СНБМ - инициативи - 16 част

  • 15 761
  • 299
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 336
  Ок, ще си помисля, но дано някой друг успее да се включи и да участва.  Peace

Трябва ми отговор утре до 10 часа сутринта.

# 256
  • София
  • Мнения: 12 270
   За съжаление няма да мога, освен ако не отида с малките. Майка ми няма как да дойде да ги гледа точно тогава.
   Разбрах че Креми е подала заявление за членство, дали тя няма да може? Да питаме поред на ЛС ли мамите, все пак наистина трябва да има повече хора....

# 257
  • Мнения: 3 336
Отказвам ангажимента в понеделник, освен ако не може Мими да отиде с децата. Ако не измислим кой още да се включи /трябват ми поне няколко човека, свободни  в работно време/ аз също смятам да се откажа да водя медиите. Не мога да работя повече така. Просто вече вдигам ръце. 1 птичка пролет не прави са казали хората!

Съжалявам за острия тон, но ме карате да се чувствам като някой пъдар! Ролята ми на координатор медии не би трябвало да означава изнудване за участие, но тъй като липсват изцяло желаещи, а аз не мога да огрея навсякъде и в скоро време изобщо няма да мога, се получава точно това. Тази ситуация не е приятна нито за мен, нито за вас. Не виждам как ще се справим с тази криза...

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 09:20 от mishlentze

# 258
  • Мнения: 1 828
Между другото четох в стратегията, че имаме 70 члена, просто не знам тези хора кои са и къде са..
Слънце в стратегията бише, че сме около 40 члена, при общо около 70 подадени заявления. Има момичета, които така и не платиха членски внос, а и пощата ни бави напоследък, което е много неприятно при приема на нови членове и трябва да потърсим варианти на срещата.

За интервюто, защо не звъннеш на Жени, тя е готова да се включва по въпроси за детските градини, но в момента няма достъп до интернет и не успява да ни следи. Виж дали ще може.

# 259
  • Мнения: 2 388
Отказвам ангажимента в понеделник, освен ако не може Мими да отиде с децата. Ако не измислим кой още да се включи /трябват ми поне няколко човека, свободни  в работно време/ аз също смятам да се откажа да водя медиите. Не мога да работя повече така. Просто вече вдигам ръце. 1 птичка пролет не прави са казали хората!

Съжалявам за острия тон, но ме карате да се чувствам като някой пъдар! Ролята ми на координатор медии не би трябвало да означава изнудване за участие, но тъй като липсват изцяло желаещи, а аз не мога да огрея навсякъде и в скоро време изобщо няма да мога, се получава точно това. Тази ситуация не е приятна нито за мен, нито за вас. Не виждам как ще се справим с тази криза...

Кали, моля те стисни зъби, докато се оправя. Аз ще ходя по интервюта, но просто ми трябва време. Сега за съжаление ме пращат във военна кадемия, за да видят дали не се налага по-голяма операция. Нищо повече не ми казват и откачам. Но моля те, стисни зъби. Ще се включа пре първа възможност

# 260
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Здравейте момичета, аз отново съм без компютър и се включвам от този на брат ми. На всичкото отгоре Георги вчера пак беше с 39 Т, та ще видим.
Кали съжалявам, че така се получава.
Ако има нещо което може да се прави от в къщи свиркайте, на линия съм поне до Неделя.

# 261
  • София
  • Мнения: 3 524
не се включвам понеже не мога да помогна... малко на мими помогнах за едно писмо, но дотолкова имам възможност... съжалявам
танче, аз не съм доразбрала какво става с теб, но каквото и да е се надявам скоро да се оправиш! Hug

# 262
  • София
  • Мнения: 12 270
  Съжалявам, но  често проблема е не само в липсата на желаещи, а в това че изкачат горе-долу от днес за утре предложенията и нямаме възможност да организираме кой да гледа малките. Аз досега съм ходила само с тях, но с тези таксита особено когато е по-обяд и съм сама с тях ми е малък кошмар, доспива им се почват да реват, таксиметровите шофъори ми се цупят и ме обрулват яко. Ако успея да си извадя книжка някой ден, ще имам доста по-голяма свобода. Мисля скоро да се възползвам и от програмата за детегледачките, ще видя дали от работата ще мога да се измъквам. Съжалявам че така се получи, но наистина смятам че трябва да опитаме да включим по-активно новите мами.
  Мама Жожо стискаме палци проблема да се реши скоро.

# 263
# 264
  • Мнения: 3 336
Танче, ти първо се оправи, после ще мислиш за интервюта Naughty Hug

Ради, децата винаги са на първо място, въпроса е, че в такива моменти нямам никакъв избор, а организацията ни е такава, че трябва да информираме обществото в медиите. Нямаме право да отказваме сериозни участия, особено свързани с проекти, в които сме партньори точно в информационната кампания. Не е към никого лично Wink

Доли, на мен Жени категорично ми е отказала да участва в интервюта. Не знам кога ти е казала, че е готова по темите за детските заведения, но на мен ми каза на ОС, че няма да участва в медийни изяви. Затова и не съм я включила в групата, както например съм включила Деси само за редиото по телефона или ако е в София. Ако сте говорили по-скоро ще се свържа с нея да я питам отново.

