Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ

  • 97 281
  • 527
  •   1
Отговори
# 30
Момичета, слагам ви една статийка от вчерашния 24 часа. Може да не сте я чели всички -

Цитат
Болестите - тайна от шефа
По примера на страните от ЕС до две години ще пращат болничните директно в НОИ

Болничните ще се пращат по електронен път от здравните заведения директно в Националния осигурителен институт, съобщи управителят му Йордан Христосков. Това щяло да стане до 1-2 години, тъй като не било редно работодателите да знаят диагнозите на подчинените си, за да не злоупотребят с това.



Такава е практиката в почти всички страни от ЕС, каза Христосков. В Полша издавали болничен в два екземпляра - един с диагноза за осигурителната институция и втория без нея за работодателя.

Сега има много оплаквания, че началници злоупотребяват с информация за заболяване, каза Христосков. НОИ ги препращал към Инспекцията по труда.

"Имаме десетки молби от фирми за разрешения за уволнения, но трудно се доказва кога причина е здравословното състояние", коментира Теодора Дичева, главен юрист на Инспекцията по труда. Шефовете искали разрешение за освобождаване на хора заради закриване на длъжност или при намаляване обема на работата по чл.328 от Кодекса на труда. Според запознати обаче много началници се отървавали от болни, като ги съкращавали под друг претекст. Това обаче трябва да бъде доказано в съда.

И в момента е възможно НОИ да приема болничните директно от клиниките, но здравната система не е готова, каза Христосков.

В последно време плащането на обезщетенията за болест се ускорявало. НОИ вече съкратил процедурата до 14 дни, ако всичко е наред. В началото на 2008 г. щяло да започне сканиране на болничните вместо ръчно въвеждане на данните.

Случаите на забавяне са по вина най-често на лекарите и на фирмите, които не подавали точни данни в НАП. Само 1-2% били по вина на НОИ, но обикновено ставало дума за особени казуси.   


В друга страница коментирах - "Да предложим на г-н Христосков, за да не се счупи нещо връзката - работодател - НОИ, след време, да за почнат да правят засечки - нещо от рода - първия екземпляр - от болницата за НОИ съвпада ли с втория екземпляр, представен от работника на работодателя. И разбира се, когато работника е ходил и има болнични, а не го ползва, НОИ да се интересува, писмено разбира се, защо работодателя не е представил справка за неползвания болничен.

И да не ме разбирате грешно - всичко трябва да се представи в НОИ в оригинал - на хартия, а подписа и печата на работодателя да са нотариално заверени.

А в самото НОИ, ще се помисли да се вгради от модерните напоследък "Системи за управление на опашките", за да не се изостава от НАП и КАТ  със SMS-си, разбира се."

И все пак явно се е поуплашил от вашият натиск, за да започнат такива приказки. От стара коза яре е той, та гледа да коментира нещо, преди да се е вдигнало прекалено много врява. Иначе както виждате НОИ не грешат... или само по изключение, по много сложни казуси. Но да не се оплаквам...

# 31
  • Мнения: 288
.. г-н Христосков .. несъмнено е един от водещите ни специалисти с областта Социално и пенсионно осигуряване .. и е доказал също .. че "оцелява" при смяна на властта .. въобще няма да се учудя .. ако се окаже че .. предложенията ни .. написани по горе .. са били предложени от експерти на НОИ още преди 2г. когато се заговори за промяна в режима на изплащане на болничните листове за краткосрочна нетрудоспособност .. но .. за съжаление .. политиците ни са доказали и друго .. а то е .. че всеки закон или норматив .. се приема или след сериозен обществен натиск .. или след корпоративен такъв .. за втория вариант е ясно .. но до кога .. за да се промени нещо трябва да има стачки .. протести .. или дори още по лошо .. жертви .. защото съгласете се .. че много закони са написани с кръв ..
.. иначе .. ВЕСЕЛА КОЛЕДА .. на всички   bouquet 

# 32
  • Мнения: 2 388
.. г-н Христосков .. несъмнено е един от водещите ни специалисти с областта Социално и пенсионно осигуряване .. и е доказал също .. че "оцелява" при смяна на властта .. въобще няма да се учудя .. ако се окаже че .. предложенията ни .. написани по горе .. са били предложени от експерти на НОИ още преди 2г. когато се заговори за промяна в режима на изплащане на болничните листове за краткосрочна нетрудоспособност .. но .. за съжаление .. политиците ни са доказали и друго .. а то е .. че всеки закон или норматив .. се приема или след сериозен обществен натиск .. или след корпоративен такъв .. за втория вариант е ясно .. но до кога .. за да се промени нещо трябва да има стачки .. протести .. или дори още по лошо .. жертви .. защото съгласете се .. че много закони са написани с кръв ..
.. иначе .. ВЕСЕЛА КОЛЕДА .. на всички   bouquet 

Ама и ти си един оптимист  Hug
Гответе се след нова година да атакуваме НОИ. Сега в петък ще го обсъдя с момичетата и ще пиша

# 33
  • Мнения: 288
Ама и ти си един оптимист  Hug
Гответе се след нова година да атакуваме НОИ. Сега в петък ще го обсъдя с момичетата и ще пиша
.. може .. или .. поне се опитвам да съм умерен .. и да не демонизирам излишно колегите от НОИ .. не че няма за какво де .. те се подиграват вече 11м. със собствената ми съпруга .. и продължават да не и изплащат дължимото обезщетение по болнични листове .. но това е моя битка .. колкото до протеста .. на господата сега им е широко около врата .. студено е .. и сами виждате протестите за замрели до минимум ..  Sunglasses 

# 34
  • Мнения: 953
здравейте и от мен.от пловдив съм,но все пак.аз съм в болнични от средата на октомври.сега е края на декември и още не съм си получила болничните за октомври,какво пък остава за другите.
за сумите още нищо не мога да кажа. като ги получа ,тогава.но това наистина е безобразие.с месеци да ти забавят плащането.ами ти като си в болнични,нали плащаш на лекари,за лекарства и т.н.никой не ти прави отстрочка за това че не са ти изплатени болничните.

# 35
  • Мнения: 288
http://www.nedev.biz/index.php?option=com_content&task=view& … 1750&Itemid=1
така се прави .. това .. което е постигнала тази жена е   bouquet bowuu  bouquet ..

# 36
  • Мнения: 624
РЕШЕНИЕ № 9943 ОТ 22 ОКТОМВРИ 2007 Г. ПО АДМ. Д. № 4330 ОТ 2007 Г. НА ВАС (ОБН. - ДВ, БР. 1 ОТ 2008 Г.)
Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2008г.
ОТМЕНЯ ЧЛ. 23 ОТ НАРЕДБАТА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, ПРИЕТА С ПМС № 364 ОТ 27.ХII.2006 Г. И ОБНАРОДВАНА В "ДЪРЖАВЕН ВЕСТНИК", БР. 1 ОТ 5.I.2007 Г., В ЧАСТТА ОТНОСНО ДУМИТЕ "В 30-ДНЕВЕН СРОК ОТ ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ДОКУМЕНТИТЕ ПО ЧЛ. 3 - 8, 12 И 15".
ОТМЕНЯ ЧЛ. 31, АЛ. 1 ОТ НАРЕДБАТА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ В ЧАСТТА ОТНОСНО ДУМИТЕ "В 30-ДНЕВЕН СРОК ОТ ДАТАТА НА ПОЛУЧАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ПО ЧЛ. 3 - 8, 12, 14 И 15".

Чл. 23.от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване

Чл. 31. ал. 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване

 

Върховният административен съд в състав: председател: Александър Еленков, и членове: Милка Панчева, Тодор Тодоров, при участието на секретар-протоколиста Росица Тодорова разгледа адм. д. № 4330 по описа на Върховния административен съд - шесто отделение, за 2007 г., докладвано от председателя Александър Еленков.
Производство по чл. 185 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на Румяна Стоева Георгиева от Варна срещу Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, приета с ПМС № 364 от 27.ХII.2006 г. и обнародвана в "Държавен вестник", бр. 1 от 5.I.2007 г. (в сила от 1.I.2007 г.).

Жалбата е подадена в срока по чл. 187, ал. 1 АПК от лице, което има правен интерес от търсената съдебна защита по смисъла на чл. 186, ал. 1 на същия кодекс и е допустима. Разгледана по същество е частично основателна.

Формално с жалбата е оспорена цялата наредба, но от изложените в нея фактически доводи се вижда, че всъщност тя е насочена срещу разпоредбите на чл. 8, ал. 1 - 4, с които е въведено изискване за заявяване на банкова сметка за получаване на обезщетенията и помощите, както и срещу разпоредбите на чл. 23 и чл. 31, ал. 1, които установяват 30-дневен срок за изплащане на обезщетенията и паричните помощи, респ. за издаване на разпореждане за отказ на такова плащане.

Според § 4 от преходните и заключителните разпоредби на оспорената наредба тя е приета на основание чл. 40, ал. 5 и чл. 41, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), които се намират в раздел I "Обезщетения при временна неработоспособност и трудоустрояване", но поради законово препращане са приложими и за обезщетенията и помощите по останалите раздели на глава четвърта "Обезщетения" на Кодекса за социално осигуряване. В чл. 1, ал. 1 от наредбата са изброени паричните обезщетения и паричните помощи, редът и начинът на чието изчисляване и изплащане тя регламентира. Едно от тези обезщетения е паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване.

Предназначението на това обезщетение е да замести дохода, нереализиран поради настъпилата нетрудоспособност. Този извод следва от разпоредбата по чл. 40, ал. 1 КСО, която признава на осигурените лица "право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност". Това предназначение на обезщетението за временна неработоспособност налага то да бъде изплащано на осигурените лица във времето, когато те биха получили доход от трудова дейност, ако не бе възникнала временната им неработоспособност поради общо заболяване.

За паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване на работниците и служителите чл. 152, ал. 1 от Кодекса на труда от 1951 г. (текстът е в дял III "Държавно обществено осигуряване", отменен с § 12, т. 1 ПЗР на КСО) разпореждаше, че то "се дава от първия ден на настъпване на нетрудоспособността", а § 71, ал. 1 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда от 1951 г. (отменен с § 1, т. 1 от заключителните разпоредби на ПМС № 263 от 30.ХII.1999 г.) прогласяваше правилото, че паричното обезщетение за временна неработоспособност се изплаща в сроковете, установени за плащане на заплатите.

Това разрешение на въпроса в какъв срок от установяването на временната неработоспособност на работника или служителя следва да му бъде изплатено паричното обезщетение, частично заместващо изгубеното трудово възнаграждение, несъмнено надхвърляше изискването по чл. 3, ал. 2 от Конвенцията относно осигуровката болест на работниците от индустрията и търговията (Сборник от международни договори на България, том II, 1994 г.) правото на обезщетение да бъде свързано с изтичането на един срок за чакане най-много 3 дни.

Правилото, че паричното обезщетение за временна неработоспособност се изплаща в сроковете, установени за плащане на заплатите на работниците и служителите, се прилагаше и при действието на Кодекса за социално осигуряване.

За пръв път сега оспорената наредба установява друго правило - паричните обезщетения и помощи се изплащат от ТП на НОИ на правоимащите лица поотделно за всеки месец в 30-дневен срок от представянето на документите по чл. 3 (така гласи чл. 23 от наредбата), а ако се установи, че лицето няма право на парично обезщетение, длъжностното лице, на което е възложено ръководството по изплащането на паричните обезщетения, или упълномощено от него длъжностно лице издава разпореждане за отказ в 30-дневен срок от датата на получаване на документите по чл. 3 (така гласи чл. 31, ал. 1 от наредбата). Това ново правило обаче е в противоречие с правилото на чл. 3, ал. 2 от цитираната по-горе конвенция, а тя е в сила за България и е част от нейното вътрешно право (чл. 5, ал. 4 от Конституцията). Нещо повече - това ново правило е в противоречие и с целта на КСО да бъде установена закрила на работниците и служителите (хората на наемния труд) срещу липсата на доходи от трудова дейност поради временна или трайна неработоспособност. Затова настоящият състав на Върховния административен съд, шесто отделение, счита, че по отношение на чл. 23 и чл. 31, ал. 1 от оспорената наредба, в частта, с която е установен 30-дневен срок за плащане на паричното обезщетение за временна нетрудоспособност, респ. за издаване на разпореждане за отказ да бъде изплатено такова обезщетение, са налице отменителните основания по чл. 146, т. 4 и 5 във връзка с чл. 184 АПК - противоречие с материалноправни разпоредби и несъответствие с целта на закона, поради което посочените разпоредби на оспорената наредба следва да бъдат отменени в тези им части. Вярно е, че те касаят и другите категории осигурени лица, които не са обхванати от Конвенцията относно осигуровката болест на работниците от индустрията и търговията, но поради липса на техническа възможност тези лица да бъдат отделени от задължително осигурените лица по чл. 4, ал. 1, 2, ал. 3, т. 5 и 6, и ал. 5 КСО, за които конвенцията е приложима, отменителният диспозитив на това решение следва да обхване изцяло изразите, недопустимо установяващи обсъдения 30-дневен срок.

Жалбата на Румяна Стоева Георгиева е неоснователна в частта, с която е оспорено правилото, че паричните обезщетения и помощи при временна неработоспособност и трудоустрояване се изплащат по заявена от осигурените лица банкова сметка (чл. 8 от оспорената наредба). Това правило е установено с разпоредбата на чл. 40, ал. 3, изр. първо КСО, според която разпоредба "паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете и помощите от държавното обществено осигуряване се изчисляват и изплащат от териториалните поделения на Националния осигурителен институт на осигурените лица по декларирана от тях банкова сметка". Следователно в тази й част оспорената наредба не противоречи на закона, поради което жалбата на Румяна Стоева Георгиева следва да бъде отхвърлена в съответната й част.

При този изход на правния спор, заявен с жалбата на Румяна Стоева Георгиева, направените от жалбоподателката по делото съдебни разноски следва да й бъдат възстановени от бюджета на Министерския съвет - чл. 143, ал. 1 АПК.

Водим от изложените мотиви, Върховният административен съд, шесто отделение,

РЕШИ:

Отменя чл. 23 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, приета с ПМС № 364 от 27.ХII.2006 г. и обнародвана в "Държавен вестник", бр. 1 от 5.I.2007 г., в частта относно думите "в 30-дневен срок от представянето на документите по чл. 3 - 8, 12 и 15".

Отменя чл. 31, ал. 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване в частта относно думите "в 30-дневен срок от датата на получаване на документите по чл. 3 - 8, 12, 14 и 15".

Отхвърля в останалата й част като неоснователна жалбата на Румяна Стоева Георгиева от Варна срещу Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, приета с ПМС № 364 от 27.ХII.2006 г. и обнародвана в "Държавен вестник", бр. 1 от 5.I.2007 г.

Осъжда Министерския съвет на Република България да заплати на Румяна Стоева Георгиева от Варна сумата от 25 лв. за направените от нея разноски по делото (10 лв. държавна такса и 15 лв. такса за обнародване на жалбата в "Държавен вестник").

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред петчленен състав на Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

# 37
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И к'во-отмениха 30д срок и сега въобще няма такъв?

# 38
3draveite mili dami temata e super no edno moga da vi kaga ne3nam dali problema e v NOI ili v patia na bolni4nite do tiah.Li4no a3 sam rabotodatel isega sam v mai4inski kogato osigorovkite se vnesat na vreme t.e do 10 4islo na meseca i slad tova vednaga se 3anese bolni4nia v NOI do max. 10 dni 3apo4va i3pla6taneto dage ako bolni4nia e nepravilno napisan momi4etata vednaga na mesto ti ka3vat tova go 3nam 3a6to ediniat bolni4en hodih li4no da go podavam.Bebka ve4e e na dva meseca i a3 si polu4avam mai4inskite redovno. Samo ne moga da ra3bera kak gi i34isliavat 3a6toto polo4avam po niakolko prevoda na mesec.I 3a6to na garba na bolni4ni popalva6 normalnite rabotni dni sle kato firmata raboti sabota i nedelia. Taka 4e mili moi problema do golima 4ast e v rabotodatelia i negovia s4tovoditel . Ako vi interesuva ne6to pove4e pi6ete [ smile3525 Heart Eyes :love:quote author=RadoMit link=topic=234810.msg5343384#msg5343384 date=1193211130]
Привет дами,   bouquet
След разговор с Клеопатра и Мишленце от СНБМ, поех към тях следния ангажимент .. заедно с колежките   bouquet The Sun, ДейзиГ, ZinaSt, Incandescent и Стики да направим:
АНАЛИЗ НА ПРОБЛЕМНИТЕ МОМЕНТИ ПРИ ИЗПЛАЩАНЕТО НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ОТ НОИ
 
Както аз, така и колежките   bouquet и благодарение на Вас   bouquet  bouquet  bouquet сме натрупали вече доста сериозна база е данни за такива проблеми, но тя винаги може да се дообогати и опресни.

