Стачка в детските градини от 24.09.

  • 25 455
  • 608
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 891
yovanka, аз също ги подкрепям, но не забравяй, че от МОН и Министерство на Икономиката не са на това мнение. Надявам се сте гледали "Господари на ефира снощи" и сте видяли "милото" отношение на Мин.на образованието към Янка Такева.

# 31
  • Мнения: X
Копирам си поста от една съседна тема. Mr. Green

Вчера като прибирах малкия  от градина, питах в какво ще се изразява стачката.Казаха ми, че НЯМА да приемат деца, но ще си бъдат по работните места.
Доколкото разбрах (от новините ли, от де ли?!) Даниел Вълчев и премиера нямат намерение да удовлетворят исканията на учителите. Но имали вариант да предотвратят стачката още в зародиш.
 

А колкото до Янка Такева, тя и сред учителите не се ползва с добър рейтинг.

# 32
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
Момичета, стачката ще се състои в това, че няма да ПРИЕМАТ деца от 7,30 до 8,30 - тоест, ако си заведеш детето преди 7,30 и след 8,30, проблема е никакъв. Поне така ми обясниха от нашата детска градина, предполагам, че така ще е навсякъде. За мен това определено си е някакво неудобство, защото за да отидем преди 7,30 трябва да станем към 6,30, съответно ако го заведа след 8,30 ще закъснея за работа. Но ще се съобразя, какво да правя...


това за всички детски градини ли важи... newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 14 683
yovanka, аз също ги подкрепям, но не забравяй, че от МОН и Министерство на Икономиката не са на това мнение. Надявам се сте гледали "Господари на ефира снощи" и сте видяли "милото" отношение на Мин.на образованието към Янка Такева.
Янка Такева е просто един синдикален лидер-въобще не я идентифицирам с учителското съсловие.

# 34
  • Мнения: 2 891
Тя може да е всякаква, но я представят като лицето на учителския протест. Аз, като страничен наблюдател, приемам отношението към нея, като отношение към съсловието.

# 35
  • sf
  • Мнения: 10 145
Цитат
За съжаление, някои учители не заслужават и сегашната заплата, но има и такива, които наистина са съвестни и отговорни.
  newsm10

така е, но съм и бясна за тая стачка. нашата градина от средата на юни беше със сборни групи. юли и август въобще не работеше. а на всичкото отгоре едва вчера отвори. а другата седмица пък стачка! да не говорим, че до вчера слагаха дограма и е такава мърсотия в градината, че нямам думи  doh
а дъщеря ми е предучилищна и уж имали много задачи тая година, а като гледам май скоро няма да влязат в релси.

# 36
  • Мнения: 46
на мен днес в градината ми обясниха, че ще стачкуват като ще са на работа ама няма да приемат деца от 24.09, но не знаеха за какъв период. Питах медицинската сестра от яслата понеже ми е позната дали и те ще стачкуват тя ми обясни, че стачкуват само учителите, а на медицинските сестри в яслата им се заплащало от съвсем друго място както и готвачите в градините - странна работа newsm78. В училище днес също ме уведомиха, че стачката остава и затова изтеглят родителската среща за тази седмица. Дано поне своевременно уведомят всички.

# 37
  • Мнения: 415
Аз не подкрепям стачката на учителите в нашата градина, макар впечатленията ми да са само от първия ден.

Ето и фактите: На 17.09.2007 си водя детето за първи път в детската градина. То е щастливо, носи два букета и до тук всичко е ОК. Минаваме през кабинета на сестрата, показваме всички документи и бележки, упътват ни  към нашата група. И, какво да видя: Една стая с мокър балатум,струпани масички и столчета в един ъгъл и група жени, ходещи напред, назад. Една част от тях са явно лелки, облечени в престилки, две от тях са явно госпожи. Стоим няколко минути, никой "добро утро" не ни казва.  След малко идва едната "госпожо подобна" госпожа, издърпва букета от ръцете на детето, и казва: "Кажи на мама и тате да ти дадат 2,50лв. за тържеството" и задърпва детето вътре, в стаята. Преди това нито се е представила, нито пък е казала "Добро утро". След малко аз се обръщам към другата "госпожо подобна" госпожа и я питам, поне някой няма ли да ни каже кой как се казва.
"Ами, то на табелката до врата си пише. Аз съм директорката".
"Да, но тук пише 4 -та група".
"Вие издребнявате, сега. Ще сменим табелите. Моите хора са работили през почивните дни".
На езика ми беше, да й отговоря, че не си личи толкова много да са работили, но заради детето си премълчах.
Вечерта, забелязвам зачервено дупе и пипи. Оказва се, че нямало и тоалетна хартия. Забравих да кажа, че миналата седмица ходих да питам КАКВО ТРЯБВА ДА НОСЯ. Никой нищо не ми каза.
Е, кажете ми как да ги подкрепя. Може да са им мизерни заплатите, но мнооого голям процент от учителите и тези заплати не заслужават.

