж, значи тя за теб не е нищо повече от театрално представление. Е, за театър се заплаща.

# 91
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Аз не се възмущавам.Тази църква трябва да се подържа някак.Аз също не съм ходила до сега на кръщене където снимането е безплатно.
Ние също платихме като за това получихме официален документ.
ами тя се издържа - един куп имоти има.
Ами не се самоиздържа и няма чак толкова много приходи......никак не ми се включва в това бойно поле,защото трябва да изкажа мнения,които ще получат куп отзиви като на бойно поле
Както навсякъде,за издаването на някакъв документ или услуга ..си има такса,така и при всяка една треба в църквата си има ценоразпис,еднакъв за всички църкви!Обявената сума не е за "попчето",половината пари,че и малко по-вече от половината са ценните документи-свидетелство и марки,които се отчитат!
Много Ви моля неправете такива обобщени заключения за пияни попчета претупващи своите задължения Stop аз лично се чувствам обидена заради десетките достойни свещеници изпълняващи съвестно своите задължения в това число и моят съпруг който е свещеник и е диабетик Sickбез осигуровки вече години на ред,без заплата и без стаж.....но си изпълнява своите задължения,даже не е на ведомост!
......това със заплащането при снимане на камера  и на мене лично ми се вижда ,че е завишено,но в такъв случай може да се помолят снимащите да оставят нещо за църквата вместо таксата  Stop но си е само мое предложение
........Прочетох само първата страница от писанията тука ....сега ще дочета и останалото  ooooh! представям се какво  има там Crossing Arms

# 92
  • Мнения: 804
Ieppe, изброих свещениците защото ти така пожела. Не виждам защо се сърдиш. Колкото до критериите по които ти ги класираш, това си е наистина твое право, просто темата беше за парите и храма и затова наблегнах на тези им качества. Дай да не се задълбочаваме в тази тема. А и още нещо имах една позната строителен инженер, съпругът й беше лекар, е по-голям "специалист" по медицина от нея не съм виждала.

Що се отнася до този "канон", че не се снима в храма - къде си го срещала? Предполагам, че едно време от чисто техническа гледна точка е било трудно да се снима вътре в храма и затова нямате такива снимки.
Техническа възможност е имало, защото от това време има купища снимки от маскени балове, семейни тържества и други подобни направени в затворено пространство. Нали не мислиш, че първите фотоапарати са се появили при твоето раждане. Не се наемам да споря с теб, а и мисля че е излишно. Поразпитайте по-старите свещеници за тайнствата и отношението към тях и после ме убедете, че няма нищо нередно във филмирането на светото кръщене или друго църковно тайнство.

Последна редакция: ср, 11 юли 2007, 17:33 от babche

# 93
  • Мнения: 9 865
Точно, защото е тайнство - не се снима, не е желателно да се снима. И ако човек е вярващ не би настоявал да снима (толкова консуматорски сме настроени към всичко). Пред църквата е напълно естествено, но вътре, по време на "уж" свещеното действие, "уж" в присъствието на божия дух... щрак Марийке на портрет, светкавица, прожектор, микрофон...
Например, някой да има снимка на благодатния огън от Йерусалим?!

Въпреки, че на Великден и други празници има излъчване по К1 от Ал. Невски и от други храмове...
По въпроса: Не, хич не съм възмутена. За пикане взимат пари, та за снимане няма да взимат... Че те търговците нивга не са излизали от храма...

# 94
  • Мнения: 2 543
Моля ви се, няма нужда да изпадаме в подобни подробности, но все пак - едно време, за да се снима в храма е била необходима подготовка - викал се е фотограф (защото, макар да е имало фотоапарати, не всеки е имал собствен), техниката е трябвало да бъде разположена предварително, освветлението да се организира и т.н. И не напоследно място - вероятно е било скъпо удоволствие да се заснеме цялото кръщене, сватба и т.н. Много по-лесно е било да се използва дневната светлина пред храма и да се направи обща снимка на всички присъствали. Разбира се, зависи за кой период от миналия век говорим, но предполагам, че щом е преди моето раждане, става въпрос за първата половина на миналия век.  Mr. Green Все пак, няма нужда да разпитвам възрастни свещеници за това, защото зная, че такава забрана няма. Simple Smile
Колкото до примера за лекарската жена - не го схванах.

# 95
  • Мнения: 804
Да за първата половина на века става дума. Не се е изисквало разполагане на специално осветление, нито подобни неща. Ако не си се интересувала от това, е нормално да не го знаеш. Само едно пък аз не разбрах, защо смяташ, че знаеш всичко свързано със забраните в църквата? И защо търсиш техническо обяснение на нещо толкова елементарно.
Точно, защото е тайнство - не се снима, не е желателно да се снима. И ако човек е вярващ не би настоявал да снима (толкова консуматорски сме настроени към всичко). Пред църквата е напълно естествено, но вътре, по време на "уж" свещеното действие, "уж" в присъствието на божия дух... щрак Марийке на портрет, светкавица, прожектор, микрофон...
Например, някой да има снимка на благодатния огън от Йерусалим?!

