Майчинството счетоводно - 6

  • 63 653
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 1 185
  • Мнения: 3 020
И аз да питам. Ако майката и таткото нямат брак и той е признал детето, следва, че майката е самотна. В този случай 6-те месеца непл. отп., полагащи се на бащата, не се ли прехвърлят автоматично на майката? Благодаря!

Имаш право на 12м отпуска само ако си:
цитат: Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.

Има и условие да не живеете заедно, не само да нямате брак.

# 1 186
  • Мнения: 65
И аз да питам. Ако майката и таткото нямат брак и той е признал детето, следва, че майката е самотна. В този случай 6-те месеца непл. отп., полагащи се на бащата, не се ли прехвърлят автоматично на майката? Благодаря!

Имаш право на 12м отпуска само ако си:
цитат: Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.

Има и условие да не живеете заедно, не само да нямате брак.
Благодаря! Ясно ми е, че никой не може да ме хване, след като адресните регистрации са ни различни. Много квартири сменихме и ни най-малко ми е минало през ума да си вадим нови лични карти /за което да "кихаме" на държавата/ поради смяна на адреса. Със зелените паспорти беше лесно-печат и си готов. Ако се наложи таткото да ползва 6-те месеца отпуск-тогава ще се регистрираме на един адрес.
Весели празници!

# 1 187
При положение, че не съм работила преди да забременея, от къде следва да взимам майчинство?

# 1 188
  • София
  • Мнения: 14 683
Здравейте, имам следния въпрос-размера на майчинството(до 315 дни) зависи ли от броя на работните дни в месеца? Вчера получих близо 100 лева по-малко от обикновеното(за декември става въпрос-при нас плащат заплатите на 20-ти за същия месец)

# 1 189
  • Мнения: 3 020
Здравейте, имам следния въпрос-размера на майчинството(до 315 дни) зависи ли от броя на работните дни в месеца? Вчера получих близо 100 лева по-малко от обикновеното(за декември става въпрос-при нас плащат заплатите на 20-ти за същия месец)
Да, зависи. Майчинството се изчислява за един ден и после за всеки месец се умножава по броя дни в месеца. Затова всеки месец е различно, а декември има едва 18 работни дни и предполагам от там е разликата.

# 1 190
  • Мнения: 65
Здравейте, имам следния въпрос-размера на майчинството(до 315 дни) зависи ли от броя на работните дни в месеца? Вчера получих близо 100 лева по-малко от обикновеното(за декември става въпрос-при нас плащат заплатите на 20-ти за същия месец)
Цитирам компетентна от форума: "Базата са дохода през 6-те месеца, преди да излезеш в болничен, който сумиран, като обща сума се дели на броя на работните дни в периода /6-те мес./. Получения среден дневен доход умножен по броя работни дни, в които си в болничен формира търсения от теб доход."

# 1 191
  • София
  • Мнения: 14 683
Благодаря, сега ще пресмятам. Весели празници!

# 1 192
  • Мнения: 65
Към аlex 99: Можеш ли да ме насочиш къде да се поровя за да разбера дали има промяна след новия ЗБДОО във процентите за работодател и работник по фондовете? Искам да сключа за 6-те месеца преди 45-дневния болничен фиктивен договор по чл. 111, което значи, че аз ще си внеса всички осигуровки-за работник и за работодател.

# 1 193
  • Мнения: 3 020
И каква молба се изисква за да излезеш в подобен отпуск(по-горният ми въпрос)?  bouquet
Здравей, мисля че това е за което питаш.

                                                  ДЕКЛАРАЦИЯ

по чл. 46, ал. 1 и 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските


Подписаната: ..........................................................;
(трите имена по документ за самоличност)
заявявам, че ще ползвам допълнителния платен (неплатен) отпуск за отглеждане на
..........................................(трите имена на детето) род. на ........... 19 .... г./20 .... г.,
считано от ............ 20 .... г. до ............. 20 .... г.
Не съм давала съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ за ползване на отпуска от други лица.
Задължавам се при смърт на детето, при даването му за осиновяване или
при настаняването му в детска ясла или в друго детско заведение да уведомя
предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс
и че дължа възстановяване на неоснователно изплатените ми суми заедно със законната лихва.

............. 20 .... г.                                                            Декларатор: ........................


Забележки:
1. Декларацията се попълва в 1 екземпляр, който се съхранява в личното досие на декларатора в съответното предприятие.
2. Излишното се зачертава.

# 1 194
  • Мнения: 11 607
Да не забравяме,че консултантите тук са все пак и хора...Весели и щастливи празници и нека доколкото е възможно да ги оставим да си разберат от празници и те!

Заповядайте!

Общи условия

Активация на акаунт