Простак ли е мъж който....

  • 8 670
  • 203
  •   1
Отговори
# 150
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Добре де, а ако една жена един ден слуша руски цигански романси, на следващия ден Рахманинов, на следващия е на постановка в Народния театър, на следващия е удобно настанена в някой пиано бар и след малките часове и след определен брой напитки завърши нощта в чалга клуб, с гостуваща гръцка певица, върху на масата, тя каква трябва да се явява?
Изкуството трябва да храни вътрешна потребност.
При мен, поне е така. В различни моменти, потребностите ми са различни.

newsm20
Най-неприятни са ми онези, които тичат от постановка на постановка, четат всичко наред (ама само автори, на които им е излязло име на добри и... модерни), следят културния афиш с изплезен език и възмутено крещят: "Как  може да не си била... да не си гледала..."  Joy
То е един див ентусиазъм, то е кОлтура, то е едно чудо.  Mr. Green И чули-недочули (примерно): "Ау, Сашо Морфов! Ау, новата постановка на Сашо Морфов! Ау!"
Ау, я.  Mr. Green Щото са чули, че бил гений.  hahaha

# 151
  • Мнения: 6 167
Аз пък не мога да разбера, защо точно това трябва да ми е навик. В понятието "българина" ми се струва, че изключваш себе си.
Но пък съм на мнение, че е много по-важна грамотността, ама някои предпочитат театъра и операта за мерило на интелигентност.
[/quote]

Всъщност е точно така! Грамотността не е особен гарант за културност. А интелекта пък е толкова комплексно нещо, че грамотността е някъде по точките в списъка.

Ще ти дам пример - свекър ми  е бил няколко десетки години шофьор на камион и не бих казала, че е грамотен човек ( защото грамотността не се измерва само с правописа, но и това му липсва).
Но има музикална култура за три камиона симфоници.
Аз го предпочитам такъв, дори с половината останал мозък дава много повече на хората около себе си , чрез музкалната си култура, отколкото би давал, ако просто пише без правописни грешки.

В изкуството и спорта често най-добрите са най-неграмотни.

# 152
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В изкуството и спорта често най-добрите са най-неграмотни.
Вярно е!  Laughing
Преди много години Васил Цонев (бог да го прости) беше пуснал лозунг: "Нито един писател неграмотен!".

# 153
  • Мнения: 220
айде ся - излиза че и аз съм простак  Mr. Green Mr. Green ooooh!

като не ме влече нито операта, нито балет, нито театъра.... предпочитам някой да ме счита за простак, отколкото да ходя, да седя и да гледам едно изкуство, което не разбирам... и не ми допада... бих слушал с удоволствие музиката от балет или опера, но не бих гледал...

виж на кино ходя, мога и цял ден да седя да гледам нешънъл джеографик, анимъл планет, хистори и други такива програми...

п.п. сестра ми е играла балет 4 години, ама до сега не знам да е отишла да гледа някоя постановка... демек - и тя простакеса  ooooh! божееееееее, кво семейство, боже кви родители, така ли се възпитават деца....

# 154
  • Мнения: 2 161
Да разбирам ли тогава,че партньорът ти е този,който вдига вежди при споменаване на думата "балет"?
Не. Като по-млада исках да накарам хората да повярват, че балета не е само "елитарно" изкуство за " разбирачи". Исках да докажа, че всеки човек, без притеснение и очакване за сложност и скука, може да се отпусне и потопи в изкуството . Бая хора накарах да посетят балетни спектакли и о, чудо на доста от тях им хареса и пожелаха да повторят и потретят. Това ме накара да мисля, че проблема не в интелекта им, или простотията, а в пропуска, който родителите им са допуснали. Все пак не можеш да кажеш, че нещо е тъпо, скучно, или не ти харесва, без да си го гледал.
Разбрах те.

# 155
  • Мнения: 6 167
У нас има насадени и доста гадни сереотипи по отношение хората, които се занимават с изкуство.
Особено мъжете. От малки почват " Той е с очила и пее в хора" - тоест, задръстеняк, който не заслужава уважението на момчетата пред блока. Свирещите на някакъв инструмент деца също са за присмех, недай си боже момченце да запише балет. 1Б клас веднага бива запознат с понятието 'педераст' от родителите, разбира се.
В детския хор, в който пеех 12 години момчетата се брояха на пръсти. Живеех до репетиционната зала на хора на софийските момчета. Някои ми бяха най-презряни съученици.  А като насадиш един стеротип у детето си, после трудно се променят нещата.

