За програмата "В помощ на майчинството"

  • 23 093
  • 198
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 561
Медицинско за работа, стандартно. Всички документи, които се изискват, не се различават от документите, които представяш при започване на работа.

Но кой го издава - личната лекарка ли? Аз като започвах работа не са ми искали медицинско и за това не съм наясно.

# 31
  • Мнения: 742
Отиваш в някоя поликлиника или частна клиника, казваш на информация/рецепция, че ти е нужно медицинско за работа, те ти дават бланка с указания кои кабинети трябва да минеш и срещу 12-15 лв (това медицинско се заплаща), се сдобиваш с лелеяния документ.  Hug

# 32
  • Мнения: 212

засега е до 2, но има идея на МТСП да го удължи до 3 като от 2 до 3 години ще плаща от собствения си бюджет.
[/quote]
Това го чувам за първи път , моля може ли някой да ми разясни какво значи "от 2 до 3 години ще плаща от собствения си бюджет".

# 33
  • Мнения: 4 181
Здравейте,

Имам въпрос във връзка с програмата, по който ме прехвърлят насам натам... От Нова Година се връщам на работа и мисля да наема майка ми. В момента подготвяме документите, които ще трябват. Някой знае ли кой издава медицинското свидетелство и какво евентуално трябва да пише в него? Личната на майка ми й е отказала да издаде такова медицинско, защото не знаела какво се пишело вътре  ooooh!
да не се прави на луда  Naughty медицинско като за всяка друга работа  Peace

# 34
  • Мнения: 4 181

засега е до 2, но има идея на МТСП да го удължи до 3 като от 2 до 3 години ще плаща от собствения си бюджет.
Това го чувам за първи път , моля може ли някой да ми разясни какво значи "от 2 до 3 години ще плаща от собствения си бюджет".

[/quote]
Означава, че в момента заплатата на детегледачката идва де факто от фонда на НОИ, министерството плаща само осигуровките и платения отпуск.
Ако приемат програмата да се удължи и заплатата ще се плаща от министерството  Peace

# 35
  • Мнения: 292
Тази вечер разбрах,че мога да се върна на работа евентуално.
Майка ми е безработна и още утре ще се запише в бюрото по труда.
Аз какво трябва да направя за да я нааема после newsm78
Благодаря предварително.  bouquet

# 36
  • Мнения: 742
Споделям ти моя опит, ако пропускам нещо, Клео ще ти дообясни:

1. Регистиррах жената в БТ;
2. Издирих в Дирекция Социално подпомагане служителката, която отговаря за програмата и от нея се снабдих с необходимото заявление по образец. Информирах се за документите, които ще изискват. Заявлението го има в интернет, а в него посочваш данните на жената, която искаш да назначиш, в твоя случай на майка ти.
3.  Жената, която щях да наема, си извади свид. за съдимост, удостоверение от психодиспансера, медицинско свидетелство и здравна книжка(при теб здр.книжка е излишна, защото сте в роднински отношения с бъдещата детегледачка).
4. Снабдих се от работодателя с удостоверение за това, че имам право да ползвам платен отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст.
5. С попълнено заявлениеудостоверение   и акт за раждане на детето, личната ми карта и усмивка на уста, отидох до Дирекция "СП", където много учтиво ми вхдираха заявлението.

След около 10 дни се обадиха и на детегледачката, и на мен да се явим в СП за подписването на договора. Тогава трябва тя(детегл.) да носи всчки документи, които си е извадила(вж. т.3), плюс дипломи, квалифкации, трудова или осигурителна кнжка- пълен набор документи.

След като майка ти си подпише договора, ще я информират от къде и кога да си вземе дебитната карта, по която ще й превеждат заплатата.

Твоето задължение е да представяш ежемесечно до 3-то число присъствена форма(по техен образец) за детегледачката.

нейнит задължения ще са описани в длъжностна характеристика, която й се връчва при подписването на договора.

От "СП" правят на месец-два проверки на място, за да са сигурни, че средствата се разходват по целесъобразност, демек че не ги лъжем.

Това е, доколкто си спомням. Ако нещо не е ясно - питай, стига да мога, ще ти отговоря.

# 37
  • Мнения: 292
Приятно проста благодаря  bouquet
Само да запитам,аз няма да работя всеки ден.Съответно на тези проверки може аз да съм в къщи с детето и какво......?

# 38
  • Мнения: 4 181
Приятно проста, обяснила си го просто великолепно, за което съм ти много благодарна   bouquet

# 39
  • Мнения: 4 181
Приятно проста благодаря  bouquet
Само да запитам,аз няма да работя всеки ден.Съответно на тези проверки може аз да съм в къщи с детето и какво......?
Mama na Gabi, на детегледачката и се заплаща за пълен работен ден от 8 часа. Това означава, че ако ти си вкъщи с детето, тя също трябва да бъде там  Peace
Ако направят проверка и детегледачката я няма  могат да й прекратят отговора.
Това е работа като всяка друга, имаш си работно време и трябва да го спазваш  Peace
Иначе програмата е доста гъвкава,например, ако идете на почивка можете да вземете детегледачката с вас  Peace

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 702
Иначе програмата е доста гъвкава,например, ако идете на почивка можете да вземете детегледачката с вас  Peace

Това ме навежда на мисълта: Гледачката има ли право на отпуск и ако да - на колко?

# 41
  • Мнения: 742
Има, да. Съгласно Кодекса на труда- 20 работни дни.  Ползването следва да е по начин, който не затруднява майката, т.е. или по време на ползването на отпуска на майката, или по взаимно съгласие.

# 42
  • малкия град
  • Мнения: 127
Ако се възползвам от тази програма, дали ще запазя правото си на 50% от майчинството, когато се върна на раобота? Или въпроса ми е излишен?  Embarassed

# 43
  • Мнения: 4 181
Ако се възползвам от тази програма, дали ще запазя правото си на 50% от майчинството, когато се върна на раобота? Или въпроса ми е излишен?  Embarassed
излишен е  Peace

# 44
  • малкия град
  • Мнения: 127
Благодаря Клеопатра! Както винаги си супер компетентна, завиждам на знанията ти. Благородно Grinning

Общи условия

Активация на акаунт