П.П. Това е детска градина в центъра на Бургас!!!

# 38
  • Мнения: 512

Принципно подкрепям исканията на учителките, най-малкото защото съм напълно удовлетворена от труда им и усилията, които полагат, за да са децата ни на едно добро място. Вече трета година синът ми посещава това ОДЗ и не съм имала НИКАКВИ забележки или проблеми до сега - грижите, които се полагат са първокласни! Така че ако зависи от мен, бих им увеличила заплатите не със 100%, а с 300% - за справка едната от учителките ни взима 238 лв БРУТО. В същото време подговя у дома си (тоест - в свободното си време) разни игри за апликации, за оцветяване, купува и носи книжки с приказки, от които да им чете... Какво повече да кажа.

Това все едно аз съм го писала!  smile3521

А в нашата градина казаха, че ИЗОБЩО няма да работят, не става въпрос за 1 час сутрин - просто не приемат децата и толкова.

# 39
  • Мнения: X

П.П. Това е детска градина в центъра на Бургас!!!

Имам  предположения за коя градина става въпрос

Хора, освестете се!Вие бихте ли работили цял месец за 238 лева брутна заплата?
Педагог съм по образование и една от причините да не работя по специалността си е именно заплащането. Tired

Последна редакция: вт, 18 сеп 2007, 12:19 от Анонимен

# 40
  • sf
  • Мнения: 10 145
абсолютно съм съгласна , че е подигравка да се заплащат мизерни пари на хората, които учат децата ни. свекърва ми е педагог и виждам какъв труд полага за децата, с какво желание се занимава с тях. но в същото време виждам и как нейни колежки са станали учители, само защото това са ги приели да учат и приемат работата си като наказание...
значи трябва да се измисли нещо и всеки да получава заплатата, която заслужва за положения труд и внимание

# 41
  • Мнения: 2 891

значи трябва да се измисли нещо и всеки да получава заплатата, която заслужва за положения труд и внимание


такава система, в държавно учреждение НЕ МОЖЕ да се направи! Независимо дали са учители, лекари, шофьори... каквито и да са. Невъзможно е!

# 42
  • Мнения: 7 821
Подкрепям стачката на учителите!
Ако само си мълчат, никой няма да се сети да им вдигне заплатите.

# 43
  • Мнения: 415

П.П. Това е детска градина в центъра на Бургас!!!

Имам редположения за коя градина става въпрос

Хора, освестете се!Вие бихте ли работили цял месец за 238 лева брутна заплата?
Педагог съм по образование и една от причините да не работя по специалността си е именно заплащането. Tired

Може и да съм крайна, но на когото не му харесва да си стои в къщи или да направи частна градина/ясла. Сега, пък някой ще скочи, че изискванията за частна градина са безумни и т.н.
След като си на работното си място трябва да си изпълняваш задълженията.
А, също така, като ми са ниски доходите да не казвам "Добро утро" на съседа ми, който кара последен модел Мерцедес ли?

Да, вярно е, че съм им ниски заплатите, но пък аз и най - вече детето ми, с какво сме заслужили подобно отношение?

# 44
  • София
  • Мнения: 210
soskoсъжалявам за отношението в детската градина.
Аз съм много доволна от нашата. И учителките са много отдадени, и лелите са учтиви и директорката е разбрана.
Когато минахме на 5ти да видим какво е положението, в стаите тепърва почваше да се чисти, но в понеделник всичко беше излъскано и оставаше само да си подредят играчките.
Но сега сме само с една госожа. Другата остана известно време след пенсиониране, но ни се извини, че не може да довърши годината, защото имаше изключително добро предложение от частна ДГ. И от май насам не могат да и намерят заместник. За тия пари...
Не знам дали тук е мястото да го обсъдим, но се замислих, че изобщо не знам тия 40лв такса за какво точно стигат. Само хранителните продукти поскъпнаха толкова много, че скоро май е време да очакваме повишаване. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт