офталмолог

  • 3 979
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 585
Цитат на: anuschka
Е, да си кажа и аз, като препатила майка.
Синът ми от раждането си имаше сълзене и гурлясване на оченчето. Налагаше се непрекъснато капене на капки (които са антибитични) и непрекъснати масажи.


Напълно правилно сте постъпили с манипулацията. Навсякъде подчертаваме,че решението как да се действа и кога да се сондира не е абсолютнта догма ( но не е и абсолютно правило) и зависи от тежестта на симптомите. Но и от тежестта на симптомите ние се ориентираме каква може да е причината...
Ако едно дете е с подобна тежка симптоматика, налагаща незабавно уточняване се действа незабавно. Но случай като Вашият са сравнително редки и се касае за патологично наличие на мембрана, докато в останалото, преобладаващо болшинство от случаи, се касае за обикновена непроходимост, коригираща се с времето.

# 16
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: Birdie
Цитат на: anuschka
Е, да си кажа и аз, като препатила майка.
Синът ми от раждането си имаше сълзене и гурлясване на оченчето. Налагаше се непрекъснато капене на капки (които са антибитични) и непрекъснати масажи.


Напълно правилно сте постъпили с манипулацията. Навсякъде подчертаваме,че решението как да се действа и кога да се сондира не е абсолютнта догма ( но не е и абсолютно правило) и зависи от тежестта на симптомите. Но и от тежестта на симптомите ние се ориентираме каква може да е причината...
Ако едно дете е с подобна тежка симптоматика, налагаща незабавно уточняване се действа незабавно. Но случай като Вашият са сравнително редки и се касае за патологично наличие на мембрана, докато в останалото, преобладаващо болшинство от случаи, се касае за обикновена непроходимост, коригираща се с времето.

Именно, това мисля и аз: всеки случай си изисква отделно разглеждане. И това става от специалист-офталмолог в най-ранна възраст. А не да си мирувам и чакам детето ми да стане на 1 годинка, та дано се окажем в тези преобладаващи проценти на обикновената непреходимост.
Това така или иначе го решава специалистът, а родителите са тези, които трябва да направят стъпката и да посетят офталмолог в случай като нашия.
Не мога много да схвана идеята за спора ви с Lio  Thinking , но смятам, че е възможно при тази ситуация (с вашата тема) някои родители да се объркат. Има доста майки във форума, които са преминали през сондирането преди 1 год. възраст и съм убедена, че са щастливи от факта, че рано са потърсили специалист да им помогне в разрешаването на проблема.
Световните практики са едно, нашите случаи са си отделни и са нещо съвсем различно. Важното така или иначе е окончателното излекуване на детето, нали? Simple Smile

# 17
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Anonymous

   АБЕ, МИЛИЧЪК! МЕДИЦИНА И ДОКТОРЛЪК СЕ "ПРАВИ" С ЦИТИРАНЕ НА РАЗНИ ПИСАНИЯ НА ТОЗИ И ОНЗИ, А СЪС Р А Б О Т А!  


"Миличка", в тази специалност има канони, има развитие, има истини и неистини. И който не го разбира си стои в ъгъла и му се смеят всички, и където и да се покаже, и се помъчи да каже нещо всички се изнасят, или казват:
-"От къде е колегата?"
-"От БГ..."
-"А ха...хм..."  и отиват да изпият по едно кафе, или учтиво, но без никакъв интерес Ви изслушват и после не Ви обръщат внимание, като че ли не присъствате в пространството. И не си мислете, че ако Вас слушат, те Ви слушат наистина...

В специалността ни се ЧЕТЕ, чете всеки божи ден (както и във всички други специалности)- без четене се говорят само нонсенси, както за теста на Томас например при ADH, който отдавна вече е изоставен по ред причини, докато на страницата на МНЗ е на видно място (за срам)...

Имай смелост-логни се с истинското си име, и спори с аргументи, а не с персонални обиди и квалификации. Изразих мнението си с уважение, сдържаност и само факти. Обори ме-дай факти!! Всичко друго е общо лафче.

# 18
  • Мнения: 8 585
Цитат на: anuschka

Именно, това мисля и аз: всеки случай си изисква отделно разглеждане. И това става от специалист-офталмолог в най-ранна възраст. А не да си мирувам и чакам детето ми да стане на 1 годинка, та дано се окажем в тези преобладаващи проценти на обикновената непреходимост.
Това така или иначе го решава специалистът, а родителите са тези, които трябва да направят стъпката и да посетят офталмолог в случай като нашия.
Не мога много да схвана идеята за спора ви с Lio  Thinking , но смятам, че е възможно при тази ситуация (с вашата тема) някои родители да се объркат. Има доста майки във форума, които са преминали през сондирането преди 1 год. възраст и съм убедена, че са щастливи от факта, че рано са потърсили специалист да им помогне в разрешаването на проблема.
Световните практики са едно, нашите случаи са си отделни и са нещо съвсем различно. Важното така или иначе е окончателното излекуване на детето, нали? Simple Smile


Нещата са много прости- на мен като практикуващ педиатър не ми трябва офталмолог, за да ми каже, че когато детето има толкова изразени симптоми те сочат към конкретната диагноза-аз сам го разбирам. От това следва, че без забавяне при подобно развитие на нещата, аз сам ще Ви сключа час за изследване при офталмолог, защото активно ще търся разрешение на проблема Ви. Но ще Ви изпратя с точна (или широка)диагноза-това е мое задължение. Мое задължение е да разбера например, че детето Ви не вижда (например) или има катаракта (друг пример), или страбизъм и колкото по-рано, толкова по-добър съм. И разбира се,че ще Ви насоча към специалист. Просто е...Не Вие търсите специалист-аз като ваш лекар ви посочвам проблема и търся решение (други специалисти, специални изследвания и т.н.). Иначе ние какво правим? само теглим и мерим, а сестрата прави ваксинации?

И затова е трудна специалността ни-защото трябва да се знае много от други специалности...
И когато добрите световните практики=БГ практики, тогава наистина нещата ще се променят. Това разделяне на "наши" и "световни" ни остави толкова назад- на най-срамната опашка.
И не мислете, че в другите страни не се интересуват от излекуване на децата-интересуват се, и от резултатите им личи колко...
Който чете ще ме разбере и прости за дългото изложение.

# 19
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Цитат на: Birdie
Иначе ние какво правим? само теглим и мерим, а сестрата прави ваксинации?


  People No Good не си разбрал - сестрата тегли, мери и ваксинира.

# 20
Цитат на: Birdie
Цитат на: Anonymous

   АБЕ, МИЛИЧЪК! МЕДИЦИНА И ДОКТОРЛЪК СЕ "ПРАВИ" С ЦИТИРАНЕ НА РАЗНИ ПИСАНИЯ НА ТОЗИ И ОНЗИ, А СЪС Р А Б О Т А!  


"Миличка", в тази специалност има канони, има развитие, има истини и неистини. И който не го разбира си стои в ъгъла и му се смеят всички, и където и да се покаже, и се помъчи да каже нещо всички се изнасят, или казват:
-"От къде е колегата?"
-"От БГ..."
-"А ха...хм..."  и отиват да изпият по едно кафе, или учтиво, но без никакъв интерес Ви изслушват и после не Ви обръщат внимание, като че ли не присъствате в пространството. И не си мислете, че ако Вас слушат, те Ви слушат наистина...

В специалността ни се ЧЕТЕ, чете всеки божи ден (както и във всички други специалности)- без четене се говорят само нонсенси, както за теста на Томас например при ADH, който отдавна вече е изоставен по ред причини, докато на страницата на МНЗ е на видно място (за срам)...

Имай смелост-логни се с истинското си име, и спори с аргументи, а не с персонални обиди и квалификации. Изразих мнението си с уважение, сдържаност и само факти. Обори ме-дай факти!! Всичко друго е общо лафче.
        Да, точно от ТАКИВА КАНОНИ, по които на запад работят  ВАШИ ВИСОЧЕСТВА ЗАПАДНИТЕ ЛЕКАРИ  Shocked на колегата Д-р Гьорев синът беше обявен ЗА УМРЯЛ /с мозъчна смърт/ и искаха разрешение за дарителство от родителите му #Shocked  #Shocked  #Shocked  Ако идваш в България, ще те запозная с този "с мозъчната смърт" младеж /мисля, че знаеш много добре, как се поставя такава диагноза/, който те уверявам, че си е съвсем наред и то само и само защото беше транспортиран и ЛЕКУВАН не по канони, а с мислене и желание - по "българския начин"!  newsm62  Мъдрите твои западни колеги казаха: "щом е така и така... значи ще умре....Така пише в книгите - нашите, западните и няма смисъл да се прави нищо" #Shocked  #Shocked  #Shocked , а онези на изток много разбират от медицина.  ТОВА АЗ ГО НАРИЧАМ УБИИСТВО! А този тъп начин на лечение, извън България, единствено по правила и канони само ще ви убива бавно.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Бърди, само искам да отбележа нещо преди да продължите спора за направленията и БГ педиатрите!
Да, ти като ПЕДИАТЪР преценяваш какви направления да даваш и можеш да поставяш диагнози.
Обаче в БГ ситуацията е друга, но не защото лекарите са некадърни и с остарели виждания, ами защото има нещо наречено НЗОК. Та.... джипито на дъщеря ми е педиатър (специалист по детски болести). Жената е с голям стаж като специалист. Работи в поликлиниката от 20 г., че и повече.... Когато промениха здравната система тя стана джипи (общопрактикуващ лекар). Общопрактикуващите лекари са като един вид разпределително звено. Те поставят диагнози, но в повечето случаи дават направления за специалист. Т.е. ако детето ми се разболее от грип или ангина те поставят диагноза и назначават лечение, но ако се налага консултация с педиатър трябва да ми даде направление за педиатър. Ето тук е парадокса, моята лекарка е педиатър, но според НЗОК не може да си издаде сама на себе си направление. Все едно джипито ми да е кардиолог и аз да имам проблеми със сърцето. Той трябва да ми даде направление и аз да ида на друг кардиолог. Ето оттук идва спора за направленията... Grinning
Не знам дали успях да го обясня точно... Grinning

# 22
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Anonymous
Така пише в книгите - нашите, западните и няма смисъл да се прави нищо" #Shocked  #Shocked  #Shocked , а онези на изток много разбират от медицина.  ТОВА АЗ ГО НАРИЧАМ УБИИСТВО! А този тъп начин на лечение, извън България, единствено по правила и канони само ще ви убива бавно.


Не мисля че може да се обобщава. Навсякъде има и добра, има и не толкова добра медицина. Всеки си има "трески за дялане". Не знам конкретният случаи, за да изразя мнение. Но с изолация и поза на "бодри, недоволни" няма да имаме никакъв прогрес. Никой не ни забранява да мислим, или да усъвършенстваме това което събираме като знания. И различия винаги ще има. И който дава по-добри резултати, негово ще е предимството. Такива са реалностите->голям ръст трябва да имате, за да ги промените. Всичко останало ни прави само за смях... А и едно ценно мнение може да се изкаже по много начини, за да привлече внимание и оценка.

# 23
В медицината всеки случай е отделен и различен сам за себе си и така трябва да се разглежда. А вие имате "написани правила" как да лекувате и действате точно по тях - като коне с капаци - това е пълна тъпотия. #Shocked  А колкото до резултатите - виждала съм ги в продължение на 3 години и от двете страни /пациент и лекар/. И мога само да съжалявам, че нямате представа колко сте ограничени от това си мислене, а от това страдат само пациентите. Confused Това вече го виждат и българите живеещи в чужбина  Grinning

# 24
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Anonymous
В медицината всеки случай е отделен и различен сам за себе си и така трябва да се разглежда. А вие имате "написани правила" как да лекувате и действате точно по тях - като коне с капаци - това е пълна тъпотия. #Shocked  А колкото до резултатите - виждала съм ги в продължение на 3 години и от двете страни /пациент и лекар/. И мога само да съжалявам, че нямате представа колко сте ограничени от това си мислене, а от това страдат само пациентите. Confused Това вече го виждат и българите живеещи в чужбина  Grinning


И тук не мога да се съглася с Вас. Правилата съществуват, за да има ред-те са концентриран опит на много хора и са предназначени да упътят, да насочат, и да се избегне правенето на вече известни грешки. Правилата са най-голямата свобода. Но и те се променят с времето и се осъвременяват.

Нивото на известните школи се дължи на колективното им мислене, на традициите, които имат, както и на умението им да работят и гледат сферично на проблемите. Плюс почти перфектна организация и работа, само работа-сериозна и организирана. Ако Вие по всеки проблем можете да предложите добро решение ще Ви изслушат и ще Ви обърнат внимание-докажете, че сте по-добри... просто е.
Можете ли обаче? Можете ли в БГ или Гърция например да почнете да издавате списания като "Лансет" или NEJM ? Те са големите-и го доказаха и доказват-докажете,че и Вие сте на същото ниво и ще Ви признаят.
Българите в чужбина поради финансови причини, в голямата си част, нямат достъп до висококвалифицирана помощ и попадат на средните и ниски звена на всяка здравна система. За съжаление навсякъде качеството е много високо платено....

