"Писмо", което ме накара да се замисля!

  • 7 675
  • 164
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 370

Всички се пънат да се кланят и ръкопляскат на Гор, а той вече си взима 6-цифрените хонорари за лекция и не му пука.
Имаш предвид книгата му ли, дето пише, че "глобалното затопляне е измислица"?
Как се казваше тя, впрочем, каня се все да отида до Славейков да я потърся, ама забравих заглавието? ooooh!

# 106
  • Мнения: 7 837
Аз отдавна не го чета или слушам, не знам.
Имаше преди месец-два, статия и правеха аналог между него и Руди Джулияни (бившия кмет на Ню Йорк по време на падането на близнаците), който не взима под $200 хил на лекция и вече е приличен милионер...
Политиката е курвенска игра и е нормално да се изражда.

# 107
  • Мнения: 5 370
Аз отдавна не го чета или слушам, не знам.
Имаше преди месец-два, статия и правеха аналог между него и Руди Джулияни (бившия кмет на Ню Йорк по време на падането на близнаците), който не взима под $200 хил на лекция и вече е приличен милионер...
Политиката е курвенска игра и е нормално да се изражда.

Тук 2 мнения няма, определено. Затова и политици стават -за мене поне-само хора, които могат да я играят "курвенската" роля. Peace

# 108
  • Мнения: 4 555
Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Не съм те нарекла "човек с пораженческо мислене", споменах само, че "От нас нищо не зависи" е подобен род философия. И докато си мислим, че "Ние сме дребни риби, моля някой друг да се заеме с проблемите", няма да има решение.
И че нашата работа за момента е само да знаем и да говорим за тези проблеми, понеже от тук се тръгва по пътя към решението им.
И че докато не извървим този път, даже и да ни спуснат решението отгоре, то ще бъде неефективно, понеже обществото ще го отхвърли, ако не е готово за него. Само обърни внимание на факта, че за много хора да се живее екологично означава да се откажем от тока и течащата вода и да се върнем в пещерите! Дори само този пример показва спешната нужда от ограмотяване на хората по темата.

# 109
  • Мнения: 6 167


морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна.

 Joy Joy Joy

# 110
  • Мнения: 4 392
Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Не съм те нарекла "човек с пораженческо мислене", споменах само, че "От нас нищо не зависи" е подобен род философия. И докато си мислим, че "Ние сме дребни риби, моля някой друг да се заеме с проблемите", няма да има решение.
И че нашата работа за момента е само да знаем и да говорим за тези проблеми, понеже от тук се тръгва по пътя към решението им.
И че докато не извървим този път, даже и да ни спуснат решението отгоре, то ще бъде неефективно, понеже обществото ще го отхвърли, ако не е готово за него. Само обърни внимание на факта, че за много хора да се живее екологично означава да се откажем от тока и течащата вода и да се върнем в пещерите! Дори само този пример показва спешната нужда от ограмотяване на хората по темата.
Карина, предвидливо, съвсем умишлено  и специално за хора като теб, не написах: От нас нищо не зависи, а от нас почти нищо не зависи..
И моля те, не ми вкарвай думи в устата , "като моля някой друг да се заеме с проблемите". Stop Бъди коректна, като цитираш! Peace



# 111
  • Мнения: 4 555
Карина, предвидливо, съвсем умишлено  и специално за хора като теб, не написах: От нас нищо не зависи, а от нас почти нищо не зависи..
И моля те, не ми вкарвай думи в устата , "като моля някой друг да се заеме с проблемите". Stop Бъди коректна, като цитираш! Peace
Ама моля ти се, стига си приемала лично към себе си това, което съм казала. С това, което написах в кавички имах предвид обобщено мненията на много хора, които се изказаха по подобен начин. Визирах като цяло този тип мислене, а не конкретно теб и твоето изказване. Щом съм написала нещо, което ти не си имала предвид, значи съм визирала някой друг от изказалите се в темата по-рано. Не смятам за нужно да цитирам поименно всеки, още повече, че не коментирам самите автори.

# 112
  • Мнения: 4 392
Ама моля ти се, стига си приемала лично към себе си това, което съм казала. С това, което написах в кавички имах предвид обобщено мненията на много хора, които се изказаха по подобен начин. Визирах като цяло този тип мислене, а не конкретно теб и твоето изказване. Щом съм написала нещо, което ти не си имала предвид, значи съм визирала някой друг от изказалите се в темата по-рано.
Е, браво! hahaha Защото мои думи използваш.. , а никът ми се мъдри отгоре Rolling Eyes

Не смятам за нужно да цитирам поименно всеки, още повече, че не коментирам самите автори.


