За заплатите на учителите и стачката

  • 35 519
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 24 467

Поради тази причина аз не мога да обвиня и учителите, които не подкрепят стачката.

# 1 006
  • Варна
  • Мнения: 1 842
Само да вметна как в другите страни се справят с последствията от стачките.

Тук стачкуваха пощаджиите - повече от месец, стъпаловидно, така че никой не знаеше в кой клон кога стачкуват. Пощенските доставки в цялата страна бяха блокирана. Гаранции дали и кога ще пристигне пощата ти - няма. Иначе по правило е гарантирано писмата с марка първа класа да се доставят от днес за утре, а втора класа - за вдруги ден.

Изпратихме писмо с първа класа, препоръчано, за което платихме 4. 70 (за непрепоръчано от същата категория е 0.70). Писмото пристигна на 7-ия ден, вместо на следващия. Съдържаше молба за работа, крайният срок за приемане на които беше 3 дена след изпращането. Естествено, молбата не беше разгледана поради закъснението. Изпратихме жалба да ни върнат пощенските разходи (това е стандартна процедура, дават ти бланка и ако има закъснение, ти връщат парите). За мое изумление, в отговорът се казваше, че не могат да ни върнат парите, тъй като е имало стачка. Служителят, който приема писмото, е трябвало да ни каже, че не се гарантира доставянето в срок поради стачката.

Някъде да виждате чувство на вина, че са провалили шансовете за работа на някой, който разчита да си намери хляба? Айде стига скрупули. Има закони, който не ги е чел, да ги прочете. Ако стачката е законна, не се работи през това време (не се и плаща, естествено) и разбира се, има потърпевши. Винаги. И това е законно.
Точно така, иначе ефект няма да има

# 1 007
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Поредна дезорганизация и липса на обективна информация по случая.
...
 Това, че са се явили на работа, а не са работили си е чиста ефективна стачка. И ако някои хора по места веднага ще се сетим за налични нарушения, в МОН вече са наясно и с този коз в ръцете могат да извършат поредни манипулации.
...
След това всеки следва да поеме персонално отговорността си за нарушения на ЗУКТС, ако правителството реши да потърси такава. Не съм сигурна до каква и степен и дали въобще синдикалистите си дават сметка в какво забъркват учителите и са разяснили на последните евентуалните последици.
Само да те питам, ти откъде знаеш, че процедурата някъде не е спазена? Това е работа между стачкуващите и директора, не е нужно да се бие тъпан или да се уведомяват родителите.
Не ми е и много ясно по каква система правителството може да потърси отговорност?  newsm78 Такава по закон  могат да поискат потърпевшите...

# 1 008
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В тази стачка могат да се включат не само синдикални членове. Прави се общо събрание, на което се приема или отхвърля стачката, нейния план и ред на изпълнение. След това бива уведомен ръководителя, т.е. в случая директора. Това е, нищо незаконно няма, защото директорът също се е подписал под това. Отделно е известно, че има натиск отгоре и заплахи към директорите. Много са малко обаче тези, които се поддадоха на манипулация.

# 1 009
  • Варна
  • Мнения: 815
В тази стачка могат да се включат не само синдикални членове. Прави се общо събрание, на което се приема или отхвърля стачката, нейния план и ред на изпълнение. След това бива уведомен ръководителя, т.е. в случая директора. Това е, нищо незаконно няма, защото директорът също се е подписал под това. Отделно е известно, че има натиск отгоре и заплахи към директорите. Много са малко обаче тези, които се поддадоха на манипулация.
И дано успеят да издържат да не се поддават на този натиск. Щом всичко е спазено, следва всичко да е законно.

# 1 010
  • Мнения: 24 467
...Не ми е и много ясно по каква система правителството може да потърси отговорност?  newsm78 Такава по закон  могат да поискат потърпевшите...

Не говорим за едно и също нещо.

# 1 011
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Не говорим за едно и също нещо.
Освен ако решиш да се поясниш... Flutter

# 1 012
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Въпроса според мен не е "за" или "против" учителите да получават високи заплати. Естествено е, че хората, които възпитават и обучават децата ни трябва да са добре платени. Въпроса е там, до колко тези хора си вършат добре работата. На мен например в отговор на искане на повишение на заплатата шефа ми ми отговори следното: "А ти какво повече ще свършиш за мен, за парите които искаш в добавка?" Та така, къде на шега, къде на сериозно се питам и аз ще видим ли нещо повече след евентуално увеличение?
Някак много тихомълком пишещите тук учители подминаха много точния въпрос: "Защо сега стачкуват, а не лятото?" Никой не даде отговор, странно?! newsm78
Все си мисля, че има професии, които човек избира по призвание, а не заради финансовата им обезпеченост. Адски много ми харесаха сметките на Ян Бибиян. Peace По- точно от това здраве му кажи! И тях никой не обори.  newsm78 Пак странно...

