За самооценката.

  • 4 335
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 666
Темата е за това дали ти имаш ясна представа за себе си, дали си притежателка на нужната доза самокритичност, която да не ти позволи да облечеш къса пола, при положение, че осъзнаваш добре, че краката ти са криви*
Как да го обясня по-просто, помогнете ми моля?  Shocked

Точно тук си го обяснила перфекно! Друг е въпросът кой иска да разбере!

И по темата -
Да, имам реална представа за себе си.
Да, притежателка съм на нужната самокритичност, че и в повече.
Точно затова не съм обличала къса пола от ... незнам колко години (краката ми не са криви, да уточня Wink, но пак няма да ми стои добре), няма и да си прибера крачолите в ботушите.
Обаче определено по-лесно и по-добре живеят хората (нарочно казвам хората, а не женити, защото съм го забелязвала и сред мъже), които сякаш я нямат тази реална самооценка или поне не искат да я имат, затваряйки си очите за нея.

# 61
  • Мнения: X
Така като ви чета се замислих,че действително при доста хора самооценката изчезва там където се намесва модата. Имам позната която напълно осъзнава че е 10-тина килца над нормата и хем не се харесва така,хем всеки ден е завряна по магазините и гледа за нови модни дрехи,като ги облече колкото и да са хубави,на нея й стоят смешно. Въпреки всичко си ги купува,защото цитирам:"Мъжете много не ги интересува дали си хубава,а с какви дрехи си облечена..." Забележете не "как си облечена",а "с какви дрехи"...Това момиче не можа да се усети,че бърка някъде дори когато всички колеги на работа му се присмиваха за нелепо късите поли,които носеше,въпреки дебелите си крака,така че...какво друго да кажа освен че модата заслепява ,запълва едни дупки и отваря други,баш къде не трябва

# 62
  • Мнения: 1 250
Аз съм толкова критична към себе си, че околните понякога ми казват, че съм вманиачена. Твърде често ми се случва да възкликна на ум: тази жена няма ли огледало вкъщи? Или: няма ли кой да й каже, че това не й стои добре. Мисля, че имам реална преценка за предимствата и недостатъците си. Винаги използвам второ огледало и се оглеждам и отзад. Ако няма паласки, които стърчат над колана, панталоните са точната кройка за моето д..., блузата не се е впила в мен, оприличаваща ме на кървавица, значи ще съм доволна от това, което виждам. Колко дрехи имам в гардероба си, които харесвам, но не нося, защото не ми стоят добре, но съм купила по една или друга причина, било то и защото не съм имала второ огледало в магазина.
Винаги съм се чудела на тези, хора, които явно осъзнават недостатъците си, но не се опитват да ги крият, даже напротив.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 776
....
Винаги съм се чудела на тези, хора, които явно осъзнават недостатъците си, но не се опитват да ги крият, даже напротив.
Ами някои следват максимата : " Превърни дефекта в ефект", но не осъзнават, че не винаги е приложима.
Иначе за себе си мисля, че съм достатъчно самокритична, дори в повече. И относно близките ми съм същата и поради това и често ми се поразсърдват.Ама не мога да си кривя душата- щом ме питат за мнението ми си го казвам честно  Tired

# 64
  • Мнения: 2 956
Мнението ми се покрива с това на Шанел в началото на темата. Определено имам голяма доза самокритичност...доста ми е в повече...и не само към себе си съм критична и перфекционистка  Rolling Eyes
Един мъничък детайл да не ми хареса, значи това не е за мен. Не понасям да видя изкочилите мишелинки на млади момичета ,че и на по-върастни дами също. Не си представям да облека дреха,която ми седи смешно впито само,защото е модерна или свръххубава. Аз също пола не обувам почти никога...е изключая лятото на морето...не са ми криви краката..не са и прекалено пълни...само малко  Mr. Green ...но колената са ми ...неприятни да речем...като двойни...ми смешно ми е на мен самата.

# 65
  • София
  • Мнения: 1 783
Много хубава тема   bouquet, Додо
Преди време се бях замислила на тази тема, гледайки свои снимки от преди 10 години и от сега. И осъзнах, че за себе си съм си останала на 18-20 години. Когато си се представям и мисля за себе си, в съзнанието ми изплува онова момиче, а не тази жена, която съм в момента. Гледайки сегашните снимки, просто не приемах, че аз съм на тях, жената там беше непозната за мен. Не съм порастнала в своите очи.
Това, че се възприемам отчасти изкривено, значи, че и самооценката ми не е реална.