Като не смяташ за нужно да цитираш поименно всеки, защо ме цитираш тогава? newsm78


Ако не си разбрала нещо, казано от мен, питай директно- ще ти отговоря. Hug

# 113
  • Мнения: 2 386
..Както и да е, всъщност. 

# 114
  • Мнения: 319
Много мъдрост се е изляла тук. Писмото си е писмо, днес ще те стресне, утре ще го забравиш. Може да му се издразниш, да го изтриеш или подминеш, така както ще подминеш пълните с разлагаща се каша кофи уж за хартия. Може да не садите дървета, но поне не ползвайте памперси. Има измислени доста по-еколгични неща от тях... Тази статия разказва как малките невинни бебета се превръщат в доста неекологичен продукт на човешката дейност без дори да го осъзнават. Дайте им възможност да бъдат еко от малки.
Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси. Мъча се да го използвам, но да си призная не заради природата, а заради комфорта на бебето ми.

# 115
  • Мнения: 2 759
...Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси...
                 Не разбрах, а ми стана любопитно...
                 Аз пък като пазарувам избирам опаковките така, че да могат да се рециклират, примерно. Има неща, за които не съм намерила решение все още, но съм близо до решението.. Въпреки това, с много, много редки изключения избягвам да купувам течности, които не са в стъклени бутилки, дори по заведенията. Не си купих кола, за което още ми е вътрешно доста. Не си купувам нищо, което мога да наема, за да не стимулирам излишно производство.

# 116
  • Мнения: 3 782
Стана ми гадно, поднесено е, меко казано, странно. Не ме накара да погледна нещата от различен ъгъл. Прилича ми на плод на някой болен мозък.
Незнам да се замислям ли или да се страхувам

# 117
  • Мнения: 1 161
Е още по-гадно ми стана като прочетох някои от мненията Sad В свободна държава живеем, всеки може да си казва, каквото си иска, но все пак да неречеш това спам, някак си не ми се връзва. Спам-а е нежелана поща, най-често с рекламна цел. Тук какво се рекламира? Аз ли не разбрах или.....  newsm78 Болен или здрав мозък го е измислил, не мога да кажа. Не познавам автора. И за мен е поднесено по странен начин, но едва ли щях да му обърна внимание, ако беше по стандартния.

Който иска да се трогне, да го направи. Който иска да остави нещо хубаво на децата си, да се постарае. Имаше една мисъл (забравила съм на кого  Confused ), че земята не е наша, а сме я взели на заем от децата си. Точно днес си казах, че е така.

Благодаря на тези, които са го харесали и които ще се постараят децата ни да не са като тези от "писмото"!
съгласна съм с теб.
Помня думите на баба ми, нейният дядо, бил някакъв странни, но много познавал - не врачка, просто си мисля, че е бил много мъдър човек, както и да е, неговите думи са били - Ще дойде ден, в който ще намираш на пътя злато и няма да го искаш, защото ще си тръгнал да търсиш вода..................аз лично знам, че такъв момент неминуемо ще настъпи за идните поколения, сред които ще са нашите внуци, правнуци и тн и тн..........човешката раса ще се самоунищожи, защото унищожава ресурсите на дома си - Земята. И това не е фанатично мислене, не живея особено природозащитно, е опитвам се, това е чистата истина. Ако някой може - нека ме обори - говорим за бъдеще време, макар и далечно Confused
Знаете ли, може би от града все още не се вижда картината ясно, защото има вода в чешмите и магазините са пълни. Но излезте в провинцията, на полето да видите страшната картина от сушата -- слънчогледите изгорели преди да узреят, житото като трева... Само една зима без сняг и нашият кладенец, от който взимаме питейна вода престана да се пълни, нещо, което никога не се е случвало. Само една зима без валежи и олиото и хляба скочиха двойно.  А я си представете още 4-5 поредни зими без сняг...

В този клип нещата са ясни и точни -- ние, в момента, живеем живот откраднат от децата ни. Всяко наше незаинтересованост и безхаберие им се пише на тяхната сметка.

След тази зима без сняг аз вече съвсем реално виждам как ще показвам на Самуил снимки със зимни пейзажи от тук и ще му разказвам за бялата магия...

