Раждане - плащане

  • 7 645
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 295
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

# 61
  • Мнения: 9 050
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

Не знам за коя клиника говори  kallymay, но аз раждах в Тина Киркова и там си има абсолютно официална и регламентирана тарифа за избор на лекар. Цените са обявени на ценоразпис още на входа. Миналата година беше 500 лева. Можеш да раждаш и без тази такса, но тогава те изражда, който е на смяна. Нямаш право на избор. Ако искаш точно определен лекар - си плащаш тази такса. Друго не плащаш. Тази такса се плаща на касата в болницата и тя покрива хонорара както на лекаря ти, така и на останалите от екипа. Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш...... Аз също раждах там с избор на лекар и съм монго доволна.

# 62
  • Мнения: 295
..... Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш.....

Ето поради тази причина и на мен идеята за регламентирани цени много ми хареса! Даже точно защото мразя да плащам под маси или сама да преценям колко струва еди кое си и т.н., се бях насочила към раждане в частна болница. Ако има фиксирани цени обаче, изборът ми ще бъде направен и според други критерии- база, професионализъм на екипите. И това много ме радва и успокоява. Дано и в Стара Загора има такъв ценоразпис!
 Peace

# 63
  • Мнения: 705
Мамо мамуте, много си права.

Но винаги има но... Аз не съжалявам, че платих на доктор, защото бях секцио. Оказа се, че докторът ми е сложил конци, които се абсорбират от кожата. Асистентката се учуди защо с такива конци ме шият и тогава предположих, че е заради плащането.

Сега искам да забременея и да раждам нормално и съм някак уверена, че шевът ми е наред, че е направен от професионалисти и с повишено внимание. За второто раждане, обаче, не мисля, че ще се наложи да плащам на когото и да било, защото чувствам сигурност в позицията си.

Всъщност ние си плащаме, защото сме несигурни, неориентирани, изплашени. Докато не се отскубнеш от "играта", докато не излезеш, си техен лоялен клиент.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 903
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

Не знам за коя клиника говори  kallymay, но аз раждах в Тина Киркова и там си има абсолютно официална и регламентирана тарифа за избор на лекар. Цените са обявени на ценоразпис още на входа. Миналата година беше 500 лева. Можеш да раждаш и без тази такса, но тогава те изражда, който е на смяна. Нямаш право на избор. Ако искаш точно определен лекар - си плащаш тази такса. Друго не плащаш. Тази такса се плаща на касата в болницата и тя покрива хонорара както на лекаря ти, така и на останалите от екипа. Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш...... Аз също раждах там с избор на лекар и съм монго доволна.

Точно за Тина Киркова говорех. А ето ти линкче за официалния им сайт - там ще намериш списък на цените, който е актуален:
http://www.1agb.com/qa.php       bouquet
А това което е написала ZinaSt е точно така   Peace

# 65
  • Мнения: 175
Не мисля, че си извратен идеалист. Просто това е реалния живот и в него така стоят нещата. Или имаш приятели доктори или плащаш много пари. Но аз не мисля, че това е нещо ново. Аз за съжаление съм боледувала много пъти, а и членове на моето семейство също. Включително са се налагали и сложни операции. За съжаление винаги или сме си плащали, или сме имали лекари приятели, които ни уреждат. За моето раждане аз също си платих и то доста голяма сума. Не съжалявам за нито една стотинка. Получих професионални грижи, отлично отношение както към мен, така и към детето. Честно да Ви кажа всички майки, с които се запознах в родилния дом /родих в Шейново/ имаха уговорка с лекар и си бяха платили. Нямаше някоя отишла просто случайно. Аз лично не бих се наела да отида така, но всеки си решава сам. Аз съм много страхлива, искам да ми обясняват, да ме успокояват и да ми обръщат внимание, а това се заплаща, независимо дали ни харесва или не.

# 66
знаете ли кое ме дразни най-много от цялата ситуация....... първото дете родих в болница, където 90% от родилките бяха циганки, отидох там заради лекаря, плтих му и не съжалявам, сега е един от собствениците на частна клиника между другото. Но мисълта ми е друга, всичките тези циганки, по-глямата част от които никога в живота си не са работили, не са плащали и осигуровки естествено получават същото отношение, болнична обстановка, лекарства и т.н и т.н. както плащалите осигуровки родилки и на всичкото отгоре роптаят, защото "дъжавата " има давала малко, а държавата в крайна сметка сме ние , работещите от чийти заплати удържат и накрая за да получим свястно отношение сме длъжни щем , не щем да си платим.  Затова аз смятам,че здравеопазването ни трябва да е като в щатите например, който не е работил и не е плащал осигуровки да се лекува в социални болници , където лекарите не са най-добрите определено. Но работещите и плащащите осигуровки все пак да се лекуват в болници, където има някъква адекватност на внесените за здравеопазване суми. А че в частните клиники са най-добрите специалисти е ясно, но защо трябва да сме ПРИНУДЕНИ да отидем там или да си платим допълнително, за да не се страхуваме за здравето си и здравето на бебето си , при положение, че и здравните осигуровки също сме принудени да ги плащаме така или иначе.

