Кой какво си готви диетично?

  • 10 360
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 380
Днешните ми манджички.

Пилешко с карфиол

Много лесно, бързо и вкусно.

Пилешки гърди нарязани на дребни парченца запържваме в 2 с.л. растителна мазнина, добавяме много карфиол нарязан на дребно, похлупваме с капак и оставяме да се задушат добре. Добавяме мляко да ги покрие, сол, черен пипер на вкус и като поизври млякото да остане на сосче е готово.
Много нежно-млечно на вкус.



Разноцветна салатка

Рецептата си е моя, авторска. Салатката стана много вкусна.

-варено месо нарязано на кубчета
-варен алабаш нарязан на кубчета (прочетох че замествал в салатите картоф, но вкуса е съвсем различен. По-вкусен бих казала. Леко сладни.)
-черни маслини, нарязани (те са най-безсолни)
-прясни чушки нарязани на дребно (червена, оранжева и жълта)
-тиквичка-цукини (моята е жълта като най-нежна, но става и зелена)
-1 клонка селъри нарязана (който няма просто не слага. Целина не става)
-мариновани гъбки

Всичко ли изброих? Май повече нищо не сложих. Laughing Всичко това объркано с няколко лъжици кисело мляко за сплояване и сочност. Посоляваме ако има нужда.


-

# 31
  • София
  • Мнения: 36 053
От безвъглехидратна диета още не съм чула някой да качва килограми, Денис. Това е най-популярната диета и за спортисти, активно занимаващи се с фитнес и просто за отслабващи. Някои от рецептите тук са взети от сайт за отслабващи където е пълно със свалили от 130 кг. до 60.
Състояние на кетоза не само способства за отслабването, но и като цяло е много положително за организма. По този начин се лекува и епилепсия именно с такава диета. А кетозата се достига с липса на въглехидрати и наличие на мазнини. Не прекалено, но достатъчно.
Хрупане на задушено зеле...извинявай, но е просто жестоко насилие над организма. Една диета не може да е нормална ако е основана на невкусни буломачи (няма да забравя онази зелева отвратна супа, с която куп народ се насилваше по едно време... ooooh!). Всеки сам си избира диетите разбира се, но подобни екстремни неща не са за мен.
Тези неща едва ли са за спортисти. Аз много добре зная какво ядат спортистите /атлети, занимаващи се с боди билдинг и т.н/ - бяло пилешко месо, белтъци и протеини на прах  Grinning/ - но това е друга тема.
Но не може да ме убедиш, че кашкавала е здравословна храна. Тези мазнини, които съдържа да не би да са полезни.
Сложи парче кашкавал във МВ и виж че 1/2 от количеството е мазнина/вредна мазнина, не ЕМК/.
Не ми се спори и спирам до тук.
Казах само, че аз от твоите манджи няма дори да задържа кг. и със сигурност ще наддам./пържени кюфтенца??? Wink и здравословно хранене??/
 Grinning

# 32
  • Мнения: 4 380
Те атлетите ядат това щото не могат да готвят бе денис. Laughing Попитай ги да видиш, че в рациона им задължително има мазнини! Няма начин без тях. Грам няма да свалят иначе ако ще колкото ще протеини да ядат. Wink Като не готвят, гълтат мазнините с лъжицата. Laughing Laughing Има и такива образи.

А ти...не си опитала за да бъдеш сигурна за себе си. Щом 130 килограмови  могат с това да топят наполовина, не вярвам до такава степен да си "оправила" метаболизма със зела, че при теб да не върши работа.

# 33
  • Мнения: 836
Състояние на кетоза не само способства за отслабването, но и като цяло е много положително за организма. По този начин се лекува и епилепсия именно с такава диета. А кетозата се достига с липса на въглехидрати и наличие на мазнини. Не прекалено, но достатъчно.

xenia, малко инфо за т.нар. "кетоза", дето толкова я хвалиш:

Какво трябва да се знае за ниско-въглехидратните диети?
Екстремно ниско-въглехидратните диети са опасни.
Незабавната реакция на тялото на такава диета:
•   без глюкоза за енергия, тялото започва да използва протеини, като източник на енергия и тези протеини не могат да стигнат за други важни функции – изграждане на нови клетки, ензими, хормони, антитела и др.
•   когато въглехидратите отсъстват, тялото не гори мазнините по правилен начин. Нормално захарите се комбинират с частици мазнини, за да служат за енергия. Когато отсъстват въглехидратите се натрупват кетони в кръвта и урината и се получава кетоза, което е ненормално състояние.
•   Поради недостиг на захари и наличие на кетони, ниско-въглехидратните диети често причиняват повръщане, главоболие, замайване, умора, лош дъх и обезводняване.
•   Заради обезводняването и липсата на фибри се получава запек.
•   Физическата работоспособност се намалява, не се учудвайте, ако ви е трудно да изпълнявате дори леки упражнения, когато сте на такава диета, може да се задъхвате дори при изкачване на стълби.