# 1 013
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Някак много тихомълком пишещите тук учители подминаха много точния въпрос: "Защо сега стачкуват, а не лятото?" Никой не даде отговор, странно?! newsm78
Все си мисля, че има професии, които човек избира по призвание, а не заради финансовата им обезпеченост.
Вероятно този въпрос е подминат, защото отговорът е очевиден. Смисълът на стачката е да не се свърши нещо, което трябва да се върши. През лятото повечето учители са в отпуска, доста работят на други места, за да плащат зимните си сметки, та просто физически не е възможно да стачкуваш, докато си в отпуска.

И после, наистина ли си мислиш, че има професии, които човек избира не за да се изхранва с тях, покрай призванието си, а за да бъде унижаван цял живот? Сигурно не работиш такава професия...

# 1 014
  • Мнения: 2 978
Цитат
Защо сега стачкуват, а не лятото?" Никой не даде отговор, странно?!


Това е като моите въпроси по- горе...Отговориха ми, че съм задала въпроси- отговори!

То е ясно защо..така ще стане по- бързо, защото ще има недоволни родители и всичко ще мине по- бързо.
Също като с такситата, като блокират всичко на всякъде и като останат в безизходица управляващите умни глави и всичко се решава по- бързо!

Тъпа, затъваща държава....Вица за казана е много точен за нас. ooooh!

# 1 015
  • Пловдив
  • Мнения: 14 117
Днес беше ден на мълчание в класната стая. Аз съм учителка по музика. Направих всичко, за да си предам материала по някакъв начин - пусках музика, която трябваше да се слуша, пусках песни, които трябваше да се чуят, свирих на пианото, а децата пяха - уплътних си целия работен ден. Беше ми много, много по-трудно от другите дни, но си свърших работата и никой не може да каже, че не си заслужавам заплатата.

# 1 016
  • Мнения: 24 467
Сигурни ли сте, че днес учителите, мълчали през целия ден, са предупредили минимум преди седмица, че ще правят това? Защото на 15.09.07 такава официална информация за този мълчалив ден нямаше. В едно конкретно училище, да речем, такава не беше налице. И ако не е налице такова предупреждение в писмена форма относно днешната ефективна стачка /защото целодневното мълчание си е такова/ фактът, че са си провели общите събрания си остава неотносим.
Последната ми мисъл е точно тук да споря дали въпросната стачка е законна или не. Просто се убедих, далеч не само от тук, че основни положения не се знаят и не се спазват, а това води до неблагоприятни последици за доста хора.
Че кой да обещае, че ако приемам най- лошото, стачката бъде оборена като законна по съответния ред утре директорът, който е ясно кой го назначава /не и Янка Такева/ няма да заиграе по свирката на своя си работодател и да раздава уволнителни присъди?
Millla, достатъчно писах по този въпрос и извадки от където е нужно съм дала. Какво разбираш под "потърпевши"?
ЗлаВещица, под "мълчание в час" някои учители разбраха да не се появят въобще...

# 1 017
  • София
  • Мнения: 62 595
Пак се започна.
Защо всички негативи се насочват към учителите? Хайде, не се ли сещате, че управляващите носят отговорност за цялата страна и те всъщност решават дали децата ще пропуснат или не. Всеки работник има право на стачка. И откакто съществува изобщо някаква синдикална дейност по света, винаги управляващите (държавни или частни) са се опитвали всячески да хвърлят вината върху стачкуващите. Ако е частник, обаче, едва ли някой тук ще излезе да го защитава, че потребителите губели, ако той не произвежда някаква стока. Затова, я си отворете очите. И е естествено всеки, който държи някаква власт да е готов на всичко за своите интереси, пък дори и потоп да става.
Не може винаги здравата глава да пати заради болната.

# 1 018
  • Пловдив
  • Мнения: 14 117
ЗлаВещица, под "мълчание в час" някои учители разбраха да не се появят въобще...

Учителите от моя синдикат - тъй като съм синдикален лидер в Пловдивска област - не отсъстваха от класните стаи - току що се прибирам от съвет, в който бяха всичките ни председатели на секции по училищата.

# 1 019
  • Варна
  • Мнения: 2 269
И после, нали не би приела безропотно, един лекар да лекува детето ти през пръсти, защото толкова му плащали?

Общи условия

Активация на акаунт