ИЗРАЕЛ

  • 56 302
  • 579
  •   1
Отговори
# 570
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
  krisy,
 Израелска литературата е доста съвременно понятие, защото и самата държава съществува само от 60г. Може би е по-интересно да се говори за Еврейска литература, която не винаги е писана по земите на Палестина ( това е названието на тези земи което се е използвало преди да се създаде еврейската държава)
 До колкото аз си спомням Еврейска литература през средните векове е имало предимно в Европа и то пак като тълкования на религиозните книги. Рядко са се писали измислени истории. Дано Петя или мъжът и, като местен, ни просфетлят малко повече. Евреите, сигорно Петя вече е писала, са пръснати из целия свят и всяка националност си има своя литература.
Съвременната Израелска, вече, литература е доста бедна, сравнение с световната литература. В началото след основаването на държавата има предимно лирика и като най-известна от тогава поетеса се сещам РАХЕЛ ( така е останала в историята). По нейни стихове има страшно много песни написани.
  Друго сега не се сещам, а и не съм чак толкова навътре в нещата, ще чакам с нетърпение другите да добавят.
 

# 571
  • Мнения: 2 952
Карол& Ерик,  не съм опиянена бе....ами какво искате да разказвам , да почна с  войните , атентатите , мизерията по бедните квартали, социалнослабите, наркоманите по  скритите улички .... това  го има навсякъде .Аз не подценявам четящите , че са така наивни и идеалисти, напротив , мисля , че нашата публика е доста интелигентна..... ей ....и на тая тема косури.....и аз  ги знам м инусите , не  съм наивен  , нито глуповат човек....нито съм нова .....  Simple Smile

   Защо  30 страници не се включихте по многото въпроси , за които говорихме.....все едно съм   спряла някой......даже се дразних по едно време , че никой не пише  Simple Smile..... Вие си четете , накрая  с поглед отстрани отсъждате...ами хайде заедно де .....На никого не  съм взела думата.Пишете , участвайте .....От какво ви е страх , не съм  стъклена кукла ....  силен човек съм ....  Мисля че представих страната Израел добре, ако и на това косури  се намериха .... ее.....разнищих  сума ти страни и аспекти , е ...колко може един човек ........ колко  да е  всестранно виждащ ..... 

  Момичета , към всички се обръщам.Мисля  , че  свърших дотук добра работа, дадох от себе си  много време и енергия.Оставам  темата "Израел 2"  във  ваши ръце.Хайде ,каквото казах , казах , продължавайте.Покажете си гледните точки , отваряйте нова тема , аз ще се включвам разбира се, но няма да водя темата "Израел 2".Това   го казвам без лоши чувства изобщо. Говорете с  модератор , заключете тази тема и пуснете линк тук към новата, аз съм подреден човек , желая и на вас така  Wink     bouquet Hug

  Прегръдки  Hug

# 572
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами стана това,което се очакваше,уви.
Аз едно не мога да разбера,що за неуважение към доброволния труд на другите. ooooh!
Няколко души се оказа,че  са се  спотайвали наготово и четяли  наготово,грам подкрепа няма от към факти.И сега изведнъж се завихри една атака,агресивна при това. Rolling EyesЕдин 4овек ни забавлява "безплатно"...,ами никой не  е такъв самарянин,да му се не види..
Едно от нещата,които най -мразя е критикарството наготово,голям "героизъм" е няма що. Rolling Eyes
Във форума рядко има теми,които наблягат на хубавото,винаги се стига до мрънкане,недоволство и хвърляне на мръсотия,типично по български.
Аз съм възпитана така,ако нямаш какво хубаво и умно да кажеш,по- добре не казвай нищо.
Но явно не всички са така възпитани . ConfusedТук някой ме обвини,че се изказвам "инфантилно" и "средношколски",не знам какво образование е завър6ила въпросната особа,но аз имaм  степен: "политически науки и международни отношения "от 4ужбина ,което предполага не малко обективни познания за света,за да съм наивна Wink.Но образованият( и възпитан) човек е толерантен ,обективен и градивен,а не самонадеян критикар.
Ами,хайде, остави ги да изписват темата сами,Петя,да видим... ,що за мазохизъм има в българина,винаги да набляга на проблемите и негативите,като че ли няма достатъчно такива в живота,та и тук да се излива отрова. Thinking
Ми хайде,пишете,да видим колко интересно може да стане. WinkАко искате хвърляйте и бомби,стига това да ви успокои. Simple Smile
Петя,моето мнение за темата го знае6 ,няма да го повтарям,за да не дразня никого.
Благодаря ти,надявам се доброто и разума да надделеят.  bouquet

# 573
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Сега,какво стана?Една хубава и интересна тема приключи! Петя,прекараното ми време в темата беше пълноценно,за което ти благодаря!

# 574
  • България
  • Мнения: 1 090
K.a.l.i.
Тя не е приклучила,просто ще продължи "по български",обаче от хора с претенции да са "космополитни". Confused

Ами тъй като се заформихме два "лагера"(какво ли се чудя Sad),предлагам тези,които искат да политизират темата "Израел" да го направят,като се разграничат в отделна тема и  поставят съответно заглавие.На който му се спори и дискутира,влиза там. Peace
Останалите да си продължим темата"Израел",като съвремие,живот,атракции и ежедневие,аз съм се начела и видяла достатъчно политически дебати и не ме привличат и тук ,във форума.

