За и против ранното връщане на работа

  • 5 246
  • 114
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 555
Колко време (години) според теб би трябвало жената да се отдаде изцяло на бебето и сигурно ли е, че това ще го направи пълноценен човек?
Много е просто. Бебето не е бебе в продължение на "дълги години".
Детето също има нужда от много неща, различни от майката. Когато ходи на детска градина, то общува с други деца, изпитва върху себе си отношението на друг човек, различен от майка му, създава приятелства и т.н.
Това, за което аз говоря обаче засяга малко по-различен ъгъл и се отнася до това, дали майката има нужда да си общува с детето. Ей така, за свое лично удовлетворение и удоволствие, а не като жест на саможертва, понеже детето имало нужда от нея и тя нали е благородна, ще издържи вкъщи с него колкото е необходимо.
Надявам се да виждаш разликата. Не става дума само за това дали майката или детегледачката ще възпитат от детето по-пълноценен човек. Нито дали за детето е полезно или необходимо да общува с майка си изобщо, малко или много. А какво детето дава на майката със съществуването си.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 244
Виждам я, обаче ти си противоречиш. Защото не ми стана ясно, задължително ли е да не ходи на работа, за да изпитва такива чувства.

# 62
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
това е твърде лично, за да Ви посъветвам, Вие си решавате, парите в този живот не са всичко, ако детето ще бъде добре гледано от чужд човек  Thinking тогава кариерата ще е приоритет Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 4 555
Виждам я, обаче ти си противоречиш. Защото не ми стана ясно, задължително ли е да не ходи на работа, за да изпитва такива чувства.
Не си противореча, но явно не се изразявам достатъчно ясно.
Казах, че не разбирам защо жена, която още не е родила и подхожда към бъдещото гледане на бебето с нагласата "Колко ли време ще издържа", се е решила да се подложи на това "изпитание".
По-назад в темата ми отговориха, че не ми било работа да знам всичко. Явно е така  Sunglasses
Изобщо не смятам, че майката непрекъснато трябва да е неотлъчно до детето си и всяка 5-минутна раздяла е фатална за него Simple Smile По тази логика и писането във форума е лишаване на бебето от незаменимото майчино внимание  Joy
Въпросът е единствено дали гледането на бебето е кеф или досадно задължение. Иначе разбира се, че и майката има нужда от много други неща, както и детето.
В първото си мнение по темата имах предвид реални жени, за които първата година, която са си прекарали вкъщи е била ужасна (но не защото например бебето е било болно, а просто защото им е било досадно да сменят памперси) и се върнаха на работа с най-големия възможен ентусиазъм и нетърпение.

Jude беше споменала как едно време хората смятали, че жената щом се омъжи, трябва да си стои вкъщи. Според мен пък много жени (и то в днешно време!) се решават да имат деца не защото смятат, че ще им е кеф да се грижат за тях, а защото примерно наближават 30-те, защото всичките им приятелки имат или заради "какво ще си кажат хората". Ей това е тъжното.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 244
Да, така вече съм съгласна. Simple Smile

# 65
  • Мнения: 2 829
Аз пък да си призная преди да родя също мислех, че гледането на бебе е ужасно досадно, уморително и неприятно нещо!
Просто от всичките си познативсе това съм чувала-как ходиш недоспал, само памперси сменяш, скучно ти е, бебето много реве, че е трудно и т.н.
Затова бях много изненадана, че за мен този период беше и все още е прекрасен! Толкова отпочинала, усмихната, щастлива не съм била! Затова и писах в темата-нека да знаят бъдещите майки, че може ипри тях да е така!
Аз все бях чувала, че майките се връщат на работа заради социалните контакти, а пък аз докато бях в майчинство и сега, когато не съм на работа се срещам с повече хора и имам право на избор-виждам се само с тези, които са ми приятни! Наистина, повечето ми контакти са с майки с деца-не мисля, че това ги прави скучни и безинтересни хора, ако приемате, че е така по презумпция значи слагате и себе си в тази категория Grinning Също така гледането на бебе се оказа за мен много по-лесна и приятна работа от работата ми!
Работата ми е отговорна, интересна и добре платена (дори много добре платена), затова и не предполагах, че ще пиша това!

# 66
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Judy  Peace

# 67
  • Мнения: 911
Според мен пък много жени (и то в днешно време!) се решават да имат деца не защото смятат, че ще им е кеф да се грижат за тях, а защото примерно наближават 30-те, защото всичките им приятелки имат или заради "какво ще си кажат хората". Ей това е тъжното.

Има една незначителна част, около и над 30-те - това са 270 000 семейства - долу-горе половин милион, които все още нямат деца или ги имат около трийсетте, не защото кво ще кажат хората, или заради приятелки и т.н. еснафщини, а защото не могат, защото един от двамата или двамата лекуват стерилитет.