Мими, дадох ти телефона за участието в понеделник, момичета се зарадва даже, че ще отидеш с децата. Ще гледам утре да ти нахвърлям инфо за участието. Можеш да си погледнеш междувременно темата на Хриси за регистъра, която е в нашите деца. Трябва ти първата страница. Другите неща може и по телефона да се чуем да ти ги кажа и ти ако имаш да питаш нещо конкретно Hug Благодаря ти, че се включи Heart Eyes

Сега новините от днес от срещата с г-жа Фандъкова са, че определено ще се запази работната група, като тя ще включва и РИОКОЗ /обещах ние да им звъннем/, отделите образование и здравеопазване/ г-жа Фандъкова вече е говорила с тях да се присъединят/, общината ще покани още комисията по храненето, Мин. на здравеопазването и Мин. на образованието и директорите на детските заведения. Естествено всяка среща на работната група ще бъде по определена тема и ще се канят само съответните ресорни институции. За това ще говорим с Камен Йорданов веднага щом нещата в регистъра стартират и влязат в релси. И двете организации - Родители и нашата изказахме мнение, че трябва да ес започне с решаването на проблема с летните отпуски и ремонтите. Г-жа Фандъкова каа, че ще обсъдим тези неща, но тя вече е наредила да не се затварят детските заведения заради отпуски на персонала, само ако има по-основни ремонти тогава няма как иначе. Казахме, че искаме да информираме родителите освен за тази наредба и за начините да алармират и предотвратят възникнал проблем с това. Така че най-вероятно това ще е първото с което ще се занимаем.

На срещата бяхме само НПО-тата, т.е. ние и асоциация родители и пълна къща.

Дадохме си въпросите, тъй като г-н Йорданов трябваше да излезе рано за едно интервю, така че ще ни пратят отговорите по мейла тези дни. Хриси, въпросите съм ги дала, както съм ги принтнала от твоя мейл Peace

Следва да се разгледа увеличение на таксите за ДЗ, защото според данните в София тя е една от най-ниските за страната.

Г-жа Фандъкова каза, че от столичния инспекторат се правят проверки всеки месец по ДЗ, за да се види как работят и дали всичко е ок и каза, че може да уреди НПО-тата да ходят с тях и да могат да наблюдават какво се случва реално, с какво се чисти, колко пъти и т.н. други неща, които ни интересуват. Асоциация родители са правили подобно нещо в страната и имат известен опит, възникнаха някои много интересни въпроси, които ще бъдат решавани на тези срещи.

Някои записки от интервюто вчера:

В Люлин има нова детска градина вече, с 4 нови групи и всечко е ново съответно като оборудване.

За 2008 г. са отпуснати на СО 70 млн. лв за основни ремонти и ново строителство. Г-жа Фандъкова днес каза, че вече имат списъка с градините, които ще се ремонтират тази година и може да ни го предостави.

Вече е проведен конкурс за проектиране на 10 нови сгради за детсики заведения в СО, предстои да се направи и конкурс за строители и проекта трябва да завърши през 2009 г. и после да се оборудва.

Г-жа Фандъкова каза, че са направени разчети за свободните общински земи във всеки район и ще действат поетапно. Засега за нашия квартал не се предвижда строеж, но е отделено място за детска градина и даже за училище, дано стане докато мишките станат на възраст да ходят на училище Mr. Green

За училищните лекари има проблем в София, точно затова ще говори Камен Йорданов днес по новините на нова. Има много малко заявили желание за работа в училищата и преобладават хората в пенсионна възраст. В никакъв случай заявилите желание не могат да покрият дори 1/3 от училищата в София. Естествено всичко е заради парите - 300 лв заплата. Иначе всичко аз училищните лекари го има в закона за здравето.

Още от вчера е, че общинския съвет е искал онзе ден ревизиране на всички договори за отдадените под наем сгради на ДЗ. Г-жа Фандъкова каза, че за нея това е странно, тъй като точно те са тези, които гласуват дали да се продължи договора или не и миналата година е бил подновен договор на една частна детска градина и то за доста голям срок, точно от общинсикя съвет.

Обади се вчула една майка от Варна и спомена, че на децата в детсикте заведения  там вече се дава флуорно мляко и че за това не са информирали родителите. Каза, че се получава така, че ако родителите не искат детето им да пие мляко с флуор, то изобщо няма да пие, защото друго няма. Тя самата каза, че е стоматолог /доколкото разбрах/ и че е против тази профилактика, защото чрез минералните води и храната си набавяме достатъчно количество флуор. Дамата говори много добре и спомена и Конвенцията за правата на пациента ,която сме подписали. Поискала ми е мобилния, очаква да ми се обади.

Това е от мен за днес.

Лека вечер!

