Предучилищна - Варна

  • 6 474
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
78
За мен е важно детето да може да чете и пише преди първи клас, но за съжаление много работя и нямам време да я науча сама.Някой използвал ли е частен педагог?

Слагам цитат от оригиналното съобщение за да няма недоразумения.
Оставам с впечатлението, че идеята е детето да чете и пише преди първи клас. Един вариант за това е наемане на частен педагог.
Дотук добре. Говорим за постъпване в предучилищна тази година. На мен ми е прясно, защото  2 години 2 пъти съм "карала" предучилищна при различни учителки с децата и зная точно какво и как учат.
 В предучилищните децата учат буквите и цифрите, пишат ги печатно и учат и елементарно смятане. Просто не пишат ръкописните букви (това се прави в първи клас). Учат също и <, >, =, събиране и изваждане, но не се набляга на абстрактното изписване на математически равенства или неравенства, а повече се работи с нагледни материали. Децата си имат учебници за предучилищна подготовка, които включват и нещо като запознаване с родната култура, Родина, семейство и др. подобни. Имат и прадмет, който много прилича на трудово обучение.

Затова твърдя, че няма нужда едно дете да учи допълнително ако то самото няма желание за това. От друга страна не може отсега да се мисли дали частната учителка ще напусне и какво ще прави детето. Все пак родителите също трябва да имат роля в този момент, защото това е тяхното дете.
Ако детето има някакви други индивидуални особености, които пречат на обучението, то това е отделна тема. Доколкото виждам, майката не споменава за някакви утежняващи фактори. По-скоро ми изглежда като застраховка.

Повече вярвай на детето си и ще видиш, че то самото ще добие увереност и ще се справя чудесно.

# 16
  • Мнения: 1 866
Не мислиш ли, че ако не знаеш нищо в 1 клас, а в същото време в класа има деца, които знаят ( а такива винаги има), детето би получило по-различно отношение от учителя. Т. е  да попадне в групата на по-глупавичките. Всеизвестно е, че учителите предпочитат да работят с тези деца, с които им е по-лесно, а тези, които са по назад, си остават с вечния епитет - "по-глупавичките". От тук се повлиява и мотивацията на детето и прочие.
Поне аз от това се притеснявам.
Децата ми са още малки и нямам опит с тях, но бих споделила собствения си опит като дете, което не знаеше нито да чете, нито да смята като постъпи в първи клас. Разпознавах само някои букви и това беше. Много добре си спомням за 2 мои съученички, които като постъпиха в първи клас четяха, пишеха ръкописно, смятаха, въобще всичко знаеха. Наистина те бяха "отличничките" първите 1-2 години и бяха много "умни".  След това обаче започнаха малко по малко да изостават и накрая не знам дали въобще завършиха средното си образование, даже не бяха посредствени, а направо слаби ученици. Аз и някои други които до 3-ти клас не бяхме блестящи си ни приеха в елитните гимназии без проблем. Така че явно такива предварителни подготовки не винаги дават добри резултати и не са никаква гаранция за по-нататъшен успех в обучението.
Съгласна съм с мнението на другите, че ако детето не проявява интерес, е по-добре да не се насилват нещата. Някои деца узряват по-бавно за тези неща и това в никакъв случай не означва, че ще се справят по-зле от другите в бъдеще.

# 17
  • Мнения: 516
Дона Флор и нейните двама мъже и блажка, вашите деца да не са козирози, защото и моят син чете от 4ри годишна възраст, прави елементарни сметки, да не говорим, че не можеше да говори, а казваше цялата азбука. Според мен децата се настигат по ниво на знания и дали знае или не, на този етап няма значение, аз пък се притеснявам, че в предучилищна ще пречи на заниманията, точно защото знае повечето неща.
Моето не е.  Simple Smile За мене рогатото нещо у дома е малко по-големият брат, който го провокира. Затова се надявам в предучилищната да има по-развити деца от моето (тук включвам не само писане, четене и смятане). В детската градина се беше оказал един от най-големите и може би най-развитите в групата, и това не му се беше отразило много добре. В предучилищната си мисля, че няма да е така (по редица местни причини). Мисля, че нашият случай е още едно потвърждение за ползотворния ефект на конкуренцията.
Блажка, аз изрично споменах, че детето ми не е по- умно от другите. Нямам намерение да се състезавам чрез детето си. Дадох пример, за да може другата майка да види и различна гледна точка.