Дълготрайните ефекти от такива диетиКогато намалите рязко или изключите въглехидратите от менюто си, нараства вашата консумация на протеини и мазнини, което води до следните рискове:
•   Протеиновите храни са богати на пурини (purines), които се разграждат на пикочна киселина, която се натрупва в ставите и причинява подагра.
•   Могат да се образуват камъни в бъбреците поради наличието на кетони и високи нива на протеини.
•   Съществуват и рискове от сърдечни заболявания поради приемането на по-големи количества мазнини и по-високи холестеролни нива в кръвта.

Моето лично мнение, че не "Хрупането на зеле" е "жестоко насилие над организма", а образуването на ацетон (кетони).
но както сама казваш всеки сам си избира диетата и какво да прави с тялото си.

BTW, г-н Аткинс е починал с доста наднормено тегло на около средна възраст, та ... докторе излекувай първо себе си!

# 34
  • Мнения: 6 243
Подсладителят със синьо заострено капаче, за което пише Асинка, тук се продава с търговското име "Хуксол". Съдържа захарин и цикламат.

# 35
  • Мнения: 4 380
О, esme_bolger, не чети български източници- това са пълни глупости за кетозата! ShockedОстаряли схващания, които отдавна са опровергнати.

Малки дечица с епилепсия с ГОДИНИ са на кетогенна диета, при което напълно се излекуват от болестта. Това е единствения начин без оперативна намеса, който дава реален резултат. Има огромна разлика между диабетна кетоза и такава предизвикана с диета. Ако държиш мога да ти потърся материали по въпроса. Диетата на тези дечица се назначава от диетолози и стриктно се следи в болница докато се научат родителите сами да следят кетозата да не пада. Разговаряла съм с такива родители и те казват, че често цялото семейство минава постепенно на подобно хранене защото се чувстват прекрасно.

# 36
  • Мнения: 4 380
Ето малко на френски, ако държиш ще ти преведа:

Цитат
C'est quoi une diète cétogène?
C'est un régime de déclenchement du processus de déstockage des graisse de réserve (lipolyse).

Il est facilement réalisable car il permet de manger en quantité suffisante pour ne plus avoir faim.

Il peut ainsi convenir aussi bien à ceux qui ont besoin de beaucoup manger qu'à ceux qui se contentent habituellement de petits repas.

Il n'a aucune raison d'être monotone car les combinaisons possibles entre poissons, viandes, œufs et charcuteries sont nombreuses. Il permet de commencer chaque repas par une entrée, de manger des légumes et de terminer par un fromage et un dessert.


La phase de déclenchement cétonurique ne doit pas durer plus de 5 jours.

L'apparition de la CETONURIE demande en général entre 3 et 5 jours.

Le réactif à l''acétone doit trouver des traces d'acétone dans les urines du matin ou du soir.

Le "régime cétonurique" s'adresse à tous ceux qui ont des dépôts graisseux abdominaux, et de ce fait, très souvent, un risque diabétogène ou athérogène.

Il a de nombreux avantages :

- il permet de manger à sa faim,
- il autorise de manger quand on a faim,
- il permet des repas équilibrés,
- il est parfaitement compatible avec les recommandations alimentaires en vigueur aujourd'hui, notamment celles qui concernent l'absorption des lipides (graisses), de vitamines et des oligo-éléments.
- il permet surtout de parfaitement ajuster son alimentation à ses propres possibilités métaboliques.


Les résultats ne tardent d'ailleurs pas à se manifester :

- les fringales (liées aux hypoglycémies) disparaissent,
- l'énergie revient au galop,
- les ballonnements et la somnolence postprandiale disparaissent totalement et les volumes changent de façon spectaculaire : le tour de taille diminue, le pli cutané perd de l'épaisseur.

La balance accuse par la même occasion une perte de poids toujours à ce stade très encourageante.

