За дъжда и такситата, за такситата и дъжда... в голЕмото село София

  • 4 773
  • 82
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 857
Рядко пускам теми, особено в Клюкарника. В момента обаче съм бясна. Рева и съм бясна.
И пускам темата не колкото да се оплача аз, а да разбера само аз ли съм сбъркана.
Изпадала съм в подобно ситуация и друг път. Въпреки това си мисля, че трябва да има нещо, което да се направи.

Днес трябваше да заведа детето си на зъболекар в 16.30ч.
Излязох 1ч по-рано от работа /достатъчно, за да стигнем на време по познатата схема/.
От работата ми до градината стигам пеша за 10 мин, взимам детето от градина и се мятаме на такси.
От Редута до пл. Журналист в Лозенец се движим с таксито и стигаме на време.
По принцип това го правим веднъж в месеца /всеки месец/ като обикновено и часа ни за зъболекар е същия.
Само,че днес заваля дъжд.
Заваля 5 мин след като извиках таксито.
Ползвам една и съща фирма, както е видно една и съща схема за водене на детето на зъболекар.
Само, че не винаги вали дъжд.

Искам да знам на колко от вас им се е случвало да бързат за някъде, да гонят точен час и да не могат да си намерят такси, защото вали? На всички май... Какво се случи с нас ли?
Ами след като висяхме пред козирката на входа на градината /вече си валеше като из ведро/ 20 мин и звъннах ми казаха, че за мен такси няма и го отказах. Звъннах на още три компании, но изчакването при тях вече беше стигнало 20 мин. Изнервих се съвсем... Просто защото наум помня номерата на 3-4 фирми за таксита. Обаче ми се изчерпаха вариантите. Какво да правя. Хванах детето и се прибрах в къщи /през 2 къщи/ и се метнах на гугъл. Започнах да звъня подред на всички таксиметрови компании в София, които намерих. Половината не вдигаха или затваряха веднага. Междувременно детето си преоблече мокрите дрехи и ме зачака на вратата като препеликваше: "мамо, къде е таксито?". Отчаяно продължавах да звъня и на първата компания, на която звъннах дали ще получа такси от Редута до Лозенец. Обадих се и на доктора с жалното обяснение, че не можем да тръгнем към него от 16.10ч, а часът вече беше 16.48ч. Той пък от своя страна каза: "не мога да ви чакам много след 17ч". Така и не стигнахме до зъболекаря...............

Така аз стоях безпомощно с дете, обуто на вратата, излязла залудо от работа и несвършила наистина важна работа. Ама наистина безпомощно. Много "ако", но човек не може да предвиди всичко. Има и градски транспорт до там, разбира се. Знам и че съм си оставила за закъснение време. Знам и че доктора ни чака половин час. Но трябва ли предвиждам фактора "дъжд". "Гръм"- да! Щото от гръм може да умре човек. Но дъжд? Как така в милионна София като завали дъжд и всичко блокира. Това не е сняг, това не е градушка, не е ураган даже... Как питам аз? Как не се намери една фирма да намери такси за майка, която да заведе детето си на доктор? /колко патос вложих в това изречение само, хихи/ Ами ако не беше нещо рутинно? Ами ако беше нещо спешно?

Аз по принцип харесвам дъжд. Радвам се на дъжда доста.
Таксита също използвам по принцип. Даже доста. Не шофирам.
Да се возя в такси, докато вали дъжд, обичам.
Но да си викам такси по телефона, докато вали дъжд - не понасям.

Приемам всякакви коментари по темата. Смятам хората, които не шофират ще имат доста да разкажат.
Темата е как се вика такси по време на дъжд. За нищо друго. Може би и за организацията. Как да не вали, в деня, когато детето ми има час за зъболекар. Може би и за това колко таксиметрови коли има в София и как организирано стават заети при първите капки дъжд. Недоумявам!

п.п. толкова дълга тема не бях писала от доста време, но наистина се ядосвам  Crazy

п.п. сега детето ми подвиква: "мамо, сега спря да вали дъжд!"

# 1
  • в Низината
  • Мнения: 705
Не само в София е така - в Пловдив проблемът с такситата, когато вали е същият.

# 2
  • Мнения: 677
Драгон, може пък да е било за хубаво. Иначе кво да ти кажа, на мобилен телефон и на такси, вяра не можеш да имаш на 100%. Имам особенно отношение към темата, но ме е страх, че ще дойде буболина и ще замълча. Сипи си сега едно и кажи наздраве! И си купи кола!

# 3
  • София
  • Мнения: 2 857
Сипи си сега едно и кажи наздраве! И си купи кола!
не е проблема в МПС-то  Wink 
Добре де, ама ми беше важно! От това да пийна едно нямам полза. Какво можех да направя се питам?  Tired

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Съжалявам наистина и ти съчувствам напълно.
Изпадала съм в такива ситуации неднократно, и то при нормални условия.
Затова сега си карам колата и гледам да не завися от нечия добра воля (защото май натам го избива).

# 5
  • Мнения: 677
Да се обадиш на приятел. Нищо не можеш да направиш, разбирам те, аз съм изпадал многократно в подобна ситуация. Отвратително е, знам. И пак ти казвам, може да е било за добро.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 857
И пак ти казвам, може да е било за добро.
така е  Mr. Green излязох един час по-рано от работа все пак  Laughing

# 7
  • Мнения: 402
Много е гадно, не е проблема само когато вали, на първия учебен ден сутринта беше същото, на Нова година от 19,00 на 31 Декември та до светлите часове на деня на 01 Януари, по Коледа, дните на предколедни банкети, и т.н. Мога да изброявам безкрай.
Винаги проклинам многократно мига в който остана по някаква причина без кола /слава богу случва ми се безкрайно рядко/.

