Водите ли децата си на профилактичен ехографски преглед?

  • 11 225
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.
Говорим за вродените заболявания, не да правиш цитонамазка на 6 месечната си дъщеря все пак.

Tess, говорим за профилактични прегледи - тпреди да са се появили някакви симптоми.
Дикси, трябва ли под вола да има слон, че да забележиш признак, или просто ще погледнеш дали под вола не се е завряло зайчето например, защото това би било много неприятно за вола (ако смачка зайчето - правя го на луканка)
Shocked
Давам по-подробно и образно.
Пасе си вол в зоопарка, ама нещо странно има под него - повдига го, сиво е... дали да не погледна какво точно е това голямо сиво нещо под вола?
Пасе си вол в зоопарка. Решавам профилактично да погледна под него и опа - зайчето избягало от клетката си и се е свряло под вола ...

# 46
  • Мнения: 1 951
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.

Ами естествено. Аз какво казах? Същото.
Ти питаше с какво са по-важни тазобедрените стави от бъбреците, че водим децата си на ортопед . Затова ти обясних защо точно на ортопед ги водим, а не да им видим функцията на бъбреците.

# 47
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.

Ами естествено. Аз какво казах? Същото.
Ти питаше с какво са по-важни тазобедрените стави от бъбреците, че водим децата си на ортопед . Затова ти обясних защо точно на ортопед ги водим, а не да им видим функцията на бъбреците.
Така написано излиза, че едно бебе може да има само дисплазия на тазобедрените стави.
Обаче вродени бъбречни заболявания не може да има.  Thinking

# 48
  • Мнения: 1 951
Този спор, ми поомръзна вече  Confused


Така написано излиза, че едно бебе може да има само дисплазия на тазобедрените стави.
Обаче вродени бъбречни заболявания не може да има.  Thinking

Разбира се, че може да има вродено бъбречно заболяване, но и то ще дава и симптоми, все пак.

# 49
  • Мнения: 5 713
Гледам тук спор се е завихрил, не ви го изчетох. Аз я водих Маги, когато беше на 1.6 год, профилактично. Така съм преценила, така съм направила. Иначе по лекари гледам да не я мъкна, да не кажа хич. Сега на 2.6 год не я заведох да я теглят и мерят, това за мен е безмислено.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 439
Чудех се дали не е редно да я заведа, защото вдигна 5 пъти температура за месец и една седмица. Изследването за урокултури беше ок...но не знам дали е достатъчно да не би да се крие проблема в нещо друго и евентуално да го видят на ехограф. Не ми се иска да я стресирам не знам как ще реагира...но да сме хванали 5 различни вируса за месец при условие че не ходи на ясла. И др. причина да се замисля за ехография е че попаднах на една листовка за профилактика на кучешката тения. Бяха подчертали че децата, които играят по пясъчници и си лапат постоянно ръцете са застрашени. Та там призоваваха към профилактика или чрез кръвни изследвания или чрез ехография...Та затова реших да направя справка с вас и какво мислите по въпроса...

# 51
  • Мнения: 5 531
 soleil  ехографският преглед не е неприятен, така че ако си решила да си заведеш детето, няма да го стресираш. Ако ще се чувстваш по спокойна след такъв преглед, заведи я. Но аз бих те посъветвала, след като 5 пъти ти е вдигала температура за последния месец, да пуснете пълна кръвна картина с диференциално броене, и гърлен и носен секрет. Ако урината е била чиста и без растеж, то не е лошо да се вземе и секрет от гърлото.

# 52
  • Мнения: 3 146
да се заяждам. Преди 5 години този преглед при ортопед изобщо не беше задължителен. Пак се извършваше с ехограф. Задължително е от 2002-2003. Вероятно фактът, че през последните 5 години майките масово започнаха да ползат памперси е увеличило дисплазиите при бебетата? Thinking

Не е желание за заяждане. За мен това е необяснимо. Необясним е фактът, че всяка от вас си е завела детето на ортопед за ехография на тазобедрени стави, защото някъде е прочела че това е задължително. Има много по-страшни болести отколкото е една луксация например. Всички от вас ходят редовно на мамолог, защото ракът на гърдата не е като луксацията - може и да си умре човек от него. Ходят и на гинеколог редовно. Но не ви взимат кръв от пръстчето за да установят дали ви има нещо.

На една от вас и е хрумнало да направи ехография и на коремни органи, пак така - профилактично, нищо че го няма написано по форумите. И понеже е различна от всеобщто мнение значи греши.

Честно, не зная какъв е този преглед задължително при ортопед - синъ ми не беше пратен на такъв от личната му лекарка, а за ехограф не съм и знаела, че се прави. Парвили са му в Пирогов, като му диагностицираха пилорната стеноца. Това си е облъчване все пак, мисля, че не е особено полезно да се прави на малки деца, ако е възможно да се избегне.

Прави ми силно впечатление калко много ходят по изследвания ССФ и децата й... За мен това е страшничко. Изслевам и себе си, и детето, само ако ми каже лекар. Просто защото не съм с медицинско образование.

# 53
  • Мнения: 4 392

Честно, не зная какъв е този преглед задължително при ортопед - синъ ми не беше пратен на такъв от личната му лекарка, ....
Прави ми силно впечатление калко много ходят по изследвания ССФ и децата й...
Първият преглед  при ортопед се прави на- късно на 3- месечна възраст на бебето, после - мисля, че беше към 5-6 месец и третият- след като проходи стабилно. Прави се възможно най- рано, още преди да е натрупало детето много мускулна маса, за да се види евентуално изменение на тазобедрената става. Статистически погледнато по- застрашени  от луксация на тазобедрената става са момиченцата, недоносените бебета и такива с генетична предразположеност.
Прегледът е по ЗК. Педиатърът трябва да те информира и да ти даде направление.

Естествено, правят се на чукове.. Confused На мен никой не ми каза. Разбрах го много късно от форума и не съм я водила на нито един такъв преглед..
Това доказва ли, че не съм ССФ?! Confused

Последна редакция: чт, 12 юли 2007, 20:50 от ЧерешОвка

# 54
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 353
След всички доктори и болници, които са ми минали през главата, само ми е на ума да я водя по профилактични прегледи  Stop

Общи условия

Активация на акаунт