Les dosages sanguin de la glycémie (sucre) et des triglycérides et du cholestérol s'améliorent constamment :

la glycémie qui était généralement trop basse redevient normale (1 gramme par litre à jeun. disparition des hypoglycémies), le taux des triglycérides à jeun baisse et le taux des triglycérides postprandiaux, surtout le midi, se normalise alors qu'il était élevé auparavant. Le HDL cholestérol (le bon) augmente et le LDL (le mauvais, athérogène) baisse.

Подчертаното говори, че нивото на триглицериди пада. Добрия холестерол се увеличава, лошия намалява.

Мисля че тази тема не е за разискване на самата диета, а за рецепти. Ако държиш да се обсъжда кетозата и НВД, има си форум за целта.

# 37
  • Мнения: 4 380
Между другото....сега се сетих за голямата нелюбов на Тонимирка към плодовете. Grinning Тя явно по опитен път е установила, че вредят на отслабването и, но не може да си го обясни и си изсмуква разни врели-некипели за калориите. Grinning А цялата история е, че те пречат на кетозата и задържат отслабването. Нищо повече. Wink

# 38
  • Мнения: 836
не чети български източници- това са пълни глупости за кетозата! ShockedОстаряли схващания, които отдавна са опровергнати.

само за сведение, източникът е американски.
при това пресен, статията е от тази година.
тезата, че плодовете са вредни, а майонезата и пърженото са полезни, просто убива всякакъв смислен разговор за мене.
понеже не ми се спори, не смятам да участвам в тази тема повече.
хората които са прекарали хепатит и са с увреден черен дроб са на диета, в която силно са ограничени белтъците и мазнините, струва си да се замислиш защо е така, може би...
а за оперативното лечение на епилепсията...
желая ти успех!

Последна редакция: нд, 15 юли 2007, 22:06 от esme_bolger

# 39
  • Мнения: 4 380
Мисля че целенасочено се опитваш да развалиш темата в безпочвени спорове. Това е тема за друг форум, казах го веднъж и пак ще повторя. Нямам намерение да споря с никой относно диетите. Ако започна, бъди сигурна че с тези глупости не можеш обори очевадните факти. Именно в Америка тази диета МАСОВО се прилага в болници и лечебни заведения. Именно в Америка са правени десетки да не кажа стотици научни изследвания по въпроса и в нета е пълно с автентични публикации, откъси от такива и книги писани по темата за кетогенната диета. За тази диета се спори от началото на века, но днес да се спори е просто нелепо.

Не става въпрос за вреда от плодовете принципно. Става въпрос за вредата им за кетозата (като източник на въглехидрати) и от там за отслабване по този метод както разбира се, плодове са абсолютно забранени на дечица с епилепсия на кетогенна диета.

Свободна си да отслабваш КАКТО ЖЕЛАЕШ. Ако искаш само вода пий. Тук е място за диетични рецепти без значение кой на каква диета е с указание за коя по-точно диета е приложима рецептата. На моите изрично е указано. Постваш рецепти ако желаеш, ако не, пренасяш споровете другаде!

# 40
  • София
  • Мнения: 36 053
Те атлетите ядат това щото не могат да готвят бе денис. Laughing Попитай ги да видиш, че в рациона им задължително има мазнини! Няма начин без тях. Грам няма да свалят иначе ако ще колкото ще протеини да ядат. Wink Като не готвят, гълтат мазнините с лъжицата. Laughing Laughing Има и такива образи.

А ти...не си опитала за да бъдеш сигурна за себе си. Щом 130 килограмови  могат с това да топят наполовина, не вярвам до такава степен да си "оправила" метаболизма със зела, че при теб да не върши работа.
Не е вярно че не могат да си приготвят вкусни неща  спортистите /говорим за тези, които са на диета. Просто си имат определен начин на хранене през различните етапи и никой от тях не включва кашкавал и майонеза/било то и диетична/.
Освен това различните спортисти имат право да се хранят по различен начин.
Имаме приятел щангист, който всяка сутрин нагъва банички.  Grinning Освен това съм събрала един куп диети за културисти /вече не се наричат така, но както и да е/, атлети и др. но само тези, които трябва да имат минимум мастна тъкан. И нито една от тях не бих приложила - всичките са за намаляване на мастната тъкан, което според мен е вредно /не ми се обеснява защо - но на кратко, ако жената има минимално кол-во мастна тъкан се получава проблем с детеродните функции, затова спортистките все имат проблеми с МЦ  Wink/
Зная как се задейства метаболизма, не губи време да ми обясняваш /ако решиш/, зная и що е кетоза, но не ми се спори.
Като се замислих за темата ти има грешка в името - не трябва да е диетично, а здравословно. Аз се хванах за думата, в която ти влагаш друг смисъл. Диета е начин на хранене, с който се постига нещо /най-общо казано/. Например диета номер 3 в медицината е за констипация/запек/ и т.н Grinning, та като се каже диетично ние здравите го свързваме с намаляването на телесното тегло.
И в тази връзка диетично/за мен/  е нискокалорично, а здравословно- полезно.
Ако си на диета не би трябвало да ядеш пържено, сметана , майонеза, авокадо/то също има много мазнини/, но ако се храниш здравословно - авокадото е супер, спор няма.


# 41
а да се набутам и аз  Mr. Green
мисля, 4е идеята на темата не беШе коя диета е правилна и коя не, а да се споделят рецепти подходяЩи за някоя конкретна диета 

# 42
  • Варна
  • Мнения: 3 361
Ще пусна една рецепта от един вестник. Мисля, че е подходяща.

Риба с домати

Продукти за пет души
800 гр. филета от сладководна или морска риба
500  гр. домати
3 глави лук
1/2 ч.ч. заквасена сметана
сокът от 1 лимон
3 с.л. олио, сол, смлян черен пипер, босилек / или подправка, която харесвате /

1 ) Измийте и подсушете филетата, поръсете ги с лимоновия сок
2 ) Накълцайте лука на ситно. Загрейте олиото в огнеупорен елипсовиден съд и леко задушете лука. Върху него подредете      обелените и нарязани на резенчета домати. Поръсете със сол и черен пипер.               
3)  Върху доматите разположете рибните филета, посолете на вкус, поръсете с черен пипер и ситно нарязан босилек.
4)  Печете 15-20 мин. във фурна, загрята на 180 градуса. Добавете в сметаната черен пипер и подправките, разбъркайте и намажете филетата. Оставете за още 5 мин. в горещата фурна.
5 ) Сервирайте със салата  Grinning


# 43
  • Мнения: 4 380
Ще пусна една рецепта от един вестник. Мисля, че е подходяща.

Риба с домати

Продукти за пет души
800 гр. филета от сладководна или морска риба
500  гр. домати
3 глави лук
1/2 ч.ч. заквасена сметана
сокът от 1 лимон
3 с.л. олио, сол, смлян черен пипер, босилек / или подправка, която харесвате /

1 ) Измийте и подсушете филетата, поръсете ги с лимоновия сок
2 ) Накълцайте лука на ситно. Загрейте олиото в огнеупорен елипсовиден съд и леко задушете лука. Върху него подредете      обелените и нарязани на резенчета домати. Поръсете със сол и черен пипер.               
3)  Върху доматите разположете рибните филета, посолете на вкус, поръсете с черен пипер и ситно нарязан босилек.
4)  Печете 15-20 мин. във фурна, загрята на 180 градуса. Добавете в сметаната черен пипер и подправките, разбъркайте и намажете филетата. Оставете за още 5 мин. в горещата фурна.
5 ) Сервирайте със салата  Grinning


Подходящо е. Прилича на първата рецепта която публикувах, но с доматки. Ще се пробва. Аз да ви кажа днес точно първата повторих (много ми хареса), но с друга риба. Не ми хареса хич този път. #Crazy Повече такава риба няма да купя. И мъжа ми забеляза- абе вика какво и сложи сега? Миналия път беше супер. А не съм променяла рецептата и грам. Явно въпрос до риба.
Пък на него точно тази му е любимата рибка и точно заради него я купих. newsm78 Край вече да слушам аз вкусовете на мъже. Crossing Arms

# 44
  • Мнения: 3 367
готвя само така..т.е диети4но..не пържа,не слагам мазнина в нищо (само в макароните на децата),десерти само по повод правя и не ги ям аз Simple Smile,много салати и задушени зелен4уци,свинско 2/месец..
по4ти вси4ки рецепти могат да се докарат до "полезен" вид,вкл.в баница не слагам капка мазинина..
и аз съм на мнение 4е това е на4ин на живот,не едномесе4но усилие..
та тази седмица  за ве4еря ядем:
- кафяв ориз със задуш.зелен4уци,салата и кис.мляко с боровинки
-таратор, зеле задушено постно, банани с фъстъ4но масло
-риба на фурна ,ориз, салата домати
-салата с туна риба,царевица и грах задушени, 4ерен хляб
-пълнени със сирена 4ушки, леща
-пица с домати,лук,гъби,кашавали ,маслини и 4есън

Общи условия

Активация на акаунт