# 8
  • Мнения: 4 392
Случи ми се лятото. Заваля ненадейно. Обадих се на фирмата, на която съм, по- точно бях,  постоянна клиентка. Казаха ми : "Идва до минутка" . Минутката се изниза, след нея и още 10-15, а аз стоях с щерката под една стряха и чепиците ни плуваха във вода. Дъждът спря, мина такси на друга фирма, качихме се. И смених фирмата, ъф корс. Peace

Забравих да кажа, че не живея в село София. В друго село съм. Grinning

# 9
  • Мнения: 3 423
Идат избори. Току-виж новият кмет
даде въздушен коридор за спешни
случаи, знам ли. София гъмжи от коли,
трошки, разкрибуцани бусове и тролеи.
А таксиметраджиите са галфони. Барабар
с малоумните им диспечерки. Смени зъбаря
с някой до вас. Или си вземи час за друг ден.
Не се ядосвай. Случва се навсякъде. Тук също.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 857
да, ама за 5 мин
в София дори не вали винаги навсякъде
освен това не беше към края на работния ден - пика и задръстванията стават към 5
интересно ми е по статистика колко ли таксиметрови коли има, действащи в града?

# 11
  • Мнения: 3 423
Тук никога не питам, дали може да ме
закарат до еди-къде си, преди да съм
се качила. Качвам се, казвам накъде съм
и човекът тръгва. Няма "ама", няма "не
си ми в посоката", няма "хър" и "мър". В
София винаги с някви уговорки работят.
Веднъж поръчах такси за летището, та
през целия път мяцащото туловище зад
волана смърдеше не само телом, че имал
всъщност работа към Люлин, мама му деба,
как па го пратиха към летището. Галфони!
Не им се връзвай. Не са шофьори от хубаво.

# 12
  • Мнения: 2 792
 единственото, което можеш да направиш е да отидеш с градски транспорт като ти отказват такситата. На мен лятото редовно ми отказваха за Центъра, бяхме заобиколени от ремонти и никой не щеше да дойде, знам колко е кофти.

# 13
  • Мнения: 189
Болна ми е тази тема. Току-що след 5 опита да си поръчам такси, успях и ми казаха, че има забавяне от 30 минути. Ще чакам, нямам избор.

# 14
  • Мнения: 4 546
ами не е само в софия.
последния път бързах за лекар, а детето беше на 10ина дни. можете да се представите колко ми е било свито. та цял час не можах да хвана такси- нито по телефона, нито от улицата. различните фирми, ако не са си изключили телефона и се объркат да ти вдигнат, казват - "имаме бедствено положение. не можем да ви пратим такси". какво бедствено положение от един дъжд  #2gunfire

# 15
  • Мнения: 560
Ми какво да кажа..... newsm11
Преди да изляза болнични работех в хотел.Работехме с 2 фирми и на ден викахме поне по 20-30 таксита,а като има някой голям мач,или група,която ходи по кръчмите броят е достигал до 50-60 на ден.
Ми случвало се е да поръчаме такси от вечерта за сутринта за точен час и да не дойде.Абе гости на бой са ни скачали заради тия пусти таксита.
И аз никога не разбрах защо дъжда "намалява" броя на такситата или каквото там им се случва,та спират да работят.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 857
или каквото там им се случва,та спират да работят.
аз имам чувстовото, че те просто спират!
едно е да вали вече - всички си знаем, че ще има изчакване  Rolling Eyes
но да го викна преди дъжда и да не дойде  Close

# 17
  • София
  • Мнения: 6 363
винаги е така с такситата в София когато вали дъжд или сняг. също и по празници. в останалите дни от годината страдат, че няма работа и умират от глад.
питала съм таксиджии за тоя феномен. получих отговор, че на много техни колеги не им се излиза при лоши атмосферни условия, а естествено точно тогава се удвоява клиентелата.

все пак, нека отбележа, че прогнозата за дъжда я дадоха още снощи. знаеше се, че ще вали. можеше да се предвиди по-голям времеви интервал.

# 18
  • Мнения: 1 858
За мой ужас и аз имам трагичен опит с такситата но в село Монтана. Преди месец, месец и нещо, когато в Монтана се изляха 70/80 литра дъжд на квадратен метър. Дъжда ме свари насред улицата. Звънях, звънях за такси и така и не дойде. Накрая реших да тръгна пеша (най-голямата глупост, която съм правила някога). Тогава изживях НАЙ- големия ужас в живота си. Как щях да се удавя няма да разправям, но ще кажа,че съм се зарекла и капка дъжд да падне аз навън не излизам!

# 19
  • Мнения: 2 212
В Пловдив е същата работа с такситата...Завали ли по-силен дъжд, всички са заети, всички не отговарят. Защо, не се знае...

# 20
  • Мнения: 2 237
Разбирам те ! Hug
При предишния дъжд (преди около две седмици) се оказах в същото положение.Нямаше кой да вземе дребната от ясла и аз,два часа по-рано си затръгвах от работа за да мога да я взема аз.И като заваля ! Ама яко.Викам аз такси - нямало,не можели да ми намерят.Обаждам се на втора фирма,трета,четвърта.....същото."Вали дъжд,коли нямаме,ще трябва да чакате минимум един час !"  Shocked  Да де,ама детето ми няма кой да го вземе,а аз в този дъжд от Дружба до Симеоново как да стигна ! #Cussing out Накрая направо се разплаках като си помислих как мъничето стои на прозореца в яслата и чака мама,а мен ме няма.Обадих се на баща ми,който за щастие напоследък често е в София по работа,та той отиде да я вземе.Аз пристигнах доста след като вече я беше взел - мокра,подгизнала и бясна.Как си пристигнах ли ? Много просто,метнах се на градски транспорт до Плиска,а от там взех такси.Човека,като чу за неволите ми вика "Ама как така няма коли,а аз вися тука от един час и чакам да ме извикат за някой клиент !"  ooooh!
Е това е.Иди се ядосвай ако си нямаш работа.....
Та те разбирам те..... Hug

# 21
  • Мнения: 7 111
При дъжд отговора на операторката е "Ще можем да изпратим, но след един час най-малко." Ако въобще се трогнат да вдигнат телефон.  Tired

Лисо, болен мозък си  Heart Eyes. С най-добро чувство.  Joy

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
С мъжа ми ни свари веднъж един дъжд някъде около Петте кьошета, аз бременна не знам си кой месец, маршрутките всички претъпкани... 90% от такситата светеха зелено, ама нито едно не спря, да им се не види! Все едно бяхме прозрачни. Накрая спря някакъв и ни откара на отворен прозорец, не знам как не се разболях.