Поради което Ви моля:
ИЗЛОЖЕТЕ В ТАЗИ ТЕМА ВСИЧКИ СВОИ ПРОБЛЕМИ И ТРУДНОСТИ С КОИТО СТЕ СЕ СБЛЪСКАЛИ ПРИ ПОЛУЧАВАНЕ НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА СИ ОТ НОИ, НЕКА НЕ ПРЕВРЪЩАМЕ ТЕМАТА Е "НОИ Е НАЙ-ЧЕРЕН, ГЛУПАВ" И Т.Н., РЪКОВОДИТЕЛИТЕ МУ СЕ ОПИТВАТ ДА ПОМОГНАТ И ДА СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА ПО ДОБРЕ, ЧАСТ ОТ ТОВА Е И ПОКАНАТА ИМ ЗА СРЕЩА СЪС СНБМ, НО НЕКА ДАДЕМ В РЪЦЕТЕ НА КЛЕО И МИШ НЕЩО, С КОЕТО ТЕ ДА СА УБЕДИТЕЛНИ

БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРЕДВАРИТЕЛНО   bouquet
Радо
[/quote]

# 39
  • Мнения: 2 657
Имам запитване относно изплащането на болничните Peace
Миналия месец бях в болнични,но до момента нямам преведени пари...Какъв е срока за изплащането им и кога вероятно да се надявам,че ще имам преведени?
ще съм благодарна,ако някой може да ме ориентира за срока Peace

# 40
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Имам запитване относно изплащането на болничните Peace
Миналия месец бях в болнични,но до момента нямам преведени пари...Какъв е срока за изплащането им и кога вероятно да се надявам,че ще имам преведени?
ще съм благодарна,ако някой може да ме ориентира за срока Peace

Срока беше до 30 дни от датата на представяне на всички документи от фирмата ви. Документите се представят най-рано на следващия ден след превеждане на дължимите осигуровки за съответния период.

Сега ще има промяна в сроковете и преводите ще се правят два пъти в седмицата от 01.04.2008 г.

# 41
  • Мнения: 8
Na men purvia bolnichen mi go izplatixa 10 dena sled kato rabotodatelia mi go e vnesal v noi ,no problema e che toi ne mi vnasia bolnichnialist vednaga a kogato na nego mu doide,a tova moje da stane i cial mesec sled kato sum mu go dala.

# 42
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Na men purvia bolnichen mi go izplatixa 10 dena sled kato rabotodatelia mi go e vnesal v noi ,no problema e che toi ne mi vnasia bolnichnialist vednaga a kogato na nego mu doide,a tova moje da stane i cial mesec sled kato sum mu go dala.

Ако болничния ви е от началото на месеца, работодателят ви не може да го представи в НОИ преди изтичането на съответния месец и преди начисляване или внасяне на осигуровките. Дори да променят това нещо от НОИ никога не са изплащали обезщетения преди изтичането на съответния месец.

# 43
  • София ж.к. Надежда 1
  • Мнения: 708
На мен последно ми преведоха пари на 21 декември и от тогава нищо 
Шефката каза,че е подала всичко необходимо.Звънях в НОИ и казаха,че документите се обработват още. До кога не се знае

# 44
  • Мнения: 41
Моля някой ако знае как да ми помогне, сега съм в болничен от 1 месец понеже имам малко проблеми с бременноста но от ной ми пратиха писмо че нямам 6 мес. работени  а са само 5 така казаха и съм нямала право на болничен, а до лятото съм била студентка изнамерих едни 20 дена преди 5 години които ми се водиха в една забравена трудова книжка и се каня да ги представя но не зная дали ще ми ги признаят, и как да си набавя този 1 месец губя повече от 2 месеца майчинство а то са си пари? ще се радвам някой да помага мерси предварително

Общи условия

Активация на акаунт