Въпреки, че на Великден и други празници има излъчване по К1 от Ал. Невски и от други храмове...
По въпроса: Не, хич не съм възмутена. За пикане взимат пари, та за снимане няма да взимат... Че те търговците нивга не са излизали от храма...
За докторската жена няма да обяснявам. Излишно е...

# 96
  • Мнения: 2 543
babche, жива и здрава! Не е нужно да ставаш нападателна и да ме обвиняваш в некомпетентност. Не се имам за специалист, просто това нещо го зная. За разлика от теб. Simple Smile За докторската жена явно съм го рабрала, но ми се щеше да не си имала това предвид.
И тази тема няма да изневери на традицията, та мисля да ви оставя да се вихрите на воля. Успех!  Simple Smile

# 97
  • Мнения: 256
Искам да споделя някои неща. Точно факта, че няма никакви такси ни привлече първоначално към нашата църква в жк. Борово. След това се запознахме и със свещенниците и дяконите, и разбрахме че това ще бъде църквата, където да ни е приятно да ходим в неделя и по празници.
Насочиха ни към един свещенник, с който да разговаряме по въпросите на вярата. Той - отец Николай стана мой и на мъжа ми изповедник и от него разбрахме, че преди да стане свещенник е работил като лекар, завеждащ отделение в Русенска болница. Сега смята, че помага на хората повече, отколкото като лекар, но не отказва консултация или съвет. Той със сигурност печели доста по-малко като свещенник, но за него, а и за другите служители от църквата парите не са толкова важни.
Иска ми се във всички български църкви това да беше така, но за съжаление се съмнявам.

# 98
  • Мнения: 804
babche, жива и здрава! Не е нужно да ставаш нападателна и да ме обвиняваш в некомпетентност. Не се имам за специалист, просто това нещо го зная. За разлика от теб. Simple Smile За докторската жена явно съм го рабрала, но ми се щеше да не си имала това предвид.
И тази тема няма да изневери на традицията, та мисля да ви оставя да се вихрите на воля. Успех!  Simple Smile
.
Много по-лесно е било да се използва дневната светлина пред храма и да се направи обща снимка на всички присъствали. Разбира се, зависи за кой период от миналия век говорим, но предполагам, че щом е преди моето раждане, става въпрос за първата половина на миналия век.  Mr. Green Все пак, няма нужда да разпитвам възрастни свещеници за това, защото зная, че такава забрана няма. Simple Smile
Съжелявам, ако така си схванала думите ми. Не те нападам, просто отговарям в твоя стил.

# 99
  • Мнения: 114
Моето кръщене и кръщене и това на брат ми беше 2004 година и всички си снимаха и от църквата никой не изрази несъгласие.Вероятно тази забрана е въведена наскоро newsm78

# 100
Не виждам нищо срамно в църковните такси!
 Св.Синод е публикувал ценоразпис, който всеки храм е длъжен да изложи на видно място!
В миналото не е имало нужда от такива такси, защото хората са имали вяра, църквата е била неизменна част от битието им. Всеки е правил дарения, кой повече, кой по-малко. Така се е издържала църквата.
Представете си, какво би станало, ако в наши дни църквата разчиташе само на дарения?  Ако всички тайнства и ритуали се извършваха безплатно? Българинът обича безплатен обяд, нали! Малко „луди” биха дарили, щом може и без пари да минат! Относно земите и църковните богатства – знаете ли колко църкви има, които не притежават земя? От къде да си набавят приходи, за да съществуват?
Иначе се радваме, че има работещи храмове, но от къде идват приходите, на чия издръжка са служителите, кой финансира ремонтите…..това не е толкова важно?
По-важно е да плюем по свещениците! А те, освен духовни пастири, трябва да са и финансисти, мениджъри, учители, счетоводители, общи работници и т.н. Тези хора ли плюете, не разбрах?

Прост пример:
По големите празници, храмовете спират от продажба по-евтините свещи. Народът писва – „Тези печалбари, как не ги е срам, кожодери, на наш гръб пари да правят!” и т.н. В храмовете настава такъв вой, при това от хора, които посещават храма веднъж годишно, по Цветница примерно!
Логично обяснение за тази политика, разбира се, има. При очакван голям наплив от хора в храмовете, във сила влизат съответните противопожарни изисквания. Евтините свещи са тънки, те много бързо омекват, гънат се и има опасност от пожар. Свидетел съм на такива сцени, не е приятно, повярвайте ми, още повече, когато храмът е претъпкан! Но, не! Колкото и да се пъне свещеника, не може да убеди хората! Пак казвам, онези хора, които идват веднъж годишно и имат велики претенции!

