За заплатите на учителите и стачката

  • 35 459
  • 1 062
  •   2
Отговори
# 1 035
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
Права е Радостина, всичко това е въртяно, дъвкано, но... отново се появяват хора, които смятат, че когато си ставал учител, всъщност си решил да ставаш светец, който ще живее на хляб и вода и ще се откажеш от всичките земни блага, защото си благороден и чуждите деца са ти по-мили от твоите собствени...

Аз си мисля, че ако учим децата си, че трудът на образованите хора трябва да се заплаща подобаващо, в бъдеще няма да се стига до подобни диалози изобщо. Както в цивилизованите страни например - учителите са в групата на т.н. "професионалисти", т.е. заедно с лекари, адвокати и т.н. Стартовото заплащане на учител с 0 години стаж по начало е поне два пъти на това на секретарка, офис сътрудник и т.н., стига до 3, 4... ПЪТИ повече. На никого и през ум не му минава да гъкне, че учителят трябва да работи без пари, защото професията му била призвание... Като чуят, че някой е учител, го гледат с уважение... А учителите са бакалаври.... Иначе много работят, това е вярно, но знаят за какво.

Айде стига с тия кухи фрази от близкото минало, моля ви се... Оправете си ценностната система. Ако заплащането е подходящо, хората ще се стремят да останат в професията, щото и през ум няма да им мине да работят на 2 места... И ще се стараят, и ще влагат всичко от себе си, за да бъдат добри и да продължават да бъдат най-добрите... и след 20 години няма да съжаляват, че са мизерували цял живот...

# 1 036
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И това вече го завъртяхме
Хайде мила, бъди добра и не се опитвай да даваш насока на темата.

Вижте мили учителки, категорично не съм съгласна да увеличат заплатите на всички ви! И не е ли нагло да се иска увеличение, при положение, че детето ми не би могло да влезе в елитна гимназия на базата на наученото от вас в училище?
Представете си, че аз съм ви работодател ( а аз съм, защото заплатите ви са от моите данъци) и вие ми кажете, че искате повечко пари, защото видите ли шофьорите как взимали повече и че не ви стигат, за да си издържате семействата. Сещате ли се какво бих ви отговорила? Нещо от сорта:"Ок, Петрова, нямам нищо против! Дай да видим сега как си се справила с работата! А! Ама те твоите ученици не знаят таблицата за умножение! Хм, ти си свърши ли си работата, а?"
Та така! Защо на всички вкупом да се повишат заплатите!?!?!? ЗАЩО?!?!? И на кадърните и на тези дето не им пука и си изпяват урока. Разбира се, че няма да съм съгласна! Но като гледам на никой не му се чува да се въведе оценка на труда ви. Нещо неизгодно излиза май!
Може системата за оценяване на учителите да не е перфектна, но като се въведе тогава ще видим кой, колко и т.н. Защото ако сте извън държавната сфера, на никого няма да му дреме стигат ли ви парите, за да живеете. Всеки ще те попита, какво можеш, какво си свършил и тогава ще ти каже колко ще ти плати за труда. Ето за това трябва да стачкуват! За адекватна оценка на труда на всеки един поотделно! Стига с тези уравновиловки и общи знаменатели!

# 1 037
  • Мнения: 4 195
Северина, не мисля, че учителите се сравняват със шофьорите. Значи за теб не е унизително, човека, който прекарва повече време и от теб с детето ти, да взима 300 лв заплата, така ли...........ами аз съм с едно средно образование и взимам 2 пъти повече........и от мен не зависи бъдещото развите на децата, нито инелигентността им, нито желанието им за развитие, желанието им за знания........все пак говорим за хората, на които ежедневно поверяваме физическото и психическо здраве на децата си.........
Че има учители идиоти - има ги, и то мнго вече, писна им , наистина им писна, но да омаловажавате труда им.........е ...нямам думи Naughty

# 1 038
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858

Вижте мили учителки, категорично не съм съгласна да увеличат заплатите на всички ви!
Много патос и плам, ама към кого насочваш тази тирада, мила родителко? Струва ми се, че грешно предполагаш, че пишещите в защита на учителите са само учителки... Аз например не съм. Доколкото знам, и Радостина не е...

Иначе не че не съм съгласна с теб по принцип, но не съм чула някъде в исканията на учителите да е писано "увеличение на заплатите поравно на всички". Напротив, доколкото знам, в момента се въвежда диференцирано заплащане, в което резултатите от труда им се отчитат. Колко справедливо, е друг въпрос... Поправи ме, ако греша.

# 1 039
  • София
  • Мнения: 304
Като са малко парите, защо работи като учител? Аз също мисля че професиите учител и лекар са призвание. Като не искаш - недей да ги работиш, но да си безотговорен  лекар или учител, да твърдиш че не работиш добре, защото ти плащат малко е престъпление.   