# 67
  • Мнения: 9 050
Против този солидарен принцип на здравната осигуровка доста сме говорили ( обикновено накрая заключваха темите. ) Аз също съм на твоето мнение, обаче ей сега ще започнат да те увикват как безработните, дето са останали без доходи, от къде да вземат пари и на еди кой си майка му ( баща му, братовчед му и т.н.) какво бил виновен, че не му дават работа. И какво, като е безработен да мре ли и т.н.
Мой съвет - не започвай тази тема, че става страшно.  ooooh!

# 68
  • Мнения: 393
dss, дали не си от Пловдив?

# 69
  • Мнения: 406
 smile3511 smile3511Май колкото повече пари -толкова по-добре. smile3511 smile3511

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 4 722
Предстои ми раждане живот и здраве. В момента си плащам за всеки преглед, но защото аз така съм си избрала - предпочитам да отида при избрания от мен лекар , в частния му кабинет , където е чисто, подредено и не трябва да чакам 5 часа, за да ми дойде реда. Искам живот и здраве той да изроди детето ми и бих си платила колкото трябва. А тук е момента да отбележа, че изобщо не ми се струва "кожодер". Невероятно мил и отзивчив човек е  и си заслужава всеки даден лев!

# 71
  • Варна
  • Мнения: 192
На първата ми консултация по ЗК ми беше обяснено, че никой не обичал да записва бременни за проследяване, защото работата била много, а парите малко !!! Е, това за “добър ден” ли е?
Както беше казала Маги, с плащането на високите осигуровки за последните 6 месеца сме си платили 3 нормални раждания. Ми то ако не сме заслужили едно раждане, защо да не си спестим високите осигуровки и да ги дадем за раждане на частно. Да не говорим че и на мъжете ни се удържат осигуровки за “бременност и майчинство”. Ами двама души работят и чинно всеки месец се прощават с известна сума от заплатата си за какво?
Вярно, че ако извикаме лекаря след работно време е редно да му се плати, ама то ако се случи раждането във работното му време, ще си приспадне ли парите уговорени с вас за евентуалния “иавънреден труд”?
Като ще си плащаме в държ. болници защо въобще са им направленията, да не би да ни ги приспадат от “хонорара” си, защото “Аз вземам по 500 лв за раждане, ама ЗК ще ми даде 300, така че ти дай само 200”? Какво означава “плащаш си на човек, който да поеме отговорност” Първо той трябва да поеме тази отговорност за това, че носи табела “д-р Едикой си”. А ако се случи нещо, да не дава Господ, той пак няма да поеме отговорност. Ще те затрупат с термини като от сорта на непредвидени усложнения. И като си плащаш след това “по твоя преценка”, “от благодарност” кой и как оценява положения от доктора труд. На мен ми мирише на “кой колкото може или колкото можем да му вземем”. Ако ще плащам “от благодарност” бих платила на акушерките, ако ме обгрижват добре, защото така и така са им много малки заплатите, а те отнасят основните грижи по майката и бебето май.
Бременните трябвало да бъдат спокойни и да се пазят от стрес. Ами то аз колкото съм притеснена как ще протече раждането два пъти повече съм притеснена “ами ако попадна на некадърни доктори, ами ако не им платя достатъчно?” За каква положителна нагласа можем да говорим? Ние вместо да си милсим как да се храним , как да подготвим тялото си за раждането, се налага да чоплим такива теми. То имам чувството, че или се поддаваш на мафията и активно участваш в поддържането на корупцията в държ. болници, или отиваш да раждаш с екип от адвокати и експерти по ЗК, които да бдят колко и какви грижи ти се полагат и дали всичко се  изпълнява.
Жалкото е, че каквото и да говорим сега, както и да се заричаме че няма да плащаме, не знаем като дойде момента какво ще решим от страх на дечицата ни. А те предполагам ще започнат да обграждат таткото, а не родилката.

# 72
  • Разград
  • Мнения: 2 102
При първото раждане си платих - но можеше и без това да мине. Вторият път не - останах по-доволна.

# 73
  • Мнения: 1 215
Първият път си платих съвсем официално и преживях най0 кошмарното нещо, което ми се беше случвало в живота. Такива болки не съм си представяла и че съществуват на този свят, хем секцио раждах, хем уж в най- скъпата клиника.
Втория път се уговорих с гинеколог и акушерка в АГ болница и съжалих 10 000 пъти, че и първия път не отидох там. Невероятни хора, толкова мили бяха, толкова внимателни и никой не ми е поискал нищо. Аз отидох и след раждането дадох на кой каквото исках и това е. Не съжалявам за решението си, аз го приемам като оставяне на бакшиш, който аз съм изкала да оставя защото съм много доволна и защото не смятам, че тези хора получават достатъчно за това, което правят.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 185
И аз си платих за избор на лекар - основната причина беше, че родителите ми работят в сферата на здравеопазването и имам наблюдения как от 10 лекари само 2 "стават". Уплаших се и си казах, че най-вероятно няма да раждам 100 пъти и мога да си позволя "спокойствие"! Адски съм доволна и пак бих си платила - на същия човек!

Общи условия

Активация на акаунт