# 25
Тук много грешиш! В България е необходимо единствено да попаднеш на добър лекар - ТОВА НЕ ЗАВИСИ ОТ ПАРИТЕ! /все още разбира се, защото вашата  система започва да влиза и тук и след известно време ще заприличаме на вас! Confused/  Това също е един от големите недостатъци на западното здравеопазване - щом нямаш пари или си неусигурен достатъчно - каквото господ каже...  В БЪЛГАРИЯ ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНАТА ПОМОЩ Е ДОСТЪПНА /ПРИ НУЖДА/ ДО ВСИЧКИ! Добрите доктори още работят в държавни болници. Grinning

# 26
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Anonymous
здравеопазване - щом нямаш пари или си неусигурен достатъчно - каквото господ каже...  Grinning


Да, така е. Винаги е било така и така ще бъде. Който живее с илюзии почти винаги е само губещ, освен ако не е толкова голям, че сам да трасира пътя на другите.
Навсякъде е проблем да попаднеш на добър лекар-просто в "другият свят" шансовите ти са по-големи, защото общото нивото е  мъничко по-високо и няма толкова разлика столица->периферия. В момента БГ има най-лошата възможна за Европа здравна система-расистка, корумпирана, система която убеждава гражданите, че лекарите са алчни,некомпетентни и некадърни. Няма страна в Европа където, когато влезеш в болница да те принуждават да си купуваш лекарствата или носиш чаршафи. Няма страна в Европа, където гражданина да плаща толкова много от джоба си за лекарства. И въпроса не е до пари-пари има, а до корупция, мафия и типове, които само ако ги видиш ти се иска незабавно или да емигрираш, или да хванеш оръжие.
И сметни- аз плащам 2200 лв на 6 месеца държавни задължителни здравни застраховки->>пенсия+здравно осигуряване. Срещу това получавам напълно безплатно лечение във всяка държавна болница и ред частни също, както и от всички  лекарства плащам на аптеката само 25% от моя джоб. Имам покритие за зъболекар (за определени неща). Не казвам,че е розово или перфектно, но аз съм доволен. Мога свободно да си ходя при който лекар искам-не завися от никого.
Ако искам нещо повече-моля има частни застраховки. Е, Дания или Щвейцария не можем да станем толкова бързо (поне в моят живот, ти гост може би си по млад/а).

И аз самият нямам илюзии, че ще получа най-доброто, ако един ден имам нужда... Но от друга страна, и аз искам да съм добре платен, аналогично на резултатите ми.
И в това е борбата-да докажеш, че си по-добър.

# 27
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Birdie
Навсякъде е проблем да попаднеш на добър лекар-просто в "другият свят" шансовите ти са по-големи, защото общото нивото е  мъничко по-високо и няма толкова разлика столица->периферия. В момента БГ има най-лошата възможна за Европа здравна система-расистка, корумпирана, система която убеждава гражданите, че лекарите са алчни,некомпетентни и некадърни.


Off: Вие явно никак не сте в час с нашата система Sign Exclamation Като не знаете, по-добре не приказвайте! На Запад за да отидеш при специалист чакаш с месеци, а тук отиваш на същия или следващия ден (стига да има свободен час, разбира се). В болница те преглеждат напълно безплатно при спешност дори и да не си здравноосигурен. Расистка? Спрямо кого, драги Бърди? Защото днес бях свидетел как на едно момиче от ромското малцинство любезно му се обясни какво да направи и къде да отиде. Хайде по-полека с квалификациите и приказките Sign Exclamation Не се хабете, знам че няма да отговорите - може и да не ви стиска. Но аз поне мога да подкрепя мнението си с факти, с моите истории и с тези на близки хора зад граница. И много Ви моля - престанете да плюете, защото така само си навличате гнева на хората, които Ви четат Sign Exclamation

# 28
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Ужас, изтръпнах като прочетох за .....(няма да споменавам името му), синът на д-р Гьорев (познавам го лично ....момчето , така и баща му, семейството му). Понеже знам цялата история,.... "Гост", ако имаш желание драсни ми едно ЛС (ама, ти пък си Гост Thinking , нищо ако имаш регистрация, драсни ми един ред).

# 29
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Цитат на: Anonymous
В медицината всеки случай е отделен и различен сам за себе си и така трябва да се разглежда. А вие имате "написани правила" как да лекувате и действате точно по тях - като коне с капаци - това е пълна тъпотия. #Shocked  А колкото до резултатите - виждала съм ги в продължение на 3 години и от двете страни /пациент и лекар/. И мога само да съжалявам, че нямате представа колко сте ограничени от това си мислене, а от това страдат само пациентите. Confused Това вече го виждат и българите живеещи в чужбина  Grinning


  202uu

Общи условия

Активация на акаунт