Освен да се изсмея, друго не мога да направя! Съжалявам  Blush

Първо, извинявам се ако вече е писано, нямах време да прочета цялата тема, за което съжалявам.
Второ - 'призвание' не значи 'благотворително и безплатно'. За мен призвание значи да искаш и да можеш да работиш като такъв и да осъзнаваш  каква отговорност носиш като си избрал именно тези професии. Аз да си призная, не смея да нося тази отговорност.
И затова смятам, че лекарите и учителите трябва да получават високо заплащане. Също: по-добре въобще да няма учител, отколкото да има лош учител (лекар).
Какво е смешното?

# 1 040
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Не знам къде кой е казал "колкото ми плащат толкова работя" , но мога да ви кажа, че в Пловдив е невъзможно да се чуе подобно нещо. ПУ постоянно бълва учителски кадри и като се обяви свободно място за учител се явяват над 50 кандидата. Назначават се за по 1 година, да не говорим ,че понякога е и от 15 септември до 30 май или 15 юни в зависимост кога свършва учебното заведение. И ако се пребориш с останалите и те назначат, а след това не се справяш с работата си следващата година никой няма да те вземе отново - просто конкуренцията е жестока и ако искаш да работиш трябва да работиш както трябва.

# 1 041
  • Мнения: 215
не съм съгласна с теб защото не само тебешириния прахе проблем. Но така като те слушам май никога не си държала тебирир всеки ден /редовно/ и тогава си погледни ръцете. И как да приемам това колко работят толкова им се плаща. Мога да кажа от опит че работното време надвишава 8ч. имаш подготовка и в къщи. Не че се оплаквам но мисля че има за какво да се стачкува. Много ми е интересно с 300лв. месечно какво ще направиш newsm78

Ted  не се заяждам, но искрено се надявам да не съм те разбрала правилно и ти да не си УЧИТЕЛКА.
Просто постът ти е пълен с правописни грешки.
Ако обаче си учител, при това не по физическо или трудово, не мисля че има смисъл дискусията относно нивото на образованието да продължава.

# 1 042
  • Мнения: 2 336
Не знам къде кой е казал "колкото ми плащат толкова работя" , но мога да ви кажа, че в Пловдив е невъзможно да се чуе подобно нещо. ПУ постоянно бълва учителски кадри и като се обяви свободно място за учител се явяват над 50 кандидата. Назначават се за по 1 година, да не говорим ,че понякога е и от 15 септември до 30 май или 15 юни в зависимост кога свършва учебното заведение. И ако се пребориш с останалите и те назначат, а след това не се справяш с работата си следващата година никой няма да те вземе отново - просто конкуренцията е жестока и ако искаш да работиш трябва да работиш както трябва.
За Пазарджик мога да кажа същото , защото половината учители са възпитаници на ПУ и за една место се борят доста хора. И се назначават по същия начин.
Значи за теб не е унизително, човека, който прекарва повече време и от теб с детето ти, да взима 300 лв заплата, така ли...........ами аз съм с едно средно образование и взимам 2 пъти повече........и от мен не зависи бъдещото развите на децата, нито инелигентността им, нито желанието им за развитие, желанието им за знания........все пак говорим за хората, на които ежедневно поверяваме физическото и психическо здраве на децата си.........
Че има учители идиоти - има ги, и то мнго вече, писна им , наистина им писна, но да омаловажавате труда им.........е ...нямам думи Naughty

Peace напълно подкрепям Чут Чут

# 1 043
  • Мнения: 2 336
не съм съгласна с теб защото не само тебеширения прах проблем. Но така като те слушам май никога не си държала тебешир всеки ден /редовно/ и тогава си погледни ръцете. И как да приемам това колко работят толкова им се плаща. Мога да кажа от опит че работното време надвишава 8ч. имаш подготовка и в къщи. Не че се оплаквам но мисля че има за какво да се стачкува. Много ми е интересно с 300лв. месечно какво ще направиш newsm78

Ted  не се заяждам, но искрено се надявам да не съм те разбрала правилно и ти да не си УЧИТЕЛКА.
Просто постът ти е пълен с правописни грешки.
Ако обаче си учител, при това не по физическо или трудово, не мисля че има смисъл дискусията относно нивото на образованието да продължава.
Ако си с дете на ръце и пишеш съответния пост, мисля че е нормално да допуснеш грешки Crossing Arms

# 1 044
  • София
  • Мнения: 62 595
И това вече го завъртяхме
Хайде мила, бъди добра и не се опитвай да даваш насока на темата.