# 23
  • Мнения: 677
Мноо ясно, че при дъжд търсенето превишава предлагането многократно. Тва е Бинго за таксиджиите, които за курс под 10 лева не тръгват на някъде. Дружба-Перник, тва им е играта. Дъжд за вас, урожай за тях.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 857
от там взех такси.Човека,като чу за неволите ми вика "Ама как така няма коли,а аз вися тука от един час и чакам да ме извикат за някой клиент !"  ooooh!
истина е! аз съм го правила това, излизам и по-бързо се качвам! ама как да простудя детето  Rolling Eyes

има доста голяма част от такситата, които работят към някоя фирма, но не са на радиостанция към тях
например 91280 - тези, които са с радиостанция са с големия червен надпис, а тези без - с големия бял - това го знам от самата фирма

п.п. не съм се замисляла, че има таксита, които не искат да излизат на работа при лошо време

п.п. Сопрано, от шофьори знам, че най-на далавера им излиза къс курс понеже си плащаш и повикването и първоначалната, а метана/газта им хабиш малко 

# 25
  • Мнения: 2 563
Мдам. Така става като вали. Звъним и пцуем, а веднъж майка ми за малко да си пропусне химиотерапията. В страната на ограничените възможности живеем.

# 26
  • Мнения: 2 563
Сипи си сега едно и кажи наздраве! И си купи кола![/b][/color]

С която да задръсти София още повече?! Ай сиктир!

# 27
  • Мнения: 2 716
Гадно.
Като цяло не разчитам на таксита. Ако е важно, подсигурявам кола. Ако не е- има транспорт.
Бакшишите не ми допадат. Винаги, когато мога избягвам да ползвам "услугите" им. А май мога постоянно.  Laughing
Тъпото е, че излизаш през работно време и се налага да съкратиш максимум времето.
Лиска ти е дала добър съвет. Смени зъболекаря  Peace
На улицата нямаше ли такси? Та само по телефона. Или пък разстоянието им се е видяло късо  newsm78
Гадна работа.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 857
Смени зъболекаря  Peace
На улицата нямаше ли такси? Та само по телефона.  Гадна работа.
за съжаление на Лиска съвета е малко неприложим в конкретния случай.
А такси нямаше къде да махам от улицата с детето в дъжда без чадър.  Rolling Eyes

п.п. продължавам да се питам - какъв е броя на таксита в София /поне за една смяна 12ч/?

# 29
  • Мнения: 677
Около 4000 са.

# 30
# 31
  • Мнения: 156
И в Пловдив е така,когато завали дъжд,все едно ураганна буря се извива-задръствания,ожулени ламарини и изнеревени шофьори.
Доста сериозни клиенти сме на една фирма,така че с такситата проблеми нямам,но движението е направо изнервящо.
Аз пък съм чувала от шофьори,че често при дъжд заявки не вземат,за да не се бутат по улички.Щом вали,все някой от стоянка или от улицата ще ги хване.
Ама въпросът ми е какъв е смисълът от тях тогава Thinking?

# 32
  • Мнения: 1 520
Много неприятно, защото се оказва, че един дъжд е в състояние да блокира всичко планирано.

Аз от преди имам много лошо подобно изживяване.
Още водех детето си на рехабилитация. Часът ни беше рано сутринта. Зимата. И към 8.00 си извиках такси от Орлов мост за Красна поляна. Всеки ден пътувах с една и съща компания. Бяха ме научили по гласа вече. Един маршрут.
Казаха, че идва до 3-4 минути и ние с детенце, тъкмо станало от сън (към 1г. 5-6 мес. да е бил) слизаме долу пред кооперацията. И като се започна едно чакане, никога преди не ни се беше случвало.
Чакахме, чакахме, нищо. Звъня на момичето, но то вече си е минал половин час, тя се обади насам натам и каза, че веднага изпраща кола. Тази втора кола дойде действително за 1-2 минути. И човекът като ме видя с детенце, направо се ядоса заради другия си колега. И вика  Как може така. Той е взел някой за по-дълъг курс като го е спрял. Обади се веднага по радиостанцията, отбелязаха го оня по каналния ред за наказание. И човекът откровенно ни съжали, при тия минусови температури тогава, още повече че действително всеки ден, по едно и също време с тяхната компания ходехме на това едно и също място. Със абсолютна сигурност заявявам, че от този адрес знаеха конкретно кого возят.

Даже сега като го пиша и ме хваща яд тогава за тоя шофьор, първия. Алал да са му били тия пари дето в повече ги е спечелил.

Естествено детето ми тогава се разболя с бронхит. Даже май точно тогава влязохме за сефте в болница.

Нямам думи. Просто има някой отвратителни шофьори, крайно елементарни.
Ама то дал Господ черни овци във всяка област. При таксиджиите му се е отпуснала шепата. Mr. Green

# 33
  • София
  • Мнения: 4 423
Драгонче, съжалявам мила, че така е станало Confused
В крайна сметка ми имаш телефона, знаеш, че мъжът ми няма да откаже никога - обади се бе човек, след 10 минути където и да си, ще е при теб Hug

# 34
  • Мнения: 677
Бубс, напиши го за всички де.

# 35
  • София
  • Мнения: 4 423
Е, не ми е удобно, може да се разтълкува като реклама, иначе той наистина е най  - отзивчивия човек, който познавам - в 2ч през нощта е ставал ако му се обадят по телефона.