Между другото Забина' ( французин, защитник на Юве) има една от известните галерии в Милано.
Не знам този човек защо не е отворил нощен клуб с танцьорки на пилон ( по отива на имиджа на неграмотните футболисти), но браво на него.

# 156
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
E, моите родители са го пропуснали явно този момент, но пък баба ми ме водеше често. След това от училище съм ходила.
На театър бих отишла с удоволствие, но на балет и опера - не.
Нямам усет, признавам, изкуството не ме влече. Не мога да възпитам и подобно нещо у децата си, след като аз самата не го разбирам.
С простаците обаче е друга работа - те и да ходят по такива места, пак са си простаци.

# 157
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Определено не. Въпрос на интерпретация.
За мене важни са книгите.

А по въпроса за БГ културните институции:
Ходил ли е някой скоро на театър: мръсотия, ходят актьорите напред - назад и крещят (има голяма вероятност и нецензурно). Не ходя въобще!
Ходих на балет преди 2 сезона. Примата беше на около  40 (години) и не знам колко кг.
Ходих на кино онзи ден, на Кинопанорамата. Изкуство! НЕХоливудско. Филмът закъсня 20 мин. Залата не беше проветрявана и климатизацията май не функционираше. Навсякъде имаше пуканки, оказахме се без места и такива други битовизми.

В събота ще ходя на концерта на С.Бака в зала "България". Ще съм с официална рокля. А мъжът ми чете една книжка на Шомски вече 3-ти месец (само секс и работа!! Joy)

# 158
  • Мнения: 17 546
Ела да видиш шефа ми! Може да ти говори за опера и посещенията си по разни спектакли цял ден, но иначе е олицетворение на простака! Онзи ден видял някоя си оперна певица в кварталния магазин и познайте... представил и се! Половин час ръсил възхищение и трепет! Умре да показва ЕнтЕлегентността си, защото ходенето на опера за него е олицетворение за това!  Ето това е парвеню, което се пръска по шевовете от зор да прилича на интелегент, та затова и най-върлия простак може да ходи на опера, но с особена цел!

# 159
  • София
  • Мнения: 426
не мисля вече почти никой не ходи на такива неща за жалост

# 160
  • София
  • Мнения: 3 869
А по въпроса за БГ културните институции:
Ходил ли е някой скоро на театър: мръсотия, ходят актьорите напред - назад и крещят (има голяма вероятност и нецензурно). Не ходя въобще!

Да, ходих вчера, гледах "Идеалният мъж" в Народния театър. Еми нищо от това, което си описала, не съм видяла там, зависи къде и какво си гледала. Съгласна съм, че има модерни постановки, които трудно могат да бъдат преглътнати от голяма част от аудиторията, но има и по-традиционни такива, не може да се обобщава.

# 161
  • Мнения: 2 401
А по въпроса за БГ културните институции:
Ходил ли е някой скоро на театър: мръсотия, ходят актьорите напред - назад и крещят (има голяма вероятност и нецензурно). Не ходя въобще!

Да, ходих вчера, гледах "Идеалният мъж" в Народния театър. Еми нищо от това, което си описала, не съм видяла там, зависи къде и какво си гледала. Съгласна съм, че има модерни постановки, които трудно могат да бъдат преглътнати от голяма част от аудиторията, но има и по-традиционни такива, не може да се обобщава.

И аз съм на това мнение (на Инадот), никак не харесвам бг театър по тези причини, актьорите адски преиграват, колкото пъти са ме излъгали да отида, съм си тръгвала преждевременно. Издържам единствено в Сатиричния .

# 162
  • Мнения: 669
Минзухар, Инадот, кажете какво сте гледали, моля.

# 163
  • София
  • Мнения: 3 869
Спомням си, че като бях в девети клас, ни заведоха на някаква младежка, ама ужасно вулгарна постановка - актьорите бяха почти голи, ръсеха се цинизми, отврат. Но сега сама си чета отзиви за постановките и си преценявам къде да отида и къде не.

# 164
  • Мнения: 3 674
Простак и нискоителигентен ли е мъж чийто крак от години не е стъпвал в опера, балет, театър или кино? Може ли тези "високо културни" институции да са мерило за това колко е културен един човек?
Не е простак  разбира се.... просто няма любов и  интерес  към изкуството.  Simple Smile Не знам обаче  как бих нарекла хората които посещават театри,опери и кина...и мобилните им са включени и звънят  в залата след като представлението вече е започнало.
Дали се иска висок интелект за да се прочете и спази  молбата с надпис на такива места...."Моля изключете мобилните си телефони"?

Общи условия

Активация на акаунт