Работна тема - 9.10.2007, 13.00 пред МТСП, ул.Триадица 2

  • 19 406
  • 350
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 39
Нанди, обади ми се в лабораторията

# 211
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Момичета, тъй като ми етрудно да следя темата, моля като уточните ден и час някой да ми прати лично съобщение, за да сменя заглавието на темата и да е видно за всички. Благодаря предварително.

ок Peace

# 212
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Няма ли да има и протест във Варна? Няма как да дойда в София. Sad А някой свързал ли се е с телевизиите? 

# 213
  • Мнения: 1 072
Мислех си, че протеста е хубава инициатива, но едва ли ще изпъкне на фона на останалите такива. Освен това "исканията" към правителството вече са толкова много.........

Не може ле да се направи нещо по-конкретно. Паралелно с всичко останало да се стартира и дарителска акция, събраните приходи от която, ще се използват за основни медицински прегледи и повторно диагностициране на децата. Предполагам, че в следствие на лошите условия са се развили съпътстващи заболявания и изменения. Да могат поне те да се лекуват. Щото до затварянето на дома и преместването на децата в цивилизацията ще мине доста време. До тогава.............................

# 214
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Вярно е,че са много протестите,но въпреки това,всеки един се забелязва!
Хубаво да се направи дарителска акция,но нали това е работа на държавата,на директорите... да изискват постоянните профилактични прегледи от специалисти и работа с логопеди,за тия от децата за които има някакъв шанс за реализация в обществото! В нашият регион аз "работя" с два дома за деца с умствена изостаналост,ами шапка им свалям на директорите   bouquet злато хора - домовете са в изрядно състояние,децата изглеждат добре,даже и тия ,които са постоянно лежащи,с увити на s крачета,всички имат добър вид,може да са слаби болничките но не са като тия в Могилино-просто си личи ,че са хранени и гледани децата! Колкото и да бягат директорите и да се включват по разни програми за развитие,общините...и естествено държавните органи Stop  трябва да заделят и предвиждат по-вече средства за ремонта и подръжката на сградите! Трябва домовете да са близо до големите градове,за да е по-лесен достъпа на специалистите до децата!
А нашите дарения,могат да отиват за храна,за дрешки,за ученически пособия за учещите/има и деца с нормално развитие или с много малки отклонения,но заклеймени като умствено изостанали от някой доктор тройкаджия #2gunfire/ за организирането на рожденни дни-децата много се радват на гости и някой който да ги гушне

# 215
  • Мнения: 1 072
Офффф, то това какво трябва да прави Държавата е нещо толкова имагинерно, че аз вече отбягвам да мисля за това. Въпросът е какво да направим ние.


# 216
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Летящата крава   bouquet важното е,че сме на линия и с желание да помогнем....каквото и както да направим все ще сме от полза ......защо да не се обсъди и това да помогнем за прегледите на децата Thinking

# 217
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абсолютно съм съгласна с ДИДКА, направи ми силно впечатление едно от дечицата което беше слепичко как се гушна в репортерката като усети да го докосват. От това имат нужда, а не да бъдат изолирани, все едно са изроди. Да могат да се посещават по празници и при добро желание на доброволци. Аз бих отишла, но нито знам къде се намира това село, нито имам възможност да пътувам часове наред в едната посока. Ако е по-близо до града, ще има повече посетители и децата няма да се чувствам изолирани. Парите не винаги са всичко, едва ли ще се развълнуват от по модерен дом, а от любов, играчки и човешко отношение. Видяхте ли имаше само няколко стари плюшени играчки, нищо друго което да стимулира мозъка им като конструктори, пъзели и т.н. Мисля, че с такива играчки ще играят и по големите деца, като се има в предвид психическото им развитие. Децата стоят цял ден на един стол (нито учат нещо, нито някой ги занимава). А и не всички деца са умствено изостанали. Имаше слепички и с недъзи, но не с умствени увреди (но самата среда ги прави умствено изостанали). Онова момченце Милен, нямаше психически увреждания до колкото разбрах, освен, че не може да говори и заешка уста (не знам дали така се казва).

Офффф, то това какво трябва да прави Държавата е нещо толкова имагинерно, че аз вече отбягвам да мисля за това. Въпросът е какво да направим ние.

Абсолютно си права, но може да им осигури поне медицински персонал, поне 1 мед. сестра или лекар, да закупят повече играчки за децата да има учители които да ги обучават (до колкото може) за да се развиват. И да повишат заплатите на персонала.

На мъжа ми чичо му има син който е с психически увреждания, но в развитието си е далеч по напред от тези деца, само защото е расъл в нормална среда и е посещавал училище. Това, че са по-изостанали умствено не значи, че не са чувствителни и не изпитват емоции. Той е много добър и винаги е готов да помогне и е изключително чувствителен.

# 218
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
"Estir" почти около всеки голям град има из селата нейде,такива домове-ДДУИ Hug виж в темата със списъци на  домовете,до колкото разбрах си от Варна/  bouquetсъгражданка/,виж за Варненският регион какво пише!

# 219
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
според мен, истината е, че има нормативни уредби, има дори и финансов ресурс - въпроса е в качеството на изпълнение и контрола! стана ясно, че този дом не е прецедент, преди повечето са били такива. мнението на хората от системата е, че някой не си е свършил работата и това основно е ДАЗД и разни други по веригата.
и там, където някой се мисли за господ и решава съдби идва нашия ред - на гражданско общество, което не спи, а изисква.
...а  който има проблеми с хемороидите, да си потърси друга тема! Crossing Arms

# 220
  • На небето
  • Мнения: 5 530
"Estir" почти около всеки голям град има из селата нейде,такива домове-ДДУИ Hug виж в темата със списъци на  домовете,до колкото разбрах си от Варна/  bouquetсъгражданка/,виж за Варненският регион какво пише!

А къде мога да намеря списък на домовете за деца с увреждания?  Embarassed newsm78

# 221
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
"Estir" почти около всеки голям град има из селата нейде,такива домове-ДДУИ Hug виж в темата със списъци на  домовете,до колкото разбрах си от Варна/  bouquetсъгражданка/,виж за Варненският регион какво пише!

А къде мога да намеря списък на домовете за деца с увреждания?  Embarassed newsm78


Ето тук са всичките домове:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=88405.60

# 222
  • На небето
  • Мнения: 5 530
"Estir" почти около всеки голям град има из селата нейде,такива домове-ДДУИ Hug виж в темата със списъци на  домовете,до колкото разбрах си от Варна/  bouquetсъгражданка/,виж за Варненският регион какво пише!

А къде мога да намеря списък на домовете за деца с увреждания?  Embarassed newsm78


Ето тук са всичките домове:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=88405.60

Благодаря!    bouquet

# 223
  • Мнения: 1 072
според мен, истината е, че има нормативни уредби, има дори и финансов ресурс - въпроса е в качеството на изпълнение и контрола! стана ясно, че този дом не е прецедент, преди повечето са били такива. мнението на хората от системата е, че някой не си е свършил работата и това основно е ДАЗД и разни други по веригата.
и там, където някой се мисли за господ и решава съдби идва нашия ред - на гражданско общество, което не спи, а изисква.
...а  който има проблеми с хемороидите, да си потърси друга тема! Crossing Arms

Абсолютно. Въпросът е, как да сработи независим надзор от страна на обществото. Какъв да е механизма? Естаствано е тази роля да поемат НПО-тата, т.к. вече са декларирали готовност да работят по проблемите, още с акта на самото си създаване. Но каква власт да им се даде?

1. Да атестират дайността на държавните органи. ОК, но каква да е силата на тази атестация?

2. Да има достъп до информация за реализацията и финансирането на проектите.
Мотае ми се нещо из главата, че ЕС ни предписа да преместим домовете за хора с ментални увреждания в големите областни центрове. Сигурно и парички за това са се отпуснали. Къде може да се намери инфо?

3. На скоро пак отпускаха разни фондове. Но къде са публикувани проектите? Нали все за тази прословута прозрачност си говорим. Спомням си в едно интервю с госпожа от ДАЗД, на въпроса как ще бъдат оползотворени парите, тя отговори, че могат да се направят ремонти на всички домове и да се подмени дограмата, но "какво от това". Явно това никак не е важно. Хубаво би било НПО да участват във взимането на решения и да упражняват контрол над харченето на парите. Щото знаем, че нашата Държава обича да продава евтино и да купува скъпо.

Това с хемороидите не го разбрах.

# 224
  • София
  • Мнения: 4 412
Мисля си за допълнителни протести, например в почивни дни или от 16,30 часа в работни дни. Много ми хареса в последните теми, че трябва конкретно да знаем какво да изискваме.
Да сигурна съм, че имаше предписание от преди 2-3 години, домовете да бъдат в големите градове.
Много ми е тъжно, Бриджит Бардо се застъпи за мечките и те сега са къде по-добре от самотните болни дечица.

Общи условия

Активация на акаунт