# 265
  • София
  • Мнения: 12 270
  Благодаря за изчепателната информация за срещата.
  Мишленце поставяш ме общо взето пред свършен факт, аз бях казала че няма да мога заради малките. Както казах за мен е малък ад сама да се лашкам по таксита с тези зверове. Прати ми каквото смяташ, че е необходимо за интервюто, аз също ще прегледам нещата. Както споменах не съм много запозната за съжаление. Надявам се че има възможност все още ако някоя друга мама изяви желание да участва вместо мен. Ще говоря с Надя ако мога да ги оставя тя да ги гледа за няколко часа. Къде се намира студиото?
  Дали в темата на Хриси да не попитам за проблеми, които остават за решаване или те вече са обсъдени и е достатъчно да я изчета?

# 266
  • Мнения: 2 070
Момичета, да ви кажа малко за училищните лекари, понеже писах тук за плевенския вестник и съм запозната. Общо взето е доста безумно и си е останало просто като добра идея и аз не виждам кой знае каква реализация. Не е само заради парите. Първо тези лекари нямат никакви права в училищата и градините. Специално четох професионалната характеристика на медиинска сестра в градина и това, оето и досега правят сестрите, ще го правят и тези лекари. Те нямат право да поставят диагноза и нямат право да изписват лекарства и да лекуват. Полезността им би била в ситуации на спешност, да стабилизират детето при наранявания, което общо взето и сестрите могат да го направят при по-леките случаи. Детето така или иначе пак трябва да се заведе при джипито и ако  енужно да вземе бележка от него за отсъствие и да се лекува по неговите предписания. За мен тия лекари са си за чисто успокоение на родитерите, да ни замажат очите, че има лекар там. От глена точка на лекарите - никой уважаващ себе си доктор няма да се навие да слезе по-ниско в професионално отношение, едва ли не да се деквалифицира, той е с вързани ръце - не диагностицира, не лекува. Да не говорим, че го принизяват на нивото на медицинска сестра и едва ли не просто наглежда децата.
Понеже знам за Плевен ще ви кажа как е тук - общената е взела решение да има такива лекари още преди министерството, преди година-две, чисто местна инициатива. Хвалеха са, че са първите в страната, които ще върнат училищните лекари. И какво се получи - в момента има точно двама такива лекари, които обслужват общо четири училища, най-вероятно просто наминават от там, нещо като почасова работа. И една жена от катедрата по физиология в медицинския ни университет, която обслужва една детска градина. Просто хората явно си докарват доплнителен доход по този начин. но колко е функционално не се знае. Плаща им се с общински пари. А да, има и още нещо - тези лекари по правомощия трябва да извършват профилактична дейност - програми, кампании и т.н. - пак неща, които успешно ги правят медицинските сестри и които са записани като тяхно задължение в характеристиките им. Смешно е, но сякаш от МЗ са измислили нова длъжност - лекар профилактор...
Не очаквам да има много желаещи лекари, особено в София.

# 267
  • Мнения: 2 070
За това във флуора във Варна нямам думи просто, а знам, че се прави и на други места. как така не се допитват до родителите. Моето дете не пие прясно мляко, поне тя така казва, но пък много обича кисело, всеки ден им дават или едното или другото.
Ужас ужас...

# 268
  • София
  • Мнения: 12 270
  За флурираното мляко във Варна имаше сериозен протест на мамите и в момента има наредба да става само със съгласието на родителите. Чудят се обаче какво да ги правят тези деца които не искат след като се готвело общо.
  Има и идея в Добрич също да се въведе профилактика, но след протеста отново е отложено за края на мандата и провеждане на диспут.

# 269
  • Мнения: 3 336
   За съжаление няма да мога, освен ако не отида с малките. Майка ми няма как да дойде да ги гледа точно тогава.
   Разбрах че Креми е подала заявление за членство, дали тя няма да може? Да питаме поред на ЛС ли мамите, все пак наистина трябва да има повече хора....

Мими, не смятам, че съм те поставила пред свършен факт. Това ти сама си го написала и точно това казах на журналистката.  Peace

Дала съм й телефона ти да се свърже с теб и да ти обясни за какво става въпрос и кога и къде да отидеш.

Интересува ги главно новия начин на прием, нещата ги говорихме вече доста, мисля ,че няма неща, които да не сме обсъдили. На теб самата също ти предстои записване на децата, така че можеш да кажеш и от лична гледна точка какви са очакванията ти. Важно е да се каже, че СНБМ подкрепя тази инициатива, а мнението на майките не е еднозначно, тъй като никой не знае какво точно да очаква и какво ще се случва оттук нататък. Но СНБМ смята, че това е една хубава алтернатива, която се дава на майките, защото освен че ще могат да отидат при директорката на избрано от тях ОДЗ и да се запишат не само за него, но и за другите избрани, вместо да тичат до всяка градина поотделно, но също така родителите имат възможност да не чакат по опашки и да се регистрират самостоятелно и да спестят време. Това е много важно за работещите родители.

Също е важно да се каже, че яслите си остават на стария механизъм за прием, електронния регистър е само за детските градини и за ОДЗ-тата, затова родителите, които имат малки деца в яслена възраст могат да запишат децата си и чрез електронния регистър в одз-тата и да отидат на място в яслите. Отдел Здравеопазване отговаря за яслите, а за момента те не са се включили за регистъра.

Ако се сетиш още нещо питай!

Общи условия

Активация на акаунт