# 18
  • Мнения: 3 622
Аз ще споделя моя опит пък всяка майка ще реши за собственото си дете какво да прави.
Сина ми си кара предучилищна в Детската градина и мисля, че му дойде добре още една година игри, защото от първия ден в у-ще ги мятат с уроците. Синът ми учи в "Кирил и Методий" и неговата госпожа е много взискателна към всички деца /не пише толкова лесно шестиците/.Пет месеца преди да го запиша в у-ще една позната ме срещна с бъдещата г-жа на сина ми и аз изказах притеснението си, че той не умее да чете, нито пише нито пък смята. И тя ми каза - А ми то не е необходимо аз защо съм там ще ги науча. И така започнахме и завършихме можем да четем и пишем. Втори клас е с бележници и сме отличници. Живот и здраве на 15 ще почнем трети клас.

# 19
  • Мнения: 1 937
Колкото до стила на обучение - планът в училище  НЕ е съобразен с индивидуалните възможности на детето. И съм сигурна, че няма клас, в който учителят да преподава с темповете на най-неподготвеното дете. Оттам идват и пропуските. А детето веднага става "глупаво" или "мързеливо" в очите на учителя и на съучениците си.

Eдна идея в тази посока - "Учене на повече от една скорост"

"От следващата учебна година Министерството на образованието и науката ще стимулира ученици, които са доста по-напред от останалите в училище. Министерството ще обгрижва по специален начин и изоставащите в учението деца."

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Предлагам на отличниците да се дава още един свободен ден.
За тях това ще е най-хубавата награда. Поне да разберат защо се юркат.

# 21
  • Мнения: 10
Ей, много съм Ви поразпалила всичките!
Не става дума за това да насилвам детето си. То просто никога не е било занимавано, така че неможем да знаем дали има интерес или не!
Знае буквите и да брои до десет, но някой от вас виждал ли е входящ тест за 1 клас! Там има задачи да свържеш срички във всички възможни думи, да свържеш животно или нещо друго на картинка с МОДЕЛ на думата и прочие. Неща, които нямат нищо общо с елементарното смятане и четене.
По отношение на учителите, без да ги обиждам смятам, че за съжаление мотивацията в техните заплати е много ниска, че да се изсилват чак толкова да работят с всички деца еднакво. Положението в българското образование е толкова зле, колкото в здравеопазването,така че лично аз не вярвам дори и в "елитните" училища. Да не говорим за частните, където криворазбрания финансов интерес води до безкрайно много кухи шестици. Ето защо се притеснявам. Искам да подготвя малко детето си преди първи клас и затова се чудя дали предучилищната в градината е добър вариант, или по-добре да го запиша в някое училище или пък да му намеря индивидуален педагок за 1 -2 часа седмично.
Наистина незнам.  Whistling

# 22
  • Мнения: 1 172
Verdad, идеята е добра. Но
"Учителите ще бъдат стимулирани с по-голямо парично възнаграждение, за да обгрижват изоставащите ученици. " - те и сега са стимулирани да си разменят частни ученици. Госпожата А съветва Гошко да поработи допълнително при госпожата В. А госпожата В съветва Иванчо да поработи допълнително при госпожата А. Ако Гошко ходи при госпожата В на допълнителни уроци, започва да получава и по-добри оценки. Същото ще следва и за Иванчо.

