на 4г и 6м висока е 110см и тежи 20кг

  • 5 196
  • 110
  •   1
Отговори
Здравейте имам следния проблем дъщеря ми е на 4г и 6м висока е 110см и тежи 20кг напоследак започнах много да се тревожа хората окло мен постоянно ми натякват,че е много пълна ,едра оптивам се максимално да я огранича с храната да не говорим ,че сладки неща и гризки изобщо не и давам.Тя самата не се храни много доста е жизнена и гледам всеки ден да има и достатачно движение, според педиатъра няма проблем аз и мъжът ми също сме високи и едри хора моля дайте ми съвет предварително благодаря!

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Здравейте имам следния проблем дъщеря ми е на 4г и 6м висока е 110см и тежи 20кг напоследак започнах много да се тревожа хората окло мен постоянно ми натякват,че е много пълна ,едра оптивам се максимално да я огранича с храната да не говорим ,че сладки неща и гризки изобщо не и давам.Тя самата не се храни много доста е жизнена и гледам всеки ден да има и достатачно движение, според педиатъра няма проблем аз и мъжът ми също сме високи и едри хора моля дайте ми съвет предварително благодаря!
Ограничете тестените и сладки храни максимално, наблягайте на пресни плодове и зеленчуци. Запишете я да спортува нещо и не се притеснявайте Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 2 493
аз и мъжът ми също сме високи и едри хора ...
нормално е и тя да е такава. След като не консумира много сладко и тестени изделия според мен няма от какво да се притесняваш. никога няма да е клЬощава като балерина, но щом и педиатъра казва, че няма проблем с детето не им обръщай внимание на другите. Да не вземат да му насадят на детето комплекс още от сега Sad

# 3
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
и на мен ми се вижда нормално детето, килограмите спрямо ръста са добре, просто други са с тези мерки на ок.5 год. и ги водят дребничики. визирам собствения си син, той е 112см и е 19кг., но няма на кой да е висок!

# 4
  • Мнения: 3 268
Детето ти е напълно в норма.Дъщеря ми е на 4 г и 11 месеца и е 112 см. 20кг.Изобщо не е дебела.Приказват ти врели некипели.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 867
Трудно ми е да преценя. Габриела е на 5 години и половина, висока е 105 см и тежи 15 кг с дрехи и обувки. Като гледам приятелите й в детската градина, има няколко по-едри деца, другите са с размери, подобни на нейните.

Ако детето е здраво, не мисля, че има повод за притеснение. Възможно е като порасне да има склонност към напълняване и да трябва да балансирате храната и движението.

Дай снимки.

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Детето ти е напълно в норма.
И аз мисля така. Моята малката е на 3 г. и 9 м. и е 102 см. и 16 кг. (при раждането беше под 2,5 кг)... Не виждам какво те притеснява.
Мен пък голямата ми ме тормози- на 6 и половина е 110 см. и 16 кг. Това е по-сериозен повод за притеснение- много е кльощаво Tired

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мони е на 3,6 и е висока 105 см. и тежи 15,5 кг. Никога не съм си мислила, че е над нормата, не изглежда пълна, просто малко по-висока от връстниците си.
Според мен детето ти си е нормално на ръст и кг.

П. п. Не можах да разбера защо темата е закована?!

# 8
  • София
  • Мнения: 847
Хм, моята пък на 3 години и 10 месеца е 107 см. и 19 кг. Изглежда напълно нормално и никой не е споменал да е едра. Вярно, не е слаба и купувам дрехи за 4-5 г., защото по-малките са й къси. Ние с баща й също сме стабилно над средния ръст, така че не се притеснявам въобще. Записала съм я на танци в градината, за да се движи повече през зимата и ще я ориентираме към спортуване (проверяваме как стои въпросът с тенис на корт).

тук да спомена ли, че малкият ми мъж на 6 м. е над 10 кг. и 72-3 см...

# 9
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Напротив кльощавите деца са болни!
И това не е вярно Naughty

# 11
  • София
  • Мнения: 4 867
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!

Какво е притки?
И какви са критериите ти за нормалност?
Съдейки по тона ти, едва ли някой от обкръжението ти би посмял да ти противоречи. Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 847
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!

ееее, що за безобразно изказване...

# 13
  • Мнения: 46 511
Детето ти е високо, не дебело!

Тук са нормативите на СЗО, можеш да се увериш, че е в норма  Wink

# 14
  • Мнения: 3 268
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!
Ееее,стига де,как болни.Обикновено децата стават като родителите си.Значи слабите хора са болни!?По-скоро е обратното мисля.И какви са тези думи,дето използваш?

# 15
  • БГ
  • Мнения: 351
Гледам, че давате мерки на децата, да се включа и аз
синът на 8 год. 134 см.- 45 кг
дъщерята 16 год. 165 см- 46 кг.
Малкия е доста пълен, но се старая храната да е разнообразна, да ограничавам сладките неща, тестени не обича с изключение на палачинки, манджи яде без хляб, харесва почти всички плодове.
Каката яде сладко всеки ден, една супа изяжда с 2, 3 филии хляб и си е слабичка
Не съм много убедена че зависи толкова от храната, когато е в нормални количеста и балансирана.
Ако детето е жизнено и здраво,и знаеш че правиш необходимото за да води здравословен начин на живот какво те притиснява щом и педиатър ти е казал че няма проблем.

# 16
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Само да попитам, без да се заяждам, тази тема защо е закована?
Странно Thinking Аз като се разписах в нея първият път, това беше в друга тема- Здравословно детско хранене от 3 до 7 г.... Сега темата е отделена и закована Crazy

# 17
  • Мнения: 229

Моята дъщеря е на 3 години и 10 месеца и е висока 110см и тежи 20 килограма. Такава си е от миналата зима, т.е. още от преди 6 месеца. И през ум не ми е минало да се притеснявам че е висока или тежка. Само си и купувам дрешки с по-голям размер. И много от връстниците и са долу-горе колкото нея, хич не ми се и вижда извън нормите.

