Токсични остатъци в храните

  • 2 339
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
.
Леко скептично съм настроена към новите закони по отношение на употребата на пестициди....
Все пак инициативата е добра,най-малкото за да покаже,че не сме безразлични...

Това, което знам е следното.
Европейската Комисия е внесла като проекти един пакет документи оформащи цяла стратегия за употребата на тези химикали.
След приемането им ще  се преразгледат условията за даване на разрешение за производство и употреба на тези препарати.

Самите предложения не са били кой знае какво, но Комисията по околна среда, здраве и безопасност на храните е подсилила много проекто документите и те са били направо фантастични!
Забранява се напр. да се дават разрешения за препарати, за  които има данни, че са канцерогенни, имунотоксични, невротоксични и др-
Въвеждат се много строги скритерии, забранява се прилагането в близост до водни басейни, въвеждат строги правила за употребата им , така че да не се прилагат безразборно и в свръх количества и др.

Но на това са реагирали почти истерично големите компании като Монсанто и др- и в момента се обработват по всякакви начини членовете на парламента, които с гласуването си  или ще превърнат тези проекто документи в реален факт - или пък  няма да ги приемат.

Доколкото разбирам сега борбата е за всеки глас.
Дано имаме успех.

# 16
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Ето официални данни от Министрество на земеделието и горите за произведени в България плодове и зеленчуци макар и за 2005 год.


Цитат
В рамките на мониторинговата програма през 2005 г. бяха анализирани общо 230 бр. проби, представени в Таблица 1. Всички проби бяха анализирани за съдържание на остатъци от 30 активни бази на препарати за растителна защта (Приложение 1).

В 36.1 % от пробите беше доказано наличието на остатъци от пестициди,  в количества непревишаващи максимално допустимите (МДК), докато 14.8 % от тях съдържаха наднормени количества от пестицидни остатъци*.

В пробите бяха открити остатъци от 13 активни бази на различни препарати за растителна защита.
Най-често срещащите се остатъци от пестициди бяха от групата на Манеб или т.н. дитиокарбамати, изразени като сяровъглерод (в 31.3 % от пробите), от винклозолин (в 11.3 % от пробите), от грубата на Беномил или т.н. бензимидазоли, изразени като карбендазим (в 10.9 % от пробите), процимидон (в 8.3 % от пробите), циперметрин (в 4.8 % от пробите), диметоат (в 4.8 % от пробите), хлорпирифос (в 3.9 % от пробите), бромпропилат (в 1.3 % от пробите), и миклобутанил (също в 1.3 % от пробите). При анализа на пробите в по-малко от 1 % от тях бяха доказани остатъци и от някои други пестициди (ипродион, хексаконазол, ламбда цихалотрин и дифенконазол).

В пробите от домати бяха доказани остатъци от дитиокарбамати, бензимидазоли, винклозолин**, процимидон, ипродион и хлорпирифос.

В пробите от картофи се доказаха остатъци от дитиокарбамати и циперметрин.

В пробите от спанак бяха доказани само остатъци от дитиокарбамати.

В пробите от праскови бяха открити остатъци от дитиокарбамати, бензимидазоли, процимидон, циперметрин, хлорпирифос, миклобутанил, хексаконазол, лабмда цихалотрин и дифенконазол.

В пробите от череши бе доказано наличието на остатъци от дитиокарбамати, бензимидазоли, процимидон, бромпропилат и диметоат.

От общият брой проби 65 броя (28.3 %) съдържаха остатъци само от един пестицид, 39 броя (17.0 %) съдържаха остатъци от два пестицида, 10 броя (4.3 %) – остатъци от три пестицида и 3 броя (1.3 % ) – остатъци от четири пестицида.

В нито една проба от моркови и праскови не бяха доказани остатъци от пестициди в количества, превишаващи установените МДК, като в пробите от моркови не бяха установени изобщо остатъци от пестициди, превишаващи границата на определяне на използваните аналитични методи (практическа липса на остатъци от каквито и да е пестициди).

Тридесет и четири проби съдържаха остатъци от пестициди в количества, превишаващи установените МДК. По култури те се разпределят както следва:
•   домати – 9 броя (15.2 % от общо 59 броя проби), съдържащи остатъци от винклозолин, превишаващи установените МДК;
•   картофи – 17 броя (34.0 % от общо 50 броя проби), съдържащи остатъци дитиокарбамати, превишаващи установените МДК;
•   спанак – 2 броя (10.0 % от общо 20 броя проби), съдържащи остатъци от дитиокарбамати, превишаващи установените МДК;
•   череши – 6 броя (12.5 % от общо 48 броя проби) , съдържаща остатъци от процимидон и дитиокарбамати, в количества по-високи от допустимите.


*И като теглим чертата се вижда, че в 50,9 процента от пробите са откривани остатъци от пестициди.


**Винклозолин - изключителбно опасен препарат,, чието действие може да продължи да се проявява до след  3 поколения .

# 17
  • Мнения: 720
при гласуването им дръпнах един хубав коментар.... Whistling
дано има полза...

# 18
  • Мнения: 2 759
                      Подкрепих  thumbsup

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз пуснах

# 20
  • Мнения: 406
Да и аз пуснах и разпратих на доста познати. Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 5 192
Страх ме е да прочета какво са показали пробите в БГ за 2005г.

Общи условия

Активация на акаунт