Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 377
  • 292
  •   1
Отговори
# 225
Д-р Чавдаров,
Не е нужно да ми отговаряте с ирония.В тези жеги на обяд дори и циганките не метат по улиците.Нямате уважение към персонала си.И това е мнението на много посетители в болницата!

# 226
  • Мнения: 1 271
Ей от понеделник в ДЦП болницата ще започват работа в 8ч с пациенти (вместо в 8,30). Предполагам е заради жегите.    Peace

# 227
  • Мнения: 838
Д-р Чавдаров,
Не е нужно да ми отговаряте с ирония.В тези жеги на обяд дори и циганките не метат по улиците.Нямате уважение към персонала си.И това е мнението на много посетители в болницата!
unrealdream ,тъй като сте нов Ви е позволено да не знаете,че тук е валидно само мнението на др.Чавдаров и табелите в повереното му заведение.И в този ред на мисли я пак да попитам:
Доктор Чавдаров къде е подемното устройство и ще имаме ли късмета да го ползваме?

# 228
  • София
  • Мнения: 798
Geri844, На въпроса ви:

Д-р, Чавдаров здравейте!Майка съм ,на недоносено дете родено едва 900 грама.Та , според специалистите всичко друго е наред с малкия, проблем има само един,-леко повишен мускулен тонус.Всеки месец водим детето при невролог който твърди, че  масажите и гимнастиката ще помогнат.Момчето ми, беше с кръвоизлив и съвсем леко разширени мозъчни стомахчета,които следяха през 3 седмици до 6 месец на детето.Благодаря на Бог ,стомахчетата не нарастваха ,и доколкото разбрах даже са се прибрали малко .Притеснява ме това ,че малкият /на година и 2 месеца е/стои на дупето си, но стои наведен на долу.Това проблем ли е и на повишения тонус ли се дължи?Рехабилитаторите твърдят ,че гръбчето му е стегнато малко. както и ръчичките,долните крайници са добре и благодарение на масажите, детето дори вече не стъпва на пръсти.какво мислите вие ?Знам ,че първо трябва да прегледате малкият и тогава да ми кажете, но моля ви според написаното от мен какво мислите?Имахме проблем с очичките, но вече той се реши,според офталмолози е станало чудо детето е добре.За сажаление диагнозата беше ретинопатия,но всичко пък се развива добре с очичките.Ето, този повишен мускулен тонус ме тревожи много!Моля ви, кажете какво мислите ще съм ви благодарна  bouquetвсичко добро Докторе!

Новородени, които са: недоносени, с ниско за гестационната възраст тегло, с мозъчен кръвоизлив, прекарали асфиксия и близнаците, попадат в т.н. "рискова група", където възможността за двигателни отклонения се качва от 2-3 на хиляда до 20-60 на сто, в зависимост от тежестта на цитираните по-горе състояния.
На година и два, три месеца корегирана възраст (от календарната изваждаме времето на недоносеност) детето трябва да прави самостоятелни крачки.

Ако на детето Ви е изписана физиотерапия и рехабилитация то трябва да е с някаква диагноза ?????

# 229
  • Мнения: 1 685
Geri844, На въпроса ви:

Д-р, Чавдаров здравейте!Майка съм ,на недоносено дете родено едва 900 грама.Та , според специалистите всичко друго е наред с малкия, проблем има само един,-леко повишен мускулен тонус.Всеки месец водим детето при невролог който твърди, че  масажите и гимнастиката ще помогнат.Момчето ми, беше с кръвоизлив и съвсем леко разширени мозъчни стомахчета,които следяха през 3 седмици до 6 месец на детето.Благодаря на Бог ,стомахчетата не нарастваха ,и доколкото разбрах даже са се прибрали малко .Притеснява ме това ,че малкият /на година и 2 месеца е/стои на дупето си, но стои наведен на долу.Това проблем ли е и на повишения тонус ли се дължи?Рехабилитаторите твърдят ,че гръбчето му е стегнато малко. както и ръчичките,долните крайници са добре и благодарение на масажите, детето дори вече не стъпва на пръсти.какво мислите вие ?Знам ,че първо трябва да прегледате малкият и тогава да ми кажете, но моля ви според написаното от мен какво мислите?Имахме проблем с очичките, но вече той се реши,според офталмолози е станало чудо детето е добре.За сажаление диагнозата беше ретинопатия,но всичко пък се развива добре с очичките.Ето, този повишен мускулен тонус ме тревожи много!Моля ви, кажете какво мислите ще съм ви благодарна  bouquetвсичко добро Докторе!

