Бихте ли преместили детето си в близка до вас градина...

  • 1 914
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Спора започва да става безсмислен и с уговорката, че пиша за последно, защото наистина повредихме темата вече,  искам само едно нещо да кажа на майките от Пловдив. Тук районирането важи задължително. Има заповед на общината, която регламентира приема в ДГ. Всяка ДГ е длъжна да оповести критериите си за прием и през времето, в което е обявен приема на документи, тези критерии /първият, от които задължително е прилежание в района/ да са на видно място, достъпни за всеки. Както и всяка градина да оповести кога точно се прави прием на документи. Обикновено нещата са доста ясни и много лесно може да се види дали някой не е спазил условията на общината за прием в общинските детски заведения. Ако някой са го прецакали, има си съответните инстанции, които да вземат мерки, разбира се по подаден сигнал. Така че, ако сте от Пловдив, възползвайте се от правата си. Важното е все пак да сте се осведомили и да ги знаете.

# 31
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...Пловдив. Тук районирането важи задължително. Има заповед на общината, която регламентира приема в ДГ. Всяка ДГ е длъжна да оповести критериите си за прием ...

Може да се води, че важи задължително, но всъщност не е така. За съжаление. Да не говорим, че две трети от градините изобщо не обявяват критерии за прием  Tired Което си е нарушение, откъдето и да го погледнеш, но за санкционирани до момента не съм чула. За Пловдив говоря  Wink

И за да не изпадаме в излишен спор - давам личен пример:
В градина точно срещу блока ни, подадох документи на дребната, когато беше на 1г. и 2м., преди две години. Обясниха ми, че детето няма никакви шансове и че е 15 резерва  Rolling Eyes Погледнах списъка, почти половината дечица не бяха от квартала.  И нямаше да я приемат, ако /признавам си чистосърдечно/ не бях пуснала деееееебели връзки. В същото време, докато чаках развръзка на събитията, малката тръгна в градина, която е в съвсем различен от нашия квартал.

Няма смисъл да спорим. Вярно, има закони, има разни успешни общински разпоредби. Но е факт, че много от тях не се спазват.

# 32
  • Мнения: 2 242
ДееНКа ние сме почти в еднаква ситуация – Зори ходи в градина от която сме много доволни, но е доста далече (30мин с кола) и само тати я води, а вечер цанихме познати да я взимат и гледат до 20ч, когато тати я вземa. Аз нямам книжка, няма кой да ни помага (ни една баба/дядо), а сега сме и с малко бебе, та картинката стана още по-цветна.
Записах Зори тази есен в яслата до нас – от другата седмица почва. Стискам палци да сме доволни и всичко да е наред.. още повече че се надявам и брат й там да ходи (живот и здраве, ако ни хареса)... иначеееее ще трябва да търсим други варианти, а няма много.

Никак не ни е удобно с далечната ясла – понякога тати трябва да иде да я остави, после да се връща обратно (ако имаме работа заедно или нещо с бебето) и после да тръгва на работа. Слава богу работата му е с плаващо работно време, но напоследък все по-често отива в 12 а трябва да си тръгва в 19... натрупва му се работа ... Зори редовно си ляга крайно уморена (прибират се след 20.30 и тепърва се оправяме, вечеряме, приспиваме)....да не говорим че с това разкарване се губи адски много време и се оказа ужасно неудобно.

ох стискайте палци другата седмица да си харесаме яслата... че иначе не ми се мисли ooooh!

# 33
  • София
  • Мнения: 15 219
Адаптира се много бързо, доволни сме и ние, и тя от учителките.

За мен това е по-важното.
Точно пред блока ми има детска градина, но Иво ходи в друга, малко по-далечна, щото уж била най-добрата градина в квартала. Глупости на търкалета! Изобщо не съм доволна от градината, където ходи.
Иво през цялата година плачеше сутрин. Циркове и панаири бяха почти всеки ден. Единственото спасение да се съгласи да влезе в групата беше да му даде ръка леличка-сам не искаше да влиза, а ако дойдеше да го посрещне някоя госпожа-гледай какво става-рев!!!
Много исках да го преместя в градината до нас, защото сега пък чувам много добри отзиви, но не стана. Надявах се и че детето ще се чувства по-добре в нея.  Sad
Не ми се мисли какви ревове ще са пак в началото на учебната година.  ooooh!

Най-важното е детето да се чувства добре. Ако си харесва градината, госпожите, децата-не бих го преместила.