Българите са се превърнали в палячи на свещи! Ако ги питаш, защо го правят, малцина ще знаят отговора. Няма да навлизам в подробности, темата е необятна!  
Да не говорим за великото нашествие за върбови клонки! Чудо! После, по улиците около храма можеш да събереш цял наръч от стъпкани по земята върбови клонки! Нищо, че са осветени, на кой му пука! Пак повечето не знаят за какво са им, но….претенциите са важни!
Накрая – огромна разлика има от съпруга на лекар до презвитера! Peace Няма смисъл да обяснявам каква точно – има литература, образовайте се!

# 101
  • Мнения: 9 865
Евтините свещи са тънки, те много бързо омекват, гънат се и има опасност от пожар. Свидетел съм на такива сцени, не е приятно, повярвайте ми, още повече, когато храмът е претъпкан!

Кога пък имат време да се огънат свещите като домакинките в храма ги загасят и хвърлят в кофата още като ги оставиш, сакън да не се загуби мат'риала?!
Аз не ходя вече по черкви, извратено е.
Храмът в Борово го открих случайно и съм възхитена, рядко изключение, посещавам го, когато имам нужда.
Като стане дума за футбол, политика, господ и всичко остнало, по-компетентни от некомпетентните нема братче.

# 102
  • Мнения: 295
Мисля, че babche е права донякъде със забраната за филмиране на тайнствата. Стана ми интересно и ще се поразровя дали няма да намеря нещо по този въпрос. Но на първо време се сещам, че в Католическата църква например и до днес е забранено да се заснимва изповед, да се снима по време на Пресъществяването. Поне при нас е така - по време на сватба операторът снима през цялото време, но когато дойде момента с Пресъществяването, просто изключва камерата. Предполагам, че тези забрани са били и върху останалите тайнства. Мисля, че не е по-различно и в православната църква - все пак нещата, които ни свързват са много повече, от тези, които ни делят.

# 103
  • Мнения: 574
Е не, как може да ти искат пари задето снимаш със СОБСТВЕНИЯ си фотапарат? Абсурдно ми е.
Абсурдно е, но може. На кръщенето на сина ми преди 6 г. кумувете ни платиха за ритуала, а ние  за снимане със собствена камера и собствен фотоапарат, както и свещички за всички гости. Цените не помня от тогава. А през август ни очаква ново кръщене и то с нови цени bishop

# 104
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
........а нима по всички учреждения за всяка една услуга и издаване на документ не са въведени нови цени Crossing Arms нима в магазините не се качиха многократно цените Crossing Arms и какво от това...пак си пазарим и пак си вадим документи и да се възмущаваме ...има спуснати ценоразписи и точка  Thinking защо тогава трябва да се вдига такава олелия,че имало такси на всичкото отгоре и нови по-големи за някои треби в църквата
Евтините свещи са тънки, те много бързо омекват, гънат се и има опасност от пожар. Свидетел съм на такива сцени, не е приятно, повярвайте ми, още повече, когато храмът е претъпкан!

Кога пък имат време да се огънат свещите като домакинките в храма ги загасят и хвърлят в кофата още като ги оставиш, сакън да не се загуби мат'риала?!
Аз не ходя вече по черкви, извратено е.
Като стане дума за футбол, политика, господ и всичко остнало, по-компетентни от некомпетентните нема братче.
.....свещите се налага  да се махат малко след запалването им ,когато има много хора в църквата и съответно много горящи свещи по свещниците,които пък се топят една от друга поради саздадената топлина......съжалявам,че нещо те е накарало така да разсъждаваш и да изказваш такова крайно мнение .......извратено е  Sick.....в тоя ред на мисли нека аз да споделя тука,кое за мене е извратено или  близко по значение...просто възмутително-това че много от влизащите в църквата са с дъвки в устата,с начервени устни влизат и целуват иконите...направо конщунство,влизайки си разговарят на висок глас или даже си приказват по мобилните телефони,някои които влизат един-два пъти в годината ...при случай се награбват с една дузина от най-големите свещи .....голямата свещ не ги прави по-вярващи или по-близо до Бога,даже и една малка свещичка е достатъчна стига да влизаш в храма с чисто сърце и добри мисли
..........напълно е нормално мненията ни да са различни по тия въпроси,по-добре да не се стига до заяждане  Praynig има питащи-има и отговарящи  Stop но нека няма нападащи
Спокойна вечер на всички  Hug

Общи условия

Активация на акаунт