Последна редакция: вт, 01 яну 2008, 22:59 от norah

# 575
  • Мнения: 2 673
честита нова година!!! да сте живи и здрави! Heart Eyes

Шоколад,  bouquet май дори не съм ти благодарила за разказа за пророк Даниил. БЛАГОДАРЯ ТИ! Току що го прочетох и на мъжо, който е възхитен от старанието и търпението ти да напишеш дългата история.На мен не ми остава време да вляза тук. Малкия е с разстройство вече повече от седмица. Но и да не беше, пак ми е трудно. Много ми харесва темата.
Петя, прекрасно семейство сте! чудни дечица имаш - "посрали ги гаргите"  FlutterЖелая ви много здраве и късмет, разгледах част от снимките, направихме си с мъжо виртуално пътешествие, дано имаме възможност да си направим някога екскурзия до Израел.
Лека нощ на всички   bouquet

Петя, достатъчни ми бяха два три твои поста, КАРТИНИТЕ ТИ и много други неща КОИТО ДОРИ НАБЪРЗО прочетох и видях, за да преценя, че си изключително деликатен, фин човек. Не лишавай жадните за естетика, за цветност, за житейска панорамност от прекрасната тема.

Последна редакция: вт, 01 яну 2008, 23:15 от Кaril

# 576
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
   Защо  30 страници не се включихте по многото въпроси , за които говорихме.....все едно съм   спряла някой......даже се дразних по едно време , че никой не пише  Simple Smile.....

Добри хора   bouquet  с най- добри чувства написах това което написах, но излезе, че Вие сте много чувствителни  Sick
Петя, ако си прочела всичките ми постове, ще разбереш че преди два дена открих темата и се включих веднага и с нетърпение очаквах да прочета всяка информация.
АЗ ВСЕ  ОЩЕ СЪМ ОПИЯНЕНА от Израел и никога няма да спра да се опиянявам. Не ми е ясно защо само се обиди. Нали темата е за истината, защо трябва да се пишат само хубавите неща, нека малко и негативните? НЕ ПОЛИТИКА, както някой се опитва да каже, а грозните неща в държавата. Нали искат хората да узнаят всичко за страната  newsm78, а не да направят виртуална разходка само? Просто нещата, които си написала звучат прекалено розово, а аз този цвят не го харесвам  Mr. Green

АПРОПО: Не обичам да пиша по форумите, освен един единсвен който посещавам постоянно и е свързан с нещата, които за мен са най-голямо значение. В тази тема написах тези дни, защото си мислех, че искате нечие друго мнение.  Peace  И не ми отговаряйте на този въпрос моля: Защо никой не изкоментира постингите ми за израелските фирми в БГ и за литературата, а всички се захванахте да ме коментирате???

# 577
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами съгласна съм, че трябва да сме обективни,но като че ли в стремежа уж да сме обективни е много лесно и  бързо да загърбим хубавите не6та от живота(и свестните хора),а те са толкова малко,и да дадем зелена улица на останалите. SadАз това искам да кажа,нека не убиваме доброто. Peace
А това,че Петя е чувствителна е обяснимо,аз съм в темата от самото начало и следя развитието и...ами ако аз бях на нейно място и аз така бих реагирала,все пак тя влага много труд,време и услилия и ни се доверява и споделя с нас лични детайли, колко от нас биха направили това,а ние четем наготово със сутре6ното или слеодобедно кафе.Ами не е честно,на всичко отгоре и да критикуваме. Rolling Eyes
 Много често искам да задам адекватни въпроси и да коментирам едно или друго,но като напълно незапозната се въздържам,докато вие,които сте в Израел бихте могли да подкрепите с факти и коментари,но моля Ви,не разваляйте темата с прекалено черни краски,ние не сме деца,и знаем как е ,че не всичко е розово. Мен лично това,което ме привлича в темата е оптимизма и вярата,че стига да иска и да умее,човек може да живее и да е 6тастлив навсякъде.Определено това е ,което поддържа темата и тя не загина от негативизъм и конфликти,както много други.
И да,благодарение и единствено на Петя,Израел е следва6тата ми дестинация.  bouquet
Нека проявим повече уважение и по -малко критики,мисля,че можем да го направим!
И нека, както тя подкрепя твърденията си с факти и аргументи ,и критиките да бъдат подкрепени с такива. Peace
На всички пожелавам: да сме по- добри и толерантни през Новата година,тогава и животът ще ни отвърне по същия начин.  bouquet
Лека и спокойна нощ.

P.S Karol and Erik,аз лично много бих искала да разкаже6 повече за Израелската литература,моля те направи го,това имам предвид,да бъдем градивни и да говорим с факти:hug:
Колкото повече хора пи6ете,толкова по- интерeсно!

Последна редакция: ср, 02 яну 2008, 00:08 от norah

# 578
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз да 4еститя новата година на вси4ки и като подстрекател на петя за темата, да си кажа мнението! моми4ета, не знам как можем да искаме да правим хубав света около нас без положително отношение към труда на другите и оценка за обективност кое добро, кое лошо!лошо има винаги и навсякъде, не е лошо да се споменат ямките и опасностите в една дестинация, ако ьме туристи, да сме предупредени, къде да не ходим и какво да не говорим или да не правим за да не ни вземат на прицел!а на прицел може да ни вземат по повод и без повод- атентати и гадни отка4алки има по целия свят! ние се молим за мир и спокойствие, но не си затваряме о4ите за опасностите и пошлото, негативното!
ли4но аз съм заинтригувана за отрицателното, което са изживяли и носят в душата си като спомен от израел, то си е опит, ли4ен, но може да е поу4ителен! нека да ги 4уем тези моми4ета!от грешките и опита на другите се у4им, не 4е няма да повторя и аз, ако ми  е писано!
и аз се питам какво у4ат като предмети например в у4илище, литературата какво вклю4ва?историята? имат ли преведени европейски издания за приказки, легенди, или книгите от наш?то детство, криминалните романи, любовните и тн по видове? тоест какво 4ете евреинът(израелец)?

# 579

Общи условия

Активация на акаунт