# 66
  • Мнения: 19 332
не мога да разбера защо повечето разбират самооценка като външен вид и дрехи?само по тези критерии ли оценявате себе си и хората около вас?
кой какво има горе,какъв човек е,какви качества притежава не е важно.важно е всички да сме по модата, да ни стоят добре панталоните,да имаме буйни конски гриви и два тона грим на лицето.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 4 227
не мога да разбера защо повечето разбират самооценка като външен вид и дрехи?само по тези критерии ли оценявате себе си и хората около вас?
кой какво има горе,какъв човек е,какви качества притежава не е важно.важно е всички да сме по модата, да ни стоят добре панталоните,да имаме буйни конски гриви и два тона грим на лицето.

Ами вероятно защото сме в клуб за красота  newsm57
Другите неща - когато сме във клуба за наука, култура и изкуство  Wink

# 68
  • София
  • Мнения: 1 783
не мога да разбера защо повечето разбират самооценка като външен вид и дрехи?само по тези критерии ли оценявате себе си и хората около вас?
кой какво има горе,какъв човек е,какви качества притежава не е важно.важно е всички да сме по модата, да ни стоят добре панталоните,да имаме буйни конски гриви и два тона грим на лицето.
Според мен външният вид е израз на една дискретно извадена на показ душевност.

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 4 227
.......външният вид е израз на една дискретно извадена на показ душевност.


А понякога и не толкова дискретно   Simple Smile

# 70
  • Мнения: 19 332
не мога да разбера защо повечето разбират самооценка като външен вид и дрехи?само по тези критерии ли оценявате себе си и хората около вас?
кой какво има горе,какъв човек е,какви качества притежава не е важно.важно е всички да сме по модата, да ни стоят добре панталоните,да имаме буйни конски гриви и два тона грим на лицето.

Ами вероятно защото сме в клуб за красота  newsm57
Другите неща - когато сме във клуба за наука, култура и изкуство  Wink
е личните качества не зависят само от това дали си образован,дали се интересуваш от изкуство.все пак може да си амбициозен,да си подъл или добър,да си комуникативен с  чувство  за хумор и т.н. и без да си учен.външният вид е наистина много важен за това как те приемат хората особено в началото.по-добре е да прекръстиш темата за самооценката на външния вид.

# 71
  • Мнения: 6 315
Мисля, че имам реална представа за себе си. Купувам и нося дрехи, които ми отиват и в същото време са ми удобни. Няма да се изтипосам с къса пола или впита такава, от която да ми изскачат любовните дръжки  Simple Smile. Нямам перфектно тяло, но пък зная кое ми стои добре. Мисля, че майка ми много допринесе за това, защото винаги ми е казвала кое ми стои добре и кое - не и се научих да се гледам отстрани Simple Smile.

# 72
  • Мнения: 6 164
Аз съм наясно с качествата и недостатъците на телосложението ми и се старая да се обличам по начин, който прикрива недостатъците и подчертава хубавите части. Но не мога да съм сигурна, че някога не съм правила груби грешки. Напълно е възможно.

# 73
  • Мнения: 1 045
Винаги съм била реалист относно това как изглеждам и се съобразявам с това какво да облека и какво не  Naughty И в същото време се озадачавам на самочувствието на някои девойки които въпреки ужасното си телосложение са се натъпкали в тесни дънки , късо яке и висок тънък ток / подгънат встрани от тежеста  ooooh!/ и са крайно уверени в себе си че изглеждат като Наоми Кембъл примерно ..... А всъщност са като бахури със много пристегнат конец  Tired

# 74
  • Мнения: 1 753
Пак да се изкажа (подготвена или не, не знам). Относно самооценката си има цяла техника, по която тя се прави. Нека хора работещи в консултантки фирми да се произнесат по-професионално.
От това, което аз знам е, че за да има самооценка трябва да има период от време, цел и критерии, които да бъдат предварително заложени. Т.е. ти си поставяш за цел след 5 месеца да изглеждаш така или да си научил някое умение. Правиш реална сметка какво можеш да постигнеш за тези 5 месеца и залагаш критерии, които да бъдат количествено измерими - примерно 5 килограма надолу или успешно използване на новото умение поне веднъж. И след 5 месеца правиш самооценката дали си постигнал нещо, въз основа на заложените критерии, които са съвсем обективни и измерими.

Всичко друго, което си приказваме тук - това не е самооценка, а сравнение с околния свят. Това нещо може да бъде супер субективно и всеки си го прави сам за себе си. И нека повторя - ако човек се чувства щастлив всичко е ОК!!!

Общи условия

Активация на акаунт