Как можем да променим това?

  • 5 429
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
Никол, звучи чудесно, но след като навърши годийна и половина Дариа категорично ми отказа да яде каши или пасирани /каквото и да е/. Грис и кремчета не съм й предлагала. Както и кисело мляко с бисквити или прясно мляко с бисквити - смятам ги за много гадни - един вид накиснат хляб  Sick

Ето менюто й от днес и това за утре /да не запълвам с повече/:       
               ПОНЕДЕЛНИК           
   Закуска - плод, попара със
      сирене, чай
            Обяд - супа топчета, ризото
    със зеленчуци
            Сл. закуска - грис халва, сок
     
 ВТОРНИК
Закуска - плод, корнфлейкс с
   прясно мляко, чай
Обяд - таратор, пиле по
  градинарски
  Сл. закуска - филия с пастет,
краставица, чай


# 31
  • Мнения: 17 407
НЕ давам на детето си само суха храна.Но за закуска не виждам проблем да е такава.  Абсурд е да я накарам да яде изброените от Никол неща. ДА я насилвам ли, какво? И ако се въведат тези храни в градината, повече от половината деца ще седят гладни пак.

# 32
  • Мнения: 46 535
Специалистите вече обръщат внимание на въпроса, в учебните заведения ще се дава, каквото трябва, а не каквото искат децата.

Тази година не са се съобразили с препоръките за училищните закуски, но все пак е някакво начало, щом са се обърнали веднъж към национален консултант по хранене  Peace

# 33
  • Мнения: 47 996
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?!а за слагането за спане, мисля че е нормално дете което става в 7 сутринта, в 13 часа да е нахранено и да спи, а в 15,30 да се е наспало
малкия като тръгна на ясла, не беше свикнал с режима, но полека лека се научи, вс пак такива са нормите за всички
иначе аз не изпадам в драми заради храната, ако изяде една вафла след обяд, и майките не купуват сладкиши вечерта след това, не виждам нищо лошо
докато беше при баба ми, щерката ядеше основно филии и манджа с хляб  Sick, така че вкъщи не винаги предлагаме по- здравословна храна
в детската е доста по-добре
синът ми в къщи почти не чде, но в яслата яде доста добре
понякога има филии, понякога сладкиши, но макс. един път седмично
и да ви кажа, когато има крем, малеби, ашуре, корн флейкс, и др подобни, почти никое дете не яде
в яслата е обратно= повечето ядат крема, а филиите не
и още нещо- в дания например, децата си носят обяда-суха храна, сандвич, от вкъщи! за следобедна закуска получават хляб, плод и сушени плодове, следобедният сън не е задължителен...за мен този режим не е приемлив, но там реда е такъв

# 34
  • Мнения: 2 214
По тази сериозна тема не може да се говори  непрофесионално.
В тази страна има Министерство на здравеопазването ,което е определило държавните стандарти за хранененто и всички, които осъществяват тази дейност ги изпълняват.
Да престанем със свободните съчинения!!!!!!

Нека предлагаме нещо полезно за децата, а не да си пишем само редове........

Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.
Сори вие да не сте министър на здравеопазването.
Направо ми забранихте да коментирам въпроса newsm78
А за тези които считат че филийките са по полезни нямам нищо против.
Питах само къде мога да видя някакви наредби или както и да се казва това, с които уж ким се съобразява менюто в детската градина.
Защото директорката ми отговори че те се придържат към количеството калории които трябва да се дадат на детето. А всички ние знаем че калориите  могат да се набавят с различна храна.
Пак повтарям не се оплаквам от храната в градината и не искам да променям менюто в ничия градина. Работила съм в Съюза 7 години в детска градина и си имахме храни и продукти които бяха забранени други пък бяха задължителни, това всичко се описваше в една книга издадена от министерството на здравеопазването.
Питам дали има нещо подобно в България.

Цитат
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?!

Ами ще яде ако майка му го е научила от малък.
Моя яде Елда, овесени и какви ли не други ядки с масло или с мляко.
Недейте да ми говорите за традициите на Българите.
Защото колко и да ме убеждавате няма да приема че е полезно или пък много вкусно да ядеш (пасирани патладжани, домати, чушки , крумид и варени 2-3 часа) което всъщност представлява лютиницата

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 22:34 от winter

# 35
  • София
  • Мнения: 6 999
Ами ще яде ако майка му го е научила от малък.
Моя яде Елда, овесени и какви ли не други ядки с масло или с мляко.
.....
Защото колко и да ме убеждавате няма да приема че е полезно или пък много вкусно да ядеш (пасирани патладжани, домати, чушки , крумид и варени 2-3 часа) което всъщност представлява лютиницата

Мне...моето ядеше до 1г. и половина. После отказа тотално и категорично - не близва каши или пасирано каквото и да е.

В класическата лютеница мисля няма патладжан и лук...  newsm78

# 36
  • Мнения: 46 535
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?! ...

Уточних, че нямам време да пиша и слагам стар цитат от времето, когаро дъщеря ми се беше още вкъщи, т.е. беше малка, също, ако забелязваш и баницата е без яйце, защото не беше захранена с него и т.н. Просто примерно меню, пригодено за бебе, но от което повечето неща НЕ отпадат от менюто на големите деца.

# 37
  • Мнения: 17 407
.Както става ясно от темата, повечето деца не ядат каши, овес и пр. За това, естествено, сме виновни ние.
winter, как да я науча. Дай ми съвет, че не ми стига акъла. Ти ядеш ли неща, които не обичаш?

# 38
  • Мнения: 47 996
и моите деца ядат мюсли и други неща, но не и каша от елда, извинявай, ама кашите са за бебета, особено сухите пък дори и на хипп синът ми се обрива от тях, защото са химия, така че и на бебе не бих дала от тях
както казах, в яслата менюто е по-различно от детската и е съобразено с възрастта на децата- манджички, кремчета и по-сочни и течни неща
в градината имат и риба на скара, и кюфтета, и боб и зеле с месо и други неща , които не се дават в яслата, и не виждам нищо лошо
е, дават понякога и вафла, морена или меденка, ама не припадам от това
повечето майки като вземат децата от градина и им купуват сладкиши, сокчета- от пакетираните и др подобни, ама иначе пищят защо има в детската вафла, и естествено сега ще кажат че само фрешове дават на децата си
иначе по въпроса- забранени храни няма, изключение разбира се да са годни за консумация(не развалени)
има рецептурник за приготвяне на ястията- колко месо, яйце и др съставки да има дадено ястие, необходим брой калории на порция, минимум от белтъчини и т н

# 39
  • Мнения: 1 640
Трудно ми е -сега се уча да ям здравословни зърнени храни, а на детето предлагам от време на време и гледам да не забравя да предлагам и след поредния отказ.Засега още не е прояла овесени ядки натурални,а само в мюсли със сушени плодове /микс/ и то в доста малко кол-во,за съжаление.
Да,трудно е да преодолееш вече създадените хранителни навици.

# 40
  • Мнения: 8 999
Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена.
Аз лично не ям елдени каши, нито попари от овесени ядки без нищо, нито пък бих яла баница само от кори /без яйца и масло/. Затова и не предлагам на децата си нищо, което аз самата не намирам за вкусно. У нас ядем месо, яйца, масло, сирене, прясно мляко, кисело мляко, кашкавал, риба, плодове, зеленчуци, хляб. Всички тези продукти се предлагат и в детската градина на децата ми.
А грисът, доколкото знам, не  е нито зеленчук, нито плод, нито ядка - така че дали е грис или филия хляб, няма май голяма разлика.

# 41
  • Мнения: 46 535
mamavassi, явно трбява да го напиша за трети път, този път ще го сложа в червено  Embarassed

Цитатът е стар! От времето, когато детето ми е било малко!
  Част от нещата сега давам под друга форма - например баницата е с яйце, добавям не сухо мляко, а прясно, елда под формата на каша отдавна не купувам!

Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена ...

Защото за разлика от хляба съдържат микроелементи, антиоксиданти, витамини и фибри, това заради, което всъщност се налага приемането на зърнени храни като цяло.

# 42
  • Мнения: 4 841

Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена ...

Защото за разлика от хляба съдържат микроелементи, антиоксиданти, витамини и фибри, това заради, което всъщност се налага приемането на зърнени храни като цяло.

 newsm78 Кое за разлика от кое? Може ли малко пояснение - конкретно - с какво е вредна една филия хлаб, намазана със сирене например???

# 43
  • Мнения: 7 821
winter, "насила хубост не става"!
Децата могат да ядат полезна храна и без да ядат каши  Wink. Защото единствения начин деца на 7 години да ядат каша е майките и бащите им да я ядат, а ние не ядем такива неща! И сори, но няма и да проядем  Peace ... аз правя за закуска в Събота и Неделя палачинки ... защото искам да доставя удоволствие на семейството си!
Това което исках да кажа от самото начало е, че ако искаш да има действително някаква промяна в храненето на децата в градините то да не тръгваш с "рогата напред" и да стават нещата постепенно.
Успех!

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Една приятелка на майка ми готви за ДГ и със съжаление към децата споделила, че не може да готви вкусно  и разнообразно със 0.85ст. на дете на ден.

  В нашата градина менюто си е разнообразно,а децата ми казват и,че е вкусно. Peace

Общи условия

Активация на акаунт