# 34
  • Мнения: 17 407
Slavi, дано!

# 35
  • Мнения: 185
И двата варианта сме пробвали - близо до работата на единия и близо до вкъщи. Когато работех от вкъщи и след това бях с бебе, водех сина ни с удоволствие в близката градина (10-ина мин. пеша). Сега обмисляме да преместим дъщеричката ни в ДГ близо до работата ми, защото честно казано тичането вечер, за да стигна преди 19 с изплезен език ми идва в повече. Да си я взема аз към 18:15, пък след това и да пътуваме, поне ще сме си заедно.  Simple Smile

Аз лично не намирам за проблем да преместя детето си в друга ДЯ/ДГ. Дори и в една и съща да е, сменят се госпожи и лели, местят ги в други помещения или пък тъкмо е свикнало детето - и хоп - отива в предучилищна, там пак нов персонал и помещение (поне при нас беше така, може да не е практика в другите градини). Да не говорим за заместващите госпожи и лели при болни или такива в отпуск, които се изреждат... На моменти им изпускам бройката вече, толкова често се сменят... Дори и да се задържи някоя - дойде лятото и сборни групи или направо градини...

Така че, моят съвет е, запиши си детето където ти е най-удобно в момента, а нещата се променят толкова динамично, че изобщо не е ясно какво и къде ще ти е удобно догодина примерно.  Grinning

# 36
  • Мнения: 5 468
В София не се спазва,никой не се интересува от това къде живееш.
На мен пък директорката ми каза, че от Общината им правили проверка, още преди да изнесат списъците на приетите деца, дали дете от района не е прието, за сметка на друго, което не е от района. И изчака проверката на Общината, за да изкара списъците.

По темата: Ако съм с малко бебе на 2 месеца и дъщеря ми е втора група в градината, май бих я преместила в тази, която е срещу нас. Не е удобно да се разкарваш с бебето всеки ден до градината и обратно, ако няма на кой да разчиташ друг да ти взема и води детето. Още повече, че градината, в която искаш да я запишеш ще е нова и всички деца ще бъдат нови вътре, така че няма да я делят или да са вече разделени на групички Peace. Всичко ще бъде на 6.
Иначе, ако нямам бебе, не бих я преместила от градината й, освен ако няма проблеми в нея.

# 37
  • Мнения: 27 524
Не може лесно да се отговори. Ако 20мин пеша, което не е много, не ни притесняват, не бих я местила. Ако обаче е проблем и затормозяващо - да.

# 38
  • София
  • Мнения: 7 242
Защо толкова се страхувате да сменяте детската градина? Стига в новата персоналът да е добър, една такава смяна би била по-скоро от полза за детето - ще стане по-адаптивно, по-контактно, ще види и научи нови неща. Защо непремено смяната да е равносилна на стрес и неприятни емоции за детето?

# 39
  • Мнения: 17 407
Лекси, не ме притеснява толкова адаптацията, а учителките на които ще попадне и персоналът изобщо.

# 40
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, не ме притеснява толкова адаптацията, а учителките на които ще попадне и персоналът изобщо.
Може пък да се окажат и по-добри... Обикновено в началото персоналът се подпира по-стриктно и се държи по-изкъсо.
На твое място бих записала детето в новата ДГ, като не го отписвам от старата /ще говоря с личната да издаде бележка, че е болно и така да се пази мястото месец - два, докато стане ясно кой е по-добрият вариант/.

# 41
  • Мнения: 17 407
Уф, то май шансовете за прием в новата ще се окажат нищожни. Изобщо не знам дали ще стане "номерът", който предлагаш, Лекси. Благодаря!

# 42
  • София
  • Мнения: 679
Тази дилема е решавахме преди 2 месеца, нас ни бяха приели в детската на 50м. от вкъщи през балкона виждам двора й. Но таткото ни намери друга доста по-далеч от вкъщи, но с голям двор, басейн и много допълнителни занимания. Чудехме се какво да правим, нашата близката детска е на шумна улица с доста неугледен двор, самата сграда претърпя основен ремонт преди година, персонала е доста добър, но няма никакви допълнителни занимания за децата. Поради простата причина, че аз я водя на плуване 2 пъти в седмицата и така тя пропуска два дни детска, затова избрахме новата така ще ми се спести ходенето до басейна. Аз също съм с бебе и зимата ще ми е доста трудно, но ако нямам кола е на една спирка с автобус и малко ходене. Направихме избора, сега ще видим.

# 43
  • Мнения: 1 464
Аз пък да ви кажа ако съм с бебе и трябва да водя дъщеря си на градина далеч,да се прибира вечер в 8.30 изморена,еми въобще няма да я водя Crossing ArmsЩе си ги гледам и двете.Не виждам смисъл да се мъчи детето  по градски транспорт и да чака до толкова късно вечер да го вземат.Ако родителите са на работа-да но ако майката си е в къщи какъв е проблема newsm78

# 44
  • Мнения: 17 407
Явно не си прочела внимателно първия ми пост.... Първо, сегашната градина не е толкова далеч( 20 мин пеша, но дъщеря ми я мързи да върви), второ- по принцип я води и взема баща й, и трето- тя ще е във втора група. ДА я отпиша от градината изобщо ли предлагаш newsm78

Общи условия

Активация на акаунт