# 36
  • Мнения: 4 195
Драгоне, другия път звъниш и казваш - родилка, с 7 см разкритие..... Wink
включих се само за да те разсмея, щото такси рядко ползвам, но ти предлагам нещо, щом позлваш толкова често такси, си хвани един - на Бубка мъжа примерно, и да ти е персонален, викай винаги него, може да го чакаш 5 мин повече, но ще имаш поне някаква сигурност, не че винаги ще е свободен на секундата, но е вариант, много хора го правят Wink
а мен питаш ли ме, като носих чадър 2 месеца всеки ден, и само днес не го взех, и се изиспа целия дъжд върху мен Wink

# 37
  • Мнения: 677
Драгонче, съжалявам мила, че така е станало Confused
В крайна сметка ми имаш телефона, знаеш, че мъжът ми няма да откаже никога - обади се бе човек, след 10 минути където и да си, ще е при теб Hug

Бубс, тва ЛС ли е или пост, да не си объркала?

# 38
  • София
  • Мнения: 2 623
Нищо ново под слънцето, както казват хората  Rolling Eyes
В сферата на услугите България сигурно се нарежда
на едно от последните места. Тук нямаме култура
на обслужването в коя и да е област.
Специално за такситата имам особено мнение
и ми е интересно да разбера на какво основание
претендират изобщо за нещо /като повишаване
на цената на км пробег/, без да спазват елементарни
правила и култура нулева.
1. Оправдание, че цените на газта и бензина се вдигат -
ха ха ха - 80% от такситата зареждат метан. Сами си направете
сметката
2. Пушат без дори да те попитат дали би ти пречило
Преди месец взимам такси да водя малкия на преглед
в болницата. Шофьора е уведомен за къде отиваме и
той най-нагло на 200 метра от болницата пали цигара.
Сякаш не можа да изчака 2 минути  #Cussing out
3. От 5 коли 4 ми отказват ако маршрута е по-къс от
6-7 спирки /образно/.
4. Някои таксиметрови шофьори мисля, че дори не знаят
какво е баня  Sick
5. Всекидневно съм свидетел как се изхвърлят от прозорците
им чашки от кафе, обелки от вафли, празни кутии от цигари
и т.н.
Ами след всичко това, нужно ли е да коментираме повече ?
Просто заслужават никой и по никакъв повод да не ползва
"услугите" им. Жалко само, че това е невъзможно  Thinking

# 39
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
То да беше само дъжда ...
Налага ми се често да пътувам до София с автобус, тръгващ в 4 часа сутринта.
Все ми се беше случвало да закъсняват, но в последно време не си вдигат телефоните
толкова рано. Нямало било дежурни ... и само се надявам да не изпусна автобуса някой ден  ooooh!

# 40
  • Мнения: X
Ами това е София! Като паднат две капки дъжд, настъпва тотален транспортен колапс. И аз днес отидох до работата за 40 мин. с маршрутка, вместо за 20. И се чувствах плюнка, захвърлена на вятъра! Шофьорът си пълнеше маршрутката - 10, 20, 30 човека, караше като луд /разписание гони човека/ и ни изпопребиваше при всяко натискане на спирачката!
Чакам метрото! Сигурно ще е златно с диамантено покритие - толкова време го чакаме, сигурно ще е страшно готино! Иначе хората от Младост живи да ги ожалиш...нема такова чудо!

# 41
  • София
  • Мнения: 2 857
специално съм написала, че темата не е да плюем таксиметровите шофьори, а по един съвсем конкретен повод - исках да разбера къде куца и къде се къса веригата -- в 4-хилядната бройка на Сопрано-то и някои други причини /от отговорите дотук/

Буболина, не ми е запаметен номера ти в гсм-а ми

Чут Чут, а още по-смешното, че докато пусна темата тук и дъжда спря  ooooh!

# 42
  • София
  • Мнения: 2 623
специално съм написала, че темата не е да плюем таксиметровите шофьори, а по един съвсем конкретен повод - исках да разбера къде куца и къде се къса веригата -- в 4-хилядната бройка на Сопрано-то и някои други причини /от отговорите дотук/


Никой не е оплют според мен, но проблемите
изтъкнати от мен, не са по-малковажни от
проблема, че в дъжда няма таксита.
Това също е част от културата на обслужване.
Нямаш право да си позволяваш да караш клиент
да те чака 40 минути, независимо от обстоятелствата.
Същия клиент утре вече ще е клиент на конкуренцията.
И да търсиш отговори, или няма да ги намериш или
ако ги намериш, нищо няма да промениш.
Защото кучето си лае, а кервана си върви .......
И утре когато цената стане 1.10 на км пак ще се
возим и пак ще си задаваме същите въпроси,
а промяна няма да има и на йота  Naughty
Спирам да пиша !

# 43
  • Мнения: 3 835
Изобщо не мога да разбера каква е връзката м/у дъжда и липсата на таксита. Вярно е, че имам кола, но и таксита ползвам. Лично аз такива драстични проблеми не съм имала.
Dragon's Bride, много съжалявам, наистина може и за добро да е.

Такситата нарочно ли ги правят тези номера по време на дъжд. Чак пък лоши атмосферни условия. Един дъжд, какво толкова, караш малко по-внимателно.
Единствено си спомням, че на една нова година, страшен сняг, такси абсурд, хората за гушите се хващаха заради такси, се прибрахме пеш. Аз на ........найсе сантиметрови токчета.