И понеже много сега ще наскачат, че това не се случва. Напротив, случва се, поне такива са моите наблюдения за голям град в провинцията. Почти няма дете, записано на уроци в нашия център, което да не е посъветвано от учителя си при кой точно да ходи на уроци. Въобще - ако имате поглед върху цялата мрежа от учители, ученици и училища, ще видите, че нещата са много много навързани. И се съмнявам министерството да им цака по 6-7 лв чисти за 40 минутен урок, че да спре тази практика на размяна на ученици.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Agave,
Тестът за първи клас да не те плаши. Всичко по него се учи в предучилищната. В тези класове децата са по-малко, отколкото в групите в детската градина и учителката може да обърне внимание на всички.
Може да поискате и на някакво време да вземате учебни;ците вкъщи, за да видиш какво са правили.
Обикновено няма проблем с материала - децата си го усвояват и няма нужда от частен учител. Ако толкова нещо не е наред, самата учителка от предучилищната ще ти каже какво и как да правиш вкъщи.
Спокойно, не се поддавай на тези истерии отсега. Ако така я караш какво ще правиш докато стане време за гимназия?
Това е предучилищна. Не му наемай направо учител.
А всъщност, какво разбираш под занимаване? Предполагам, че вкъщи все пак сте правили нещо като описание по картинка, рисуване и др.

# 24
  • Мнения: 1 937
*SV*, не отричам, че съществува подобна практика.
Съмнявам се обаче тя да се отнася за ученици от началния курс.

Agave, и аз мисля, че се тревожиш излишно.
Погледни тук, например.
Тестовете за училищна готовност не са сложни, точно защото целият предучилищен етап се занимава с този материал.
Децата научават разликата между цифра и число, запознават се с гласни и съгласни, сричкуват и пишат с печатни букви, срещат се с геометричните фигури...
Всичко това се опреснява, допълва и разширява в първи клас.

Има и нещо друго - задължителното предучилищно образование беше въведено относително скоро. Началните педагози споделят, че с деца, които са работили по тази система, се напредва много бързо, защото основите са поставени.
 

# 25
  • Мнения: 1 866
Момичета, какви са тези тестове за първи клас? На края на първи клас или в началото? Само не ми казвайте, че някои деца не ги приемат в първи клас ако не са успели на теста...

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Момичета, какви са тези тестове за първи клас? На края на първи клас или в началото? Само не ми казвайте, че някои деца не ги приемат в първи клас ако не са успели на теста...

Няма такова нещо, не се притеснявай. Никое дете подлежащо за прием в първи клас не може да бъде върнато. Даже тези, които не са ходили в предучилищна, въпреки правилото, че задължително само деца със завършена предучилищна група и съответното удостоверение ще се записват. Тези тестове, за които пише  Verdad  се правят в края на предучилищната група.

Децата научават разликата между цифра и число, запознават се с гласни и съгласни, сричкуват и пишат с печатни букви, срещат се с геометричните фигури...
Всичко това се опреснява, допълва и разширява в първи клас.

 

Така е, но голяма част от материала се дублира в първи клас. Но това си е мое виждане за недостатъците на нашата образователна система.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм чула досега някое обикновено дете да не е прието в първи клас.
Това са тестове за училищна готовност, през които минават всички деца преди да започнат училище - прави се от пидагог и понякога и от психолог.
Елементарни неща, най-често в картинки, малко си говорят, за да преценят как е детето. Всичко се учи в предучилищната и много приличат на тези тестове, които си правят при подготовката в клас.
Харесва ми, че има предучилищна. По едно време имаше истерия, че това били приемни изпити. Няма такова нещо.

Ако някое държавно училище използва незаконно тестове, разработени незнайно от кого и защо, това е друг въпрос.
В нормалните училища няма такова нещо

# 28
  • Мнения: 1 937
Вероятно се дублира целенасочено, sea woman.
Но по-важното е според мен, че се разширява и допълва - в предучилищната децата са научили например че: буквата се чете и пише, звукът се чува и изговаря, звуковете са гласни или съгласни.
В първи клас допълват:  съгласните са сонорни, звучни или беззвучни; кога се пише Й или И в края на думата; как се пренася, какво е предмет, признак, действие; съчинение описание; съчинение по картинка ...
Цифри и числа; единици и десетици; събиране и изваждане с прехвърляне ...

Не може да има деца, които не са посещавали предучилищна! Или бъркам.

RadostinaHZ е права - незаконно е децата да се приемат в първи клас чрез тест.

# 29
  • Мнения: 984
Издразни ме коментарът "по-глупавичките"!

Общи условия

Активация на акаунт