Когато другия път срещнеш комшийката, познатата на твоята позната, колежката ....които все още нямат дете не си мисли, че са непоправими егоистки, кариеристки или каквото там си мислят повечето жени неминали през ада на дългогодишния стерилитет. Защото може друго да е.
Ей това е вече най-тъжното.
И друго тъжно има, макар и не толкова, но все пак е тъжно- самодоволството на нестерилната и родила жена, която се чуди ама защо още нямат деца или направо си пита: ма, за кво чакате още?!

Тая тема е на път да се изроди безумно.

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 19:53 от korinka

# 68
  • Мнения: 4 555
korinka, и през ум не ми минава да смятам жена, която не иска да има деца, за егоистка! Наротив, това е жена, която знае какво иска от живота, без да се води по разни чужди стереотипи.
За стерилитета наистина е друга тема.
Мен след като се омъжих много пъти са ме питали какво чакам с бебето и защо не забременявам, знам за какво става дума.

# 69
  • Мнения: 911
korinka, и през ум не ми минава да смятам жена, която не иска да има деца, за егоистка! Наротив, това е жена, която знае какво иска от живота, без да се води по разни чужди стереотипи.
За стерилитета наистина е друга тема.

Никога не можеш да си сигурна на 100%, че една жена не иска дете. Още по-малко защо. Дори да ти го кажат лично.
Темата за стерилитета без да искаш ти я засегна - никога, ама никога не е препоръчително да коментираме защо някоя няма дете.
Но това се съмнявам, че ще го разбереш - както и 99% от непреживелите стерилитета.

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи каква е целта на занятието. Най-доброто за детето е да бъде с майка си и тя да го научи на всичко, което му е необходимо и може да поеме на тази възраст. До 3-годишна възраст учат и растат най-бързо. Като животинчета са, които се привързват към този, който се грижи за тях. Според мен най-подходящо е това да е майката, а не някаква леличка.
Ако майката не иска да остане вкъщи, никой не може да я принуди да го направи.

Останах си вкъщи да отгледам децата и мисля, че това беше най-естественото и разумно нещо, което мога някога да направя в живота си. Да е жив и здрав таткото, той ме подкрепи и не му беше никак трудно, защото и той мисли, че най-добре е децата да са с майка си. Да, той пое основната грижа за изхранване на семейството.
Сега имаме деца, с които сме много близки, познаваме се взаимно много добре. Започват да се виждат и плодовете на това общо решение и на целия труд. Трудно е, отглеждането и възпитаването на човек сигурно е по-трудно от стъпването на Луната. И много отговорно. Затова предпочитам моите деца да бъдат отгледани от мен, поемайки всички рискове за "грешки" във възпитанието. Работата няма свършване, децата порастват много бързо и докато се усетим, вече  станали за женене. В днешно време е нормално човек да си сменя работното място или професията на всеки 4-5 години. Но не може да се смени децата или да ги спре да растат, че да поработи малко върху кариерата си.

# 71
  • Мнения: 4 555
korinka, нещо много криво си ме разбрала. Изобщо не съм засягала тази тема. Аз толерирам желанието на всяка жена да няма деца ако не иска, смятам, че така е редно. Също и не смятам, че дължи обяснения на когото и да било дали иска или не иска и съответно защо няма.
Коментирах единствено, че много жени решават да имат деца не защото искат, а поради обществен натиск, както и на много жени им се натрапва, че са стари моми и решават да се омъжат, за да не ги одумват (да, това все още го има!). И мисълта ми беше, че тези две стъпки (брак и деца), една жена не трябва да ги предприема само заради обществен натиск, ако тя самата не се чувства готова.

# 72
  • Мнения: 2 908
Карина не е засягала въобще тема за стерилитета-айде стига я нападахте!!!Прочетох де що страница имаше из тази тема и не видях никъде дори намек,дори напротив-Карина достатъчно ясно се изразява-ама както е видно,на който както му изнася.Карина, няма какво да спориш-това е-различни сме до мозъка на костите си,колкото и да се напрягаш,няма да те разберат,а ще те нападат за думите ти.Аз те подкрепям,който разбрал,разбрал,стига сте се джафкали. PraynigТо стана това,че който каквото си знае,това си бае и не чува другият ooooh!
Колкото до стерилитета-наистина е грозно да се намесва въобще в темата-тя не е за това,няма нищо общо,няма защо да се приказва за него въобще тук,има си отделен форум за това,и не смятам,че тук има майка,която да може въобще да се подиграва или да приказва обидни думи за това.Дори и "нестерилните",родили жени са чували за ада през  който минават другите такива-така,че казаното към Карина е глупост велика,аз не я познавам,но от сега не смятам,че е способна дори да каже нещо лошо по този повод.

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 20:45 от афродита

# 73
  • Мнения: 3 356
Всеки сам решава.Важното е да се подкрепяте взаимно и да си помагате при отглеждането на детето.Друго няма значение.

# 74
  • Мнения: 1 264
Май бебето още не се е родило, като чета другите ти теми.  newsm78
Изчакайте да се роди и живот и здраве ще решите, когато му дойде времето.

Общи условия

Активация на акаунт