# 44
  • Мнения: 834
Такаааа, аз съм една от малоумните диспечерки Embarassed
Обяснението е следното. В компанията, в която работя има примерно 300коли. От тях да кажем, че работят 250 бр. Имаме си корпоративни клиенти /плащат с талони и ваучари/, редовни кешови клиенти и "парашутисти"/обадили се случайно,редовни клиенти на конкуренцията/.
Шофьорите пък са 2 вида: 80% "тиквеници" и 20% професионалисти /% са условни/.
В ситуаця на дъжд, сняг или празник 1-вата категория шофьори се изключват умишлено от системата на ЦДП /центр.диспечерски пункт/ и си правят на улицата каквото си поискат, а в последствие после ние получаваме оплаквания от "ужилени" клиенти.
От 2-рата катег. шофьори остават много малко /да кажем 50/, работещи с ЦДП. С тези шофьори гледаме да обслужим най- напред корпоративните клиенти, след това редовните кешови и чак тогава "парашутистите".
Сами си направете сметка #Crazy защо се чака така, ако поръчате по телефон. Шанса ви да ползвате такси е по- голям на улицата със 100%-ов риск да ви вземат повече пари от нормалното #2gunfire
За клиентите също има какво да кажа, но понеже съм достатъчно малоумна, няма да правя нито положителен, нито отрицателен коментар Naughty А и темата е с конкретен въпрос.

# 45
  • Мнения: 3 835
В ситуаця на дъжд, сняг или празник 1-вата категория шофьори се изключват умишлено от системата на ЦДП /центр.диспечерски пункт/ и си правят на улицата каквото си поискат, а в последствие после ние получаваме оплаквания от "ужилени" клиенти.

Искаш да кажеш, че те сами, своеволно се изключват и фирмата няма никакъв контрол над тях?

# 46
  • Мнения: 834
Да, сами. Никого не можеш да задължиш да работи на ЦДП. Стават "копърки".

# 47
  • Мнения: 3 835
Да, сами. Никого не можеш да задължиш да работи на ЦДП. Стават "копърки".

Договори при постъпване на работа не подписват ли, кой им плаща заплатите? Нали ползват фирмени коли? Те на практика рушат реномето на фирмата, за която работят. Работодателя защо го допуска. Нали има безработица.
Парите са им малко, и работодателя предпочита да си затваря очите за тези своеволия, защото така му изнася? Хипотетично търся проблема. Hug

# 48
  • Мнения: 834
Заплати в такситата няма от  newsm78 незнам си кога. Аз съм в бранша от 1993г и заплати не съм заварила /освен нашите/.
Принципа е следния. Имаш собствена кола или искаш да си вземеш на лизинг. Избираш си компания, на която ти харесват тарифите и условията. Подписваш договор  с компанията и тръгваш по улиците. Ако си със собствена кола плащаш само месечна такса за това, че носиш стикерите на компанията и месечна такса за ЦДП, ако ще ползваш такова.
В нашата компания всички коли са лизингови, собствени няма. След няколко месеца някои от колите ще са изплатени и тогава вече ще има и собствени. И всички са с радиостанции и GPS терминали. Изключат ли се от системата - край. Те не са активни за нас, все едно, че не работят.
Компаниите, в това число и моята, гледат да дадат колкото се може повече коли на лизинг, защото именно от това е истинската печалба за тях. Коли вземат "кьораво и сакато" затова ще става и по- лошо, ще расте и % на "тиквениците" Mr. Green

# 49
  • Мнения: 3 423
Изключат ли се от системата - край. Те не са активни за нас, все едно, че не работят.
Компаниите, в това число и моята, гледат да дадат колкото се може повече коли на лизинг, защото именно от това е истинската печалба за тях. Коли вземат "кьораво и сакато" затова ще става и по- лошо, ще расте и % на "тиквениците" Mr. Green

Значи какво? Тиквеници на самотек.
Шефовете на фирмата-шапка са горди
от имиджа на фирмата си. Тиквеници!

# 50
  • Мнения: 3 835
.....................................................

Благодаря за разяснението, наистина не бях наясно със системата на организация.
За съжаление, при така организираната схема, не виждам как би могло да се подобри обслужването на клиентите. Излиза, че от шофьорите зависи всичко, а процентите "тиквеници" и "професионалисти", които си дала са достатъчно красноречиви. Hug

Ако се включи и някой таксиметров шофьор би било хубаво. Mr. Green Tired

# 51
  • Мнения: 834
Абе, важното е да има лапаница. Навсякъде е така- от Парламента.....доооо....продавача на семки.
Къв имидж, кви 5 лева Joy
Шефовете от едната страна правят лапаница, шофьорите от другата страна- пачка, а буфера е малоумното ЦДП с твърдата заплата. Карай да е весело!!!

Тео777 за чий... ти е пък сега шофьор? Ако толкова държиш - веднага ще го тръсна на стола Heart Eyes Laughing Мъж ми е таксиметров шофьор при конкуренцията. И там положението е същото.

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 01:53 от pimpa

# 52
  • Мнения: 4 392
Един тиквеник да дойде тук, моля! hahaha Joy

По-калпава била системата и от най- върлите ми фантазии!! ooooh! Tired

# 53
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Разяснението на системата от Пимпа обяснява всичко.
Ама тя наистина е мн. калпава. ooooh!

# 54
  • София
  • Мнения: 2 857
Благодаря за включването на pimpa по темата!
 
Това обяснява защо след като извиках таксито преди да завали дъжда и дъжда заваля 2-3 минути след това се оказах в тази ситуация.
И понеже от без помощност до безпомощност има ехееееее ви прилагам списъка на фирмите, които прозвъних: това излиза като напишете "такси" в Гугъл на трета позиция!

http://www.index.bg/info/sof_taxi.php

Важни телефонни номера в София: Таксиметрови услуги 
 
Авия 33 936 0695 
Бовар M 91 404 
Велир СМ 91 404 
Дая 955 7557
Евро 91 033
Елит 91 280 
Интер Йес 91 009 
И такси 12 82 
Инекс такси 91 919 
Йес & Йелоу 91 119 
Йес 91 818, 91 919 
Кентавър 91 404 
О'кей Супертранс 973 2121 
Омега Транс 91 142 
Радио СВ 91 263 
Радио Такси 983 6006, 91 404 
Радио такси ФМ 91 280 
Рефлекс Плюс 91 404 
Рикарс такси 9 11 14 
О'кей такси 21 21 
Такси - С - Експрес 12 80 
Такси за 1 долар 9 733 733 
Такси за 1 Евро 96 222 26 
Таксиметров Център 9 12 61 
Софтакси 91 110 
Софиатакси 9836006 
 
Добре, а защо тогава таксиметровите компании позволяват на таксита без радиостанции да съм тяхната компания? Защо например в 9732121 няма такива Без радиостанция? Написах по-горе пък как се различават тези с и без такава в 91280. А другите?

Имам и още един въпрос ако може и pimpa да ми отговори? Защо спират да вдигат телефоните? Изобщо? Доколкото съм разпитвала примерно в 91283 са 2 диспечерки на смяна /като на тях смяната им е 12ч/...

# 55
  • Мнения: 6 315
Вчера и аз бях в твоята ситуация. Накрая излязох с детето, отидохме до Патриарх Евтимий и след 20 и кусур минути хванахме такси. Излишно е да казвам, че се изкривих да пазя детето с чадъра, раницата ми беше подгизнала и бях бясна. Отидохме там, за където бяхме тръгнали, но това се отразява в/у мен - плащам на час, който започва да си тече в уреченото време.

И това е всеки път, когато вали! Когато заминавахме за почивка пак стана същото, защото от вечерта не можело да поръчам кола и ми казаха да се обадя сутринта. Ама да ми кажат да чакам поне 40 минути за да дойде кола да ни вземе не става. Успях да хвана едно самотно такси от улицата Rolling Eyes.

# 56
  • Мнения: 794
И аз имах подобен случай, но не за зъболекар,а гонехме самолет.. Ненадейно заваля, бях поръчала вече..Чак като минаха 15 мин се усетих ooooh! Дори не се обадиха да ме предупредят!!! Излязох на улицата, спрях един ..... и след това отидохме до къщи за багажа и после към летището.. Пристигнахме на последната минута.. отвратително беше

 #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

Истината е една - шофьорите на таксита и фирмите зад тях нямат елементарна култура в сферата на обслужването на клиенти.. Зимата изнудваха държавата, като блокираха целия център.. Друг е въпроса, че нашите мили политици клекнаха...
Сега пак се започва с невероятен рекет  - при Ани Цолова тази сутрин един полуидиот каза, че цените на дизела били 2 лв и те трябва да имат все пак някаква печалба... Не зная колко трябва да подценяват хората, за д говорят такива нелепи глупости... АЗ НЕЗНАЯ ЗА ЕДИН ТАКСИДЖИЯ ДЕТО ДА КАРА НА ДИЗЕЛ ИЛИ БЕНЗИН!!!!!!!!!! Даваха примери, че в другите европейски столици цените били ХХ евра  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out но ние сме в БГ и сме тоолко далече от европейските цени, стандарти и заплати...  Темата е толко травилана, че даже не ми се кометира ....Следващия невероятен довод в логиката на нашия средностатистически taxi-driver с вид на Елвис Пресли - в Бургас видите ли разстоянията са по-кратки, няма курсове Люлин-Младост и затова трябва там по-сериозно увеличение да има...
Обществена тайна е едва ли не, че точно там цените винаги са си били по-високи..пък там си имат и Сарафово и меден Рудник, които не са идеален център в никакъв случай... Сега с хилядите    англичани, такси-рекета върви с пълна сила....

За съжаление не мога да кажа, че ще спра да ползвам тези услуги... ВЕЛИКОТО МЕТРО ще стане когато децата ми отраснат.... И друг път съм се чудила как евъзможно в Лондон, Москва, Париж да има отпреди век, а в София един елементарен лъч само да функционира, за разширяването трябва да чакаме 10 години.... и то за смешно и жалко разширяване .. не се ли накрадоха всички фирми замесени в това строителство, как не с енамери някой, който да ги накара да плащат неустойки  newsm78

Честно да си призная ми писна от ежедневния рекет. И ако на някой му е чудно защо българина бил издържлив и устойчив и т.н... ми как няма бе... В този зверилник, при нечовешки условия, покрай глутниците с помияри, озверяваме и ние...

# 57
  • Мнения: 158
Нищо ново под слънцето, както казват хората  Rolling Eyes
В сферата на услугите България сигурно се нарежда
на едно от последните места. Тук нямаме култура
на обслужването в коя и да е област.
Специално за такситата имам особено мнение
и ми е интересно да разбера на какво основание
претендират изобщо за нещо /като повишаване
на цената на км пробег/, без да спазват елементарни
правила и култура нулева.
1. Оправдание, че цените на газта и бензина се вдигат -
ха ха ха - 80% от такситата зареждат метан. Сами си направете
сметката
2. Пушат без дори да те попитат дали би ти пречило
Преди месец взимам такси да водя малкия на преглед
в болницата. Шофьора е уведомен за къде отиваме и
той най-нагло на 200 метра от болницата пали цигара.
Сякаш не можа да изчака 2 минути  #Cussing out
3. От 5 коли 4 ми отказват ако маршрута е по-къс от
6-7 спирки /образно/.
4. Някои таксиметрови шофьори мисля, че дори не знаят
какво е баня  Sick
5. Всекидневно съм свидетел как се изхвърлят от прозорците
им чашки от кафе, обелки от вафли, празни кутии от цигари
и т.н.
Ами след всичко това, нужно ли е да коментираме повече ?
Просто заслужават никой и по никакъв повод да не ползва
"услугите" им. Жалко само, че това е невъзможно  Thinking

Отвратителни са. Случвало ми се е да си поръчам такси от предната вечер и пак да не дойде... #Cussing out #2gunfire Sick
Най- лошото е, че тъпите политици в тъпата ни държава клякат всеки път пред техните условия...