# 18
  • Мнения: 35
[ Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!

Това изказване беше много грубо.Не мисля  ,че по килограмите на едно дете може да се съди дали е "нормално",при условие че това дете влиза в нормите за ръст и тегло.Не може всички да са еднакви.ellita , дъщеря ти си е много добре за възрастта,няма за какво да се тревожиш.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 114
Току-що погледнах таблицата- дъщеря ми е в максимума и по двата показателя Simple Smile. Тя е на 5 год., висока е 117 см. и тежи 23 кг. Не е кльощава, но не е и дебела. Не знам защо познатите ви (вероятно роднините Wink) са ти внушили, че дъщеря ти е с наднормено тегло. Децата с нормално развитие имат естествен механизъм за регулиране на апетита и при едно здравословно хранене няма изобщо нужда да й ограничаваш храната. Напротив- така може да създадеш предпоставки за хранителни проблеми в бъдеще.

# 20
  • Мнения: 1 314
Според мен дедето ти си е напълно в нормите. Моята е точно на 4 , висока е 106см и тежи 17 кг. и аз съм обект от страна на баба й и дядо й, но пък че детето било слабо и не съм го хранела въобще. 

# 21
  • Мнения: 149
детето ти е в нормите няма място за притеснение. моят син е на 4г и 1м и е висок 111см и тежи 18 кг и не пълен нормален е.

# 22
  • Мнения: 7 821
Беше закована, защото като я отделих от друга закована тема (където по погрешка беше пуснато питането на госта), съм пропуснала да я откова  Embarassed .

# 23
  • Мнения: 14 654
В понеделник водих детето ми на консултация. На 4г. и половина е и тежи 20 кг, висок е 115 см- с дрехите и обувките. Изобщо не е дебел, дори е слабичък, според майка ми е кльощав. Според педиатърката е идеален.

# 24
  • Мнения: 270
Според мен детенцето ти е по-височко, но в никакъв случай дебело. Моето момченце (на 2г. и 5 м.) е високо 101 см. и тежи 17 кг. Върви висок, едър, но е слаб на външен вид. Всичко по него е мускули. Не се притеснявам, защото цялата рода на мъжа ми са около и над 180 см.
 Не се притеснявай! Теглото е нещо много индивидуално. Има дечица, които тежат малко, а изглеждат все едно са с наднормено тегло. И обратното-такива, които на вид са слабички, а не може човек да ги вдигне. Все пак има значение костната система, мускулатура и т.н.

# 25
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Цвета е в горната норма за възрастта си. Току що направи 5 г., а е 118-120 см и 24 кг.
И аз съм се замислила да й огранича тестените и шоколада. Но не бих й казала в прав текст, че го правя. Тя самата няколко пъти е казвала, че е дебела (като закопчава някакъв панталон, напр.), при което аз винаги съм отричала. Тя не е дебела в никакъв случай, а просто малко по-едра и има коремче. Всеки път си повтарям, че трябва много да внимавам да не й внуша някакви комплекси.

Твоето дете си е супер. Даже не бих казала, че е едра, но това зависи и от конструкцията й.

# 26
  • Мнения: 1 234
От лентичката се вижда, че сме на същата възраст - висок е около 116-117 см, тежи 21-22 кг, в никакъв случай не е пълен. По-скоро бих казала, че е много добре сложен  Peace
Според мен детенце си е добре, споко  Hug

# 27
  • Мнения: 2 032
Калина е на 4.5 години. Висока е 120см, тежи 22 кила. По-едра за възрастта си.

Не знам защо. И двамата с баща й сме "фини". Защо едното дете е гигант?

Между другото, от утре тръгва на тенис по малко. Плува ведъж на седмица. Кара колело (с нежелание де). До училище и обратно се ходи пеша, не с кола. Телевизия през седмицата не се гледа.

Ще излъжа, ако кажа, че не съм притеснена да не стане дундичка.

# 28
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На 4 години  Shocked ...моето момче е на 3 от няколко дни, абсолютна клечка, а тежи 15 кг и е висок 1 метър и нещо ...

# 29
  • Мнения: 3 740
Тя не е дебела в никакъв случай, а просто малко по-едра и има коремче.

Племеницата ми имаше подобна структура и когато на 8 години заяви на баща си, че ще става манекенка, той дълбокомислено й каза: "От мерките 90-60-90 вече си докарала 60. Ще почакаме да видим за другите".
Сега момата е на 16 години и е стройна хубавица. За манекенство не се сеща, впрочем.

# 30
  • Мнения: 536
Не изчетох отговорите, но да ти кажа,че и моята дъщеря на 4г и 6м (преди 2месеца) беше точно толкова! И въобще не мисля, че е дебела. Не е слаба - да, но е абсолютно в норма според мен. Има бузки и коремче Simple Smile Ако много се притесняваш давай и само плодове м/у храненията ако е гладна и я запиши на някакъв спорт.  Peace

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ц, ц, ц ... на по 4-5г. децата са по 20кг. и не били дебели...  Thinking Странно  Thinking
Де да знам. Аз мисля другояче.  Crossing Arms

И е значително по-добре да си отглеждаш кльощаво дете, отколко добре закръглено (щом дебело ви звучи нелицеприятно).

РЕНИ, споко. Твоята дама е точно като моята. Няма проблеми  Hug

# 32
  • Мнения: 934
Ух, ще се хванете за косите още малко!
Нали растат децата, и всяко си има различна структура. Някои деца чак към 5-6 години престават да изглеждат закръглени 'по бебешки'.
Правилно хранене, много движение и много да се внимава да не получи комплекс детето, че това е най-лошото.

Това лято бяхме на басеин, и гледам две момиченца - на 8-9 годинки да бяха - седят и си говорят коя колко килограма е и колко е отслабнала ooooh! Нямам думи просто!

# 33
  • Мнения: 266
Мен пък голямата ми ме тормози- на 6 и половина е 110 см. и 16 кг. Това е по-сериозен повод за притеснение- много е кльощаво

Рени, и синът ми е така- 5г 10м , а е 106см, 17кг. В групата всички са с една глава над него. Но да са здравички, пък...Повечето гении са били ниски  Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 142
Албена е 121см и тежи 23кг, въпреки че е на 5год. и купувам дрехи за 6-7год. Доста по-висока е от повечето деца в нейната група.

# 35
  • Мнения: 4 965
Мони е на 3,6 и е висока 105 см. и тежи 15,5 кг. Никога не съм си мислила, че е над нормата, не изглежда пълна, просто малко по-висока от връстниците си.
Според мен детето ти си е нормално на ръст и кг.

...

Моите са на 3 г. и 2 мес. - едната е със същите мерки като Мони, а другата е 103 см. и 14 кг.
Всъщност, по-дребничката доскоро изглеждаше кльощава - сега изглежда напълно нормално. Другата изглежда висока и по-едричка, но в никакъв случай пълна.
Не се притеснявам изобщо - съпругът ми е 194 см., аз съм 174 см. Зълвите ми са по 175 и 180 см. - при това, едната е кльощава, мъжът ми също е много слаб, а другата си е съвсем точно на килограми и височина.
Дори си мисля, че децата ми са дребни, защото всички техни връстници, с които играят са горе-долу със същите размери (+- в кг. или см.). Купувам им дрехи за 4 г., но пък мои приятелки купуват на своите деца на същата възраст - дори 5-ти размер.

# 36
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Обичащите да похапват момиченца стават жени по-рано
 Проблемът с акселерацията - ускореното развитие на децата – се изучава от изследователите доста отдавна, но до този момент някак си се смяташе, че децата са започнали да растат прекалено бързо едва през 1990-е години.

А всъщност, както показват неотдавнашните научни изследвания, преждевременното полово съзряване е от също толкова време, отколкото съществува и самото полово съзряване. Така че не си струва тук да се търси някакъв тревожен белег – трябва да се направи всичко за това детето да се предпази от негативните фактори.

За днешните първокласнички не е голяма рядкост носенето на сутиен, а за десетгодишните момчета – наболите мустачки. Но да се приписват тези аномални явления на приближаващия се край на света и прочее апокалиптични причини е просто глупаво, доколкото патологии на развитието е имало във всички времена.

Съвсем друго нещо е това, че напоследък те зачестиха и вече нямаме право да оставяме без внимание тази пагубна тенденция.

Затова специалистите разгледаха всестранно този въпрос и стигнаха до извода, че са задействани множество различни фактори. Това са хормоносъдържащите продукти на храненето, които разрушават ендокринната система на детето, отровните химически вещества във водопроводната мрежа за питейна вода, които оказват потискащо действие на жлезите с вътрешна секреция, социалните проблеми, в това число и излишъкът от секс и съдържащите го реклами в средствата за масова информация. Но решаваща роля в увеличаването на броя на децата с преждевременно полово развитие има така нареченият вторичен аспект, като неравилното хранене, затлъстяването и хиподинамията.

Тази хипотеза намери немалко привърженици сред учените мъже, които са уверени в това, че детската «пищност» е фактор №1 в списъка на причините за акселерация. Работата е там, че началото на половото съзряване е свързано с достигането на определена телесна маса и разпределянето на мазнините и мастните натрупвания на определени места, по особена, «възрастна» схема. Именно с това е свързано и задържането на развитието при гимнастичките и балерините, които от детство много тренират (каква ти хиподинамия!), постоянно следят за теглото си и години го запазват на едно и също ниво. Съответно, ако на 8 години детето тежи толкова, колкото трябва да тежи на 12 – няма как да избегне акселерацията.

Освен това мастната тъкан провокира изработката на някои хормони, в това число и полови. В резултат а това се образува сложна верига, която засяга хипоталамуса и хипофизата, като в резултат стимулира изработката на повишено количество гонадотропини - хормони, които на свой ред заставят половите жлези да работят в усилен режим.

Според статистиката, страдащите от затлъстяване момичета имат 50% по-големи шансове да се развият по-рано от своите връстнички. Но междувременно акселерацията крие в себе си немалки опасности и по-точно тя води до пасността от задържане на половото развитие в юношеска възраст когато главният мозък подава на организма команда да завърши растежа.
 

# 37
  • Мнения: 4 841
Синът ми е на 4 и половина, висок е 104 см, тежи 16 кг. Хич и не се интересувам от никакви таблици, защото е в добро здраве, с добре развита моторика за възрастта си, и определено това си е "неговото" тегло.

Грубички изказвания има за слабите деца, определено. С риск да ме нападнете обаче ще си кажа, че според мен има ДОСТА пълни деца. Особено на плажа лятото ми правеше много силно впечатление. Не говоря за ЕДРИ деца, говоря за деца с КОРЕМИ, с паласки, които ОЧЕВИДНО не се движат достатъчно или поне движението не им доставя такова удоволствие. Дано, ама съвсем искрено се надявам, че в пубертета и в процеса на израстване ще отслабнат, но... няма какво да се лъжем - в повечето случаи дебелите деца стават дебели възрастни.
Естествено, че за всяка майка нейното отроче си е най-най-най..., и без да влизам в някакво безмислено разделение на слаби-дебели, определено не бих се гордяла, а по-скоро бих се безпокоила ако детото ми е пълно.

# 38
  • Мнения: 4 965
...
според мен има ДОСТА пълни деца. Особено на плажа лятото ми правеше много силно впечатление. Не говоря за ЕДРИ деца, говоря за деца с КОРЕМИ, с паласки, които ОЧЕВИДНО не се движат достатъчно или поне движението не им доставя такова удоволствие. Дано, ама съвсем искрено се надявам, че в пубертета и в процеса на израстване ще отслабнат, но... няма какво да се лъжем - в повечето случаи дебелите деца стават дебели възрастни.
Естествено, че за всяка майка нейното отроче си е най-най-най..., и без да влизам в някакво безмислено разделение на слаби-дебели, определено не бих се гордяла, а по-скоро бих се безпокоила ако детото ми е пълно.

Абсолютно съм съгласна.
Но в случая не мисля, че става въпрос за пълно дете, защото ръст от 110 см. и 20 кг. си е напълно нормално нещо. Разбира се, зависи и от физиката, и от костната система на детето.
Е, аз имам позната, на която детето на 5 г. беше 115 см. и 35 кг. - наистина много високо дете, но и очевидно пълно и отпуснато. Записа го на спорт. Сега е на 6 г. и е 117 см и 30 кг. и изглежда много добре - високо, едро дете, със стегната фигура и добро здраве и самочувствие.

# 39
  • Мнения: 4 841
Е, аз имам позната, на която детето на 5 г. беше 115 см. и 35 кг. - наистина много високо дете, но и очевидно пълно и отпуснато. Записа го на спорт. Сега е на 6 г. и е 117 см и 30 кг. и изглежда много добре - високо, едро дете, със стегната фигура и добро здраве и самочувствие.

Именно за това говоря - родителите сме тези, които трябва да наблюдаваме и взимаме мерки за здравето на децата си, а не да се утешаваме непрекъснато с "добре си е" , "нищо му няма", "другите са зле" и т.н. Аз приветствам отговорното поведение на родителите. Защото имам познато осемгодишно дете с очевАдно наднормено тегло, а майката непрекъснато се оплаква от "злите и невъзпитани деца", които му се подиграват, че е дебел и му викат "Шишко". Той бил "голямо момче" - да, ама голямото момче се задъхва на втория метър, когато тича и непрекъснато си измисля причини, за да не играе физическо...

# 40
  • around the world
  • Мнения: 651
Детето си е съвсем нормално.
Ние сме на 5 год.  и сме 116 см и 20 кг. и минаваме за слаби, но пък си имаме коремче.
Не се притеснявай какво говорят хората, ако на теб дето ти изглежда ок, храни се здравословно и педиатъра ви не е споменавал за проблем.......няма за какво да се притесняваш Peace

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Мен пък голямата ми ме тормози- на 6 и половина е 110 см. и 16 кг. Това е по-сериозен повод за притеснение- много е кльощаво

Рени, и синът ми е така- 5г 10м , а е 106см, 17кг. В групата всички са с една глава над него. Но да са здравички, пък...Повечето гении са били ниски  Laughing

Не е чак толкова притеснително, ако няма други признаци. Аз съм тръгнала на училище /7г./ 18кг., майка ми на същата възраст е била 16кг. и двете сме били много ниски. Сега сме с нормални ръст и тегло.

# 42
  • Мнения: 3 537
Всичко е строго индивидуално. Каквито родителите-такива и децата.
И ние спадаме към слабичките и дребнички, но аз съм дребна,мъжа ми също не е особено висок.
Жори е на 3 г. - 11 кг и 90 см е висок
Но е здрав, не се спира,не е лакомо дете, но си хапва.Говори много хубаво и правилно и е много умен пу пу.
А и обекновенно момченцата израстват в пубертета,че и по-късно, а момичетата са обратното.
Няма смисъл от сравнение на децата.

# 43
  • Мнения: 1 311
Синът на 4 години е 112 см и 18 кг. Изглежда ужасно кльощав. Въпреки че похапва добре не застава на едно място дори и когато спи.

Така че твоето ми се струва напълно нормално.

# 44
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Моето дете преди 20 дни стана на 3г.Висок е 114 см. и тежи 21кг.Аз съм 180см., баща му е 195см, никога не съм си го слагала на сърце, че е по-едър от връсниците си.Даже се радвам, че ще стане голям мъж!

 Не смятам, че дъщеря ти е едра Rolling Eyes, все пак това си е ген!

# 45
  • София
  • Мнения: 344
Моята дъщеря е на 3 год, а е 104 см и около 16 кг. Онзи ден учителката й каза,че е голяма-направо за втора група.Ние с баща й сме по-скоро средни на ръст,но това, че е висока ме радва много. Grinning

# 46
  • Мнения: 46 511
ц, ц, ц ... на по 4-5г. децата са по 20кг. и не били дебели...  Thinking Странно  Thinking
Де да знам. Аз мисля другояче.  Crossing Arms ...

Определящо е съотношението ръст/кила, а не възраст/кила.
Едно 4 годишно може да е и 100 см., друго 110, трето 115, 20 кила за вторите 2 са напълно в норма, но за първото са много.

... родителите сме тези, които трябва да наблюдаваме и взимаме мерки за здравето на децата си, а не да се утешаваме непрекъснато с "добре си е" , "нищо му няма", "другите са зле" и т.н. ...

Как и най-вече защо трябва да кажем на авторката "Детето ти е с проблем!", щом всички норми и то на СЗО, не на баба Пенка, сочат обратното  Thinking

# 47
  • Мнения: 4 841
... родителите сме тези, които трябва да наблюдаваме и взимаме мерки за здравето на децата си, а не да се утешаваме непрекъснато с "добре си е" , "нищо му няма", "другите са зле" и т.н. ...

Как и най-вече защо трябва да кажем на авторката "Детето ти е с проблем!", щом всички норми и то на СЗО, не на баба Пенка, сочат обратното  Thinking

Никол, очевидно не си ме разбрала. Никъде и в двата си поста не коментирам детето на авторката на темата. От едни определени нападателни постове нататък приех темата "по принцип" - така че това са моите принципни мнения по въпроса, както коментар по конкретни примери от пишещи преди мен.  Hug

# 48
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!
Айде стига глупости. Twisted Evil Това може да го каже само един неграмотник.Ти го тъпчи с боклуци и му се радвай,че е дебело,пък после като порастне,да се чуди как да отслабва.

# 49
  • Мнения: 46 511
... Никъде и в двата си поста не коментирам детето на авторката на темата ...

Ок  Peace

# 50
  • Мнения: 5 183
И синът ми, преди половин година, беше 110 см 20 кг, сега е 115 см, 21 кг. Не бил дебел. А и сега не е.

# 51
  • Мнения: 636
Moят син е на 3год и 9месеца и е висок 102см и тежи 14.100кг. За ръста е точно в средните граници, но на тегло би било добре да е повече според таблицата.
Мисля, че нямаш основание за притеснение щом детето е здраво. Едва ли всички можем да се вместим в калъп. Навремето бях много комплексирана защото бях най-дългата в класа. Когато станах14-15годишна разбрах, че това може да е само прдимство Wink

# 52
  • Мнения: 536
ц, ц, ц ... на по 4-5г. децата са по 20кг. и не били дебели...  Thinking Странно  Thinking
Де да знам. Аз мисля другояче.  Crossing Arms

И е значително по-добре да си отглеждаш кльощаво дете, отколко добре закръглено (щом дебело ви звучи нелицеприятно).

Шани, тук дъщеря ми е на 4г и 5м и е 20кг:
http://x-home.eu/bgmamma/020607-2.JPG
http://x-home.eu/bgmamma/020607-5.JPG
http://x-home.eu/bgmamma/020607-6.JPG
 Дебела/добре закръглена ли е? Shocked
Може би не отчиташ височината(110см)?
Пак повтарям, че за мен не е слаба, но в никакъв случай не е дебела. Съвсем добре ми изглежда детето Crossing Arms

# 53
  • Мнения: 7 201
И моят син е на същата възраст.Висок е 119 см и тежи 19 кг.Ми високичък е,ама при баща 195 см няма как. Wink

# 54
  • София
  • Мнения: 248
Въобще не се притеснявай! И моята дъщеря е на 4г. и 6м. и също е висока 110 см.и тежи около 20 кг. Но никой не е казвал, че е дебела! Close Напротив кльощавите деца са болни! Ти какво искаш да има две притки, вместо крачета. Нашите деца са напълно нормални, кльощавите не са!!!
И не допускай някой тъпанар да му създаде комплекси!
Стигнах до тук и не се стърпях да дам мнение. На въпросната госпожа ще го кажа може би и на лични.
Та Детето ти е добре. Щом е жизнено, активно и не боледува  Peace Всяко дете се развива самостоятелно и горните 3 неща са важен показател. Така, че радвай се на детенце и да ти е жива и здрава.
А сега на госпожата: Защо смятате, че кльощавите са болни  newsm78 Shocked  и ненормални. Тук май избивате комплекси за собствената си фигура.
За справка синът ми е на 1.4г и е 9 кг и 78 см - по ваши представи кльощав, да ама здрав и нормално развиващ се. И 99 процента от хората знаят, че слабите са по здрави, но сигурно те грешат.

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 17:23 от nMihailova

# 55
  • Мнения: 1 734
Моят син е 105 см и тежи 17 кг. Не ми се вижда едър, а просто нормално развито дете. Е, по-висок върви, но това може само да ме радва

# 56
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
На същата възраст Самуил беше толкова висок и тежеше 19-20 кг. А е по-скоро слабичък. Даже детско коремче няма.
И брат му върви големичък, не е дебел, но е много тежък.
Предполагам, че е заради костите. Имат костната структура на баща си.

# 57
  • Мнения: 1 238
Моята е на 4 години и 3 месеца и е 105 висока, тежи 16 кг.

# 58
  • Мнения: 7 723
Яяя, какъв интересен спор! Shocked
Казвам "спор", защото наистина въпросът е много спорен.
Това, дали детето е дебело, не винаги се определя от мерките-
има хора, които са слаби, а костната им система е по- тежка. Simple Smile

# 59
  • Мнения: 1 238
ц, ц, ц ... на по 4-5г. децата са по 20кг. и не били дебели...  Thinking Странно  Thinking
Де да знам. Аз мисля другояче.  Crossing Arms

И е значително по-добре да си отглеждаш кльощаво дете, отколко добре закръглено (щом дебело ви звучи нелицеприятно).

РЕНИ, споко. Твоята дама е точно като моята. Няма проблеми  Hug

Извинявай, но защо е по-добре да отглеждаш кльощаво дете? Оли беше много слабичка преди 2 години, изкара една пневмония и още повече отслабна. Това хубаво ли е? Според мен малките деца би трябвало да са пухкави.

# 60
  • София
  • Мнения: 3 114
Показателите за ръста и килограмите на детенцето според таблицата си съответстват- и двете са в максимума, а не например ръстът да е в минималните стойности, а килограмите- в максималните. Пълнотата наистина е проблем, но не по-малък проблем са неоснователните ограничения в храненето, желанието детето да се "напъха" в някакъв образ на идеалното тяло. В детството изграждаме хранителни навици, но освен това изграждаме и самочувствие, изграждаме отношението и обичта у детето към тялото му.  Затова аз съм за здравословно хранене и против излишното вторачване в чинията на децата колко ядат и дали влизат в идеалните мерки за възрастта си. Извинете, но това не са манекенки и няма да са явяват на изпит пред комисия.

# 61
  • Мнения: 3 271
ц, ц, ц ... на по 4-5г. децата са по 20кг. и не били дебели...  Thinking Странно  Thinking
Де да знам. Аз мисля другояче.  Crossing Arms

Амииииии, ето дъщеря ми на 4 г и половина точно, 110 см, 18 кг
(ще махна снимките утре) Не мисля, че е добре да се изказват такива категорични мнения без да познаваш детето и структурата му.

