За реда в детските градини

  • 5 635
  • 129
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 146
Много те моля, ДАЙ точно предложение. Що се отнася до храносмилането и това е индивидуално. Считам че, както беше писано вече, режима е нужен за адаптация и възпитание. Човекът е СОЦИАЛНО същество. Той живее в и чрез обществото. Цял живот се спазват определени правила. Това не означава, че детето не може да е креативно, да изявява своя талант. Това че на някой не му се спазват правила е друг въпрос! Нима в офиса можеш когато си искаш да пиеш кафе, да пушиш или когато си в кондиция, ще поработиш. Пробвай и много скоро ще имаш възможност да си гледаш сама детето....! Дай конкретно предложение за дневен режим, обещавам ти да го изпробвам в моята градина.
Що се отнася до вземането на децата, имахме вече няколко пъти скандали. Чичо дошъл от Америка, иска да вземе детето и да изчакат мама в кафето!! Да, амо не. Мисля, че тук трябва да има абсолютен ред!

За втори път казвам: нямам нищо против реда в детските градини и училищата, съгласна съм, че трябва да е строг, не мисля, че груповите занимания могат качествено да се провеждат в друг режим. Просто смятам, че самите колективни занимяния трябва да са в кръг от 5-6 деца, а не 30. Това, че само такъв ред е вазможен, не означава, че е най-добрият. Положението е като с демокрацията - не е кой знае какво, но е най-доброто, с което разполагаме в момента. (не си спомням кой го беше казал, Чърчил ли, кой ли.) За съжаление, на този свят няма нищо съвършено!

# 61
  • Мнения: 7 399

 Просто смятам, че самите колективни занимяния трябва да са в кръг от 5-6 деца, а не 30.
              Извини ме , НО КАКВО правят през това време останалите 24-25 деца???? И как се изграждат умения за целенасочено участие в даден тип дейност???

# 62
  • Мнения: 46 539
балони, дадох го по-часове, по-точно не знам как да ти го кажа.
За храносмилането, консултирай се с някой лекар, няма 2 мнения по този въпрос.

# 63
  • Мнения: 3 146

 Просто смятам, че самите колективни занимяния трябва да са в кръг от 5-6 деца, а не 30.
              Извини ме , НО КАКВО правят през това време останалите 24-25 деца???? И как се изграждат умения за целенасочено участие в даден тип дейност???

Това, което казвам, е според съвременните стандарти за нормално общуване в колектив на деца, които не са още в училищна възраст. Не казвам да не се обръща внимание на другите 25, а да няма други 25.

# 64
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Лошото е, че няма къде да отидат другите 25 деца. Знаем как е с приема в детските градини. Тук, в Младост, има пустеещи сгради на детски градини, но защо ли да се занимават да ги пооправят и пуснат в действие.....

# 65
  • София
  • Мнения: 3 672
Никол, гастрит и язва се получава от бактерия ли беше, вирус ли някакъв, не от лежане, след хапване. Затлъстяването пък от некачествена храна и дори от стрес.

Режимите са за това, за да се спазват, в ДГ не може да има волна програма. И който ми каже, че и у дома не спазва режим, няма да му повярвам. Дори да е само по реда ставане, закуска, игра, обяд, лягане и т.н. Може да не е в точно определени часове, но има ред  Peace.

# 66
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
При нас ги слагат в 12.30 ч., рано е, затова и София не спи, после е нервна, уморена и кисела.
За мен, ако детето е станало в 7.30-8 ч., нормалният следобеден сън е от 14 до 16 ч., но кой ме пита.

Зависи... Аз за да отида в 8 на работа будя Ирина 6:50, така, че сън към 12:30-13 мисля че е ОК. В почивните дни става към 8 и си ляга на обяд в 14.
 Явно неможе да се угоди на всички Wink

# 67
  • Мнения: 7 399
Ти направо говориш за революция  Laughing Нито една учителка в ДГ дори в най-смелите си мечти не е стигала до група от 5-6 деца. А общинарите удар ще получат ,ако те чуят  Mr. Green и министерството - също. Mr. Green

# 68
  • Мнения: 771
Майчета ,вие и ракииката си я пиете подрежим, нали.
Абсолютно съм съгласна с предложението всяка учителка да работи с 5-6 деца.Да това са стандартите, НО НЕ И ТУК!/за съжаление/ Това го кажете на онзи със "седенките". Тогава ще има избор и при следобедния сън- децата, които спят- в едно помещение, другите се занимават с помощник-възпитател.За съжаление не сме дорасли до тази система.
По въпроса за "соц.науки". Да, учила съм, а вие учила ли сте методика, психология и дидактика?

# 69
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
балони, ти разлика между мечти и реалност правиш ли изобщо?

# 70
  • Мнения: 46 539
Никол, гастрит и язва се получава от бактерия ли беше ...

Само единия от видовете се получава от бактерия  Peace

viliandar, идеален пример даваш, трябва индивидуален подход за спането, едните деца идват в 7, другите в 8.30 ч., тазликата е прекалено голяма, за да легнат всички заедно, където и да се мести часа, ако е фиксиран, ще страдат "другата половина". Щом часът за водене (респективно ставане сутрин) НЕ е твърд, съответно и обедния сън НЕ трябва да е.

... Тогава ще има избор и при следобедния сън- децата, които спят- в едно помещение, другите се занимават с помощник-възпитател.За съжаление не сме дорасли до тази система ...

Най-сетне стигнахме до отговора Peace аз го разбирам, повечето майки също, за съжаление 3 годините ни деца - не. И страдат от това, а ние заедно с тях.

# 71
  • Мнения: 7 399
идеален пример даваш, трябва индивидуален подход за спането, едните деца идват в 7, другите в 8.30 ч., тазликата е прекалено голяма, за да легнат всички заедно, където и да се мести часа, ако е фиксиран, ще страдат "другата половина". Щом часът за водене (респективно ставане сутрин) НЕ е твърд, съответно и обедния сън НЕ трябва да е.
Най-сетне стигнахме до отговора Peace аз го разбирам, повечето майки също, за съжаление 3 годините ни деца - не. И страдат от това, а ние заедно с тях.
ВСИЧКИ часове в режима не са твърди , а ориентировъчни.Никой и никъде не може да е като навит часовник и да спазва точно 12 часа например да е в леглото.В една ДГ от 200-300 деца практически,а и теоретично не е възможно ВСИЧКИ да са в леглата в 12.30.Помислете и ще разберете ,че съм права.Вие в къщи сте 3-4 човека и пак по едно и също време не лягате вечер. Mr. GreenА час за прием в ДГ има фиксиран от 7 до 7.45 или от 7.30 до 8.15 въпрос на организация на работата на ДГ.И те са ориентировъчни ,но застанете и наблюдавайте колко родители се точат до 9.30 да не кажа до 11 ч.Съгласете се ,че аз като съм по-рано на работа и си заведа детето в 8 ч искам до 13 часа да е сложено да спи / то си ми е поспаливичко и спи даже при шум/ ,а този ,който е довел детето си в 11 ч ще мърмори  - защо да спи и т.н. Ами разбираемо е като си го събудил в 10 ч в 13 е невъзможно да го сложиш да спи.Ама мойто защо да страда от факта ,че ходи по-рано - да е вечно изморено ,недоспало и нервно,капризно.Съжалявам ,но градините са за работещи родители  и на който не му харесва реда или режима както щете така го наречете да си стои в къщи и да си го гледа.Другия вариант е гледачка и тя да е по вашия ред /режим/.
                 И не се оправдавайте със стандарти .Навсякъде ги има правилата,но просто тук не сме свикнали да ги изпълняваме,а на друго място  напускате ,ако не сте съгласни и си търсите подходящия за вас ред.Това е единственото предимство - има алтернатива.И тук ще се появи,но с магическа пръчка не става.Говорихте за заплати , а никой не знае исканията свързани с промени в настоящия ред.Принципно правилата се изпълняват безпрекословно от така наречените западни страни.Ако стигнем до Америка там е още по-яко - я се опитайте да напсувате полицай  Mr. Green Бият , а после се извиняват за грешката. Mr. Green Факт е обаче ,че и никой не си го е помислил - толкова здраво е "набито" в главата му още от дете.

# 72
  • Мнения: 46 539
Didia, няма нужда от крайности, не видях никой в темата да е написа, че си води детето в 11 ч.  Wink

От 7 до 8.30 ч. е при нас, аз я водя в 9 ч., за да е минала закуската.
Но става в същия час, в който би станала и ако трябва да е там в 8.30 ч.

Не виждам нищо странно да има 1.5-2 часа време, в което да ги водим, както казваш, градината е за работещи родители, всеки има работно време и животът му е съобразен с него, има хора, които са от 7.30 ч. на работа, други работят до късно, но са от 9.30 ч. сутрин. Няма как първите да си водят децата в 8, нито вторите да станат в 6 ч. за разнообразие, това е детска градина все пак, не училище и учебните часове не започват в 7 ч.

Аз лично търпя и стискам зъби, гледайки как детето ми се мъчи, когато не е спало, другите родители, на чиито дечица тя пречи, докато спят, предполагам пак не са доволни (и с право), като дете пък ужасът ми от градината и негативните последици в/у характера ми идва точно от спането на обяд, но явно и другите преподаватели смятат това за градивно, щом не поемат инициатива за промяна.

И тук пак стигаме до:

... Необяснимо ми е защо вие преподавателите сте против логични елементарни неща, които биха улеснили работата с децата? ...

# 73
  • Мнения: 7 399
Didia, няма нужда от крайности, не видях никой в темата да е написа, че си води детето в 11 ч.  Wink
Никол, аз не казвам ,че някоя от вас води детето си в 11 ч на ДГ.Обяснявам къде е най-големия конфликт за спането или против и липсата на алтернатива в дадения случай.Аз мисля,че в темата се споделя ОПИТ , ДИСКУСИРА СЕ , а не се водят лични войни и анализ на поведението , на която и да е от нас.Всеки е споделил наблюдения ,изказал е мнение и така се стига до нещо ново,така се променя статуквото. Не е задължително да се съобразяваш с всички мнения и препоръки.Това важи според мен и за всички останали.
               А що се касае за идването - всяко идване след 9.15 нарушава заниманията на децата.Започнало е първото занимание и ги учиш например да рисуват - звъни се ,излизаш,загубил си вниманието на децата,по-буйните вече са размазали боите и са разляли водата.И така като дойдат три деца след определеното време си представи какъв учебен процес се води.А после образованието не било на ниво.Как ще е ,като не се отчита факта ,че дори и в ДГ има учебна програма и текат учебни занимания,независимо от това ,че повечето са под формата на игра /особено за по-малки/.
               Детската градина НЕ е забавачка и не служи само за гледане на децата на родители ,които работят.Там си има определени знания и умения ,които децата трябва да овладеят зя една година.Няма значение ,че не се пишат оценки и няма свидетелства.Правят се тестове ,характеристики на децата и се следи развитието им във всяко отношение.
               Искате външно оценяване на учителския труд .Като как ще стане ,ако не идва детето ви и постоянно закъснява? Така продължава и в у-ще - кога закъснял,кога не разбрал , а учителите - да са го научили. ДГ не е училище ,но не е и безцелно беснеене на децата и изпълняване на всевъзможни капризи.Явно за някои хора " външно оценяване" значи да кажат мнението си за учителката - дали я харесвам или не, а не допускат,че това визира РЕЗУЛТАТИТЕ на децата си постигнати през годината обект на оценяване.А резултати не може да има или  поне няма да е това ,което се иска след като някой постоянно влиза или излиза когато му се иска.Как да научиш детето на целенасочено възприемане на определени обекти като някой постоянно хлопа вратата.
               Е,ако искаш подробности пиши на ЛС,че оспамихме темата. Peace

# 74
  • Мнения: 46 539
Никол, аз не казвам ,че някоя от вас води детето си в 11 ч на ДГ.Обяснявам къде е най-големия конфликт за спането или против и липсата на алтернатива в дадения случай ...

В този случай съм съгласна, но поне в нашата група няма такива, които си водят децата извън допустимите часове, за които пишеш Peace въпреки това проблемът си съществува, затова търся причините другаде.

Общи условия

Активация на акаунт