За обръщението "маминка"

  • 16 548
  • 250
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 324
Това е хубава дума, с която разграничаваш всички баби от твойте собствени.

Съжалявам за загубата ти.
Обаче нещо куца в логиката ти. Ако с "маминка' разграничаваш всички баби от своята, то коя е тази дума за мама и татко?

# 76
  • Мнения: 1 426
Ужасно ни липсва в българския език обръщението "свекърво"...

# 77
  • Мнения: 1 477
Не харесвам, да не кажа противно ми е, обръщението "маминка"  Sick .

Абсолютно съгласна!
Има си майка и тя е една.
Има си баби и те са две !
Маминка за мен е умалително на мама.
Не бих допуснала в никакъв случай бъдещите ми деца да наричат маминка друг освен мен! 
Peace Peace Peace

# 78
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
При нас обикновено "маминка" се казва на бабата от майчина страна и аз така наричах майката на майка ми, а на баща ми "бабо". Нито сестра ми, нито сега аз съм карала малкия да казва маминка. И двете са баби.

# 79
  • Мнения: 1 761
Ужасно ни липсва в българския език обръщението "свекърво"...

В чуждите езици обръщението към свекървата е госпожо Еди-коя си.Защото никой не си прави илюзии,че жена,наближила критиката ще заобича изведнъж някое младо и гиздаво,по което сина и си е изгубил ума.

# 80
  • Мнения: 263
Това е хубава дума, с която разграничаваш всички баби от твойте собствени.

Съжалявам за загубата ти.
Обаче нещо куца в логиката ти. Ако с "маминка' разграничаваш всички баби от своята, то коя е тази дума за мама и татко?
Доколкото знам само към една жена се обръщаме с мамо и към един мъж с татко. Нещо не мога да схвана въпроса ти. Баби наоколо колкото щеш, комшийки и т.н., но маминка не може да ти е всяка.
Този спор в крайна сметка е безмислен. Никога няма да стигнем до единомислие, така че всеки да се обръща към "баба си" или към "маминка си" както му харесва.

# 81
  • Мнения: 4 324
Опс, май бързо пиша Wink
Права си, сравнението беше неуместно. Айде тогава за лелите и чичковците да питам същият въпрос Wink
Говоря от гледна точка на бъдеща майка - не би ми било приятно детето ми да нарича бабите си „маминки”.
Аз своите баби много обичам (едната почина, тази на която съм кръстена и разбирам болката ти), но не мисля че е редно да се обръщам към баба ми с „маминко”. Но всички хора сме различни, обичаите по различните краища са различни. Спора е безмислен, просто казвам мнението си!

# 82
  • Мнения: 7 821
Доколкото знам само към една жена се обръщаме с мамо и към един мъж с татко. Нещо не мога да схвана въпроса ти. Баби наоколо колкото щеш, комшийки и т.н., но маминка не може да ти е всяка.
Този спор в крайна сметка е безмислен. Никога няма да стигнем до единомислие, така че всеки да се обръща към "баба си" или към "маминка си" както му харесва.

Моите деца се обръщат с "баба" и "дядо" само към собствените си баби и дядовци и към никого другиго. Не бабосваме съседките  Wink. Същото важи и за обръщенията "чичо" и "леля".
Иначе си права, че спора е безсмислен  Peace .

# 83
  • София
  • Мнения: 1 274
Вече някъде писах, но да поясня и тук: има си точно определение в тълковния речник на думата "маминка" - това е майката на майката.
Какво ли не бих дала да можеше още да се обръщам към моята маминка....няма я от 2 години и винаги ще ми липсва. Моето дете нарича майка ми "маминка" и това много ме радва. Думата е много нежна и не знам защо предизвиква лоши асоциации у някой newsm78
Red Fox, какво толкова като детенцето ти нарича с тази мила дума свекърва ти? Много ли ти струва да и доставиш тази радост? Направи го!   bouquet

# 84
  • Мнения: 636
Цитат
Вече някъде писах, но да поясня и тук: има си точно определение в тълковния речник на думата "маминка" - това е майката на майката.
Какво ли не бих дала да можеше още да се обръщам към моята маминка....няма я от 2 години и винаги ще ми липсва. Моето дете нарича майка ми "маминка" и това много ме радва. Думата е много нежна и не знам защо предизвиква лоши асоциации у някой
Red Fox, какво толкова като детенцето ти нарича с тази мила дума свекърва ти? Много ли ти струва да и доставиш тази радост? Направи го! 

Детето ми още не може да говори, но свекърва ми иска да бъде не баба, а маминка. Ти си го казала - маминка - това е майката на майката! Не виждам защо да доставям удоволствието на свкърва ми да се именува с обръщения, които не заслужава!

# 85
  • Мнения: 2 439
Още при първата си бременност заявих на бабите, че ще удовлетворявам детски претенции, а не приумици на възрастни. Те са баби и толкова, не желая да се "подмладяват" за сметка на децата ми.

# 86
  • Мнения: 2 498
Това МАМИНКА много подмазващо звучи.....

# 87
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
защо да не е "бабинка",  "бабче", бабуша  Laughing и т.н...

# 88
  • Мнения: 192
Бабче също е ОК.
Ама това с маминка направо ме трепе... имам съученик стар ерген който така викаше на баба си и до днес е при мама и тати (както беше писано в една друга тема).

# 89
  • Мнения: 1 193
И в къщи има такава традиция - по майчина линия. Моя мъж много се дразни на това обръщение ( щото не понася майка ми  Mr. Green), но пък на мен ми е забавно. Аз самата се обръщах така към баба ми.  Най-странно е сега, че голямата като каже на някое дете тук в София "ами маминка това , маминка онова" я гледат странно. Та както някой по-горе беше писал, това си е традиция по Добричко- Варненска околия, която се спазва въпреки всичко в моето семейство.

Общи условия

Активация на акаунт