# 62
  • Мнения: 4 390
Ще ви помоля да спазвате добрия тон! Peace

Миленка, много е пораснала Катето. Simple Smile Hug

По темата.
Дъщеря ми е от по-дребничките - на 4 г. и половина е 103 см. и 13 кг.
Здраво и жизнено детенце е. Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 3 271
Миленка, много е пораснала Катето. Simple Smile Hug

Сигурна съм, че и твоята красавица се е променила доста. Прати някоя снимка. И я нацункай от нас  Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 8 769
Брей, от така преобладаващите мнения, започвам да си мисля, че моето не е наред - на 4г6м. е, висока е едва 107 см и тежи 16 кг.  Няма да ви казвам мерките на сина ми, защото ще се окаже "болен" сигурно.  Crazy
Признавам, че таблици не съм гледала. Няма и да гледам скоро. Това, което гледам е, дали детето е жизнено, следя да се храни възможно най-здравословно, да спортува, да е весело и дееспособно. Това онзачава, че е здраво.  Peace
На авторката на темата-защо се притесняваш, след като си написала, че двамата с таткото сте едри, че детето е жизнено и не боледува? И след като си се съветвала с педиатъра си? Остави хорските приказки и подмятания, гледай си детенцето!  Grinning

В нашия клас бях една оот най-дребните и най-слабите. Имахме едни гигантки, които бяха доста едрички - едни цици, едни височини-свят да ти се завие. Години, след каато се разделих с класа си, срещанах повечето от тях. Оказаха се съвсем нормални момичета, повечето по-ниски от мен или колкото мен. Явно израстването при някои е по-бързо, при други не. Около и след пубертета се уравняват нещата.  Flutter

Последна редакция: сб, 06 окт 2007, 10:31 от Доня Туфиня

# 65
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Извинете, сбъркала съм. Сега Самуил тежи 20 кг., на 110 см. беше 18 и половина.
И по телосложение много прилича на щерката на Миленчето ("момчешки вариант", разбира се  Laughing).

# 66
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
ама и вас си ви бива hahaha що не отворим тема с нашия ръст и тегло...

# 67
  • Мнения: 3 271
И по телосложение много прилича на щерката на Миленчето ("момчешки вариант", разбира се  Laughing).

Много са ни дебели, нали  Whistling Crazy

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Millena, 2кг. разлика на ръст 110 си е значително. Говорим за 20кг., не за 18.
Абе не знам някого да съм го обидила лично, та всяка 2-ра се праив на ощипана девственица?  Thinking. Казах това, което аз мисля по въпроса.
От тук насетне всеки да си мисли, за него си и за детето си.

Туф, кажи за Фил. Нека ни завидят  Laughing

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Извинявай, но защо е по-добре да отглеждаш кльощаво дете? Оли беше много слабичка преди 2 години, изкара една пневмония и още повече отслабна. Това хубаво ли е? Според мен малките деца би трябвало да са пухкави.

ами защото е много трудно да накараш малко дете да спазва диета. В света на лакомствата и с децата около него, дето постоянно нещо си похапват, как ще обясниш на твоето, че не трябва да яде, понеже ... видиш ли  Whistling

# 70
  • Мнения: 3 271
Millena, 2кг. разлика на ръст 110 си е значително. Говорим за 20кг., не за 18.

Тъй, де, но и диапазона, който ти даваш е цяла година, което си е значително. Моята девойка все ще качи 1-2 кг за следващите 6 месеца, и тогава на 5 ще е тъкмо 20 Wink

# 71
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Millena, 2кг. разлика на ръст 110 си е значително. Говорим за 20кг., не за 18.
Тъй, де, но и диапазона, който ти даваш е цяла година, което си е значително. Моята девойка все ще качи 1-2 кг за следващите 6 месеца, и тогава на 5 ще е тъкмо 20 Wink

не се качват така бързо килата Wink Поне моите не го могат.

# 72
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат от един постинг на Александър :
В ранното детство се определя броя на мастните клетки, като след пубертета броят на клетките не се променя. Колкото мастни клетки произведе тялото Ви до тогава, толкова остават за остатъка от живота Ви. При мнозинството от хората са останали вече само бели мастни клетки и при надебеляване, те просто увеличават обема си (броят остава същият)

# 73
  • Мнения: 17 407
Според нормите на СЗО, дъщеря ти е на горна граница на кг. И как се изказват другите, без да са виждали детето, не знам....Все пак, ако си беше нормално, околните едва ли щяха да ти "натякват", че е пълна. Знам, ч е трудно да се ограничава детето, успех ти желая!

# 74
  • Мнения: 17 407
Цитат от един постинг на Александър :
В ранното детство се определя броя на мастните клетки, като след пубертета броят на клетките не се променя. Колкото мастни клетки произведе тялото Ви до тогава, толкова остават за остатъка от живота Ви. При мнозинството от хората са останали вече само бели мастни клетки и при надебеляване, те просто увеличават обема си (броят остава същият)

Това е точно така.

# 75
  • Мнения: 3 271
Все пак, ако си беше нормално, околните едва ли щяха да ти "натякват", че е пълна. Знам, ч е трудно да се ограничава детето, успех ти желая!

Това си мислех и аз. Защото моето с подобни параметри е по-скоро слабо.

Шани, обещавам да пиша колко тежи и колко е висока през март. Наистина ми е интересно, не се заяждам  Peace

# 76
  • Мнения: 647
Много интересно! newsm78
Синът ми е на 4 години , 110 см и 19 кг, а дори изглежда кльощав.
Дори да приемем , че всяко дете има различна структура нямаш основание да го ограничаваш по отношение на храненето , при условие , че и без това детето ти не прекалява с храната.
Въпроса наистина е спорен след като не сме виждали детето  Peace

# 77
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето една тема с новите нормативи за ръст и тегло  на СЗО:

http://bgbaby.net/forum/index.php?showtopic=260&mode=threaded&pid=4057

# 78
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
4год. --- 12,300 --- 20,400 --- 16,350
5год. --- 12,700 --- 23,490 --- 18,000


4год. --- 90,80 --- 111,20 --- 101,00

5год. --- 96,50 --- 118,10 --- 107,30

редактирах се, защото бях публикувала момчешките

# 79
  • Мнения: 17 407
Никол ги е дала вече по- назад. НЕ знам как така повечето деца с тези ръст и тегло са "по-скоро слаби", а това на авторката според околните е "пълно". НЕщо не ми се връзват нещата...

# 80
  • София
  • Мнения: 3 421
 И аз като Шани - множко ми се струват 20 кг на този ръст и тази възраст. Не знам...при някои хора костите тежат повече.

Синът ми на 4 г. и 4 м. - 16 кг. и 110 см(тук може и повече да е, не съм го мерила отдавна).
Като знам как му пролича като качи килограм лятото, представям си още 4 отгоре...

# 81
  • Мнения: 17 407
Абе, хората са си го написали- 20кг е горната граница. Как едно дете на горна граница на кг, при съответния ръст изглежда слабо, а друго- пълно?

# 82
  • Мнения: 8 917
Всяко дете е индивидуално и ако не е видимо пълно, не мисля, че имаш основание за притеснение Peace

# 83
  • Мнения: 647
Абе, хората са си го написали- 20кг е горната граница. Как едно дете на горна граница на кг, при съответния ръст изглежда слабо, а друго- пълно?
Ето тук има снимка на сина ми , съвсем скорошна.Ако кажеш , че е дебел веднага го слагам на диета :
http://newvisionparquet.hit.bg/DSC_0023.JPG
4 год / 110 см / 19.300 кг , не са 20 кг. , но и да бяха ....

# 84
  • Мнения: 17 407
ОК, де! Ама на авторката чак забележки и правят, вашите пък изглеждат слаби....

# 85
  • Мнения: 2 032
Красиан, какво еди-коя си анонимна потребителка ще ти каже, е доста ирелевантно.
(Все едно аз да предложа са резна дългите крачета на Калина, че е на височина като за 6-7 години, а е на 4.5; хе-хе).
Всеки знае как изглежда затлъстяло дете, и може да направи разликата. Не е нужна форОмска мъдрост за това.

# 86
  • Мнения: 3 271
Никол ги е дала вече по- назад. НЕ знам как така повечето деца с тези ръст и тегло са "по-скоро слаби", а това на авторката според околните е "пълно". НЕщо не ми се връзват нещата...

Ами айде де, затова сложих снимка на моето, за да се види, че не е пълно
Явно или има по-тежки кости, или - нямам идея.

krasian, момченцето ти е бонбин - да ти е жив и здрав!

# 87
  • Мнения: 3 271
Всеки знае как изглежда затлъстяло дете, и може да направи разликата. Не е нужна форОмска мъдрост за това.

Права си  Peace

# 88
  • Мнения: 46 511
Абе, хората са си го написали- 20кг е горната граница. Как едно дете на горна граница на кг, при съответния ръст изглежда слабо, а друго- пълно?

Там е работата, че не е горната граница, посочени са средните стойности на килата за съответните сантиметри! За 111,20 см. средната граница е 20.400 кг., което са приблизително и мерките на това дете.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 421
Сори, че се отклонихме от темата, но...

Никол, точно по тези таблици, които ти си посочила - 20.400кг и 111.20 см са максималните стойности, а не средните.
Средните са доста по-ниски.

# 90
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 моето маймунче се оказа много високо .. като за 4 годишно .. 102 см е, а преди две седмици направи 3 години , а е 15 кила ..

4год. --- 90,80 --- 111,20 --- 101,00
3год. --- 11,200 --- 17,000 --- 14,100  Shocked 

До сега не съм сравнявала, благодаря за темата

Затова ми изглежда такава щрока ...  Rolling Eyes

# 91
  • Мнения: 5 877
хвърли ме в чуденка - ще ходя утре да я меря Simple Smile На ръст е точно 110 на същата възраст - 4г. 9м. в нейния случай, на кг не знам.
Според мен е нормално това тегло, не си тормози детето. На мен пък свекър ми все мърмори, че много слаба била Ането - според мен си е съвсем нормална. Някъде между 16 и 20 кг трябва да е, ама забравих колко точно - просто не е важно, важното е детето да изглежда - и да е - здраво.

# 92
  • Мнения: 46 511
... Никол, точно по тези таблици, които ти си посочила - 20.400кг и 111.20 см са максималните стойности, а не средните.
Средните са доста по-ниски.

За ръстът да - минимален, максимален и среден, но за клограмите стойностите са средните за съответния ръст.

Няма как дете за с ръст 111.20 см. да се гледат килограмите за 90 сантиметрово детенце, разликата е 21 см. все пак  Laughing 

# 93
  • Мнения: 3 271
Анде, екстра си е Ането и на моите Катето им се вижда слаба, но и тя си е екстра според мен

# 94
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 226
Всички мерки и теглилки на децата до тук са си екстра  Wink
В нашата тема на декемврийчета 2005 г имаме детенце , което е 18 кг и е на 1.9 г - ето това на мен ми се струва мноооооооооооооооого , пък било то и с едър баща  Thinking

# 95
  • Мнения: 27
Аз какво да кажа? Синът ми е на 3г и почти 1м- тежи 22кг и е висок 113см. Изобщо не е дебел, няма сланинки, напротив супер подвижен е и е голям бяс. Ние също сме високи така че има на кого да прилича. Най-важното е да са ни живи и здрави останалото са бели кахъри. А и не мисля, че трябва да напъхваме децата в някакви таблици пък били те и на СЗО.

# 96
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не мога да преценя ка изглежда дете с този ръст и килограми, защото моята дъщеря на 5,5г е ниска и кльощава Simple Smile , но не могат да се сравняват момченцата с момиченцата. Мускулната маса при момчетата е по-голяма и по-тежка, така го е заложила природата.
Как ще изглежда детето зависи и от начина на хранене на цялото семейство, ако и родителите са едрички, шанса да отгледат кльощаво дете е много малък Simple Smile

# 97
  • Мнения: 17 407
Добре, бе, защо ви притеснява само ниско и дебело дете. Ако е високо, наричаме го едро и си решаваме проблема, тъй ли? ЗА ен-ти път пиша, че щом на авторката й се обръща внимание, едва ли няма защо Peace

# 98
  • Мнения: 266
Не мога да преценя ка изглежда дете с този ръст и килограми, защото моята дъщеря на 5,5г е ниска и кльощава

Ljuboznatelna, Какво разбираш под това?всичко е относително. Едва ли е като сина ми-106см, 17 кг  Hug

# 99
  • Мнения: 46 511
Добре, бе, защо ви притеснява само ниско и дебело дете. Ако е високо, наричаме го едро и си решаваме проблема, тъй ли? ЗА ен-ти път пиша, че щом на авторката й се обръща внимание, едва ли няма защо Peace

Ами не е тъй  Laughing аз съм ниска и при 70 кг. съм прасе, а съседката ми е 1.80 кг. и на 70 кг. е кожа и кости  Wink

Еднакво притеснително е и ниско и дебело, и високо и дебело. Но при 2 деца, едното 90 см. 20 кг. и друго 110 см. и пак 20 кг., то първото определно ще е дебеличко, а другото ще е с нормални пропорции. За високо и дебело при този ръст може да говорим, ако е 25 кг. примерно  Crazy А авторката обръща внимание, защото самата цифра звучи много, а обикновено никой не пита за ръста  Laughing В петък водих дъщеря ми при педиатърката и като й казах, че е 18 кг. тя отвори ей такива очи  Shocked Joy въобще не повярва, че е толкова тежка, но тя е една глава над връсниците си Simple Smile

# 100
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
Едва ли е като сина ми-106см, 17 кг  


Айде да не си ги мерим  Joy
Габа е 105 см и отскоро е 15 кила с дрехите, през април навърши 5 години.
Никога не ми е хрумвало да се тревожа за теглото й, особено като я гледам как се храни и как се движи.

# 101
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Мисля, че мерките на момиченцето са си добре. Също така килограмите до голяма степен зависят и от костната структура, ако детенцето е с "по-едър" кокал, съответно и тежи повече. Всяко дете върви различно...

# 102
  • Мнения: 292
Щерка ми е на 4 и 5 месеца и е висока 110 см и тежи 19 килограма. Лекарката казва, че е идеална. Все пак баща и е доста висок.
Поздрави!

# 103
  • Мнения: 4 668
Моят син е доста по - малък и не мога да го "сравня" , но честно казано , като гледам децата на познатите ми какви килограми са и на мен момиченцето ми се струва пълничко ... Rolling Eyes
Вярно е това за костите и височината , но притеснителното тук е , че авторката казва , че и правят забележки , че детето е пълно . Което според мен значи , че е видимо доста пълно  Confused.


Колкото до слаби - дебели , няма да кометирам , но и аз това лято се потресох от броя на доста пълните деца  Sick Просто е ужасно да видиш 7 годишно дете с голям тресящ се корем и паласки  Confused

# 104
  • Мнения: 8 999
Е, за 110 см. 20 кг. тегло е абсолютно нормално. Синът ми е 18 кг. на тази височина, а е кльощав като глист. Не можете да ограничите растежа на детето, дори и да не близне хляб до края на живота си. Просто някои деца растат повече, други - по-малко, някои - по-интензивно, други - по-бавно. Сигурно ще има и период, в който няма да расте така бързо и ще се изравни с връстниците си.

# 105
  • Мнения: 485
Според мен детенцето ти си е супер. Имам син на 3 години и 4 м. висок е 105 см. и тежи 17 кг. Висок е за възрастта си , ама и аз съм висока. Казваше че и Вие с таткото сте такива. Така, че не се тревожи.

# 106
  • Мнения: 6 315
Боже, боже за едни 20 кг  ooooh!

Аз съм била от едрите деца - висока и тежка (с тежък кокал съм). Синът ми е извън средните норми по таблицата пусната от Никол и като ръст и като килограми (на 3 г. и няколко дни беше 103-104 см 19.300 кг), но не е дебел.

# 107
  • София
  • Мнения: 4 272
Детето ти си е добре Grinning
Аз на 2,5 г. съм била 19 кг, но като се гледам на снимките, не съм дебела. Остави хората да си говорят...

# 108
  • Мнения: 8 769

Туф, кажи за Фил. Нека ни завидят  Laughing

Ахм, какво да ти кажа, ти поне няма да се учудиш-като недохранено е горкото-10килца, на 2г7м., високо е 88 см. Добре, че вече ходи с дрехи, защото по плажа му се четяха ребрата.... Rolling Eyes
Племенника ми на 10 м. е гюлле, тежащо също 10 кг  Crazy Когато сестра ми вдигне Филип, всеки път се учудва колко лек като перце бил  Crazy

# 109
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Туф, кажи за Фил. Нека ни завидят  Laughing
Ахм, какво да ти кажа, ти поне няма да се учудиш-като недохранено е горкото-10килца, на 2г7м., високо е 88 см. Добре, че вече ходи с дрехи, защото по плажа му се четяха ребрата.... Rolling Eyes

В нашата (на щерката) категорията е. И тя на 2г. и 7м. беше около 10кг. и всеки я сравняваше с перце. Сега й казват, че е грацилна.
И аз обичам времето на дрехите. Инак може някой (може и от тук списващите) да ме даде под съд.  Flutter
Поздрави Туфка   Hug

# 110
  • Мнения: 8 769
В нашата (на щерката) категорията е. И тя на 2г. и 7м. беше около 10кг. и всеки я сравняваше с перце. Сега й казват, че е грацилна.
И аз обичам времето на дрехите. Инак може някой (може и от тук списващите) да ме даде под съд.  Flutter
Поздрави Туфка   Hug
Hug С тази разлика, че твоята е злояда и не яде, а Фил си хапва (ама после не сварва да изпразни червата) Joy

Общи условия

Активация на акаунт