И така, нека всеки тук да напише нещата с които може да помогне да съхраним домът на децата ни. Аз ще изредя нещата, които ние правим:
  • Направихме външна топлоизолация на къщата. Зимният разход на дърва за локалното парно падна от 8-9 кубика дърва на 4 кубика. По-малко изсечени гори, по-малко замърсяване на атмосферата. Инвестицията се изплаща за около 5 години.
  • Поставихме слънчев колектор за вода. Цяло лято има безплатна гореща вода а зимата тя се топли от парното. Пести много електричество, съответно и въглищата и газа, които се горят за производството му. Изплаща се за 2 години.
  • Поставихме газова уредба на колата, защото газта замърсява по-малко от бензина. Правим списък с всичко необходимо за купуване, така че да не обикаляме безцелно града и да горим газ. Така вместо всеки ден да се купуват дреболии слизаме 1-2 пъти седмично до града и купуваме всичко наведнъж.
  • Ушихме пазарски чанти от стари пердета. Слагаме в тях стоките, вместо в найлонови торбички като останалите. Вече ни гледат странно в супермаркета, още по-добре и това е реклама. Simple Smile
  • Майките забелязаха, че детето е без памперси. Чудят се, дали просто така си ходи и си пишка в гащите, a ние им обясняваме, че той от 5-ти месец не го прави, защото е научен да си казва. Всички ни гледат невярващо. Е, не са чували за ЕБХ хората. Нито са чували, че в България всяка година една хубава зелена гора пада под триона и свършва на бунището като 240 милиона мръсни памперса.
  • Разделяме боклука в 3 чувала. Когато ходим до града хвърлям в определените контейнери.
  • Произвеждаме си собствена храна, като зеленчуци, плодове, хляб. Не използваме химикали, защото с правилна грижа и внимание растенията дават същият добив. Градинските и битови органични отпадъци смиламе със специална мелачка и става чудесен компост за градината. Така се свежда до минимум боклука.
    Домашният хляб освен че е по-полезен и вкусен (житото се мели с триците непосредствено преди опичането и си запазва аромата и баластните вещества) но е и 2 пъти по-евтин. На път сме да се снабдим с малка маслобойна за правене на олио от ядки и слънчоглед.
  • Сменихме крушките с енергоспестяващи. Горят три пъти по-малко ток. Инвестицията се изплаща за 2 години (но само ако са Philips. Другите след 6-8 месеца изгарят.)
  • Отопляваме се само с изсъхнали и паднали дърва от гората, които сами събираме със зеления Маргаритко. Престанахме да купуваме, защото секат живи дървета за огрев.
  • Водата се използва по няколко пъти. Например изкъпваме бебето, после поливаме градината с нея. Понякога аз се къпя навън насред градината и така поливам.
  • Използваме пералня, която взима топлата вода направо от слънчевия колектор Така се спестява електричество за нагряването й.
  • Избягваме да купуваме неща с опаковки -- взимаме кашкавал от пита ( неопакован), наливни продукти, като олио, прясно мляко.
  • Избрах работа, която да мога да работя у дома -- така се спестяват стотици литри газ, която трябва да изгоря до работата и обратно.
  • Замених обикновените батерии с акумулаторни във всички дистанционним, радио, фенерчета и др.  -- така няма да се хвърлят и да се купуват нови всеки път като се изтощят. Една акумулаторна може да се зарежда до 1000 пъти. Старите изтощени не ги хвърлям а ги събирам и ги предавам.

В момента търсим алтернатива на праховете за пране. Успяхме да открием такъв без фосфати, но не пере добре.

Последна редакция: пт, 24 авг 2007, 18:11 от Ludmil

# 118
  • Мнения: 319
...Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси...
                 Не разбрах, а ми стана любопитно...
                 Аз пък като пазарувам избирам опаковките така, че да могат да се рециклират, примерно. Има неща, за които не съм намерила решение все още, но съм близо до решението.. Въпреки това, с много, много редки изключения избягвам да купувам течности, които не са в стъклени бутилки, дори по заведенията. Не си купих кола, за което още ми е вътрешно доста. Не си купувам нищо, което мога да наема, за да не стимулирам излишно производство.
Ето няколко сайта по въпроса:
http://nodiaper.beinsa.info/
http://bglog.net/bebelog/10435
http://cleansing.atspace.com/alternative_mothering.htm

Методът ми разясни един баща от форумът. За което искрено му благодаря! Писах му на лични да се включи, а вече виждам и че го е направил.
Ludmil, моля те обясни ти, защото смятах да те цитирам, но в момента малко ми е неудобно след като се включи в темата.

# 119
  • Мнения: 789
Ludmil, шапка ти свалям!!! Браво, някои от нещата може и ние да ги приложим. Не живеем в къща, та слънчевия колектор трудно би се сложил (няма къде), няма и как да си произвеждаме ние храна, но останалите са напълно приложими.
Убедена съм, че ако всеки приложи на практика дадените от теб примери (които има възможност да внедри в ежедневието си) или помисли за други подходящи, нещата ще тръгнат към по-добро!

Общи условия

Активация на акаунт