Отговори
# 60
  • Мнения: 5 620
кати, хората пред пенсия не са задължително негодни, ще ти кажа...

Имах предвид хора, които нямат съответната квалификация, но се хващат да работят дадена работа само, за да докарат до пенсия. Примерно цял живот работила в производството, съкратена две години преди пенсия и се хванала възпитателка в дома, само за да набере необходимите точки. Дали ще има нужните умения и желание да работи с увредените деца?

# 61
  • Мнения: 3 835
Животът е пълен с несправедливости, коя от коя по-несправедливи. Не мисля, че Живко имаше предвид да им правим разбор, и да ги сравняваме.
Става въпрос за деца и възрастни с умствени и ментални увреждания, настанени в институции, които са напълно зависими от обществото, в което живеят. Това са може би най-слабите и беззащитни хора, те нямат алтернатива, няма на кой и на какво друго да разчитат, освен на човещината и милостта на развитото общество, част от което са. Тези хора зависят от специалистите грижещи се за тях. Квалификацията и мотивираността за работа на тези специалисти е от жизнено значение за тях. Липсата им означава деградация и дори смърт. В този ред на мисли, не бих казала справедливо, по-скоро би било логично да получават по-добри заплати.

# 62
  • Мнения: 516
Изумена съм от някои мнения. Отвратена съм направо.  За да не нарушавам добрия тон, няма да напиша, това, което ми идва в главата.
Ами да направим като спартанците. Всички недъгави в океана. Чиста работа! Можем и пенсионерите да добавим. За всеки случай и безработните, че ни подяждат хляба.
Рахатлък. Справедливост. Ситост. Няма да са ни нужни социални услуги и всичко ще е справедливо. ooooh!

# 63
  • Мнения: 545
Има много пари, но далеч не всички минават през държавата, като данъци.

В БГ пари има за много неща, но зле се управляват и много се краде.

Именно. Не е въпросът в липсата на пари.

# 64
  • Мнения: 545
е, недей, много бакалска сметка я изкара. дори и 'неплюсовите' неща могат и имат бюджети и планиране.

за оценката - ами как да ти кажа, добре дошли в пазарната икономика.

явно има прекалено ниски критерии или се бълват твърде много специалисти.

не напразно 'чистият' капитализъм е отречен почти в цяла европа. докато тук успешно доказахме неуспеха на социализЪма, в други 'капиталистически' държави също толкова успешно си построиха социализма, пардон, да не се обиди някой, ще го кажа с тяхната дума, социална обществена система.

това, което се иска, е де-факто държавен контрол над заплатите. но защо да си правят труда, при условие, че за X места се намират X*3 кандидата, при определените изисквания?

еди.

Може и да прозвуча неграмотно, но как в социалната сфера може да има "плюс"- т.е. проходи?  Как например се оценява колко струва труда на социалния работник? Говоря за конкретния случай- в домовете...
Доколкото знам за училищата се изчислява по еди колко си лева на дете. Как това става в домовете? Това означава ли, че трябва да има повече болни деца, за които да се грижи социалния работник, за да му е по-висока заплатата?! В тази сфера мисля, че заплатите се формулират по друг начин.
Истината е, че в нашата страна нещата яко са 'оклепани'- знам, винаги стигаме до там. То няма и докъде другаде.

# 65
  • Мнения: 1 494
... но защо да си правят труда, при условие, че за X места се намират X*3 кандидата, при определените изисквания?...



Там е истината, да.
Разбира се, че знам за бюджета. Написах това в отговор на обяснението, че за да има по-високи заплати, плюсовете трябва да са повече от минусите- някой беше го написал. Социалната сфера не е печеливша. Значи ли това, че работещите там трябва да си купуват дрехи от килограм, да ядат свинска варена и да си купуват обувки веднъж на 3 години?!
Знам, че няма смисъл от това разнищване, защото само от думи полза няма. Едва ли е тайна за някого всичко това. Но пък знае ли човек...

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 13:21 от abigale

# 66
  • Мнения: 6 167
... но защо да си правят труда, при условие, че за X места се намират X*3 кандидата, при определените изисквания?...



 Написах това в отговор на обяснението, че за да има по-високи заплати, плюсовете трябва да са повече от минусите- някой беше го написал. Социалната сфера не е печеливша. Значи ли това, че работещите там трябва да си купуват дрехи от килограм, да ядат свинска варена и да си купуват обувки веднъж на 3 години?!

Не, не трябва. Опитах се да обясня и  как функционира тази сфера в 'нормалните' страни.
Забравих да добавя, че в тези страни освен активен пазар на социални услуги има и по-високи данъци, както и събираемост. Кеш-ът не е в ръцете на некадърници, а на директорите на разни домове не им се налага да водят паралелно управление. 

# 67
  • Мнения: 3 835
Кеш-ът не е в ръцете на некадърници, а на директорите на разни домове не им се налага да водят паралелно управление. 

Лени, може ли малко по-детайлно, моля те? В смисъл, интересува ме сухата информация за организацията на парите и как се разпределят.
Как се определят заплатите на работещите в социалната сфера и какъв стандарт на живот имат?

П.п., много хубав чадър имаш.

Общи условия

Активация на акаунт