Вижте мили учителки, категорично не съм съгласна да увеличат заплатите на всички ви! И не е ли нагло да се иска увеличение, при положение, че детето ми не би могло да влезе в елитна гимназия на базата на наученото от вас в училище?
Представете си, че аз съм ви работодател ( а аз съм, защото заплатите ви са от моите данъци) и вие ми кажете, че искате повечко пари, защото видите ли шофьорите как взимали повече и че не ви стигат, за да си издържате семействата. Сещате ли се какво бих ви отговорила? Нещо от сорта:"Ок, Петрова, нямам нищо против! Дай да видим сега как си се справила с работата! А! Ама те твоите ученици не знаят таблицата за умножение! Хм, ти си свърши ли си работата, а?"
Та така! Защо на всички вкупом да се повишат заплатите!?!?!? ЗАЩО?!?!? И на кадърните и на тези дето не им пука и си изпяват урока. Разбира се, че няма да съм съгласна! Но като гледам на никой не му се чува да се въведе оценка на труда ви. Нещо неизгодно излиза май!
Може системата за оценяване на учителите да не е перфектна, но като се въведе тогава ще видим кой, колко и т.н. Защото ако сте извън държавната сфера, на никого няма да му дреме стигат ли ви парите, за да живеете. Всеки ще те попита, какво можеш, какво си свършил и тогава ще ти каже колко ще ти плати за труда. Ето за това трябва да стачкуват! За адекватна оценка на труда на всеки един поотделно! Стига с тези уравновиловки и общи знаменатели!

Ако случайно си обърнала внимание, не съм учител. Но вече май няма да правя това уточнение. И то защото досега мислех, че не съм дорасла да ме наричат така. Но щом обществеността е останала с това впечатление, коя съм аз да го опровергавам... Така че, много благодаря на всички, които ме смятат за учителка. Направихте ми неоценима услуга.

Та, ако си забелязала, вчера публикувах изводите от едно изследване в американски и японски училище за знанията по математика. По повод на твоето нагодувание, че някои деца не знаят таблицата и ако си прочела изследването, би било добре да се замислиш дали си склонна като японските родители да помагаш на детето си да учи по-добре. Учителите не са факири. Ако си представяш детето си като една кофа, в която някой налива знания наготово, съжалявам за детето. Знанието е ценност, но само за този, който е готов да положи усилия за придобиването му. То не се дава, а се взема. Като със занаята - краде се.
Посоката на разговора е вече определена. Нищо ново не казваш. Само предовкваш стари работи.

# 1 045
  • Мнения: 13 800
... аз съм ви работодател ( а аз съм, защото заплатите ви са от моите данъци)

Хайде моля ви престанете с тези данъци!  По колко данъци плащате, че се изживявате като работодатели ooooh! и на учителите, и на университетските преподаватели, и на леличките в детската градина, и на държавните служители, и на общинските служители, и на лекарите, и на сестрите, и на пенсионерите, и... Да продължавам ли!? Пък и всички знаем как и колко се плащат данъците в България! А ако някой не знае, да се разходи из темите и да види кой на каква част от заплатата се осигурява, т. е. плаща данъци. И да ви пошушна под секрет, учителите също плащат данъци. Изненадааааа! При това без шикалкавене - върху цялата заплата. Да не стане така, че те да се  окажат работодатели на голяма част от вас!?

# 1 046
  • София
  • Мнения: 62 595
И я, моме Северинке, ми кажи, как така си ми работодател?
Амане ми говори празни приказки, дето ги чуваш от някои политици, а си отвори някой бразузър със законодателството и прочети кой и как е работодател и разпределя данъците. За твое улеснение - конституционно право, административно право, търговско право.... Линковете ще те препращат сами. Само четене трябва.
Между другото, никой не ми е работодател, защото съм самонает.

# 1 047
  • Мнения: 55
Господи, тук голяма караница е станала.Ще каже някой:"Не намесвай Господ!", ама като слушам как вървят нещата със стачката на колегите учители/ или поне на бившите колеги/ само Господ може да им помогне.

# 1 048
  • Мнения: 2 829
жалка работа!
най-лошо е положението в детските градини,за разлика от учителите в горен курс,които могат да припечелват нещо от уроци,госпожите в детските заведения са най-онеправдани-толкова ниска заплата получават,а как се оправят с мъниците,направо се чудя ooooh! ooooh!
някои майки едно дете уж изгледат и изкрейзват,а те........с по 25-30 се занимават ежедневно

# 1 049
  • Мнения: 13 800
... ама като слушам как вървят нещата със стачката на колегите учители/ или поне на бившите колеги/ само Господ може да им помогне.

Така ще е, защото не сме истинско общество. На преден план излизат лични, дребни сметчици, елементарна завист "ДА НЕ БИ случайно тези тъпунгери да вземат да получат повече пари от мен, дето седя по ЦЕЛИ 8 часа в офиса и скучая във форума... и съм уморена, уморена, сили нямам да си погледна детето...

Толкова помия се изля върху хората, които не искат нищо повече от едно нормално заплащане на труда си, за да живеят достойно.
При тази нагласа на обществото, естествено, че управляващите ще се държат нагло и цинично, и ще извиват ръце - на кой му пука за някакви си учители...А при такава съпротива е нормално учителите да се огънат.

И още нещо. Я да въведем 8-часов работен ден за всички писатели, художници, професори, научни работници, артисти, журналисти. Ще ни се мотат всички тези нахалници без нормирано работно време и пари ще получават, ама ха Crossing Arms

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 20:16 от птица

Общи условия

Активация на акаунт