Грешка ли е ако се върнем в България?

  • 4 908
  • 110
  •   1
Отговори
# 75
Няма нищо по-хубаво от това да можеш да си близо до роднините си и да си помагате взаимно колкото можете Simple Smile Оценявам го сега защото не съм в Бг, а още  по-трудно ми е, защото тук където съм сега все още нямам право на работа Sad

# 76
  • Мнения: 1 334
[ изкарват също толкова трудно колкото в София.

[/quote]

Няма "продажба на труда" Бискара ако държиш да останеш в България. Повечето лекари там работят за 400 и повярвай, не са по-тъпи от теб. И заплатата на един такъв в Щатите е от порядъка на половин милион долара годишно. За СЪЩАТА работа.
[/quote]

Определения като °тъп° си ги запази за себе си. Никъде не си позволявам да обиждам или нагрубявам.
Искаш да ми кажеш, че един лекар в България взима 400 лв, ти нещо съвсем искаш да ни приспиш тука всичките. Няма такъв екземпляр. Ако някой ти го е казал, излъгал те е . Ако пък някой наистина взима значи той или е накадърен, или не си е потърсил допълнителна работа за да изкарва повече. Не виждам защо лекарите ги намесваш в тази дискусия. Темата не е за здравеопазването в България, а за съвсем друго нещо. Ти знаеш ли колко взима едно GP, или колко един хирург в Пирогов, ВМА. А знаеш ли колко получават допълнително на ръка? Пак ще се повторя, заплатата на лекарите е държавна политика, не е от компетенцията на майки които пишат във форум.
А знаеш ли колко некадърни има които взимат толкова, колкото кадърните?

# 77
Ама защо се нападате и се карате, нали идеята е да си помагаме Simple Smile Аз мисля че навсякъде където човек има семейство и хора , които да го уважават ще се чувства добре  Simple Smile

# 78
  • Мнения: 4 380


Определения като °тъп° си ги запази за себе си. Никъде не си позволявам да обиждам или нагрубявам.
Искаш да ми кажеш, че един лекар в България взима 400 лв, ти нещо съвсем искаш да ни приспиш тука всичките. Няма такъв екземпляр. Ако някой ти го е казал, излъгал те е . Ако пък някой наистина взима значи той или е накадърен, или не си е потърсил допълнителна работа за да изкарва повече. Не виждам защо лекарите ги намесваш в тази дискусия. Темата не е за здравеопазването в България, а за съвсем друго нещо. Ти знаеш ли колко взима едно GP, или колко един хирург в Пирогов, ВМА. А знаеш ли колко получават допълнително на ръка? Пак ще се повторя, заплатата на лекарите е държавна политика, не е от компетенцията на майки които пишат във форум.
А знаеш ли колко некадърни има които взимат толкова, колкото кадърните?



Мисля че знам по-добре от теб колко взимат. Слухове за баснословни суми не са реални в повечето случаи, рушвета си е рушвет- първо не всички лекари са подкупни копелета, второ, това не е постоянен доход. Мисля, че не си наясно с работния график на медик за да говориш за допълнителен доход. Стачките на Пирогов разказваха надълго и нашироко на цялата страна кой в тази "елитна" болница на каква заплата е. Излишно е да спорим по този въпрос. Видяхме и чухме всички. И да се има едно на ум, че има и други болници с по-нисък "ценз" от Пирогов, без никакви допълнителни плащания за спешност и вредност, а също така има и провинциални болници където пък заплащането е още по-ниско.

И да си дойдем на въпроса...не говорим за медицината, говорим за различията на заплатите в България и чужбина. Колко пъти половин милион е повече и от най-смелата цифра която ти би могла да си представиш за един български лекар?
Какво значи държавна политика"? Аджък де! Нали точно за тази държавна политика която гони хората от собствената им страна говорим?

# 79
  • Мнения: 6 167
И да си дойдем на въпроса...не говорим за медицината, говорим за различията на заплатите в България и чужбина. Колко пъти половин милион е повече и от най-смелата цифра която ти би могла да си представиш за един български лекар?

нали не говорим за медицината. мисля, че позалитна вече.

онзи ден четох една статия, може да е интересна за някой  http://www.karieri.bg/show/?storyid=368683  поне да се видят нивата на заетост.

ако мацката е в италия сама ще си направи извода  Laughing

# 80
  • Мнения: 4 380
И да си дойдем на въпроса...не говорим за медицината, говорим за различията на заплатите в България и чужбина. Колко пъти половин милион е повече и от най-смелата цифра която ти би могла да си представиш за един български лекар?

нали не говорим за медицината. мисля, че позалитна вече.


За кое позалитнах? Само един конкретен пример за фрапантни различия. Пример на професия със смятано в цял свят най-елитно образование.

Когато се обобщава да се говори, че в чужбина доходите били същите като в България, нека не се мери по собствен аршин, защото освен твоята професия има още много други и за всеки реалността е различна- ТОВА ИМАХ ВПРЕДВИД!

# 81
  • Мнения: 6 167


определено не може да се мери целия пазар на труда по заплащането на една-две сфери, които са свикнали да размахват недооценеността си. пък наплива към медицината не намалява, незнайно защо.

да спомена някои вероятни причини ( освен призванието) - ако си добър ще имаш частна практика по която ще текат пари, доста пари. ще имаш възможност да пренасочваш пациенти от държавната към частната практика за тази цел ( затова масово никой не си напуска държавния кабинет), ако си джи пи например ( и не само),  ще имаш възможност да се заиграеш с фармацевтичните компании от където ще текат доволно количество средства под най-различни форми. ако си джи пи получаваш и  по кинта от пациент, което хич не е толкова 400 левово. Не броя изобщо поощрението от пациента, което е масова практика и което се оправдава ( каква наивност) с ниската заплата.
разбира се, зависи точно къде си поставен в системата на здравеопазването, някои лекари нямат възможностите на други, както и не всички компютърни специалисти или учители, или графични дизайнери  са с равни възможности.

та, стига с тая уравниловка. досадно и тесногръдо е.



# 82
  • Мнения: 4 380
Ама как ще е само една-две сфери, не ме разсмивай!
Химици, биохимици, биолози, физици, математици, учители, журналисти...има да си изброявам до утре. ooooh! Някои от професиите са на изчезване в България поради условията на заплащане. Наука няма- народа в БАН е оставен на измиране.

Освен това забележи, че медицината като сфера е фундаментална. Ако без наука може и да може, без медицина не.

# 83
  • Мнения: 6 167


ти как си обяснявяш наплива към медицината?

това че без наука може , а без медицина не , предпочитам да го отмина без коментар ooooh!

# 84
  • Мнения: 1 800
Незнам какви са заплатите на лекари и зъболекари  в България. Само от първа ръка ще кажа, че един зъболекар тук получава около $500 000 на година, работи на 4 дневен работен ден от 9-5. Може и повече, ако работи пълна работна седмица и повече часове. Една медицинска сестра изкарва около $50 000. Като може да има такива смени, че да работи 3 дни в седмицата по 24 часа и 4 да си почива. Колко получват сестрите в България? Има специални визи за програмиcти и мед. сестри за USA, тъй като има недостиг, и много лекари от източна Европа и Филипините, идват да бъдат сестри тук, защото заплащането е в пъти повече.

Мисля, че може да пробиеш, да получаваш най-голямото заплащане за професията си в България, но никога няма да е  дори близко на това навън. Някой беше дал пример, че гледали познатия чужденец като чувал с пари. Аха, личен опит-отидохме с мъжа ми в Хепи- на него меню на английски с едни цени на мен на български и по-евтино Shocked. Въпреки, че той поздрави на български и каза на сервитьоркатa, че може да чете на български. Трябваше да преспим в хотел една вечер, платихме половината стaя в евро, половината на цената в левове #Crazy. Не ми стана ясно как той имa повече, като живеем от една сметка newsm78. Тях не ги интересува, че живееш там , за тях си чужденец това е равно повече пари и си плащаш почти двойно от българин. Наем на апартамент същата работа, за един и същ апартамент българско семейство $150 за американец-$600 Shocked. Мда, може да се живее на хубава заплата, ама как и за кого?

Не били важни парите? Как не, ако не можеш да си позволиш стандарта, който си имал там някъде навън, и не можеш да осигуриш същите удобства на семейството си. Стига сте се карали, авторката не се включвала Peace

# 85
  • Мнения: 1 334
Наука няма- народа в БАН е оставен на измиране.


Всички в БАН работят допълнително по проекти, та даже и в работно време. И аз бих стояла в БАН за 280 лв държавна заплата, ако на месец от проекти изкарвам още 3 или 4 пъти по толкова и мога да си ги работя през официалното раб.време.
Нещата не са само черни и бели, Ксения, винаги има и нюанси. Медицината е наука без която не може, както и всяка друга. Това е дискусия която никога няма да има край.
Има разлика в заплащането, да. И какво от това? Мислиш ли че България може да се сравнява с държави като САЩ, ЕС, т.н? Какво друго е сравнимо, че заплатите да бъдат такива.... На българите и България се гледа като на 2ра ръка хора и държава-лошото е че и тези които трябва да се грижат за хората си и те ги мислят за 2ра ръка. Колкото и добри специалисти да са, а те са такива. Но не приемам да се твърди че в другите държави е добре , а в Бг е зле. Да, зле е....но нещата се променят, и да се изтъкват мръсните улици, при положение че всеки хвърля от прозореца боклук, или счупените тротоари, или не знам си какво. Хората трябва да се променят, за да се променят нещата.
 
Нито ти, нито аз ще оправим заплатите в България, нито ще обзаведем Пирогов и направим достойна професията на лекарите... А би трябвало, от твойте и мойте данъци, парите да отиват  по предназначение.

# 86
  • Мнения: 4 380
Цитат
Има разлика в заплащането, да. И какво от това?

Нищо. Само опонирах тези които твърдят обратното.

# 87
  • Мнения: 1 334
Цитат
Има разлика в заплащането, да. И какво от това?

Нищо. Само опонирах тези които твърдят обратното.

Аз не съм твърдяла. Защо ме накълца като кисела краставица? За спорта или нещо лично?

# 88
  • София
  • Мнения: 2 952
Смея да твърдя, че за предишната ми позиция в БГ , която имах на 27, тук и навсякъде по 'цивилизования' свят щях да драпам безуспешно цял живот!!
Абсолютно на същото мнение съм.
Имам колега от университета, който спечели зелена карта и на два пъти по за 1-2 години се опитваше да си стъпи на краката в Щатите - сам, с добро образование, 3-4 години стаж тогава и естествено говорещ английски. Запомнила съм, че когато се прибра втория път вече фор гуд, ми каза, че предпочита да се върне докато все още има позиции в областта си тук. Беше стигнал до извода, че не може да осигури на децата си старта, който ще им осигури в Бг. Ставаше дума не просто за дохода му, а за това какъв ще бъде соц статуса на семейството му, къде в стълбицата ще бъдат училищата, които ще посещават и други в този дух. Преценил беше, че от тук е в състояние да им даде по-добър старт в живота, където и да изберат да живеят те.

# 89
  • Мнения: 4 380
Цитат
Има разлика в заплащането, да. И какво от това?

Нищо. Само опонирах тези които твърдят обратното.

Аз не съм твърдяла. Защо ме накълца като кисела краставица? За спорта или нещо лично?

Е как да не си? Това са твои думи:

Цитат
Не смятам че в чужбина се изкарват по-лесно пари. Това който си го мисли е в голяма заблуда. В чужбина се заплаща труда равностойно, но в никакъв случай парите не падат от дърветата.

Общи условия

Активация на акаунт