Новородени, които са: недоносени, с ниско за гестационната възраст тегло, с мозъчен кръвоизлив, прекарали асфиксия и близнаците, попадат в т.н. "рискова група", където възможността за двигателни отклонения се качва от 2-3 на хиляда до 20-60 на сто, в зависимост от тежестта на цитираните по-горе състояния.
На година и два, три месеца корегирана възраст (от календарната изваждаме времето на недоносеност) детето трябва да прави самостоятелни крачки.

Ако на детето Ви е изписана физиотерапия и рехабилитация то трябва да е с някаква диагноза ?????

Да! забравих да спомена ,че малкият е на година и два месеца некоригирана възраст.Както вече писах ,посещаваме рехабилитационен център ,но специалист/невролог/не е поставял друга диагноза.Единственото ,което каза е, че детето е с леко повишен мускулен тонус, и е добре да посещава центъра за рехабилитация .Само това!

# 230
  • София
  • Мнения: 798
Geri884,

Вероятно невролога има някакви притеснения за да изпрати детето Ви за рехабилитация.  Това че няма диагноза, някак си немога да го приема, особено ако сте с направление по НЗОК.

Повишеният мускулен тонус е един от белезите за вероятни проблеми в двигателното развитие.
От тук нататък следва въпроса кои антигравитационни мускулни групи са обхванати от хипертонуса и какви двигателни умения има детето Ви, като фиксирате и корегираната възраст ????

Притеснително би било ако седи с "чупка в кръста" или неседи или стои право пред мебел или масата с "чупка в кръста" или се вертикализира по мебелите без да "изважда единия крак". Съжалявам но терминологията в кавичките е трудна за описване ......

Просто информацията, която ми предоставяте е много бедна за да мога да преценя има ли риск за двигателни отклонения и ако има какъв е процента ??? 
Към комплексната невро-кинезиологична диагностика спадат: обследване на спонтанната моторика, възбуждане на провокираната моторика и снемане на неврологичния статус, които не всички невролози употребяват комплексно и пълно при поставянето на диагноза. Мускулният тонус е малка част от вероятните проблеми на детето, които могат да се окажат или преходни или да се фиксират след 18 месец, като ДЦП.
Къде Ви рехабилитират ??  защото масажа е несериозен или да кажем по-малко от минимален метод за стимулиране на двигателното развитие при дете с вашата анамнеза....

# 231
  • Мнения: 1 685
Докторе, детето посещава центъра за рехабилитация в гр. Бургас.Рехабилитаторите, също твърдят ,че малкият е със стегнато гръбче и долни крайници,но няма опасност да не проходи.Единствено, което ме тревожи е ,че стои на дупето си но леко наведен на долу,дори все още се подпира на ръцете си.За двигателните умения :обръща се от гръб по-корем и обратно,все още не пълзи/но нали не всички дечица го правят/,опитва се ,да се изправи в креватчето си ,и дори има голям напредък.Относно направлевието от НЗОК -без такова сме.

# 232
  • София
  • Мнения: 798
Geri844,

Единствено, което ме тревожи е ,че стои на дупето си но леко наведен на долу,дори все още се подпира на ръцете си.За двигателните умения :обръща се от гръб по-корем и обратно,все още не пълзи/но нали не всички дечица го правят/,опитва се ,да се изправи в креватчето си

Определено имаме "терминологични" различия - детето седи на дупето си, като е наведено напред или стои право като кръста е наведен напред???; детето не пълзи или не лази ???

Направете една снимка с електронен фотоапарат или кратко видео и ми го изпратете на hospital@cpcentresof-bg.com, защото диалога с различно разбиране на определени термини е безмислен. Кажете и корегираната възраст на детето си !!!!!! за да определим какво би трябвало да изпълнява като двигателни умения.

# 233
  • Мнения: 1 685
Д-р Чавдаров,първо искам да ви благодаря за  вниманието  bouquet.На адреса, който посочихте пратих снимка .Коригирана възраст -12 месеца.В допълнение :детето, лази но не пълзи.

Последна редакция: пн, 30 юни 2008, 16:34 от GERI844

# 234
  • София
  • Мнения: 798
GERI844,

Прати още няколко снимки под различен ъгъл специално за седежа. Също така как стои на четири опори (на длани и колене), как стои прав ???