# 58
  • Мнения: 3 116
По време на дъжд не само не можеш да си поръчаш такси по телефона, но и чакащите на колонката ти отказват защото ще пътуваш от кв. Младост до кв. Витоша (6 лв сметка), а не от София до Пловдив.

Все по-рядко използвам таксита за разлика от преди и все по-рядко ще ги ползвам имайки впредвид новите им идеи за цени  Thinking

# 59
  • Мнения: 834
Цитат
Благодаря за включването на pimpa по темата!

Имам и още един въпрос ако може и pimpa да ми отговори? Защо спират да вдигат телефоните? Изобщо? Доколкото съм разпитвала примерно в 91283 са 2 диспечерки на смяна /като на тях смяната им е 12ч/...

Ами защото идва един момент, в който вече е безсмислено да се вдигат. При условие, че "висят" неизпълнени стотина адреса на чакащи вече 20мин. клиенти Embarassed, защо да обнадеждаваме още хора??? За да чакат и те?
Втория момент е, че блокират линиите - "изпушват" просто. При клиента сигнала е "свобдно", а при нас изобщо не свети дадената линия /линиите ни светят, не звънят/. Няма нищо общо с броя на диспечеркита в смяната, а с броя на работещите на ЦДП свободни коли.
.
А от тел., които си дала повече от половината вече не съществуват. Някои от тях са като обособени канали към 91280 /погълнати са от 91280/.

# 60
  • София
  • Мнения: 4 867
Служебният ми телефон е близък до номера на една таксиметрова компания. Познайте какво се случва в офиса при дъжд, а също и в пиковите часове следобед hahaha Наумила съм си да започна да пращам нашите шофьори на адреси.

В нашия квартал не можеш да хванеш случайно такси от улицата, става само с поръчка. Е, преди два дни съпругът ми за малко да си изпусне самолета, защото в 9:30 сутринта не е имало свободни таксита. По времето, когато той вече е бил на летището, някакво такси пристигнало на адреса с претенции да се заплати курса. А никоя от прозвънените компании не се е ангажирала да изпрати кола.

Когато излизаме по празници, най-често сме с колата. Омръзнало ми е да съм толкова зависима и безпомощна за нещо толкова елементарно.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 857
Ами защото идва един момент, в който вече е безсмислено да се вдигат. При условие, че "висят" неизпълнени стотина адреса на чакащи вече 20мин. клиенти Embarassed, защо да обнадеждаваме още хора??? За да чакат и те?
Втория момент е, че блокират линиите - "изпушват" просто. При клиента сигнала е "свобдно", а при нас изобщо не свети дадената линия /линиите ни светят, не звънят/.

А от тел., които си дала повече от половината вече не съществуват. Някои от тях са като обособени канали към 91280 /погълнати са от 91280/.

и аз си мисля, че просто се блокира линията, иначе никой не ти говори за обнадеждаване при това напразно, напротив аз като се обаждам и първо питам колко минути ви е изчаквамето

а за списъка - усетих, въпреки това прозвънях де що може... и вдигне

# 62
  • Мнения: 84
Ако това ви успокоява - и със собствена кола като завали дъжд пак закъснявам винаги - задръстванията стават още по-чудовищни, и подивявам от същото убийствено чувство за безпомощност, но седейки в колата неподвижно някъде из центъра, а не чакайки такси.
Резултатът обаче е същия.

# 63
  • София
  • Мнения: 6 363
значи, благодарение на разясненията на pimpa, успяхме да разнищим мистерията с изчезващите в дъжда таксита.

ставало дума за рекет, просто.

# 64
  • Мнения: 2 978
Ако това ви успокоява - и със собствена кола като завали дъжд пак закъснявам винаги - ..........

Абсолютно!
Да не говорим, че катастрофите се увеличават многократно, защото никой не спазва дистанция.

# 65
  • София
  • Мнения: 3 421
Ако това ви успокоява - и със собствена кола като завали дъжд пак закъснявам винаги - задръстванията стават още по-чудовищни, и подивявам от същото убийствено чувство за безпомощност, но седейки в колата неподвижно някъде из центъра, а не чакайки такси.
Резултатът обаче е същия.

Така е, но пък поне не стоя с децата в дъжда или студа, както често ми се е случвало. Предпочитам да закъснея седейки и слушайки музика в колата, а не да закъснявам стоейки на тротоара, безпомощно махаща към някое такси.

# 66
  • Мнения: 8 999
Мразя таксита. Мразя и дъжд.
И аз съм изпадала в подобна ситуация, но беше в обратен ред. С двете деца, без чадър, натоварена с торби, раници и прочие, се опитвах да взема такси, но шофьорите, след като чуеха, че става дума за курс от 2-3 км., безочливо ми заявяваха "НЕ СЪМ В ТАЗИ ПОСОКА!"
Ако можех да убивам с поглед, около мен щеше да има поне 10 трупа.

# 67
  • Мнения: 918
http://dnes.dir.bg/2007/09/20/news2125516.html Ето още малко за размисъл.

# 68
  • Мнения: 7 837
Какво ли става в Ню Йорк Сити като завали дъжд? Там са само 10 000 таксита за над 8 млн. град.
4000 за милион и половин София, си е направо буржоазно.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 857
Какво ли става в Ню Йорк Сити като завали дъжд? Там са само 10 000 таксита за над 8 млн. град.
4000 за милион и половин София, си е направо буржоазно.
Анджък! Дойдохме си на думата!

iguanna, ама едно е да си тръгнал и да закъсняваш... друго е изобщо да не можеш да отлЕпиш  Crazy

# 70
Не са 4000.. повече са, официалната бройка е къде по малка.. нелегалните таксита са много и те усложняват нещата..

# 71
  • Мнения: 4 392
Какво ли става в Ню Йорк Сити като завали дъжд? Там са само 10 000 таксита за над 8 млн. град.
4000 за милион и половин София, си е направо буржоазно.
Е, хайде сега. Предполагам, че и автобусите им са автобуси, и метрото им- метро  ... Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 2 857
нелегалните таксита са много и те усложняват нещата..
какво значи нелегални? нали им искат лиценз? за въпросните "копърки" ли говориш?

# 73
  • Мнения: 798
И в малкото село Бургас се оказа същата история. Сутринта трябваше да закарам малкия на градина. Обикновено го води баща му с колата преди работа, защото аз гоня служебен автобус, но днес така се наложи. Ставам достатъчно рано.Вали. Вдигам детето, обличам го и го пращам да се мие, а аз почвам да звъня за такси. Да ама не. Всички телефони ми дават заето. Виждам, че няма да стане така. Звъня на брат ми. Събуждам го естетствено и го моля да дойде до 5-10 мин. Той не е очарован, но казва , че ще дойде. Чакаме 10 мин. Телефона звъни. Брат ми. Акумулатора на колата бил паднал. Карък. Вече няма време за нищо, но аз се засилвам да гоня такси от улицата. Такси няма. И накрая ни спаси съседа, който тъкмо тръгваше и ни хвърли до градината. А аз  после като луда през локвите тичах ,за да си хвана служебния транспорт. Хванах го. Mr. Green

# 74
  • Мнения: 13 512
Исканията на синдикатите са насочени към фирмите превозвачи. Те ще настояват за 1,20 лв. за километър дневна тарифа и 1,32 лв. за километър нощна тарифа, първоначална такса от 1,50 лв. и такса за престой от 0,50 лв. и повикване 1,50 лв.  Shocked

# 75
  • София
  • Мнения: 4 423
Синдикатите нямат нищо общо с 80% от шофьорите, точно тези 80% се разграничават от тези искания.
Ако наистина се приеме ( което е много малко вероятно), самите шофьори ще бойкотират тези цени, като сложат неофициални стикери с нормални тарифи.
Тези от синдиката, особено онзи плъх, хал хабер си нямат от нищо, никъде не е съгласувано с шофьорите това искане и масово фирмите на СВ и 91280 ще се разграничат от тези безумни цифри, които имат за цел да намалят работата и да изгонят клиентите.

# 76
  • Мнения: 3 116
Монда и 1 лв. за ползване на багажник  ooooh!

Буболинче, дано си права  Hug

# 77
  • Мнения: 4 300
Исканията на синдикатите са насочени към фирмите превозвачи. Те ще настояват за 1,20 лв. за километър дневна тарифа и 1,32 лв. за километър нощна тарифа, първоначална такса от 1,50 лв. и такса за престой от 0,50 лв. и повикване 1,50 лв.  Shocked


Да не пропуснеш 1 лев ако ти сложат нещо в багажника ( който обикновено е зает в 2/3 от обема си от метанова или газова бутилка и дори моята миниатюрна количка трудно влиза) и още 1 лев ако се возел повече от един човек в таксито. Ако е бременна жена - 2 лева Mr. Green.
Снощи някакъв зализан тип по новините питаше защо хората си хващали такси за кратък курс, като имало трамвай. Сигурно не знае че трямваите и на дълги разстояния пътуват. Като не щат кратки курсове да сложат една табела с минимално разстояние. А не да ми пуфтят и пак да ми вземат парите все едно ми правят огромна услуга.

# 78
  • Мнения: 13 512
Монда и 1 лв. за ползване на багажник  ooooh!
Това ве4е е не4увано  и не може да е истина. Шегувате се ,нали?

# 79
  • София
  • Мнения: 2 271
Моят личен извод от такива ситуации е просто да предвиждам и да се съобразявам с всичко.
Знам, че нищо не мога да направя по въпроса  и ако си стоя в къщи и плача, защото не идва таксито, а аз закъснявам, на никого няма да накривя шапката, само моите нерви се скапват. За това лично за мен решението е да си имам кола. Но, когато планирам да ползвам такси, задължително се съобразявам с това, че ако вали дъжд, ще трябва да го поръчам по-отрано.

А иначе снощи гледах така  Shocked, като даваха по новините какви цени искат таксиметровите шофьори...

# 80
  • Мнения: 3 116
Монда и 1 лв. за ползване на багажник  ooooh!
Това ве4е е не4увано  и не може да е истина. Шегувате се ,нали?

Не се шегуваме  ooooh!

# 81
  • Мнения: 4 392
Снощи някакъв зализан тип по новините питаше защо хората си хващали такси за кратък курс, като имало трамвай.
А, онзи зализаният ли? Всеки ден го виждам да се вози в трамвая! hahaha Joy
Настоявайте да ви донаправят метрото, както подобава на европейски град, иначе в София скоро трябва да ходите с противогази.
А иначе с трамвай може и да е по- екологично, но той едва ли е имал предвид това. ooooh!
Аз никога не бих хванала такси, ако в България имаше уреден градски транспорт. Tired

# 82
  • Мнения: 27 524
На това му се казва малшанс (не знам как се пише мал шанс  Embarassed) Като да умираш от жажда в пустинята и да имаш вода в коляното  Crazy Не се ядосвай, знам, че е гадно, но нали сте живи и здрави, никой не е виновен, така е трябвало да стане  Hug Аз таксита и дъжд ги свързвам с романтика - флирт, откраднат секс, бягство, такси, дъжд....

Общи условия

Активация на акаунт