Замразихте ли стволови клетки от пъпна връв?

  • 13 656
  • 171
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 269
да.cryo- save Peace

# 91
  • Мнения: 121
След като се поинтересувах за какво би ми влязло в полза това замразяване, установих, че до момента тези ст. клетки може да се използват за лечение на левкемия и няколко много редки генетични видове рак. Само, че се избягва да се вземат собствени ст. клетки, защото щом веднъж те са дали проблем, ще го направят пак. Търсят се подобни клетки, но от друг човек. Други болести в момента не могат да се лекуват. Извлечените от пъпната връв клетки стигат само за 1 трансплантация и то на дете или юноша и за момента няма успешен метод те да се размножат. Тези стволови клетки не трябва да се бъркат с ембрионалните ст. клетки. Ембрионалните са в състояние да възпроизведат всеки орган, тези имат по-ограничени функции. По всичките тези причини реших да дам живот и здраве ст. клетки от детето ми в обща банка, до която всеки би имал достъп, ако не дай си боже се наложи.

# 92
  • Мнения: 2 746
А някой има ли информация, независимо за България или за чужбина, какъв е процента на успеваемост при трансплантиране на собствени стволови клетки? Има ли действително случаи на оздравели хора след такава манипулация? Не знам, на мене ми се струва прекалено експериментален все още този метод.Ще съм благодарна ако ме насочите към статии по въпроса.

# 93
  • Мнения: 121
Няма изследвания за успеваемост все още. В Германия няма случай на присадени собствени ст. клетки. В Америка прочетох, че имало един случай, който до сега (2 год.) е успешен - това по думите на една фирма за замразяване на ст. клетки. Ако имаше повече такива случаи, тези фирми щяха първи да разтръбят тези данни. На този етап се проучва дали трансплантацията на ст. клетки от пъпната връв (НО НЕ ОТ СОБСТВЕНАТА) има същата успеваемост като трансплантацията от костен мозък или от ст. клетки извлечени от кръвта на брат, сестра или др.  Интересно ми е фирмите, които предлагат тази услуга, дали информират клиентите си за реалните възможности на този етап?

# 94
  • Мнения: 2 529
Да, разбира се. Замразихме защото имаме възможност и ако не го бяхме направили щях да съжалявам. Дано не се налага да разчитаме на тези клетки, на всеки го пожелавам  Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 4 899
С риск много мами да ме линчуват за мнението, което ще изкажа, но все пак смятам да го направя, тъй като съм се допитвала до лекари, както в България, така и в чужбина. Това със стволовите клетки е  поредният мит в здравеопазването и поредния начин да се изтискват пари от пациентите - нещо като продажбата на органи, но нефункционално.
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!! Тъй като:
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?
Е, въпросът ми е - бихте ли си сготвили и яли от това месо? Нали е замразено и нищо му няма - УЖ??? Аз не бих рискувала за себе си, а какво остава за детето ми!
Но това все пак си е личен избор и лично решение!

Много дълъг пост, за един елементарен отговор по темата - НЕ!!! И нямам намерение!!!

# 96
  • Мнения: 4 915
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!

Това не е вярно. Иначе нямаше да съществуват банки за даряване на стволови клетки.
Стволовите клетки са по-лесно да се трансплантират с успех от донор, отколкото клетки от костен мозък от донор - успеваемостта е по-голяма, с по-малък риск от неприемане от реципиента.

А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.


Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?

Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение условието на съхранение и температурата - дали е -15 или -196 градуса - дали е обикновен фризер или течен азот...

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 23:23 от Free Soul

# 97
  • Канада
  • Мнения: 494
Да,замразихме!Дали е мит или не-незнам,но тук в Канада цената не е кой знае колко голяма!Дано никога не ни се налага да ги ползваме!Не съжалявам,че ги даваме тези пари!

# 98
  • Мнения: 4 915
А някой има ли информация, независимо за България или за чужбина, какъв е процента на успеваемост при трансплантиране на собствени стволови клетки? Има ли действително случаи на оздравели хора след такава манипулация? Не знам, на мене ми се струва прекалено експериментален все още този метод.Ще съм благодарна ако ме насочите към статии по въпроса.

http://www.bultransplant.bg/trans_cells.php
http://www.zdrave.net/Portal/Careers/Default.aspx?evntid=Pzpys1tAEZU%3D
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2050§ionid=21&id=0001601
http://www.buzzle.com/editorials/2-6-2006-88237.asp
Още - в Гугл.

# 99
  • София
  • Мнения: 4 899
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!

Това не е вярно. Иначе нямаше да съществуват банки за даряване на стволови клетки.
Стволовите клетки са по-лесно да се трансплантират с успех от донор, отколкото клетки от костен мозък от донор - успеваемостта е по-голяма, с по-малък риск от неприемане от реципиента.

А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.


Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?

Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение условието на съхранение и температурата - дали е -15 или -196 градуса - дали е обикновен фризер или течен азот...



Въпрос на личен избор!

# 100
  • Мнения: 4 915
Не оспорвам личния избор, а някои твърдения.   Wink

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 15:29 от Free Soul

# 101
  • Мнения: 6 461
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!
Това не е вярно. Иначе ............А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.
Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си ....................
Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение ....азот...

Съгласна съм с Free Soul
На истина си е въпрос на личен избор.
Но за замразяване на стволови клетки ,не става въпрос да седнем да се нахраним  а става въпрос например за спасяване на един живот.
Мисля, че примерът с двадесетгодишното замразено ...беше неуместен.Може би ще е уместен за други теми

# 102
  • София
  • Мнения: 830
Пъпната връв на Калина я дарих на Тъканна банка към Пирогов. Смятам, че така е по-добре, защото така ще се използват със сигурност, а няма да стоят 10-15 години замразени и после да не служат за нищо.

# 103
  • София
  • Мнения: 4 899
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!
Това не е вярно.  ............
Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки
Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.

Но за замразяване на стволови клетки ,не става въпрос да седнем да се нахраним  а става въпрос например за спасяване на един живот.
Мисля, че примерът с двадесетгодишното замразено ...беше неуместен.Може би ще е уместен за други теми


Не виждам да съм казала някъде, че стволовите клетки служат за храна!
Може би е хубаво да прочетеш и моя и на Free Soul пост отново.
Става въпрос точно за срока на годност и примерът с агнешкото е точна метафора за това - Free Soul го е разбрала правилно.
А и въпросът е дали стволовите клетки биха спасили или навредили още повече на човешкия живот?
И казвам, че според мен, по- вероятно е второто и аз не бих поела този риск.

# 104
  • София
  • Мнения: 7 242
Все пак никой не знае след 5 - 10 години докъде ще е напреднала науката. Може пък тези операции да са рутинни. Какъв е риска да замразиш newsm78. Винаги можеш после съобразно ситуацията да решиш дали да използваш или не. Но не можеш да върнеш времето и изпуснатия момент.
Една съседка ми се жалва днес /не знам доколко е достоверно казаното от нея/, че на внучката й, която има мн. сериозни проблеми с очите, са казали, че евент. терапия със стволови клетки би помогнала. Обаче детето няма замразени. Майката е готова да роди пак, но по медицински показания не й препоръчват.

Общи условия

Активация на акаунт