Според проучвания на специалисти, дете което може да седи на дълго (позицията на твоето дете) прохожда в 60% от случаите, дете което може да лази - прохожда в 80% от случаите, дете което лази по вертикалата (обикаля по мебелите) - прохожда в 90% от случаите.

Детето на 12 мес. корегирана възраст би трябвало да лази и при препятствие (мебел) да се изправя по него, като изважда напред единия крак и да лази по вертикалата - т.е. да обикаля по мебелите, като минимум.

Никой не би прогнозирал какво може да се получи при едно недоносено дете  след преживяна "кислородна травма" и  още повече, по една или няколко снимки !!!!!  Необходим е пълен невро-кинезиологичен преглед за който ви споменах в предишен постинг.

# 235
  • Мнения: 12
Здравейте д-р Чавдаров,
Моля, да ми разясните какво представляват костюмите тип Гравистат(Адели).Как се използват и какво влияние оказват при децата с ДЦП,подходящи ли са за тях като метод на лечение.Има ли такива в България.
Благодаря,предварително!

# 236
  • София
  • Мнения: 798
Samoto,

Iz4erpatelna teoriti4na informacia po otno6enie na mehanizmite na deistvie na tozi tip le4enie moje da namerite v Google na kliu4ovite dumi "Adeli Suits".

Moeto li4no mnenie ne savpada napalno s predstavianite rezultati po ob6testvenite medii po razli4ni pri4ini.

V specializiranata literatura sravnitelnite prou4vania sa mnogo redki i ne otgovariat na EBM, a na specializirani mejdunarodni sabirania po CP (kongresi i konferencii) ne sa predstaviani nikakvi dokladi s resultati, koito da se diskutirat publi4no.
Osven tova imah pacient, koito hodi v Moskva, klinikata na prof. Semenova i sled edin mesec prestoi se varna v BG, kato resultatite ne pokrivaha o4akvaniata na roditelite. Dori imam i snimka na deteto v specialnia kostium, kato deteto ve4e e mladej no na invalidna koli4ka za6toto e s quadripareza. Obe6taniata za tozi slu4ai biaha golemi.

U nas neznam niakoi da polzva ili prilaga tazi metodika.

# 237
  • Мнения: 12
Благодаря на д-р Чавдаров за отговора!
Като майка на дете с ДЦП съм длъжна да се интерасувам от всички методи и начини,който се прилагат за лечение на деца в това състояние.На големи обещания не вярвам,като <<ще направим това сега и от другия месец детето ще проходи>>.Естествено най- важни са ежедневните гимнастики и рехабилитации,в тов се убедих.Не искам оба4е един ден да се обърна и да разбера, че нещо важно съм пропуснала и не е направено.Казвате по- горе с примера за детето,че вече е младеж,но на инвалидна количка,защото е с квадрипареза,но не всички квадрипарези стигат до инвалидна количка.Вярно е, че обикновено те са тежки и прогнозите не са добри,но аз видях деца с квадрипареза които ходят,макар и някои подкрепяни от родителите си или хванати за ръка.Това  много ме радва и дава още повече сили да не спирам да рехабилитирам детето си.Затова и често имаме нужда от съвети,консултации и насоки от вас докторите. Peace

# 238
  • Мнения: 1 596
Здравейте д-р Чавдаров,
бихте ли ми казали за какво се изследва ензимът креатин фосфо киназа?
Ако нивата са завишени,какво следва от това?

Благодаря ви.

# 239
  • Мнения: 1 685
GERI844,

Прати още няколко снимки под различен ъгъл специално за седежа. Също така как стои на четири опори (на длани и колене), как стои прав ???

Според проучвания на специалисти, дете което може да седи на дълго (позицията на твоето дете) прохожда в 60% от случаите, дете което може да лази - прохожда в 80% от случаите, дете което лази по вертикалата (обикаля по мебелите) - прохожда в 90% от случаите.

Детето на 12 мес. корегирана възраст би трябвало да лази и при препятствие (мебел) да се изправя по него, като изважда напред единия крак и да лази по вертикалата - т.е. да обикаля по мебелите, като минимум.

Никой не би прогнозирал какво може да се получи при едно недоносено дете  след преживяна "кислородна травма" и  още повече, по една или няколко снимки !!!!!  Необходим е пълен невро-кинезиологичен преглед за който ви споменах в предишен постинг.
Д-р Чавдаров ,пратих снимките.благодаря ви   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт